Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Никој не вика дека сите треба да бидат ама возот е отиден веќе во пченки, дали разбирате?

А и чекајте малце еве Сдс се криви за територијалната, зошто Миленко, Иле, Бртмен, Антонио, како вистински антички Македонци и потомци на храбриот Александар како што се декларираат и оние пред ДИК не го исправат пичвајзот, не земат по една секира да одат да ги тргнат сите табли на албански по градовиве?

Ама газ даден под кирија од Вмро е газ даден под кирија, чајанките на братучедот во Сарај мора да живуркаат, тоа вие не сакате да го сфатите, не дека не можете.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
да се враќаме тогаш наназад. До Одовде до Групчин, до бункерите со оружје низ планините пред војната, за Танушевци, до тајванските милијарди... До кој период е прифатливо да се навраќаме. Последици од 2004 стојат, која територијална пак е последица на потпишаниот рамковен договор, а сето ова е резултат на ДА и Тајван, унпредеп и Кина, идеите за Групчин, војна и рамковен и територијална и двојазичност и ку...палци..
Кој го тоа призна Репубљик Косово.
Е сега, кој тоа учествуваше во тие партии и кој тоа беше на власт. Ајде и за Џемал Биједиќ да проговориме.
Ама економијата никако да ни мрдне. Инфраструктурата, ѓубрето, стандардот...Без клетите европјани ни 2 мерни станици не можеме да купиме.Денеска лисја летаа, песок во пустина.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
добро,повели каде живеам и види дали има ДВОЈАЗИЧНОСТ, и зошто мора да има во иднина двојазичност
Оди до МВР каде што живееш и побарај формулар да ти дадат на албански. Или во подрачната единица на ФЗО. Или во Судот(не знам каков имаш). Види дали нема двојазичност. Јас ти гарантирам дека има. Од лично искуство зборувам. Еден албанец не живее во општинава моја.

Џаба е сето тоа лупање во гради кога реалноста е доста поразлична.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Оди до МВР каде што живееш и побарај формулар да ти дадат на албански. Или во подрачната единица на ФЗО. Или во Судот(не знам каков имаш). Види дали нема двојазичност. Јас ти гарантирам дека има. Од лично искуство зборувам. Еден албанец не живее во општинава моја.

Џаба е сето тоа лупање во гради кога реалноста е доста поразлична.
во мвр дури дискутабилно е колку е двојазично, еднојазично е само погрешниот јазик е ставен, вадиш документи, се довикуваат на албански, не знае да ти го искуца ни името ни презимето на кирилица, прашуваш кога ќе е готово ти покажува со прсти за денови, но ајде, да не ја разнебитуваме и темава, доста ни беше што ја разнебитивме Македонија ;)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
@Ilumious

Моментално ситуацијата (според Рамковниот) е:
Официјален јазик: Македонски
Дополнителни јазици: На било кое малцинство со над 20% застапеност.
Заев предлага:
Официјални јазици: Македонски, Албански
Дополнителни јазици: На било кое малцинство со над 20% застапеност.
Не знам стварно како поедноставно да објаснам...

во мвр дури дискутабилно е колку е двојазично, еднојазично е само погрешниот јазик е ставен, вадиш документи, се довикуваат на албански, не знае да ти го искуца ни името ни презимето на кирилица, прашуваш кога ќе е готово ти покажува со прсти за денови, но ајде, да не ја разнебитуваме и темава, доста ни беше што ја разнебитивме Македонија ;)
И ако ова е работа која не чини според тебе, и имаш замерки,
како би можело да ти одговара овој феномен да биде присутен насекаде?!?!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Ilumious

Моментално ситуацијата (според Рамковниот) е:



Заев предлага:



Не знам стварно како поедноставно да објаснам...



И ако ова е работа која не чини според тебе, и имаш замерки,
како би можело да ти одговара овој феномен да биде присутен насекаде?!?!
Најди пост каде велам дека треба да има федерализација/двојазичност секаде па ќе дискутираме, а не вака тресење од ракав. ;) Јас само ви кажувам дека двојазичноста одамна е наметната и во општините каде што нема Албанци (формуларите во полициските станици ениуан, сметките?) и дека самиот факт што главните државни институции се речиси еднојазични е доволен пораз.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Најди пост каде велам дека треба да има федерализација/двојазичност секаде па ќе дискутираме, а не вака тресење од ракав. ;) Јас само ви кажувам дека двојазичноста одамна е наметната и во општините каде што нема Албанци (формуларите во полициските станици ениуан, сметките?) и дека самиот факт што главните државни институции се речиси еднојазични е доволен пораз.
Никаде не реков дека ти или некој друг се залага за федерализација.
Работата е што се голтаат кнедли затоа што треба "да се сруши режимот" , па макар по било која цена.
Аргументот "па што има везе, и така веќе има двојазичност" не држи вода.

Прво се буните како се е катастрофа, не можеш да се разбереш, итн, за да после речете "па што има везе".

Едно е Устав и закони, друго е усен договор меѓу Груевски и Ахмети.
Утре може ќе дојде некој асален, и ќе им ги удри клоците на тие паразити,
но ако го ставиш тоа во Устав, малку потешко ќе оди.

Дали сте свесни дека сите тие предавнички договори во 4 очи на Груевски, Заев сака да ги вметне во законот и да ги официјализира?
Мислам дека сте.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Заради вакви ко тебе стоиме во место
Заради таквите ко тебе, еве две и пол години живееме во мир, спокој и благосостојба. На сите некако ни недостасуваат вашите протести, блокирање на улици, дремење пред Влада, кршење, палење, боење...добар план за живот.
Се плашиме од полиција инспекција царина итн. иако сме регуларни скроз.
Ем бил регуларен скроз ем се плашел од полиција, инспекција и царина...интересен оксиморон. Има институции и професионалци чија работа е да ти помогнат во случај да се плашиш и да имаш фобии. Посети ги.
Секоја чест, брани си убијци, криминалци, рекетари но еден ден ќе ти се одрази на тебе самиот.
За ликвидаторите на Диме поштарот ми збориш, за тие убијци од сдс? За криминалците како заев, шилогов, шеќеринска или за чауш, оливер спасовски и верушевски?
Многу глупости прочитав, имам контра коментар на секој но што?
Де бе, толку? Седи бе сеа не се откажувај, таман зема залет да ми реплицираш...само што почнав да се истегавам да се загревам, ти се откажуваш...не биди педер сеа, не им ускратувај од забавата на твоите читатели. Замисли како им е на сите што те читаат...и што одамна те измериле во паметот па не ти ни реплицираат...јас само се забавувам со тебе.
И да те ебат паќ ќе останеш пичка плашлива и ќе ставаш животи во опасност со гласот твој.
Полека, диши длабоко, не се нервирај, има и друг ден, може утре ќе ти тргне подобро, ти си храбро мажиште, твојот глас директно влијаеше на спасувањето на илијадници животи низ светот, донесе храна за гладните во африка и го реши проблемот со загадувањето во Скопје. Светот ти благодари, и посакува во 2017 да има што повеќе избори за да може твојот глас да донесе уште повеќе радости на планетата, а на нас пичките плашливи ако може малку од твојата мажествена храброст.
Смилковско, Мартин, Тамара се дел кои згаснаа од политиките на вмро, додека убијците седат по владите.
Ги заборави Младенов, Есма, Тоше, Пол Вокер, Џорџ Мајкл, мигрантите, рускиот пилот, подморницата Курск и сите сообраќајќи од 2006 наваму...секако извршени со натприродните телекинетички моќи на оние кои седат по владите...
Ако тебе ти е убаво и мене ми е. Можам да терам бизнис и понатака, да си шетам да возам добра кола, ама доволно сум свесен дека на државава и треба помош, помош од гневните пред дик ко тебе, од контра протестантите без грам мозок кои држат лекции на форум, од чипувани мозочиња од страна на началникот под пастирската команда и од следбениците на пастирот кои едвај завршиле високо образование а се министри.
Тонч. Абе ќе те избркаат од штаб, исписница од партија ќе ти даат бе еј, читаш ли што пишуваш??? Па диктатура е, режим е, инспекции, полиции, царини, сиромаштија, нема слобода, нема правда, нема мир, нема живот...како тоа можеш да тераш бизнис??? Како побогу можеш да возиш добра кола????Па не заебавај сеа, сите пари ги украдоа од народов, сите бизниси ги земаа, 5 милијарди изнесоа ништо не остана за нас, овие париве што ги глеаме се фалц, позајмени се, утре ќе колабира економијата, готови сме, презадолжени сме ќе ни пуштат извршители...ама грујо ги издупи, се си украде ништо не остави на сметка ништо нема народов и извршителите од кај овие што сме се презадолжиле нема што да земат...И ти благодариме, о ти потомоку на Мајка Тереза, што си свесен дека на државава и треба помош и што и пружаш помош во вид на шарени револуции...еве ради тоа веќе се е друго, се е веќе подобро. Македонија ти благодари што и пружаш помош во вид на насилни протести со протестанти кои имат на располагање многу кила мозок и кои не држат лекции на форум, туку предавања на најпрестижните универзитети, од чисти, самосвесни и независни мозоци под ничија команда и од следбениците на македонскиот, уствари албанскиот месија заев кои со леснотија ја добиле титулата академик а се професионални протестирачи.
Волку глупости неможе ни латас да напише. Нема веќе расправа со чипувани луѓе. Ограничени во мозок.
Волку мудрости неможе ни Бранко Тричковски да напише. Не се откажувај, расправај се со нас чипуваните, ти си ни единствена капка надеж дека ќе ни направиш unlock или jailbrake на нашите ограничени мозоци. Па имај милост побогу, каде ли ние ќе завршиме без твојата помош??? Нека твојата светост биде наша водилка низ овие мрачни времиња за нашите кревки мозоци. Амин.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Никаде не реков дека ти или некој друг се залага за федерализација.
Работата е што се голтаат кнедли затоа што треба "да се сруши режимот" , па макар по било која цена.
Аргументот "па што има везе, и така веќе има двојазичност" не држи вода.

Прво се буните како се е катастрофа, не можеш да се разбереш, итн, за да после речете "па што има везе".

Едно е Устав и закони, друго е усен договор меѓу Груевски и Ахмети.
Утре може ќе дојде некој асален, и ќе им ги удри клоците на тие паразити,
но ако го ставиш тоа во Устав, малку потешко ќе оди.

Дали сте свесни дека сите тие предавнички договори во 4 очи на Груевски, Заев сака да ги вметне во законот?
Мислам дека сте.
Изволте мои постови пред избори ;)

Па и шупелкине што се прават "неопределени" а од петокот навака дрва и камења фрлаат по нив. ВМРО врбувало гласачи ама овие 10484 текста испишаа зошто да се заокружи СДСМ, бетер од самото ВМРО. Дечки чекајте, режим имаме за буткање, сплотени да сме биле, не ги сејте гласовите <3 Како што пиша еден другар на ФБ, ова имаме режим за буткање е новото "битно се гради" ама од плавата страна.
Во ред е тоа, проблемот е начинот на кој што се вреѓаат сите тие луѓе кои дури и би помислиле да гласаат за нешто трето. „Имаме режим за буткање“ не е соодветна реплика. Едноставно натерај ме да гласам за тебе и да го бутнеме режимот. Така и јас можам да кренам партија и да речам дечки ајде режим бутаме, само некој ако гласал за владеачкава гарнитура *рандом навреди*. .
И по милијардити пат - двојазичност веќе има, сериозно не знам каде живеете вие, Нарнија ли..? Мене како главен разнебитувач на земјава ми пречи што институциите што ги набројав се двојазични, картите за бус што се двојазични, сметките што се двојазични, операториве што ме прашуваат каков јазик сакам на техничка поддршка, македонски или албански... Вас како антички е сега не ви смета тоа, ви смета ако во болница левел колибата на чичо Том во Коњари воведат албански, болница во која посекако ќе те препратат на клинички центар (двојазичен) зошто вода во очи немаат не па инекција со спасмекс, пример.

Се мењаат и Устави и закони, не се секирај за тоа, видовме низ годиниве што се се спремни.


П.С. На некои клиники каде што има директор Албанец прво албанскиот натпис стои за називот директор на болница и име презиме ама не мора да кажувам на темава дали е тоа уставно или противуставно, се си знаете ;)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
И по милијардити пат - двојазичност веќе има, сериозно не знам каде живеете вие, Нарнија ли..? Мене како главен разнебитувач на земјава ми пречи што институциите што ги набројав се двојазични, картите за бус што се двојазични, сметките што се двојазични, операториве што ме прашуваат каков јазик сакам на техничка поддршка, македонски или албански... Вас како антички е сега не ви смета тоа, ви смета ако во болница левел колибата на чичо Том во Коњари воведат албански, болница во која посекако ќе те препратат на клинички центар (двојазичен) зошто вода во очи немаат не па инекција со спасмекс, пример.

Се мењаат и Устави и закони, не се секирај за тоа, видовме низ годиниве што се се спремни.


П.С. На некои клиники каде што има директор Албанец прво албанскиот натпис стои за називот директор на болница и име презиме ама не мора да кажувам на темава дали е тоа уставно или противуставно, се си знаете ;)
Ако ти пречи делумно, како може да не ти пречи целосно?
Вас како антички е сега не ви смета тоа, ви смета ако во болница левел колибата на чичо Том во Коњари воведат албански
Кои се бе тие изрази - антички?
Ти антички ли си?

Мене како Македонец ми смета секоја буква што не е на Македонски јазик.
Милион пати сум рекол и се залагам Рамковниот да се укине, запали и никогаш да не постои.
Ако мислиш за партијашите од ВМРО, кои исто така голтаат кнедли, подобро нив да си ги прашаш дали им одговара.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Значи дефинитивно политика не трбало на форумов, има тука некои 3-4ца Орки што го споредуваат ДПНЕ со СДСМ а не сфаќаат дека Заев да бил криминаелц во овие 10 години никој немаше да го спаси од доживотна робија, за Шеќеринска и да не збориме. Ама така ги научиле од штаб. Сеа кога Грујо треба да лежи робија се појавија со кантонизации и федерализации... Ама Орка како Орка нема капацитет да разбере, слушнале неколку зборови како федерализација и разнебитување и ги употребуваат во сите реченици.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако ти пречи делумно, како може да не ти пречи целосно?

Кои се бе тие изрази - антички?
Ти антички ли си?

Мене како Македонец ми смета секоја буква што не е на Македонски јазик.
Милион пати сум рекол и се залагам Рамковниот да се укине, запали и никогаш да не постои.
Ако мислиш за партијашите од ВМРО, кои исто така голтаат кнедли, подобро нив да си ги прашаш дали им одговара.
Треба во Пеинт да цртам или што е проблемот, втор пат ти велам да ми најдеш ми пост каде што се залагам за тоа. Напротив, вие сте посмешни што не прифаќате дека двојазичност веќе има, само се бара херојот што ќе го официјализира тоа зошто Гујче нема газ, даден му е кај Албанците ;)

Македонски кога се користи како придавка е со мала буква а кога означува националност (Македонец, Македонка) е со голема, научи си го јазикот, срамота е разнебитувачи да те поправаат ;)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Треба во Пеинт да цртам или што е проблемот, втор пат ти велам да ми најдеш ми пост каде што се залагам за тоа. Напротив, вие сте посмешни што не прифаќате дека двојазичност веќе има, само се бара херојот што ќе го официјализира тоа зошто Гујче нема газ, даден му е кај Албанците ;)
Е да де, Херојот Зоран ќе го направи тоа, затоа што Гујче нема гз.
Аплауз.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ваков простаклук на кајгана немало одамна. Го прегледува ли некој форумов или битно им е да има некаква посетеност и коментари без разлика на нивната содржина?
Ај шо те читам и тебе смешен, како од Марс да си паднат. Тие оној канцерот го оставија по цели денови да лечи комплекси тука, на пола форум приватни пораки им прати од шо неможи тука да се доискажи, па уште прашуваш дали прегледувал некој. За другите со поблага клиничка слика ич да не ни правиме муабет, тие пак надвор од опсегот на радарот се. Така да не се секирај прегледуваат прегледуваат, да видиш како прегледуваат, само пробај спушти се на негово ниво па да видиш како одма параграфот ке те фати.
И кога сме кај него си викам да имаше меѓународна мерна единица за фрустрираност по него ќе ја именуваа само што ке беше многу голема за практична употреба па другите во пико или фемто ке ги бележевме. Евентуално некој поекстремен случај во нано.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
И по милијардити пат - двојазичност веќе има, сериозно не знам каде живеете вие, Нарнија ли..? ;)
ako e veke taka sto lupaat ovie od albanskive partii, sto se brukaat sekoj den, duri uslov ke ja stavele dvojazicnosta vo pregovorite za idnata vlada. Kako moze da baraat nesto sto veke go ima? Sto ne im kazes da ne se glupiraat, barem I tie ke naucat nesto sto ne go znaele dosega.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom