Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.191
Bafra младо момче никого јас не обвинувам , само те потсетувам дека власта не паѓа од Марс, туку извира од народот. Нормално , ако не е октроисана од странски амбасадори на земји за кои е познато дека историски не не ебеле ни за сува шљива и се згрозуваат толку од нас , та дури ни името да ни го изговораат.
Значи.., тоа би значело нешто како : секој народ си ја заслужува својата власт илити...глуп народ глупа власт , ама силна држава и обратно што попаметен народ тоа никаква држава. А нас како гледам памет на уши ни истекуе...., посебно пак кај шарениве , цели шадрвани дури и у бои на виножитото......, па затоа државата ни е таква каква е.
не е така, секоја власт е од Бог дадена и кој се противи на власта се противи на Божјата воља и ќе гори во пеколот
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.564
Поени од реакции
7.537
ООО дрва, кој победи, се договоривте ли?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.849

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.564
Поени од реакции
7.537
Овој, учкаров, вашиот соучесник у криминалите нешто не ве игра.

http://fokus.mk/ahmeti-nema-razgovori-za-koalitsirane-nitu-so-vmro-dpmne-nitu-so-sdsm/

Ахмети: Нема разговори за коалицирање ниту со ВМРО-ДПМНЕ, ниту со СДСМ
Мојата страна не е спомната тука, а твојата е. Тоа значи дека вас не ве игра, а нас не не ни спомнува, или поточно неможе да не спомне во корелација за коалицирање :)
 
А

Атлантист

Гостин
На крај пак ќе се сведе на тоа амбасадорите да ги натераат за да се формира влада.
 
G

Goldie

Гостин
..а да ја раскажеш својата успешна приказна. Ем ќе мотивираш многумина, ем ќе им покажеш како треба, а грујо и компанија ќе можат да си гризат муда од мука....и да се чувствуваат ко криминални ѓњиди бидејќи од пљачка и злосторничко здружување ништо понатака не знаат..., вака изгледа само дека раскажуеш пусти соништа кои ги сањаш :) :)
А ти да кажеш колку работни места си отворил во државава ? Оти те гледам се нешто ми се правиш паметен низ темиве како луѓето не ги бивало а не владата, која е таа што треба да ги подобри условите за да има повеќе успешни бизниси а не само да измислува нови регулативи и да глоби за да гради панорамски тркала и фасади од стиропор.
 
B

Bafra

Гостин
Bafra младо момче никого јас не обвинувам , само те потсетувам дека власта не паѓа од Марс, туку извира од народот. Нормално , ако не е октроисана од странски амбасадори на земји за кои е познато дека историски не не ебеле ни за сува шљива и се згрозуваат толку од нас , та дури ни името да ни го изговораат.
Значи.., тоа би значело нешто како : секој народ си ја заслужува својата власт илити...глуп народ глупа власт , ама силна држава и обратно што попаметен народ тоа никаква држава. А нас како гледам памет на уши ни истекуе...., посебно пак кај шарениве , цели шадрвани дури и у бои на виножитото......, па затоа државата ни е таква каква е.
Затоа каков народ таква власт (биле леви или десни) (y)
Е сеа глуп/мрзлив народ а силна држава некако не иде ... може глуп/мрзлив народ да има моментална силна власт. Но тоа е моментално, во нашиот случај точно 8.6 години т.е. 3141 денови ;) . А после тоа се некој друг ни е крив како на пример амбасадорите кои 8.6 години биле убај а после нечинеле.
Шарените дека немаат поим од Економија тоа јасно ми е,но испадна овие спротивните само на личната економија па мислат без да ги согледаат последиците. А после за народот да не тргне да ги запали си измислуваат амабасадори, црпнати и шЌиптарите биле виновни.

Разликата меѓу левиве и десните е што :
Левите целата моќ и ја предаваат на власта и таа нека мисли за народот т.е. татко и мајка на сите :D (притоа правата се небитни).
Десните пак се служат со мито и корупција за да го задржат влијанието во корумпираната влада.

За името да ти го изговорат треба прво самите ние да се избориме за тоа, па после другите ќе те ценат. Покажи дека општествената свест ни е на повисоко ниво од на животни и нема да не рачунаат за животни.
Ама наведната кичма, Трпе, трај-прај, партиски лижачи, сваровски судии, ова она и добиваш тоа што сме :place:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
А ти да кажеш колку работни места си отворил во државава ? Оти те гледам се нешто ми се правиш паметен низ темиве како луѓето не ги бивало а не владата, која е таа што треба да ги подобри условите за да има повеќе успешни бизниси а не само да измислува нови регулативи и да глоби за да гради панорамски тркала и фасади од стиропор.
......јас паметен??? .....имаш пијачка за ова !! :)
Инаку ако има сега добри законски услови и регулатива за бизнис тое е секако и во Македонија. Како се операционализираат најмалку зависи од владата. Дај да соберам..........па изгледа 144 работни места илити некаде околу 17.000 човек/плата . На колку такви ти си им обезбедил??? Ако е помалку од 1000 Ч/П би било фер да ми се обраќаш со длабок наклон и спуштен поглед..:) :) :)[DOUBLEPOST=1482938955][/DOUBLEPOST]
Затоа каков народ таква власт (биле леви или десни) (y)
Е сеа глуп/мрзлив народ а силна држава некако не иде ... може глуп/мрзлив народ да има моментална силна власт. Но тоа е моментално, во нашиот случај точно 8.6 години т.е. 3141 денови ;) . А после тоа се некој друг ни е крив како на пример амбасадорите кои 8.6 години биле убај а после нечинеле.
Шарените дека немаат поим од Економија тоа јасно ми е,но испадна овие спротивните само на личната економија па мислат без да ги согледаат последиците. А после за народот да не тргне да ги запали си измислуваат амабасадори, црпнати и шЌиптарите биле виновни.

Разликата меѓу левиве и десните е што :
Левите целата моќ и ја предаваат на власта и таа нека мисли за народот т.е. татко и мајка на сите :D (притоа правата се небитни).
Десните пак се служат со мито и корупција за да го задржат влијанието во корумпираната влада.

За името да ти го изговорат треба прво самите ние да се избориме за тоа, па после другите ќе те ценат. Покажи дека општествената свест ни е на повисоко ниво од на животни и нема да не рачунаат за животни.
Ама наведната кичма, Трпе, трај-прај, партиски лижачи, сваровски судии, ова она и добиваш тоа што сме :place:
хммм со се не би се сложил дека е се баш така, ама нека. А околу тоа да поработиме самите на ценењето.., сакаш да кажеш треба да отидеме и узбекистан и под рака купиме една ИЦБМ со девет глави , секоја да ја ставиме у КОСКО контејнер и паркираме по европските битни градови пред да ги дрмнеме.., па да им кажеме после : а демек не не признавате, милу вам маму је..ем!! :) :) :) Или нешто друго предлагаш, нешто појако...???
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.849
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
.....ќе се замешам малку у муабетов , чисто за совет...под итно побарај кај матичниот лекар упат за преглед на умот-ти кај некој подобар психијатр...ти треба помош и третман обавезително...ова твоево не е на арно...
Важи. Не паѓам на ваквоо ниско ниво не се секирај. Остани ниско бистри ниска политика.


Bafra младо момче никого јас не обвинувам , само те потсетувам дека власта не паѓа од Марс, туку извира од народот. Нормално , ако не е октроисана од странски амбасадори на земји за кои е познато дека историски не не ебеле ни за сува шљива и се згрозуваат толку од нас , та дури ни името да ни го изговораат.
Значи.., тоа би значело нешто како : секој народ си ја заслужува својата власт илити...глуп народ глупа власт , ама силна држава и обратно што попаметен народ тоа никаква држава. А нас како гледам памет на уши ни истекуе...., посебно пак кај шарениве , цели шадрвани дури и у бои на виножитото......, па затоа државата ни е таква каква е.
Македонија никогаш не била независна, секогаш зависи од големите сили. Од 1991 година, зависи од Америка. Сакаш прифати сакаш не, тоа е реалноста.
САД и Германија имаат многу добри односи па од една страна им ја препушта Македонија на Германците кои потпомогнати од другите држави контролираат важни одлуки. Без надворешна помош немаше да се случи пржинскиот договор, јер немаме премиер имаме диктатор.
Што има лошо во боите на виножитото? Што лошо направија шарените? Тоа што утре ти или твое дете ќе биде слободно и ќе може да се запосли без партиски книшки, или да критикува влада а да не го казнат? Тоа е лошо? Или се плашиш да не добиеш отказ од работа, а си фатил некоја фукнција, неспособен нити за чешање мадиња а си земаш добра плата. Патарина, полиција, војска или некој референт во катастар па купуваш бурек и јогурт од сабајле?
Уште еден доказ колку си политички способен да оправаш политика.


Само карајте се вие кој победил, кој изгубил. Се знае: "најмногу ќарија социјалистите".

http://fokus.mk/zingo-dva-dena-pred-izbori-karil-tender-od-30-milioni-evra/

Ама што е ова битно бе? - ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА, КАНТОНИЗАЦИЈА - ху баба ху!
Не, ова не им смета пошто нели скроз е нормално да лапне тендер од 30милиони евра на 2 дена пред избори. Ама џабе, за кого да гласаа за сељак од муртино кој што знае што треба да прави и излага со програма или пастир кој незнае што зборува и се заканува со убиства преку ќосето.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
522
Поени од реакции
740
Важи. Не паѓам на ваквоо ниско ниво не се секирај. Остани ниско бистри ниска политика.Македонија никогаш не била независна, секогаш зависи од големите сили. Од 1991 година, зависи од Америка. Сакаш прифати сакаш не, тоа е реалноста.
САД и Германија имаат многу добри односи па од една страна им ја препушта Македонија на Германците кои потпомогнати од другите држави контролираат важни одлуки. Без надворешна помош немаше да се случи пржинскиот договор, јер немаме премиер имаме диктатор.
Што има лошо во боите на виножитото? Што лошо направија шарените? Тоа што утре ти или твое дете ќе биде слободно и ќе може да се запосли без партиски книшки, или да критикува влада а да не го казнат? Тоа е лошо? Или се плашиш да не добиеш отказ од работа, а си фатил некоја фукнција, неспособен нити за чешање мадиња а си земаш добра плата. Патарина, полиција, војска или некој референт во катастар па купуваш бурек и јогурт од сабајле?
Уште еден доказ колку си политички способен да оправаш политика.Не, ова не им смета пошто нели скроз е нормално да лапне тендер од 30милиони евра на 2 дена пред избори. Ама џабе, за кого да гласаа за сељак од муртино кој што знае што треба да прави и излага со програма или пастир кој незнае што зборува и се заканува со убиства преку ќосето.
Остај го ти него, тој е успешен претприемач и неговите деца се згрижени, нејсе ќеркаму се истакнува кај гр на аеродром со нејзините орални способности, а е во одделение за урбанизам, тоест со завршена музичка академија соло пеење.
Нема зима за Ристо преварантот.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
Дојди до Куманово да видиш како се запослуе без партиску књишку..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
А ск што се пуваш тук на форуме за политику ако не ти е до запослуење, гз ке дадесте за ДПНЕ да остане на власт. Е нема више тој

:pos:
Гледам будалетине кои мислив дека СДСМ се промениле и чим дојдев на власт мед и млеко ке протече..
И мани бе да пробуеш да пишуеш Кумановски ептен сељачки изгледа

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.698
Поени од реакции
3.630
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom