Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
tokmu taka, sekoj sto kje vi kaze`sdsm,ne bidi vmro` vie go pcuete i kvalifikuvate
cestitki, stanavte isti ako ne i `podobri` od vmro
vmro taka vikase`sdsm go napravija toa`
sea sdsm vika`vmro go napravija toa`
ima li podobar nacin da se sebeizemes od odgovornosta na vladeenjeto
Што треба да направи Сдсм во врска со албанскиот јазик во Собрание?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Што треба да направи Сдсм во врска со албанскиот јазик во Собрание?
ne samo vo vrska so albanskiot zakon,nego vo vrska so site losi zakoni doneseni od vmro.da se revidiraat vo nasoka na gragjansko opstestvo a ne binacionalna tender koalicija
osven ako ne smetas deka ovoj zakon e ok. ama pa`vmro go donesoa,ne e mozno da e OK`
mal hint
sto pocna vmro so `ostracizing`, a sto prodozluvate vie so nesmaleno tempo
`Колку повеќе едно општество се оддалечува од вистината, толку повеќе ќе ги мрази оние кои ја зборуваат.
-- Џорџ Орвел`
 
W

wicked_1

Гостин
ne samo vo vrska so albanskiot zakon,nego vo vrska so site losi zakoni doneseni od vmro.da se revidiraat vo nasoka na gragjansko opstestvo a ne binacionalna tender koalicija
osven ako ne smetas deka ovoj zakon e ok. ama pa`vmro go donesoa,ne e mozno da e OK`
mal hint
sto pocna vmro so `ostracizing`, a sto prodozluvate vie so nesmaleno tempo
`Колку повеќе едно општество се оддалечува од вистината, толку повеќе ќе ги мрази оние кои ја зборуваат.
-- Џорџ Орвел`
Венци, веќе неколку пати веќе го квоташ Џорџ Орвел, на сите ни стана јасно дека многу си начитан, продуховен и избалансиран.

Смени сега малку со Хаксли, да видат луѓето дека и него го имаш читано.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
ne samo vo vrska so albanskiot zakon,nego vo vrska so site losi zakoni doneseni od vmro.da se revidiraat vo nasoka na gragjansko opstestvo a ne binacionalna tender koalicija
osven ako ne smetas deka ovoj zakon e ok. ama pa`vmro go donesoa,ne e mozno da e OK`
mal hint
sto pocna vmro so `ostracizing`, a sto prodozluvate vie so nesmaleno tempo
`Колку повеќе едно општество се оддалечува од вистината, толку повеќе ќе ги мрази оние кои ја зборуваат.
-- Џорџ Орвел`
законот е добар колку и луѓето кои го спроведуваат, то шо вмро се поигруваше со многу закони не значи дека се тие лоши. Можеби треба да се допрецизираат или додадат дополнителни механизми за контрола.
Али еве во случај кога вмро постави свои послушници и во институции и во судови и во полиција.... можеше непречено да се поигрува со закон без некој да ги спречи.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Венци, веќе неколку пати веќе го квоташ Џорџ Орвел, на сите ни стана јасно дека многу си начитан, продуховен и избалансиран.

Смени сега малку со Хаксли, да видат луѓето дека и него го имаш читано.
srekja ti si dobar balans so vakvive repliki pro forma.[DOUBLEPOST=1494102964][/DOUBLEPOST]da se potsetime
han bese losiot koga go poddrzuvase gruevski
zatoa pak sega han e super koga ja poddrzuva sdsm
bitno biznisot da vrti
http://a1on.mk/archives/500652
`„Дојче веле“ пишува дека проблемот е во тоа што Хан веќе е прецепиран како „шумар“, односно како „сојузник“ на власта кој врши притисок исклучиво врз опозицијата. Во таа насока на површина испливуваат и сомнежи за мотивација која можеби не е од политичка природа.`
vikaj ura
 
Последно уредено:
L

ljupcio22

Гостин
Знае некој да каже каде се да помогнат Силвана Бонева и Зоран Ставревски,??? И Миле Јанакиевски и Диме Спасов сепак имаат рејтинг ама ги нема кај се сега????
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
948
Поени од реакции
624
Знае некој да каже каде се да помогнат Силвана Бонева и Зоран Ставревски,??? И Миле Јанакиевски и Диме Спасов сепак имаат рејтинг ама ги нема кај се сега????
Силвана се вози таму ваму....за другите не знам
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Дали за вмро гласаа само Македонци? Биди маж и одговори, сендвичу. Ти рече мнозинство Македонци, а не рече со најголема поддршка, такви финти во штаб. Кажи сега дали само Македонци гласале?
Инаку не се секирај, тебе те чека нешто полошо од чистач на клозети. Биди стрплив само сендвичу.
Многу прашуваш, зарем ништо сам не знаеш? Не гласале само македонци, но е најголема со поддршка од македонците.
Како да ме чека полошо кога од СДСМ се најавуваа големи зголемувања на платите. Не може мене да ме чека полошо, верувај. Не сум јас на ниво од 12000.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Многу прашуваш, зарем ништо сам не знаеш? Не гласале само македонци, но е најголема со поддршка од македонците.
Како да ме чека полошо кога од СДСМ се најавуваа големи зголемувања на платите. Не може мене да ме чека полошо, верувај. Не сум јас на ниво од 12000.
Добро јас ти кажав сакаш верувај сакаш не.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Што треба да направи Сдсм во врска со албанскиот јазик во Собрание?
Да го научи. Јасно.
И Заев ветената оставка на албански да ја соопшти. Како арен маж. Белки не е лажго.[DOUBLEPOST=1494135421][/DOUBLEPOST]
Добро јас ти кажав сакаш верувај сакаш не.
Хе хе. И јас ти кажав. Мојата работа е вонпросторна, не сум врзан за конкретни објекти, клозети, како ти.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Да го научи. Јасно.
И Заев ветената оставка на албански да ја соопшти. Како арен маж. Белки не е лажго.[DOUBLEPOST=1494135421][/DOUBLEPOST]
Хе хе. И јас ти кажав. Мојата работа е вонпросторна, не сум врзан за конкретни објекти, клозети, како ти.
Знам, лепиш плакати.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Да го научи. Јасно.
И Заев ветената оставка на албански да ја соопшти. Како арен маж. Белки не е лажго.[
Заев е победник и како победник формира влада на Република Македонија.
Губитниците ќе си чучат во опозициски столчиња и ќе чекаат секој моент да им зачука СЈО на врата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.040
Поени од реакции
16.133
од СДСМ се најавуваа големи зголемувања на платите. Не може мене да ме чека полошо, верувај. Не сум јас на ниво од 12000.
Јас чекам враќање на дел од ДДВ-то...:confused:
дебилите кој во предизборието а и предходно се фалеа со тоа, сега молчат :mad: за ова работа..Причината не се финансиите, туку индијанците не работат со фискални, што ќе им враќа ??? Па галамеа они и против наградната игра со фискални сметки ...
..имаше ветивме - остваруваме,
а сега ќе биде ветивме - излажавме...:eek:
...................
Граѓанинот Талат

на форумите , ФБ и другде се јавија платениците на СДСМ ( со албански никови) со подршка за Талат..
Но ајде да видиме, колку од албанците во МКД имаат врски со Албанија ?
.. мислам роднини, потекло ?? малку, можеби и македонците имаат толку или и повеќе ..
А има доста албанци кој имаат роднини и потекло и други врски со Косово...
па што не стави Талат косовско знаменце ?
.. а може и двете да ги стаи ако му собира масата....или да го исфрли македонското, нема да ме чуди[DOUBLEPOST=1494144000][/DOUBLEPOST]
Заев е победник и како победник формира влада на Република Македонија.
Губитниците ќе си чучат во опозициски столчиња и ќе чекаат секој моент да им зачука СЈО на врата.
НЕ, со опозицијата ќе се занимава новото ОЈО... а по некое време од промена на власта ќе биде потребен НОВ пржински договор и НОВО СЈО, кое ќе работи на случаи на корупција на новите владини функционери... всушност ќе ги превземе тие отворени од старото СЈО а кое ги врати во фиока , а ќе отвара и нови...Мора така, тоа е принципот, исто како и техничка влада 100 дена пред избори... во противно ќе има многу поголеми народни протести...
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
НЕ, со опозицијата ќе се занимава новото ОЈО... а по некое време од промена на власта ќе биде потребен НОВ пржински договор и НОВО СЈО, кое ќе работи на случаи на корупција на новите владини функционери... всушност ќе ги превземе тие отворени од старото СЈО а кое ги врати во фиока , а ќе отвара и нови...Мора така, тоа е принципот, исто како и техничка влада 100 дена пред избори... во противно ќе има многу поголеми народни протести...
СЈО настана како потреба на борбата на Македонскиот народ за слобода.
ЈО беше во канџите на власта, потплатени или партиски судии и обвинители кои работеа по наредби на власта.
Кога сега конечно се ослободи Македонија, функцијата на СЈО станува историјска, а едно ново праведно ЈО ќе продолжи со гонење на криминалците.
Се прашувам кој владата ќе го предложи за нов Јавен обвинител...... Замисли Катица да ја стават за ЈО, таа ќе си ги земе и помошниците и предметите и ЈО ќе продолжи со храбрата и непоколеблива борба против сите криминални и мафијашки структури во државата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.040
Поени од реакции
16.133
СЈО настана како потреба на борбата на Македонскиот народ за слобода....
ЈО беше во канџите на власта, потплатени или партиски судии и обвинители борба против сите криминални и мафијашки структури во државата.
ако сега на ЈО и судството му беа врзани рацете, па во овие 26 години не одлежал ни 1 ден затвор ниеден функционер на СДСМ, ( дури ни правосилно осудениот Бучковски, а од албанските партии има само 2 -3 ца и тоа за политичко безбедносни работи, Илирида), отсега ќе биде владеење на најцрна диктатурата .. ако не се случи народ во потежок облик или уште полошо прелевање на кризата во регионот..
Ајде дојде 2 дена пред крвавиот четврток ФЕРМАН од уса за процесуирање на митодавачите од Телеком, нашево ОЈО побара правна помош од ГЕУ, што да правеле со митопримачите од Телеком:facepalm:
Демек кај нас друго било, Али и Муса го тужеле Богоевски за клевета :mad:
АЛОООО !!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom