Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.178
Поени од реакции
8.364
Братислав не е актер туку е драмски писател и режисер по професија, а по хоби е алкос. Треба и син му да ги раздигаат на клоци од таму кај шо работи пошо ради него даваше фелацио на фамилијата заедно со г(д)омнарите.
Овој Братислав и Крсте Јовановски ми беа убедливо најгадните ГДОМ-ци за време на простестите.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Еве на пример, за укинувањето на радиодифузната такса, наспроти денешниот апел на УЈП.

УЈП ќе блокира сметки за неплатена радиодифузна такса

Во одбрана на зајко кукурајко и плавите жолтици, но и за волја на вистината, УЈП и досега блокираше трансакциски сметки поради неплатена радиодифузна такса, но факт е тоа дека зајко кукурајко и плавите жолтици ветија укинување на радиодифузната такса, па пред некоја недела најавија дека ќе ја укинат во октомври 2017, па ако навистина планираат да ја укинат во блиска иднина, зошто УЈП би одела до вакви екстреми за 190 денари ?
Јас мојот став за РДТ го кажав. Ниту пред избори, ниту сега не мислам дека таа треба да се укине.
Не прифаќам ан блок работи што ги праи сдс бе дечко, си имам мои ставови, а би те советувал и тебе да пробаш така. Што кажал некој платен крлеж као ванковска ич не ме заболе.
Текстот за револуцијата ќе си го отштампам и ќе ја чувам поред вц шоља да не затреба како лаксатив некогаш, пошо паламудење за борба против режим од удобна дебело платена професорска фотеља е невкусно и крајно патетично. Убеден сум дека и криво што сега е офарбана у опозициски бои, ама тој и бил паметот.[DOUBLEPOST=1500045977][/DOUBLEPOST]
Овој Братислав и Крсте Јовановски ми беа убедливо најгадните ГДОМ-ци за време на простестите.
Не знам дали за било кој од нив може да се каже дека ми бил воопшто симпатичен како чоек. Барем да најдеа некоја рибетина, као маж да речеш: "да ја глеам оваа"...ама и ја што барам од хард-кор геј-крузинг халкидики дружина.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Ако добро се сеќавам,премиерот околу 2000та година сакаше да потпише договор со бугарите како овај што сеа Заев го форсира.Тогаш го прогласија за предавник и бугарофил.На наредните избори си падна бугарофилот.
Зошто сеа не се гледа исто како и тогаш, буквално за истиот случај?? сеа неписмениот народ со радост ја доживува одлуката за побратимување со бугарите.
Тој фејк начин на живот кој со сила се турк од страна на попедерчениве македонци,ни ја еба државава.Гледам прееска емисијана со Огнен и се јавува некоја жена и на некој висок хумор се дупчеше дека никој не ничинел дури и вонземјанците.И така хехехе кркркр се смешкаа со огнен како и повеќето во државава додека некој ни го турка сандакот.
Бидете поздравени и не сум подржувач НА НИТУ ЕДНА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА.Треба малце реално да гледате,не сам отврдоглаво да си ја браните својата партија.
Зoштo те чуди тoa? Жените секoгaш кoгa рaзгoвaрaaт сo педери се смешкaaт и се кикoтaт.Ти незнaеш кoј е тoј Oгнен?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.594
Поени од реакции
11.754
Јас мојот став за РДТ го кажав. Ниту пред избори, ниту сега не мислам дека таа треба да се укине.
Не прифаќам ан блок работи што ги праи сдс бе дечко, си имам мои ставови, а би те советувал и тебе да пробаш така. Што кажал некој платен крлеж као ванковска ич не ме заболе.
Текстот за револуцијата ќе си го отштампам и ќе ја чувам поред вц шоља да не затреба како лаксатив некогаш, пошо паламудење за борба против режим од удобна дебело платена професорска фотеља е невкусно и крајно патетично. Убеден сум дека и криво што сега е офарбана у опозициски бои, ама тој и бил паметот.
Значи одбиваш да коментираш за содржината, туку планираш да продолжиш да ја практикуваш твојата секојдневна навика на плукање по авторот, па добро, ако толкав ти е` капацитетот за (не)објективна критика, тогаш така нека биде.

Јас од моја страна го поддржувам укинувањето на радиодифузната такса, бидејќи досега не сум видел ништо позитивно од нејзе, а и не сакам УЈП да ме става во кош со затајувачи на данок ако одлучам да не фрлам 190 денари месечно во бунар без дно кој не заслужува ни 1 (ЕДЕН) денар, а камо ли па 190 денари месечно.

А бидејќи зајко кукурајко и плавите жолтици ветија укинување на радиодифузната такса, очекувам да се држат до дадените ветувања, не за нешто друго, туку бидејќи и за 4 години ќе има избори, а времето поминува додека да трепнеш.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Значи одбиваш да коментираш за содржината, туку планираш да продолжиш да ја практикуваш твојата секојдневна навика на плукање по авторот, па добро, ако толкав ти е` капацитетот за (не)објективна критика, тогаш така нека биде.

Јас од моја страна го поддржувам укинувањето на радиодифузната такса, бидејќи досега не сум видел ништо позитивно од нејзе, а и не сакам УЈП да ме става во кош со затајувачи на данок ако одлучам да не фрлам 190 денари месечно во бунар без дно кој не заслужува ни 1 (ЕДЕН) денар, а камо ли па 190 денари месечно.

А бидејќи зајко кукурајко и плавите жолтици ветија укинување на радиодифузната такса, очекувам да се држат до дадените ветувања, не за нешто друго, туку бидејќи и за 4 години ќе има избори, а времето поминува додека да трепнеш.
Што има „објективно“ од некој што не излегол да пука против фашистите, Хитлер, бугари, германци кој сакаш, а јаде трици дека не му чинеле после тоа комунистите? Еве за да ти биде по-сликовито.
А од претплатата „не си добил ништо“, пошо тоа дпне што така страсно го браниш сега си ја претвори МТВ во приватен, наместо државен сервис и тоа беше една од чешмите од каде што многу пари се излеаа по туѓи џебови, а пропагандата идеше во корист на „твоите“.
Јас сакам да имам телевизија која барем ќе цели кон ХРТ, до некаде РТС и такви слични. А ти со тие пари знам дека „чуда ќе напраиш“.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Пред некој ден пишуев у некоја тема а про по обидите на боки да посвојува деца и само на кратко ќе зборам за хомосексуалноста пошо таа не е ни тема. Таа на овие простори јавно е перцепирана негативно кај мнозинството. Тоа што е јавно негативно оценето по правопорционалност е и политички непопуларно и по default човек од таа заедница не проаѓа кај наш народ, па дури и кај сдс. Тоа шо се деси у Србија со поставувањето на Брнабич за премиер е само показ од ЕУ како има намера да се справува со такви појави - со директно серење врз најосетливото чувство на народот. Иако Србија има катастрофална економија како нас и мал милион други проблеми, ама не ги дирај за педерите, никако. Као за пример, сите у Србија рипаа дека лезбејка не смее да биде премиер во таква православна земја, а како бога ти во истата таа православна и "ратоборна" Србија министер за одбрана е Вулин, човек што нема служено во војска со ескивирање, здрав прав. Мојот став е дека овие потези со хомосексуалците во позадина имаат намера да ги релаксираат неандерталските реакции кон "другите", тие од различна националност, вера, сексуална определба исл. Факт е дека главниот проблем на целиов Балкан е тоа што се оформени мали средини со огромни меѓусебни тензии по разноразни основи од педери до спорови за некои два километри квадратни камења у некоја планина исл. Дали ќе успеат во тоа ќе видиме. Историските товари и целиот геополитички контекст е многу тежок.

Што се однесува до педерската колонија во рамките на дпне, ич не ми е гајле дали илче го завршуе денот со краставица у анус или со дечко му, туку ме боли тоа што истиот тој, преку ден продава лажно демохристијанство и семејни вредности кои и самиот не ги практикува. Истото важи и за паторот. Тоа е лицемерие, лажење, како сакаш наречи го. Тоа значи дека ни самиот не верува во тој куп гомна, а на сметка на тоа лажно претставување дури и за државава гради лажна слика дека сите ние би колеле и беселе хомосексуалци. Истово важи и за лажното претставување дека се патриоти, дека работат за добро на државава, дека сите други се предавници, дека не краделе...
Ок се фино си објаснуваме, ама тоа не менња дека јас како Македонец и исти како мене ќе се бориме против комуњарата и нивните улицкани дечишта да не допрат функција и власт. Новиот бран ќе следи, има што да кажеме на предавниците, поради ова што се случи уште повеќе не обединува Македонците.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.898
Поени од реакции
35.354
Ако е така онда зашто сите куртони на форумов, од многубројните едноклеточни ко фринџ, бијонс, виктора... па се до двоклеточните ко конкрит или кон артист, имаат толкав антагонизам кон мене?
... и покрај твоите епитети „едноклеточни“ , „куртони“ јас не покажав антагонизам кон тебе, а најмалку со некој погрден збор,
бај де веј, што сум ти јас крива, што сега како новитет во случувањата на МКД 14.07.2017 год, ќе следи :
УЈП со„Присилна наплата на РТВ такса“ ? (клик!)
наместо да бидеме сите „ослободени од таа такса“ како едно од предизборни ветувања со што се дојде на власт? ете пред недела си платив за два месеци иако чекав да „заштедам“ барем за два месеци 430 ден, ама знаев дека нема да има такво нешто, напротив ќе се оди со поагресивна наплата, па дури ќе следи покачување на 350 ден за месец( само не знам дали овој износ беше спомнат со ддв или без ддв :rolleyes: ) !
и сега ти веднаш буууууу оди во штабот, „куртонка“ „ја мрзам бјонс“ „подобро хомо одколку со тој кричер од бијонс“ :( ама тоа нема да го смени фактот дека ќе треба да одиш да си ја платиш радиотелвизиска такса за која беше фантастична идеја да се укине и да биде „покриена“ од дравниот буџет како е во многуте држави !!!
... Пинокио вла_да ! јбг ! :facepalm:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
„Евтината тарифа на струјата е мерка што беше во предизборната програма на владејачката партија и воедно дел од програмата на оваа влада. Беше кажано дека ќе се воведе евтина тарифа во текот на дневните часови. Вие знаете дека евтината тарифа денеска е само во недела и во текот на ноќните часови. Таа ќе биде воведена и во текот на дневните часови во период од 2 часа, како и во сабота за која ќе важи истото како за секој друг работен ден. Односно евтината тарифа ќе се врати на истиот начин како што граѓаните на Македонија ја знаеја во претходните години, наназад со децении“, најави Ангушев.


Кога ќе воведат евтина струја секој ден со исклучок недела од 13 од 15 часот тогаш ќе поверувам на лагата,до тогаш може да најавуваат и јаваат на каков сакаат
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Влада која најмогу лаже во историјата на Македонија..... Се исценкале за кредит од 70 милиони, а Србија 2 милијарди. Ејјјјј будали Црпковци. 120 милиони и нешто чини пругата да ја направите до граница. Комуњариве, а зинат лажат !!! Комуњари-предавници-лажговци
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.898
Поени од реакции
35.354
Кога ќе воведат евтина струја секој ден со исклучок недела од 13 од 15 часот тогаш ќе поверувам на лагата,до тогаш може да најавуваат и јаваат на каков сакаат
...според (ЕЕЗ европска енергетска зедница) препорака на „враќање на евтина струја“ во МКД доколку се спроведе САМО И САМО за СОЦИЈАЛНО РАНЛИВИ категории на граѓани, но не за сите граѓани!
...владата, попрецизно човекот што дал ветување во предизборна кампања за враќање на евтина струја ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ се уште е дециден дека ќе биде за сите граѓани, па сега поаѓајќи од фактот да до сега едно зборува, а друго се реализира се сомневам во тоа !
...значи ќе има воведување на „евтина струја“ но не за сите, туку само за социјални случаеви! ;)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.809
Поени од реакции
4.280
Нема некоја нова слика од Фатиме и Ленче кај што се гоштеваат?

Требаше еден УБК Фест да се организира. Со бизони, коњи, и жирафи. Онака како што доликува за една таква служба.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
... и покрај твоите епитети „едноклеточни“ , „куртони“ јас не покажав антагонизам кон тебе, а најмалку со некој погрден збор,
бај де веј, што сум ти јас крива, што сега како новитет во случувањата на МКД 14.07.2017 год, ќе следи :
УЈП со„Присилна наплата на РТВ такса“ ? (клик!)
наместо да бидеме сите „ослободени од таа такса“ како едно од предизборни ветувања со што се дојде на власт? ете пред недела си платив за два месеци иако чекав да „заштедам“ барем за два месеци 430 ден, ама знаев дека нема да има такво нешто, напротив ќе се оди со поагресивна наплата, па дури ќе следи покачување на 350 ден за месец( само не знам дали овој износ беше спомнат со ддв или без ддв :rolleyes: ) !
и сега ти веднаш буууууу оди во штабот, „куртонка“ „ја мрзам бјонс“ „подобро хомо одколку со тој кричер од бијонс“ :( ама тоа нема да го смени фактот дека ќе треба да одиш да си ја платиш радиотелвизиска такса за која беше фантастична идеја да се укине и да биде „покриена“ од дравниот буџет како е во многуте држави !!!
... Пинокио вла_да ! јбг ! :facepalm:
Укинување на рдт стана врв приоритет топ тема у државава, нешто што ако не се случи има да пропадне државава, мене искрено ми жал за такви луѓе со толку ниски очекувања, да потсетиме дека минатата власт рдт ја намали од 350 на 190 што е еквивалент во случај сегашнава власт да ја укине целосно ама тогаш никој таквата одлука не ја сметаше за некаков си успех, пак ќе кажам жално на што спадна народов
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.898
Поени од реакции
35.354
Нема некоја нова слика од Фатиме и Ленче кај што се гоштеваат?

Требаше еден УБК Фест да се организира. Со бизони, коњи и жирафи. Онака како што доликува за една таква служба.
...зарем имаше такви слики? па да има нова? искрено ги немам видено на „маса како се гоштеваат“ оти се ептен „шланг“ изгледа ниту јадат, тие највероватно одат на „кеш исплата“, а што ќе им е еден „морски ручек“ кога месечно им се исплатува колку плата? 2 000 Е , 3 000 Е ?
бај де веј, им се може, кул женски на кои им се дојдени нивните 5 мин ! (y)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.809
Поени од реакции
4.280
...зарем имаше такви слики? па да има нова? искрено ги немам видено на „маса како се гоштеваат“ оти се ептен „шланг“ изгледа ниту јадат, тие највероватно одат на „кеш исплата“, а што ќе им е еден „морски ручек“ кога месечно им се исплатува колку плата? 2 000 Е , 3 000 Е ?
бај де веј, им се може, кул женски на кои им се дојдени нивните 5 мин ! (y)
Тебе не ти ја пуштија од штаб да ја шернеш? Имаше да. Во кафана со едно шише масло на маса, кај што се ГОШТЕВААТ!

Онака чисто информативно за точкиве на почеток. Со превара сте нешто роднини, во некоја секта сте или е чиста случајност?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom