Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Каква врска имаш ти со достоинство? Ако достоинството живее на Нов Зеланд ти си на Гренланд.

Превара ти викаат на прекар (надимак што би рекол уставникот), за достоинство зборуваш. Оди отепај се некаде, не се бламирај.
Херр Пласкатенлепачоберштурмфирер-у јас сум моментално на Фарските Острови.., рај Божји... :) :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
...во однос на тоа можеш само да се сликаш, за 20 години трева ќе гледаш само у саксија на балкон , ако го имаш и тоа.
Чекај, не беа СДСМ во коалиција и со Зелените? Ако никој друг, тие барем ќе им дишат у врат за еколошки проблеми.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
...во однос на тоа можеш само да се сликаш, за 20 години трева ќе гледаш само у саксија на балкон , ако го имаш и тоа. И за тоа не е крив никој од сега живите овде . Игранката е почната кога почна да работи топлотната пумпа. Истата онаа која сега ги цица децата према поголемите мегалополиси по свет..каде мислат или им цртаат , дека тревата е позелена од онаа во селата сега заборавени...Ќе се сврти тркалото , ама за други, сега живите тогаш ќе ја мирисаат тревата од кај коренот...
Се знае кој ја заеба работата и кој му го стави последиот клин на ковчегот - ДПМНЕ.
Ако веќе зборуваме околку оваа тематика.
 
S

silmarillion

Гостин
Абе идат локални. Ќе видиме како ќе пројде власта во Центар. За ВМРО знаеме дека нема да пројде. Ама да не искочат само овие што работат у ПОЦ и општина да гласаат па да пукне брука да нема излезност.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Затоа ја плати цената со економската криза.
Да, економската им криза не е поврзана со прекомерното задолжуване на Грциja,а САД ги казни заради блокадата на РМ :icon_lol:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Не сум знаел дека има нешто поглупаво од тебе, искрено.
нели говна нејчеш да те цититаат што кур ти си ме цитирал
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.408
Поени од реакции
7.864
После првите 100дена мислам се очекува една заедничка изјава на Владата, каде ќе соопшти прецизни планови за борба со корупција, транспарентност, демократизација преку промена на изборен модел, а во истиoт рок обвинителството да објави колку стотици обвинети екс функционери има за злоупотреба на службена должност и овластување, во спортивно би требало да се извини Владата дека лажела за енормната корупција и дека се вo суштина било во ред, само се работело за борба за власт.
И сега штотуку започнавме еден нов цикличен процес.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
После првите 100дена мислам се очекува една заедничка изјава на Владата, каде ќе соопшти прецизни планови за борба со корупција, транспарентност, демократизација преку промена на изборен модел, а во истиoт рок обвинителството да објави колку стотици обвинети екс функционери има за злоупотреба на службена должност и овластување, во спортивно би требало да се извини Владата дека лажела за енормната корупција и дека се вo суштина било во ред, само се работело за борба за власт.
И сега штотуку започнавме еден нов цикличен процес.
Ех.... на нероден Петко капа му кроиме.

Ќе видиме, мада некако се ми е сумливо, дали дека сум скептик, дали дека се навикнав на секакви говнарии (од овој тип, политички) појма немам.

Имам чуство дека фамили ќе остане boogie monster.
Но еби чуство рацио е битно а како што гледам овде (во МКД не само на формот) малку кнап сме и тоа бајаги години.

П.С. само да не увезуваме од тоа рацио од дијаспората генетски модифицирано што е.
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
степени на богатство
1. богат
2. побогат
3. најбогат
4. не знае што со парите
5. уште не го фатиле
6. сега можат да му се фатат

грујо и компанија се на 6-то ниво
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.408
Поени од реакции
7.864
Ех.... на нероден Петко капа му кроиме.

Ќе видиме, мада некако се ми е сумливо, дали дека сум скептик, дали дека се навикнав на секакви говнарии (од овој тип, политички) појма немам.

Имам чуство дека фамили ќе остане boogie monster.
Но еби чуство рацио е битно а како што гледам овде (во МКД не само на формот) малку кнап сме и тоа бајаги години.
Баш да видиме, 100 дена се сосема доволно да се екипира кадровски централна власт, да се направи една прелиминарна анализа од широк опсег на состојбите, и врз основа на тоа да се понудат реални и одржливи решенија за приоритетните проблеми.
Во меѓувреме да се работи на репресивно справување со корупцијата, има време ЈО првично да спроведе истраги каде има индиции и сл и да се известува тековно јавноста, не под тепих и зад задворени врати, се знае дека секое нетранспарентно носење одлуки давање тендерчиња, вработувања е индиција за корупција. Тоа со рушењето се согласувам друже во целост со тебе, дека сега да земеш систематски да рушиш како што граделе е блесава работа, одење од крајност во крајност како по обичај, без компромис и заеднички јазик за клучни прашања. Исто како што граделе дека биле власт и главни, сега во ист манир да руши друга власт.Не.
Законски решенија, кадровско екипирање, пред и над се транспарентност во работата...
Во спротивно кажав, да се извини јавно новата Влада за тврдењата за енормна корупција, и да каже дека уствари е Мурто/Курто ситуација, тука нема др чаре. Не крајност во СК2014, тука да се покаже крајност.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не го глеав вчера и ме интересира, спомна нешто за попис?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Баш да видиме, 100 дена се сосема доволно
Баче, режим кој владееше 11 години сакате да се реши за 100 дена.
Чисто сумнјам.

Другото што си пишал се слагам.[DOUBLEPOST=1496841539][/DOUBLEPOST]
Не го глеав вчера и ме интересира, спомна нешто за попис?
Ќе има, веројатно втората година. (така рече Зајас)
(година и пол додека да се организира)

Зајас опасен еј, овие 11 години беа не направија попис а овој планира во втората година од мандатот.

Таман, вмровците што киднаа од овде (први во ЕУ земји а наводно ЕУ не ја бидувало и ни серат колку е кул овде борадзару) да си знаат кога да се вратат да кладат по еден икс или отисок од прст на тие лисјата.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.408
Поени од реакции
7.864
Баче, режим кој владееше 11 години сакате да се реши за 100 дена.
Чисто сумнјам.

Другото што си пишал се слагам.
Не барам тоа што не може да се реши, значи да се покаже иницијатива, принципи, транспрентност, какви се состојбите и кои се можни решенија за приоритетни проблеми, deux ex machina нема за Македонија.
 
M

macgowan

Гостин
Кој ќе им објасни на чедата од дрпмнеовската улица како, после сите клецкања кои ги кркаа(т) сите овие години дури се на испаша, после сета љубов и донации, не се на власт.
Миле домато, горде и компанија лајна да јадат. Браво Шумадијо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom