Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.808
Него,
http://a1on.mk/archives/741098

За 5 месеци на Гинекологија починале 61 новородено бебе
Класично перење на мозок ти е ова, сигурно овие новороденчиња не починале поради докторска негрижа (иако имаше пример за ова) или уште помалце партизација во здравство (пошто и онака во зравството има вработени кои се членови на политичките партии - дпмне сдс дуи етц). Од друга страна на приказната, не посочува зашто починале но директно ја наметнува вината на ГАК. Дали можеби поочинале поради негрижа од родителите (да не заборавиме каква нецивилизирана планинарска раја живее во државава) како нередовни или никакви контроли и пратење на состојба на плодот кој понатака може да се роди со вродена срцева или друга мана етц (можеш да наброиш безброј здравствени причини).
Се изнесуваат точни причини зашто а не претпоставки чисто поради политички причини и наметнување на вина само на една страна. Се додека на овој начин функционира и ќе функционира објективното новинарство во државава, нема да постои новинарство и само амеби ќе веруваат на вакви рекла казала информации.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Koлку што беше затворен Заев кога беше осуден толку ќе биде и Грујо. Де бе што сте чудни ко да не живеете во Македонија и не знаете како лесно замачкуваат такви работи.
Само ме интересира, свесно или несвесно ја споредуваш големината на криминалот направена од едниот и од другиот?
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
834
Поени од реакции
1.470
Човекот е склон кон рестриктивни политики, покачување даноци исл. Ствараше суфицити во буџет, што, не сум финансиски многу писмен, ама го критикуваа дека не смее да се случува, подобро било да се инвестираат тие пари во нешто (сеа и тоа се ставови и гледишта). Како претседател на собрание ми текнува дека на клоци раздига све ќоро и сакато што идеше да кафенисуе и пие виски по цена од лижавче (претежно новинари и слични џаболебари) - таму воведе ред во тој поглед.
Арно ама, кога си изгласаа сите пратеници дупло поголема плата, ја бранеше таквата одлука дека тоа биле ситни трошки од буџетот :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Класично перење на мозок ти е ова, сигурно овие новороденчиња не починале поради докторска негрижа (иако имаше пример за ова) или уште помалце партизација во здравство (пошто и онака во зравството има вработени кои се членови на политичките партии - дпмне сдс дуи етц). Од друга страна на приказната, не посочува зашто починале но директно ја наметнува вината на ГАК. Дали можеби поочинале поради негрижа од родителите (да не заборавиме каква нецивилизирана планинарска раја живее во државава) како нередовни или никакви контроли и пратење на состојба на плодот кој понатака може да се роди со вродена срцева или друга мана етц (можеш да наброиш безброј здравствени причини).
Се изнесуваат точни причини зашто а не претпоставки чисто поради политички причини и наметнување на вина само на една страна. Се додека на овој начин функционира и ќе функционира објективното новинарство во државава, нема да постои новинарство и само амеби ќе веруваат на вакви рекла казала информации.
Гигс не зезај, порано во 50, 60тите со инка ги слушале бебињата, кај знаеле грижа и негрижа за плодот, па пак немало ваква смртност. Хорор филм се комплексон клиники, милион пати имам пишувано и накратко и нашироко. Светло нема навечер, што остана за другото.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Класично перење на мозок ти е ова, сигурно овие новороденчиња не починале поради докторска негрижа (иако имаше пример за ова) или уште помалце партизација во здравство (пошто и онака во зравството има вработени кои се членови на политичките партии - дпмне сдс дуи етц). Од друга страна на приказната, не посочува зашто починале но директно ја наметнува вината на ГАК. Дали можеби поочинале поради негрижа од родителите (да не заборавиме каква нецивилизирана планинарска раја живее во државава) како нередовни или никакви контроли и пратење на состојба на плодот кој понатака може да се роди со вродена срцева или друга мана етц (можеш да наброиш безброј здравствени причини).
Се изнесуваат точни причини зашто а не претпоставки чисто поради политички причини и наметнување на вина само на една страна. Се додека на овој начин функционира и ќе функционира објективното новинарство во државава, нема да постои новинарство и само амеби ќе веруваат на вакви рекла казала информации.
Ова е перење мозок? Ова е факт бе брат, Ф А К Т кој вели дека починале толку и толку бебиња во тој временски период.
Перење мозок е „Македонија е економска сила во Европа“ според инситутот КуровМиЛенче.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.808
Само ме интересира, свесно или несвесно ја споредуваш големината на криминалот направена од едниот и од другиот?
Криминалец е криминалец, секој почнува како ситен криминалец па ако не го фатат или му дозволат ради Х причини преминува на друго ниво. Таков е мозокот на криминалците, гледаат на неправеден начин да се стекнат со богатство на штета на друг/други.[DOUBLEPOST=1495132651][/DOUBLEPOST]
Гигс не зезај, порано во 50, 60тите со инка ги слушале бебињата, кај знаеле грижа и негрижа за плодот, па пак немало ваква смртност. Хорор филм се комплексон клиники, милион пати имам пишувано и накратко и нашироко. Светло нема навечер, што остана за другото.
Прашај по дома која била смртноста на бебиња порано, а која е сега. Не оправдувам но да ширам намерно пропаганда чисто од политички причини за политички поени јасно што правам... перам мозок.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Криминалец е криминалец, секој почнува како ситен криминалец па ако не го фатат или му дозволат ради Х причини преминува на друго ниво. Таков е мозокот на криминалците, гледаат на неправеден начин да се стекнат со богатство на штета на друг/други.
Како бе така? Сакаш да ми кажеш дека крадење кебапи (криминал) и крадење милијарди (криминал) треба да се рангира на исто ниво? Исто да се гледа на оној што не дава жмигавец пред вртење и оној што поминува на црвено?

Која е оваа искривена перцепција?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.808
Како бе така? Сакаш да ми кажеш дека крадење кебапи (криминал) и крадење милијарди (криминал) треба да се рангира на исто ниво? Исто да се гледа на оној што не дава жмигавец пред вртење и оној што поминува на црвено?
Која е оваа искривена перцепција?
Епа повели брат иди укради кебапи во кебапчилница и кажи ни како ќе си поминеш. Никого ја не оправдувам ниту заземам страна (за разлика пример од тебе) но да оправдувам криминал од било каква природа поради тоа што едниот криминал е "помал" од другиот јасно кажува до кое ниво си/сте стигнал/е како индивидува/и во општеството.
Се знае кој украл повредил убил направил било каков прекршок треба да одговара согласно законот во државава. Замисли ја утре отидам во продавница и украдам пола продавница, што ќе ми биде мене одбрана пред судијата ... ама грујо украде милијарди пуштете ме? Добра логика нели !!!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Криминалец е криминалец, секој почнува како ситен криминалец па ако не го фатат или му дозволат ради Х причини преминува на друго ниво. Таков е мозокот на криминалците, гледаат на неправеден начин да се стекнат со богатство на штета на друг/други.[DOUBLEPOST=1495132651][/DOUBLEPOST]
Прашај по дома која била смртноста на бебиња порано, а која е сега. Не оправдувам но да ширам намерно пропаганда чисто од политички причини за политички поени јасно што правам... перам мозок.
И да е иста смртноста, не е во ред. Порано се знаеше, само џиганчињата умираа зошто се знаеше во какви услови ги носеа дома. Медицината оди напред, технологијата оди напред. На денешни материјали за работа, технологија како 4Д ехо, секаков вид анестезии, помагала за безопасно вадење на плодот ако заглави негде при пораѓањето ние имаме смртност како во Етиопија. Во европска земја смртноста на новороденчиња треба да е инцидентална, едно на не знам, три четири месеци и тоа од генетски компликации а не лекарска грешка или негрижа на персоналот која после ќе биде забошотена.
 
C

Castiel

Гостин
Само ме интересира, свесно или несвесно ја споредуваш големината на криминалот направена од едниот и од другиот?
Што е до мене и двајцата треба да се доживотно во затвор. Неам јас двојни стандарди едниот да го окривувам, а за другиот да си ќутам. Не се работи за мали сум. Огромни суми се украдени од страна на двајцата. Зашто мислиш дека Заев нема да краде исто ко другиов? Кога веќе е и официално осуден за такви кривични дела и плус се водат уште некои судски процеси? Ако продолжуваме ко до сеа од две големи зла да го бираме помалато ќе продлжиме да си тапкаме во место.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Епа повели брат иди укради кебапи во кебапчилница и кажи ни како ќе си поминеш. Никого ја не оправдувам ниту заземам страна но да оправдувам криминал од било каква природа поради тоа што едниот криминал е "помал" од другиот јасно кажува до кое ниво си/сте стигнал/е како индивидува/и во општеството.
Ајде, машки, јас ќе украдам 10 ќебапи од Дестан а ти укради пари од менувачница и двајцата да одиме да се пријавиме во станица, за дело кражба. Може?

Иначе, да си ми ги читал постовите а верувам дека НЕ си ми ги читал, ќе си знаел дека дефинитивно не оправдувам криминал и презирам курвино однесување од поддржувачи на есдеес (не сите, али ги има такви, насекаде), само колку да се смени власта, по секоја цена.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.808
И да е иста смртноста, не е во ред. Порано се знаеше, само џиганчињата умираа зошто се знаеше во какви услови ги носеа дома. Медицината оди напред, технологијата оди напред. На денешни материјали за работа, технологија како 4Д ехо, секаков вид анестезии, помагала за безопасно вадење на плодот ако заглави негде при пораѓањето ние имаме смртност како во Етиопија. Во европска земја смртноста на новороденчиња треба да е инцидентална, едно на не знам, три четири месеци и тоа од генетски компликации а не лекарска грешка или негрижа на персоналот која после ќе биде забошотена.
Дали можеш да гарантираш дека сите овие деца умреле од докторска негрижа или можеби истата настанала поради други х причини? Или поверува што кажа а1 врз база на статистика на починати новороденчиња. Па што мора да се новороденчиња возрасни луѓе дневно по 100 умираат дали и тоа е причина за доктроска негрижа? Онака чисто за споредба.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Што е до мене и двајцата треба да се доживотно во затвор. Неам јас двојни стандарди едниот да го окривувам, а за другиот да си ќутам. Не се работи за мали сум. Огромни суми се украдени од страна на двајцата. Зашто мислиш дека Заев нема да краде исто ко другиов? Кога веќе е и официално осуден за такви кривични дела и плус се водат уште некои судски процеси? Ако продолжуваме ко до сеа од две големи зла да го бираме помалато ќе продлжиме да си тапкаме во место.
Прво, не е до тебе, второ, во МКД нема доживотна затворска казна а трето, најбитно, не може ако е до тебе да пикнеш некој во затвор, за тоа треба да имаш причина. Зошто Заев би бил пикнат во затвор на доживотна робија?

Имаш двојни аршини, затоа што за различни дела за двајца бараш иста затворска казна. Тоа ти е двоен аршин :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.146
Поени од реакции
81.186
Што е до мене и двајцата треба да се доживотно во затвор. Неам јас двојни стандарди едниот да го окривувам, а за другиот да си ќутам. Не се работи за мали сум. Огромни суми се украдени од страна на двајцата. .
Ретко глуп пост.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom