Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Јаки извори, нема што...
Знаеш што страшно ме иритира во ваквите дискусии - си ја тераш водата да ме анимираш мене дека позади Заев стои ЦИА, странски служби и кој к** нека е. А наспроти тоа го дефокусираш муабетот од фактите на очиглед на сите, дека и владите на нг им играа пиперевка на истите и си го признаа Косово како попчиња, а на барање на дуи не го спроведоа пописот. За заев имам полошо мислење од тебе, не си арчи прсти по тастатурата да ми докажуваш за него. Ако во секој пост го критикувам мафијашкото, лажно-патриотско, антиквизаторско, учкарско владеење со земјава во последниве 10 години, не значи дека се крстам во Заев. Ако се обидуваш да се надмудруваш со мене, пробај да докажеш дека ова од претходната реченица не е така, а не што праеле заев, бц и слични во опозиција 10 години или пред тоа.
Чек сега за Зајко имаш полошо мислење а навиваш да дојде на власт..
Нејасен си некако јас не прочитав до сега да спомнеш нешто лошо за него.
Така да постот ти е само да замажеш очи дека си као неутрален.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Јаки извори, нема што...
Знаеш што страшно ме иритира во ваквите дискусии - си ја тераш водата да ме анимираш мене дека позади Заев стои ЦИА, странски служби и кој к** нека е. А наспроти тоа го дефокусираш муабетот од фактите на очиглед на сите, дека и владите на нг им играа пиперевка на истите и си го признаа Косово како попчиња, а на барање на дуи не го спроведоа пописот. За заев имам полошо мислење од тебе, не си арчи прсти по тастатурата да ми докажуваш за него. Ако во секој пост го критикувам мафијашкото, лажно-патриотско, антиквизаторско, учкарско владеење со земјава во последниве 10 години, не значи дека се крстам во Заев. Ако се обидуваш да се надмудруваш со мене, пробај да докажеш дека ова од претходната реченица не е така, а не што праеле заев, бц и слични во опозиција 10 години или пред тоа.
Ако не го сакаш Зајко, ќе ги потенцираше лошите работи што ги прави само да се докопа до власт,
ама на тебе важно ти е само “режимот“ да оди во затвор, а тоа што ќе дојде нов “режим“ баш те боле.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Нема да се случи, се зезав. Се си е ок.

За другите што не мислат дека се зезав - https://www.vanbreda.be
Ke se sluci eden den de, za edno 20tina godini uglavno posto i ednite i drugite se nesposobni da ja sredat ekonomijata i da privlecat investicii. Sigurno nema sega[DOUBLEPOST=1483023988][/DOUBLEPOST]

Прав си, супер сме. Само повеќе од дупло од годишен буџет.

I? So sdsm podobro ke bide?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Јаки извори, нема што...
Знаеш што страшно ме иритира во ваквите дискусии - си ја тераш водата да ме анимираш мене дека позади Заев стои ЦИА, странски служби и кој к** нека е. А наспроти тоа го дефокусираш муабетот од фактите на очиглед на сите, дека и владите на нг им играа пиперевка на истите и си го признаа Косово како попчиња, а на барање на дуи не го спроведоа пописот. За заев имам полошо мислење од тебе, не си арчи прсти по тастатурата да ми докажуваш за него. Ако во секој пост го критикувам мафијашкото, лажно-патриотско, антиквизаторско, учкарско владеење со земјава во последниве 10 години, не значи дека се крстам во Заев. Ако се обидуваш да се надмудруваш со мене, пробај да докажеш дека ова од претходната реченица не е така, а не што праеле заев, бц и слични во опозиција 10 години или пред тоа.
Почнуваш да ми се доближуваш до ставовите...тоа е добро, ми се допаѓа и е за почит. А во однос на вториот дел одма ќе ти образложам, се надевам ќе се сложиш...сите знаеме и сме свесни дека нг и вмро правеле одредени попуштања на сметка на коалиционен партнер(малце дпа, па после све дуи) и тоа е дел од политиката во секоја земја...само што кај нас разликата е што станува за коалициски преговори и договори меѓу два етникуми кои за волја на вистината не се најпријателски расположени едни спрема други. Затоа, поради оној „мир во куќа“ и вмро и нг морале да прават одредени отстапки и попуштања. Немој да мислиш дека сакале или дека они не биле свесни како ќе им се одрази на гласачкото тело. Но морале. Е тука доаѓаме до најбитното. Зашто морале? Зашто сеуште мораат и зашто сеуште сите ние мораме? Јасно е како ден, правилата на игра кои ги наследи нг и вмро беа зацртани и ставени во устав во 2001 и во 2004 со рамковниот договор и територијалната поделба. Биди сигурен дека вмро или можеби наскоро, вмро и уште некоја дај боже да се формира македонска партија (сдс отиде у албански блок) да формираат влада со 81 пратеник, ништо од тие наметнати работи од распродажбата на првиот блок македонски интереси во 2001 и 2004 од страна на сдс (и сега со вториов обид за истото), нема да пројде и ќе може и нг и вмро или едикоја си нова партија и нов лидер да се спротистави на сите тие обиди за конечен крај на македонското прашање со најлошиот епилог за македонците. Што мислиш?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Биди сигурен дека вмро или можеби наскоро, вмро и уште некоја дај боже да се формира македонска партија (сдс отиде у албански блок) да формираат влада со 81 пратеник, ништо од тие наметнати работи од распродажбата на првиот блок македонски интереси во 2001 и 2004 од страна на сдс (и сега со вториов обид за истото), нема да пројде и ќе може и нг и вмро или едикоја си нова партија и нов лидер да се спротистави на сите тие обиди за конечен крај на македонското прашање со најлошиот епилог за македонците. Што мислиш?
Не можат ништо да сменат без бадинтерово мнозинство на малцинството,
и добро е што тоа се однесува само на некој закони,(во врска со малцинствата, што ти ги знам точно) во друг случај ќе не ебеа максимално, т.е. ќе ни ставаа вето на се и сешто!
 
S

silmarillion

Гостин
СДС доби 49 пратеници и 440.000 гласови, само и само ради Грујо. Во друг случај ни на сон немаше да добијат толку гласови. Грујо ќе остане запаметен како некромансерот кој успеа да оживее мртви и да ги стави рамо до рамо со него. Успеа да оживее и пробуди луѓе да искочат да гласаат иако никад до сега не оделе на избори од разни причини и лични убедувања дека сите се исти.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Незнам дали и референдум ќе смени нешто, оти и тој би требало да се ратификува во парламент,

за да ги изгубат сегашните права треба да загубат во војна.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Судство/обвинителсво во џебот на вмро? Сигурен сум дека ти е лапсус и мислиш на 600 судии избрани во еден ден од сдс кои ден денес си работат. Обвинителство? На кое по 4 месеци му ги зеде СЈО предметите, и сеуште нема ниеден доказ? Да беше во џебот на вмро, немаше да ги глеаме глупостине за теарце. Ако немаш докази или судот не ти ги прифаќа, значи немаш докази и не може да се докаже делото....и тоа не е исто со притисоците од амбасади и сдс за да си прифати нешто што не постои и што е спротивно на законот...ко што направи дик а потоа и управен. Далеку е вмро од имање у џеб на судство/обвинителство...иначе досеа знаеш кај ќе беа и заев и верушевски и шилегов и остала багра
Дефинитивно. Јас сум комплетно сигурен дека ВМРО нема вработено свои службеници и судии. Јас сум комплетно сигурен дека одреден началник нема некоја своја лебедица во суд. Гарантирам и дека секој кој бил вработен од СДСМ останал симпатизер на СДСМ. Исто така гарантирам дека не постои врбување и закани во судството.
Докази има и се одбивани. СЈО се притискани, исмевани. Не спомнувам тука снимки, да не кенкаш пак за пим мерки.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.562
Поени од реакции
3.259
СДС доби 49 пратеници и 440.000 гласови, само и само ради Грујо. Во друг случај ни на сон немаше да добијат толку гласови. Грујо ќе остане запаметен како некромансерот кој успеа да оживее мртви и да ги стави рамо до рамо со него. Успеа да оживее и пробуди луѓе да искочат да гласаат иако никад до сега не оделе на избори од разни причини и лични убедувања дека сите се исти.
Само и само ради купените 70.000 гласови од ДУИ.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ke se sluci eden den de, za edno 20tina godini uglavno posto i ednite i drugite se nesposobni da ja sredat ekonomijata i da privlecat investicii. Sigurno nema sega[DOUBLEPOST=1483023988][/DOUBLEPOST]


I? So sdsm podobro ke bide?
Не знам како ќе биде со СДСМ. Али со ВМРО иде само на полошо.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
СДС доби 49 пратеници и 440.000 гласови, само и само ради Грујо. Во друг случај ни на сон немаше да добијат толку гласови. Грујо ќе остане запаметен како некромансерот кој успеа да оживее мртви и да ги стави рамо до рамо со него. Успеа да оживее и пробуди луѓе да искочат да гласаат иако никад до сега не оделе на избори од разни причини и лични убедувања дека сите се исти.
Точно!
Имам пишано дека сега е моментот Грујо да си даде оставка и да оди во пензија, со ново раководство има да биде избришан СДСМ
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Не знам како ќе биде со СДСМ. Али со ВМРО иде само на полошо.
Ова твоето иди некако како во Германија рандом тинејџер да посакува да се вратат нацистите пошто незнаел како би било со нив нити пак го интересирало што се случувало пред тој да се роди.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
И самиот знаеш дека нема шанси некоја власт да се дрзне да го направи ова, и незнам зошто си толку сигурен дека Албанците ќе испаднат 15% кога сите статистички податоци на запишани Албанци vs Македонци во основни/средни училишта се баајги во нивна корист. Плус не се работи за способност во администрација туку партиска книшка, така да ништо конкретно нема да се смени
Не биди сигурен, се создаваат услови за такво нешто...пред година дена некој да ни кажеше дека лидер на најголема опозициска партија, македонец, ќе склучува „пакт со ѓаволот“ и ќе нуди и посакува редефинирање на државата, па и уште дека ќе биде под ист чадор со оние радикалите БЕСА кои пак уште поотворено си кажуваат „ние смо разговарала со господинот заев за редефинирање на државата“ и онај Зијадин Села јавно да бара „да се подели македонија на албански и македонски територии“...или ќе се смеевме или ќе проценевме дека тој лидер би доживеал дебакл на избори. Но, ете, видовме кај „се криел зајакот“ и на сите на 12 декември ни стана јасно дека оној паторот грујо си зборувал вистина и го предупредувал народот што се спрема.

Е сеа, природен процес е (а и њутнов закон) да има реакција, нели акција-реакција. Реакцијата веќе ја гледаме, јасна како ден, радикализација на македонското гласачко тело, гнев и омраза кон западните земји (неоправдана, бидејќи и тие земји го имаат истиот проблем со истите подземни структури на Хилари/Обама/Сорос, Америка прва почна да се чисти...во 2017 уште грст земји ќе го сторат истото). Тие емоции на македонскиот блок неизбежно ќе водат кон зацврстување на ставовите на македонските политички партии (само една остана али ај ради политичка коректност) што веднаш се виде со тој некаков си „проглас на вмро“ и второ, нека не те изненади формирање нова партија, која можеби би дала тотално нова и досега невидена понуда во формата баш на тоа ти што не веруваш, односно, попис, укинување рамковен, отварање кон Русија/Кина итн итн.[DOUBLEPOST=1483025234][/DOUBLEPOST]
Точно!
Имам пишано дека сега е моментот Грујо да си даде оставка и да оди во пензија, со ново раководство има да биде избришан СДСМ
Пази што посакуваш, може да ти се оствари ;)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ова твоето иди некако како во Германија рандом тинејџер да посакува да се вратат нацистите пошто незнаел како би било со нив нити пак го интересирало што се случувало пред тој да се роди.
Да, само што не. Само што сум живеел под двата режими по два пати и никогаш не сме биле волку длабоко во гомна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom