Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.695
И за наместени тендерчиња дремеш на форум у прва одбранбена линија на мафијата заедно со томче небањатион рамо до рамо?
Ах, бееее :facepalm:

..што знаеш бе ти што е тендер, ај ја контам твојата младост, неискуство и недоволно образование со бегање од часови, па те калкулурам у лајпрди. Кога ќе научиш што е..јави се да подискутираме па да те гледам како црвенееш од срам ... :) :)
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
Чек сега имало тендер 3 фирми се пријавиле и одбрале Силекс и оп одма наместено а не се знае што понудиле другите две.
А у Струмица и Куманово местени тендери кои ги покажаа документирано тие не се битни. Дај евро кај Вицето...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.617
Поени од реакции
2.412
То е то, не ми се верува колку ароганција и потценување има од провладеачките членови кон останатите, посебно неопределените.
Мислам тоа е видливо сите овие години со политика која се спроведува, ама вакво исмевање со луѓе за нивата плата од 9.000 денари која ја земаат барем 30% од вработените во Македонија е стварно одвратно.

Така е кој ни за свинска не го бидува тука си оди во странство, на роднина мој му опнаа 5000 еур казна, затвори бизнисот сега си тера бизнис со цела фамилија во Австрија.
Човек што работи во реален сектор не верувам дека би исмејувал луѓе кои работат за 9000 денари.
Но има и категорија каде што цел живот од средно се во подмладоци, млади сили, унии, ќе пуши ке се лакта, ќе кодоши и ќе трча по цигари и ги гледаш после на 25 години како се директори на комисии, заменици министри, асистенти на градоначалник, советник во комисијата за округло ќоше. И ќе дојдат вака на нет и ќе ти кажуваат за претприемаштво и работени навики :)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
За дополнителни работи за изградба на Панорамско тркалосо придружни објекти и мостови на реката Вардар што треба да се изгради помеѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“ е склучен нов договор во износ од над 50 милиони денари, односно нешто над 810 илјади евра.
Договорот, објавен на веб страницата за јавни набавки, е склучен со непосредна спогодба меѓу Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) и градежното претпријатие БЕТОН АД Скопје кој го спроведува проектот.
Со овој, последен договор, трошоците за контроверзното барокно „Панорамско тркало“ се доближија до 20 милиони евра.
***
Како е можно договор со вредност од 810.000 евра да биде склучен со непосредна спогодба ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
Зависи, ако кењаш многу тоа прво ќе ти текне да го изградиш :-D
Не го знаеш муабетот, а не верувам дека и Алмеида го знае, ќе оставам неколку минути, да му текне па ќе објаснам:D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.880
Поени од реакции
16.949
Зависи, ако кењаш многу тоа прво ќе ти текне да го изградиш :-D
Се прашувам дали вака вицкасто ќе ми одговориш на прашањето зошто поголем приоритет ви е барокно тркало над говна што течат од државен клинички центар, за кој средства се овозможени преку ЕУ. Првото се гради под полна пареа, а клиничкиот центар веќе 5 години е во фаза на физибилити студија. Тоа е вашата логика - говна во фундусот, базата, па нагоре нема што друго човек да очекува.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.932
Поени од реакции
1.367
Се прашувам дали вака вицкасто ќе ми одговориш на прашањето зошто поголем приоритет ви е барокно тркало над говна што течат од државен клинички центар, за кој средства се овозможени преку ЕУ. Првото се гради под полна пареа, а клиничкиот центар веќе 5 години е во фаза на физибилити студија. Тоа е вашата логика - говна во фундусот, базата, па нагоре нема што друго човек да очекува.
На мене не ми е!
Кога јас би одлучувал многу нешта би биле поинакви...
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Остај го ти него, тој е успешен претприемач и неговите деца се згрижени, нејсе ќеркаму се истакнува кај гр на аеродром со нејзините орални способности, а е во одделение за урбанизам, тоест со завршена музичка академија соло пеење.
Нема зима за Ристо преварантот.
Ах таа била работата, лапала ќерка му нешто више од работно место.

Човек што работи во реален сектор не верувам дека би исмејувал луѓе кои работат за 9000 денари.
Но има и категорија каде што цел живот од средно се во подмладоци, млади сили, унии, ќе пуши ке се лакта, ќе кодоши и ќе трча по цигари и ги гледаш после на 25 години како се директори на комисии, заменици министри, асистенти на градоначалник, советник во комисијата за округло ќоше. И ќе дојдат вака на нет и ќе ти кажуваат за претприемаштво и работени навики :)
Човек кој исмејува некој којшто го заработува парчето леб на поштен и чесен начин е дефиниција за нечовек.


Се прашувам дали вака вицкасто ќе ми одговориш на прашањето зошто поголем приоритет ви е барокно тркало над говна што течат од државен клинички центар, за кој средства се овозможени преку ЕУ. Првото се гради под полна пареа, а клиничкиот центар веќе 5 години е во фаза на физибилити студија. Тоа е вашата логика - говна во фундусот, базата, па нагоре нема што друго човек да очекува.
Државна болница има повеќе инсекти од луѓе. Бебиња спијат тамо, може да се инфицираат. Ете до кај ни е државата.
Него бандата кога оди на преглед оди во државни или приватни болници?

Гледам уверенијата за пратеници се и на Македонски и на Албански јазик. Заев го направи тоа?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.977
Поени од реакции
184.438
Ах таа била работата, лапала ќерка му нешто више од работно место.


Човек кој исмејува некој којшто го заработува парчето леб на поштен и чесен начин е дефиниција за нечовек.Државна болница има повеќе инсекти од луѓе. Бебиња спијат тамо, може да се инфицираат. Ете до кај ни е државата.
Него бандата кога оди на преглед оди во државни или приватни болници?

Гледам уверенијата за пратеници се и на Македонски и на Албански јазик. Заев го направи тоа?

сите клиники се на македонски и албански со натписи веќе од поодамна
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.977
Поени од реакции
184.438
И во Струмица?
за државен клинички центар зборам. Не се прави наудрен, чим највисоката здравствена институција во државата ти е двојазична, тури пепел на клиники во Струмица, Кутмичевица, Белимбегово...
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513

сите клиники се на македонски и албански со натписи веќе од поодамна
Пола политичари сум ги гледал низ Систина кога дедо ми се испитуваше нешто.

И во Струмица?
Таа е под надлежност на министерство за здравство. Поради ваквите причини Заев бараше децентрализација на Струмица но нормално не му одобрија.
Нинче добри се тие апаратите ко видеоигри шо се?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
за државен клинички центар зборам. Не се прави наудрен, чим највисоката здравствена институција во државата ти е двојазична, тури пепел на клиники во Струмица, Кутмичевица, Белимбегово...
Не јас само го цитирам госпон Заев - зошто Албанецот во Прилеп да не добие информации на албански? Зошто да стои само на македонски?
Иначе во право си - не треба да стојат и на албански. Сепак тоа не е причина некој македонски политичар да рече дај све ќе направиме двојазично и ќе го официјализираме тоа. Се согласуваш?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.977
Поени од реакции
184.438
Пола политичари сум ги гледал низ Систина кога дедо ми се испитуваше нешто.


Таа е под надлежност на министерство за здравство. Поради ваквите причини Заев бараше децентрализација на Струмица но нормално не му одобрија.
Нинче добри се тие апаратите ко видеоигри шо се?
Само Теута рака на срце се лечи на една од нашиве државни клиники од политичариве, барем неа ја имам видено а често одам натака.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom