Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.501
Поени од реакции
14.848
Почнуваш да ми се доближуваш до ставовите...тоа е добро, ми се допаѓа и е за почит. А во однос на вториот дел одма ќе ти образложам, се надевам ќе се сложиш...сите знаеме и сме свесни дека нг и вмро правеле одредени попуштања на сметка на коалиционен партнер(малце дпа, па после све дуи) и тоа е дел од политиката во секоја земја...само што кај нас разликата е што станува за коалициски преговори и договори меѓу два етникуми кои за волја на вистината не се најпријателски расположени едни спрема други. Затоа, поради оној „мир во куќа“ и вмро и нг морале да прават одредени отстапки и попуштања. Немој да мислиш дека сакале или дека они не биле свесни како ќе им се одрази на гласачкото тело. Но морале. Е тука доаѓаме до најбитното. Зашто морале? Зашто сеуште мораат и зашто сеуште сите ние мораме? Јасно е како ден, правилата на игра кои ги наследи нг и вмро беа зацртани и ставени во устав во 2001 и во 2004 со рамковниот договор и територијалната поделба. Биди сигурен дека вмро или можеби наскоро, вмро и уште некоја дај боже да се формира македонска партија (сдс отиде у албански блок) да формираат влада со 81 пратеник, ништо од тие наметнати работи од распродажбата на првиот блок македонски интереси во 2001 и 2004 од страна на сдс (и сега со вториов обид за истото), нема да пројде и ќе може и нг и вмро или едикоја си нова партија и нов лидер да се спротистави на сите тие обиди за конечен крај на македонското прашање со најлошиот епилог за македонците. Што мислиш?
Не ми личи дека доближуваме ставови.
1. "Морале да праат отстапки за мир у куќа" - јас не викам дека не им праеле притисок од надвор, ама сепак попуштиле на штета на македонските интереси. 24/7 пропагираат дека се "чеда александрови, патриоти, ќе колат клети Албанци, јужни соседи", а се исти, дури полоши затоа што со таа реторика кај сите надворешни "непријатели" на оваа земја предизвикуваат дополнителна омраза и во очите на неутралниот свет сите нас заедно не претставуваат како дивјаци, лудаци, заостанати...те Америка ја хејта, те Европа не му чини, а декларативно е за таму - која е таа шизофренија? Или само се сведува на зборење, без конкретна работа во тој правец...
2. Прашањава кои сега станаа актуелни, дпне ги спотна, само за потребите на антикампањата во овие избори и ден по ден тие станаа реални барања на албанците. Зошто бе, ај еве и другите што ја браните фамилијата да (се обидете) да одговорите - дпне не се фокусираше во анти-албанска кампања? Нели се тие вистинската закана за државава? Еден лош збор за нив не слушнавме.
3. Има економски криминал од епски размери за кој ниту еден од вас не зборува. Доказите се секаде околу нас: сиромаштија, невработеност, зачмаеност - снимките од прислушкувањето како докази за тоа не ги ни коментирам - со нив на секој суд и јавно обвинителство на планетава освен овие на фамилијата - наебуваш 100%
4. 100 пати имам напишано и во оваа и во други теми, ама не ме мрзи да повторам - јас се залагам и тоа ми е главната идеја за правна држава. Без привилегии на суд, без селективност во формирањето на обвиненија и изборот на обвинетите, без сваровски судии и секој што се огрешил да си одробија. За независни и непартизирани институции што нема да дозволуваат владеачките структури да стануваат вакви чудовишта и милионери од опинци. Со голема сигурност можам да кажам дека добар дел од луѓето што ја хејтаат фамилијата на форумов пишуваат со иста мотивација, а не дека ќерка им (како на concrete) дудлала негде или дека тој се гузел за да фати некое тендерче, па сега како куче ги брани.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.291
Поени од реакции
7.433
За Канал 5 зборев. :)
Не не збораше, точно напиша на кој мислеше.
И како ти се допаѓа новата слобода на говорот што ја пропагира СДСМ. Вака повеќе по кеф ти е ?
Баш ме интересира дали сега ке скокнат здружението на новинари или како им се викаше ЗНМ на Насер Селмани во одбрана на нивниот колега новинар како што досега ревносно скокаја за сите останати опозициони новинари кои наводно биле под удар на режимот.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Заради таквите ко тебе, еве две и пол години живееме во мир, спокој и благосостојба. На сите некако ни недостасуваат вашите протести, блокирање на улици, дремење пред Влада, кршење, палење, боење...добар план за живот.

Ем бил регуларен скроз ем се плашел од полиција, инспекција и царина...интересен оксиморон. Има институции и професионалци чија работа е да ти помогнат во случај да се плашиш и да имаш фобии. Посети ги.

За ликвидаторите на Диме поштарот ми збориш, за тие убијци од сдс? За криминалците како заев, шилогов, шеќеринска или за чауш, оливер спасовски и верушевски?

Де бе, толку? Седи бе сеа не се откажувај, таман зема залет да ми реплицираш...само што почнав да се истегавам да се загревам, ти се откажуваш...не биди педер сеа, не им ускратувај од забавата на твоите читатели. Замисли како им е на сите што те читаат...и што одамна те измериле во паметот па не ти ни реплицираат...јас само се забавувам со тебе.

Полека, диши длабоко, не се нервирај, има и друг ден, може утре ќе ти тргне подобро, ти си храбро мажиште, твојот глас директно влијаеше на спасувањето на илијадници животи низ светот, донесе храна за гладните во африка и го реши проблемот со загадувањето во Скопје. Светот ти благодари, и посакува во 2017 да има што повеќе избори за да може твојот глас да донесе уште повеќе радости на планетата, а на нас пичките плашливи ако може малку од твојата мажествена храброст.

Ги заборави Младенов, Есма, Тоше, Пол Вокер, Џорџ Мајкл, мигрантите, рускиот пилот, подморницата Курск и сите сообраќајќи од 2006 наваму...секако извршени со натприродните телекинетички моќи на оние кои седат по владите...

Тонч. Абе ќе те избркаат од штаб, исписница од партија ќе ти даат бе еј, читаш ли што пишуваш??? Па диктатура е, режим е, инспекции, полиции, царини, сиромаштија, нема слобода, нема правда, нема мир, нема живот...како тоа можеш да тераш бизнис??? Како побогу можеш да возиш добра кола????Па не заебавај сеа, сите пари ги украдоа од народов, сите бизниси ги земаа, 5 милијарди изнесоа ништо не остана за нас, овие париве што ги глеаме се фалц, позајмени се, утре ќе колабира економијата, готови сме, презадолжени сме ќе ни пуштат извршители...ама грујо ги издупи, се си украде ништо не остави на сметка ништо нема народов и извршителите од кај овие што сме се презадолжиле нема што да земат...И ти благодариме, о ти потомоку на Мајка Тереза, што си свесен дека на државава и треба помош и што и пружаш помош во вид на шарени револуции...еве ради тоа веќе се е друго, се е веќе подобро. Македонија ти благодари што и пружаш помош во вид на насилни протести со протестанти кои имат на располагање многу кила мозок и кои не држат лекции на форум, туку предавања на најпрестижните универзитети, од чисти, самосвесни и независни мозоци под ничија команда и од следбениците на македонскиот, уствари албанскиот месија заев кои со леснотија ја добиле титулата академик а се професионални протестирачи.

Волку мудрости неможе ни Бранко Тричковски да напише. Не се откажувај, расправај се со нас чипуваните, ти си ни единствена капка надеж дека ќе ни направиш unlock или jailbrake на нашите ограничени мозоци. Па имај милост побогу, каде ли ние ќе завршиме без твојата помош??? Нека твојата светост биде наша водилка низ овие мрачни времиња за нашите кревки мозоци. Амин.
Како прво неможе мене никој да ме избрка од партија, како второ ништо не си осетил на своја кожа. Затоа нема повеќе моабет со глава затупена како твојата. Се надевам дека убаво ти е тебе.
Реалонст е дека вмро победи само во руралните средини каде глас кошташе 1000 денари или зејтин, брашно, 2-3 сметки за струја, трици за земјоделците и слично. Ако лапаш пара не не јеби свите овде дека убаво ни е у државава. Најкорумпирани во Европа сме ало. Си мрднал малце во Швајцарија, Германија, Данска, Норвешка, Шведска, САД, Јапонија некаде па да правиш споредба? Или знаеш само за секоја мака да се обратиш во штаб и тамо ко говедо те тераат по институции кој ги водат крајно неспособни лица како тебе. Убаво сигурно ни е и говедското седење пред дик, како човек со гордост сигурно си ја задржал гордоста.
Ти си крајно под ниво за терање политика, чип. Знаеш само 2 работи Ништо не ти можат никола и вмро ти си наша иднина.

Миленко е најголем пушач, 90% од зборењето му е со цел да пере мозоци, според мене не треба никоја телевизија да го прикажува. Ѓубре.[DOUBLEPOST=1483030933][/DOUBLEPOST]
Црна кампања и донесе резултат (настрана шошоните), СДСМ има да дудла:pusigo: на реални проекти
Кој реални проекти бе? Ало знаеш каде живееш?

Читам Рама пак ги собира пуленчињата у Тирана Зајко ке оди ли?
Сепак 70к Албанци гласаа за негова опција за живот може ке има и нови барања за уште поубав живот...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Заев не е лидер на партија од албанскиот блок во Македонија. Нема да оди. Нема нити причина поради која би одел сега. Може да се прават средби понатака, Заев како премиер на службена посета во Албанија.

Не не збораше, точно напиша на кој мислеше.
И како ти се допаѓа новата слобода на говорот што ја пропагира СДСМ. Вака повеќе по кеф ти е ?
Баш ме интересира дали сега ке скокнат здружението на новинари или како им се викаше ЗНМ на Насер Селмани во одбрана на нивниот колега новинар како што досега ревносно скокаја за сите останати опозициони новинари кои наводно биле под удар на режимот.
Нормално дека ќе скокаат.
Младенов го убија.
Кежаровски го затворија без причина.
А1 ја затворија.
Уште што треба да трпи новинарството?

Аман бе зарем толку сте затупеле па ги подржувате вмро?
Секој глас за вмро мене ми е психолошки феномен моментално и треба да се испита на психијатрија.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.191
Реалонст е дека вмро победи само во руралните средини каде глас кошташе 1000 денари или зејтин, брашно, 2-3 сметки за струја, трици за земјоделците и слично.
Оти не кажувате вакви работи со време???
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
Не не збораше, точно напиша на кој мислеше.
И како ти се допаѓа новата слобода на говорот што ја пропагира СДСМ. Вака повеќе по кеф ти е ?
Баш ме интересира дали сега ке скокнат здружението на новинари или како им се викаше ЗНМ на Насер Селмани во одбрана на нивниот колега новинар како што досега ревносно скокаја за сите останати опозициони новинари кои наводно биле под удар на режимот.
Ја дадов Мирка ко пример. Сите новинари се исти. Сите до еден. Сите одработуваат нечија агенда. Немој само да си ми рекол дека не е така. Не ми ја вреѓај интелигенцијата. Ме боли кур мене дали се позициски или опозициски, вистината е битна. А вистината е дека новинар = нечија кучка.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.291
Поени од реакции
7.433
Нормално дека ќе скокаат.
Младенов го убија.
Кежаровски го затворија без причина.
А1 ја затворија.
Уште што треба да трпи новинарството?

Аман бе зарем толку сте затупеле па ги подржувате вмро?
Секој глас за вмро мене ми е психолошки феномен моментално и треба да се испита на психијатрија.
Колку што имам проверено досега абер нема од ЗНМ. Слободно поправиме ако грешам.
И кога сме кај психолошките феномени и мене не ми е јасно кој будала би галасал за СДСМ ама ете имало и такви. Битно Албанците се освестија. Барем сега можеме да ги рачунаме во бањати или кога ке подразмислиш малце лојот и не мириса така лошо?[DOUBLEPOST=1483031628][/DOUBLEPOST]
Ја дадов Мирка ко пример. Сите новинари се исти. Сите до еден. Сите одработуваат нечија агенда. Немој само да си ми рекол дека не е така. Не ми ја вреѓај интелигенцијата. Ме боли кур мене дали се позициски или опозициски, вистината е битна. А вистината е дека новинар = нечија кучка.
Само некој се поголеми кучки од другите.
Нели бевме за слобода на новинарстовото, слобода на медиумите? Како сега наеднаш немаш ништо против околу тоа?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.191
Нели бевме за слобода на новинарстовото, слобода на медиумите? Како сега наеднаш немаш ништо против околу тоа?
Кај прочита дека неам жити се? Каде? Те молам цитирај ми каде јас реков дека немам ништо против тоа новинарите да се нечии кучки. Каде пишав дека сум против слободно новинарство? Каде?
Новинарството под ВМРО е слободно? Тоа ми го кажуваш? Латас ја кажува вистината? Тоа ми го кажуваш? Латас не спинува? Латас нема добиено палата во зелениково и професорско место за лагите што ги спинува за ВМРО?
Со новинарската плата Латас купи елени да му шетаат во огромниот плац?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Колку што имам проверено досега абер нема од ЗНМ. Слободно поправиме ако грешам.
И кога сме кај психолошките феномени и мене не ми е јасно кој будала би галасал за СДСМ ама ете имало и такви. Битно Албанците се освестија. Барем сега можеме да ги рачунаме во бањати или кога ке подразмислиш малце лојот и не мириса така лошо?
Ќе подржувам криминалци, убијци и премиер кој оди на гатачки затоа што сигурно со него државава ќе има иднина и веднаш ќе влеземе во ЕУ и Нато. Ќе подржувам криминалец кој на денешното свое обраќање беше скроз загубен и му намигнуваат големи политичари. Ќе подржувам партиски неспособни вработувања за партиско независно работење на институциите. Ќе подржувам уништување на образовниот систем, а со тоа се уништува и државата. Ќе подржувам полициска бруталност, енормни казни за ситници или слично. Ќе подржувам фер и демократски избори ама шефот на дбк да си отвара пластични врвки да провери што има внатре и како е гласано. Ќе подржувам инсекти и лебарки по болници, немање на греење, дување низ прозорите. Ќе подржувам девојчето во Кавадарци кое партиски влегло на работа во брза помош а нема факултет (живот на младо дете згасна во тој случај). Ќе подржувам местени тендери за една шака на луѓе. Има уште многу.

Заради вакваа влада морав повеќе од половината од давачките да ги дадам на друга држава. Ме кочеа со издавање на лиценци, со „неисправна“ увезена роба. Затоа повеќе од половина префрлив во Србија, транспорт во Бугарија и си плаќам помали давачки кон држава и таму секогаш е се исправно. Логика топ.

Вие луѓе сте задоволни со 20-30к плата, за тоа си го продавате гзот кај пастирот. И супер ви е, клати врата земај плата. До кога?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.117
Оти не кажувате вакви работи со време???
И на мене ништо не дадоа:(
аааа има да се караме што е овоа:sakasuste:


ќе видат на локалните не и идам први круг, за втори има да ме молат, само да не победат во први, па да си останам со празни раце:confused:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.191
И на мене ништо не дадоа:(
аааа има да се караме што е овоа:sakasuste:


ќе видат на локалните не и идам први круг, за втори има да ме молат, само да не победат во први, па да си останам со празни раце:confused:
ти мораше да гласаш за нив, јас не
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.117
Кај прочита дека неам жити се? Каде? Те молам цитирај ми каде јас реков дека немам ништо против тоа новинарите да се нечии кучки. Каде пишав дека сум против слободно новинарство? Каде?
Новинарството под ВМРО е слободно? Тоа ми го кажуваш? Латас ја кажува вистината? Тоа ми го кажуваш? Латас не спинува? Латас нема добиено палата во зелениково и професорско место за лагите што ги спинува за ВМРО?
Со новинарската плата Латас купи елени да му шетаат во огромниот плац?
Памти што кажа за Латас, Ѕинго секој момент може да смене страна, тогаш ќе ни го фалиш[DOUBLEPOST=1483032487][/DOUBLEPOST]
ти мораше да гласаш за нив, јас не
За кого сакам за тој гласам,
барем да добиев нешто, вака...:noze::place:
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom