Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
S

silmarillion

Гостин
Можеме да се обединиме единствено ако најпрво се заложи тоа здружување за расчистување па макар и насилно на сите криминалци од сите партии и нивни октоподи без разлика на националност од 91ва до денес. После тоа ќе видите како лесно ќе се средат работите со малцинствата и околните комшии кои едвај чекаат нешто да подбуцнат кај нас за да си ги прикријат домашните срања.

Али да ги рипаш криминалите и да одиш директ на основа на националност е тука здружување не гледате.

Треба прво сопствените редови да ги исчистиме .... Па после да продолжиме во Чаир и Тетово. Ние во нашите редови имаме предавници кои промовираат Тиранска платформа....
Ништо не правиш со оваа реторика, таман мислев има малце светло у тунелот али џабе.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Ајде де, кога повикувам на национално единство сум Милошевиќ, а што се Албанците кога во друга држава поставуваат платформа за федерализација на државава ?!?! Хитлери можда.
Прво не напишав никаде дека си Милошевиќ, смири страстите, поентата ми е дека со таква реторика е постигнува ефектот на тоа како се поставени коцкичките, што мислиш целта на т.н Тиранска платформа што е, мир и љубов во светот? Секој битен медиумски момент се користи за провокативни изјави од страна на зоти Рама, агенда е во прашање. Инаку де факто живееш во федерација, не знам дали во дпмне тоа е објаснето, иако сум строго против тоа да стане де јуре, многу повеќе од тебе. Примена на закон за сите и за се, од корупција до примена на знамиња и јазици.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.168
Поени од реакции
8.468
Како може докажан криминал да биде субјективна работа? Исто така за мене поголем национален интерес е секој граѓанин да има пензија, здравство и просперитет отколку двојазичност у Пехчево. Пошто со двојазичност видовме задњиве 10 години дека како така функционира државата, а во банкротот кој доаѓа државата ќе се подели на два дела со сигурност. Ова лешинариве стари на земја што мирисаат што шетаат со бетмен за година дена кога нема веќе да добијат пензија ни протест ни унитарност ни ништо нема да ги занима. За помладите да не зборам. Стај капак на тоа економските санкции што се неизбежни и ете ти социјални внатрешни немири кои ќе доведат до конечен распад на државата благодарение исклучиво на ВМРО.
затоа сега кога ќе се редефинира државата и ќе се зборува албански дури и во Пехчево, има државата да пука од просперитет, тоа беше проблемот досега, затоа немаше просперитет и здравството ни беше срање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Од рано рано ја оправаме држвата а :)
Јас ја сметам работата за доста сериозна по Македонските национални интереси.

Повеќе од комплексна е сложувалката, ако сакаме да бидеме објективни, коцките одат во прилог на дпмне затоа што така ги реди медиумскиот наратив, нивниот кој е доминантен, е сега за преговарањето, каде беа овие домобраните додека се преговараше, комитрагично е да се води ваквка дебата, истата таа платформа е ставена на маса за сите, до моментот кога се обзнани дека нема старата добра коалиција повторно да биде власт, немаше загрозување на никакви интереси, затоа што власта е единствениот интерес.
Ајде вака, според верзијата на СДСМ, ДПМНЕ преговарало за платформата со браќата по криминал и прифатиле све освен СЈО, а браќата по криминал како такви чесни и принципиелни не сакале да прифатат и цврсто застанале позади телото што се бори против криминалот на власта во којашто и тие учествувале. Дали ти најискрено длабоко во себе веруваш дека е ова вистина?

Мислам Монти Пајтон вода да носи..

Од друга страна јас уште истиот момент кога се обзнани платформата тука на овој форум повикав влада на национално единство на Македонците, како одговор на таа провокација. Следеше одговор од тука дека влада без Албанци не смее да се прави. Аууу па зошто тогаш го потпишувавме Рамковниот договор и го прифаќавме Бадинтеровото мнозинство. Па нели тие беа демократски решенија за правата на Албанците доколку по некоја случајност Албанска партија не влезе во влада ?!?


Делумно си во право, еве одма да кажам дека во овие услови јас сум против било какво преговарање за било што од таа платформа а се однесува на целосна двојазичност, промена на државни симболи, а за кантонизација и сл не ни размислувам, сеуште е ова Западен Балкан, меѓутоа тука е симптоматично што сите тие несреќни изјави дадени во некој полет од страна на Заев, се документирани, било внатрепартиските или оние кај Албанската дијаспора, не е тоа малку индикативно?
Наместен, саботиран, на некој не му се допаѓа тоа што го прави....т
Може некој некогаш документира заради некоја историска анализа во иднината или можеби да собере дневнополитички поени во иднина, но ова не е документирано, ова е во последниве 2 години направено, на сите им е во сеќавање, а интернетот ни дава можност сами да ги најдеме сите тие несреќни (јас би рекол среќни, пошто во денешен контекст доста откриваат за неговите намери) изјави на Заев.



Инаку истиот аргумент кој го искористи ти за преговарањето јас ке го искористам тука, рекол или одрекол, не знаеме што е договорено, па со истата теза се најдовме повторно на различни партиски страни, а во суштина браниме исти национални интереси? Медиумскиот наратив е креиран од ликови кои голтаат се што ќе им се сервира, а тој медиумски простор воглавно им е даден поради нивните измеќарски к-ки, што ги сведува на обични дебели гомнари.
Кога станва збор за Албанските национални интереси, поготово со платформи оформени во Матичната држава на Албанцте со потсредтсво на Албанскиот премиер и со активно учество на Косовскиот премиер, јас многу им верувам на Албанските политичари, така ме научила историјата, што договориле, кон тоа и се стремат недвосмислено. Па така и изјавите на сите политички субјекти од Македонија, потписнички на таа Тиранска платформа недвосмислено идат во насока дека без прифаќање на таа платформа, во влада нема да влезе ниедна од нив.
Тие изјави се дадени и објавени и во медиуми на СДСМ и во медиуми на ДПМНЕ. Така да не би се сложил со сервирањето...



Никогаш не била, и не може да биде кристално чиста ситуацијата, имаш корупција, партизација и што уште не, и сега ќе браниме што? Од реториката за името не го даваме сега се сведуваме на албано/македо-фобија помеѓу истите тие кои делеа како браќа? Проблемот е што притегнатите партиски врхушки, инкриминирани и компромитирани своите теснопартиски или лични интереси се обидуваат да ги постоветат со националните, или државните затоа што тоа се прави и од страна на албанските партии.
Матна е ситуацијата од политички аспект само, од национален е кристално чиста, За да видиш кој го создал проблемот, треба да видиш кој има профит од него. А профитот недвосмилено го собраа Албанците. Цела оваа двегодишна шарада, поддржана сесрдно од тие што беа „освестени“ од нивните редови, цело тоа сплотување на знамиња, гласовите на Албанците на СДСМ, пуштањето на муабетите за Смилковци и Диво Насеље... Све сега си има смисла. Заев одработи за Албанските интереси


Е сега во вакви услови не значи дека по автоматизам треба да се прифаќа наметнатата распределба, ако веќе си свесен дека и едните и другите немаат проблем со истото што ти и еве јас имаме проблем, не значи дека треба партиски страни да браниме, оставки од инкриминраните раководства до судска разрешница, а во меѓувреме може ќе се најде да напрви добар политички центар кој недостига во Македонија, па може и леви и десни со добри, чесни и искрени намери ќе се најдеме на иста страна :)
Ти се зезаш нели? Има лева и десна опција во Македонија ?1? Ај аирлија од кога тоа ? Кој е левата, а која е десната?



Прво и јас сум за да се изврши притисок за повлекување на т.н Тиранска платформа, очигледно е дека Рама во моментот е човек со агенда и секој медумски битен момент го користи за зголемување на тензиите преку провокативни изјави, од тука мислам дека целта е на истата е консолидација на националните трла. Инаку за се друго постои закон во оваа налик држава, од употреба на јазици до знамиња, кај беа патриотите да се замараат со тоа последнава декада? Де факто федерацијата беше супер во поделбата на пленот, сега не знам што се брани и од кого? Они го направија Талат Џафери министер за одбрана, сега протестираат против него...уствари не е дпмне загрижени домобрани се тоа.Хашките случаи да не ги споменувам. Комитрагедија со тенденција да прерасене во чиста трагедија...
Кога ќе излезеш од светот на бајките ќе сватиш дека притисок за повлекување на Тиранската платформа е само доколку нема поделби во Македонското национално ткиво. Вака кога едната страна отворено ја прифати платформата, зошто би ја повлекле ?!?

Може ќе ги фатиш на сентименталност со заедничкото учество на геј шарадата ?[DOUBLEPOST=1491983616][/DOUBLEPOST]
Прво не напишав никаде дека си Милошевиќ, смири страстите, поентата ми е дека со таква реторика е постигнува ефектот на тоа како се поставени коцкичките, што мислиш целта на т.н Тиранска платформа што е, мир и љубов во светот? Секој битен медиумски момент се користи за провокативни изјави од страна на зоти Рама, агенда е во прашање. Инаку де факто живееш во федерација, не знам дали во дпмне тоа е објаснето, иако сум строго против тоа да стане де јуре, многу повеќе од тебе. Примена на закон за сите и за се, од корупција до примена на знамиња и јазици.
Значи решение е да ќутиме ?!? Токму оваа платформа ни дава можност во констелација на денешната поларизација во светот и немоќта за активна подршка на Албанците на САД и ЕУ, да ја укинеме таа дефакто федерализација. Нема што веќе да се плашиме од Албанците и нивните услови. Поготово не, што и Грција и Србија застанаа позади ставот на Иванов во моментов.[DOUBLEPOST=1491984618][/DOUBLEPOST]
Можеме да се обединиме единствено ако најпрво се заложи тоа здружување за расчистување па макар и насилно на сите криминалци од сите партии и нивни октоподи без разлика на националност од 91ва до денес. После тоа ќе видите како лесно ќе се средат работите со малцинствата и околните комшии кои едвај чекаат нешто да подбуцнат кај нас за да си ги прикријат домашните срања.

Али да ги рипаш криминалите и да одиш директ на основа на националност е тука здружување не гледате.



Ништо не правиш со оваа реторика, таман мислев има малце светло у тунелот али џабе.
Јас не сум за да се отфрлат сите криминали кои ќе се докажат, и цврсто стојам позади тоа. Вклучително и на ДПМНЕ и на СДСМ. И како што реков, го подржувам СЈО, само доколку не тера селективна правда и ги вклучи и предавствата на Македонските национални интереси во нивните акти.

Тоа мислам дека треба да е јасно доколку ги читаш моите настапи на форумов.

А реториката проитв Заев, не ми е од памет, туку ми е логично резиме на цело ова лудило што ни се случуваше во последните 2 ипол години. Што вие тука не убедувавте и нас и самите себеси дека е борба против криминалот, а уствари било борба за остварување на Албанските интереси. И на крајот на краиштата, што е борбата против криминалот ако не е зачистување во сопствените редови.


Прв и основен чекор на СДСМ во борбата за национално единство е елиминирањето на Заев и нивните пулени кои очигледно е дека работеле со задни намери и биле крајно неискрени и нетранспарентни во своите излагања. Значи не ДПМНЕ да го елиминира, туку самото СДСМ да најде брз механизам и да го елиминира од политичката сцена.

Втора работа е тоа ново водство да ја прифати непристојната понуда на Груевски и да го пикне него и сите обвинети во притвор и во најкраток можен рок да ги докаже криминалите за коишто се обвинети и доколку не ги докаже да се извини и да ги обештети.

Трета работа е да се тргне очигледното влијание на Сорос во партиите целосно и недвосмислено, и да се испитаат сомнителните акти во последниве 2 ипол години, кои фактички доведоа до Тиранската платформа.

Четврто, да им се даде до знаење на Албанците, дека Македонците се спремни со крв да ја бранат унитарноста на државата.

Петто, под итно да се направи попис, пред воопшто да има нови избори, со зајакната контрола да се утврди бројот на Албанци кои живеат во Македонија и доколку не се докаже постоење на 20% да се направи ревизија на Рамковниот договор и враќање на уставот од 2001 година.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
затоа сега кога ќе се редефинира државата и ќе се зборува албански дури и во Пехчево, има државата да пука од просперитет, тоа беше проблемот досега, затоа немаше просперитет и здравството ни беше срање.
А кој рече дека сака да има двојазичност у Пехчево?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
И дали тоа драги гледачи го враќаме БЦ на голема врата на сцената како патриотот кој застанал на браникот на државата!!!:vozbud:
pa ne znam dali e bc patriot,najverojatno ne e
ama se sekjavam na edna scena od 1997
sobrani site mazi od seloto posle akcija za trbenje na teroristi,eden vrz drug kako 'piramida' frleni sred selo
i mvr eden po eden.vadi od kupot,tresi go.
eden pistol najdoa,site jadea kjutek.znaci site do eden.
sea sred skopje se akaat so kalashjikov,nikomu nisto.
coek da ne znae koga bese pomalce loso.sega ili togas
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Јас ја сметам работата за доста сериозна по Македонските национални интереси.
Тоа е затоа што некој личните и теснопартиски интереси се обидува да ги постовети со националните, па и джравните затоа што доминантните партии од двата етникума го прават истото.

Ајде вака, според верзијата на СДСМ, ДПМНЕ преговарало за платформата со браќата по криминал и прифатиле све освен СЈО, а браќата по криминал како такви чесни и принципиелни не сакале да прифатат и цврсто застанале позади телото што се бори против криминалот на власта во којашто и тие учествувале. Дали ти најискрено длабоко во себе веруваш дека е ова вистина?

Мислам Монти Пајтон вода да носи..
Монти пајтон вистина, ти сериозно мислиш дека било која поголема политичка партија во МК е среќна со формирањето и постоењето на СЈО, уште помалку фактот што истото ќе постане постојано, формирање на специјално судско и истражно одделение и сл?Ајде? Чест и принципи настрана денес, мислиш дека ова е борба национални интереси? Па Талат Џафери кој го направи минситер, сеа тие истите против него, абе дај не комитрагедија едночинка...

Од друга страна јас уште истиот момент кога се обзнани платформата тука на овој форум повикав влада на национално единство на Македонците, како одговор на таа провокација. Следеше одговор од тука дека влада без Албанци не смее да се прави. Аууу па зошто тогаш го потпишувавме Рамковниот договор и го прифаќавме Бадинтеровото мнозинство. Па нели тие беа демократски решенија за правата на Албанците доколку по некоја случајност Албанска партија не влезе во влада ?!?
Еве и јас сметам дека не смее Влада да се формира без плоточки претставник на Албанците, па сум против т.н Тиранска платформа, зошто бе дпмне не ги напаѓа ДУИ како иницијатори? Проблемот е што максимално валкано изигра дпмне, од една страна преговараше до последен миг, и на крај тргна кобајаги против некој, свесни дека што и да прифатеа СДСМ поради фактот што сака да задржи чист образ кон МФ нема да тргне во ваква валкана игра на креирање етнички тензии...чисто калкуланство.Нека излезат отворено да кажат дека ништо не прифатиле, или што прифатиле, факт е дека преговараа, за шо? Да не испадне како со името не го даваме...

Може некој некогаш документира заради некоја историска анализа во иднината или можеби да собере дневнополитички поени во иднина, но ова не е документирано, ова е во последниве 2 години направено, на сите им е во сеќавање, а интернетот ни дава можност сами да ги најдеме сите тие несреќни (јас би рекол среќни, пошто во денешен контекст доста откриваат за неговите намери) изјави на Заев.
Објавените прислушуваните разговори пак го разголуваат до коска декларативниот патриотизам...шу праиме сеа?Има јамајкански израз за ова bomboclat

Кога станва збор за Албанските национални интереси, поготово со платформи оформени во Матичната држава на Албанцте со потсредтсво на Албанскиот премиер и со активно учество на Косовскиот премиер, јас многу им верувам на Албанските политичари, така ме научила историјата, што договориле, кон тоа и се стремат недвосмислено. Па така и изјавите на сите политички субјекти од Македонија, потписнички на таа Тиранска платформа недвосмислено идат во насока дека без прифаќање на таа платформа, во влада нема да влезе ниедна од нив.
Тие изјави се дадени и објавени и во медиуми на СДСМ и во медиуми на ДПМНЕ. Така да не би се сложил со сервирањето...
Зошто во моментот кога беше објавена, така филмски промовирана ДПМНЕ не повика на национално единство и отфрлање на истата? Филмски и нашите и нивните, ама за власт се работи, затоа. Кај потребата за преговори? Јас напишава дека начинот на каој се промовираше е чиста провокација, настрана содржината.

Матна е ситуацијата од политички аспект само, од национален е кристално чиста, За да видиш кој го создал проблемот, треба да видиш кој има профит од него. А профитот недвосмилено го собраа Албанците. Цела оваа двегодишна шарада, поддржана сесрдно од тие што беа „освестени“ од нивните редови, цело тоа сплотување на знамиња, гласовите на Албанците на СДСМ, пуштањето на муабетите за Смилковци и Диво Насеље... Све сега си има смисла. Заев одработи за Албанските интереси
Матна е секогаш, посебно на Балканот, мешавина од геополитички и ситнополитички интереси, е сега еден момент превиде, тие Албански гласови на контото на СДСМ, мислиш на партиите од албанскиот политички блок посебно ДУИ им е сеедно? Поголем католик од папата не можеш да бидеш, пораката на т.н Тиранска платформа...консолидација на гласачко тело.Национална основа.

Ти се зезаш нели? Има лева и десна опција во Македонија ?1? Ај аирлија од кога тоа ? Кој е левата, а која е десната?
Декларативно барем.

Кога ќе излезеш од светот на бајките ќе сватиш дека притисок за повлекување на Тиранската платформа е само доколку нема поделби во Македонското национално ткиво. Вака кога едната страна отворено ја прифати платформата, зошто би ја повлекле ?!?

Може ќе ги фатиш на сентименталност со заедничкото учество на геј шарадата ?
Гледаш, таму има барем каков таков обид за некое помирување кон заедничка цел, иднина, од друга страна некој сеуште во средниот век, мрачната доба според историјата. Овие катадневни рецитали и приредби на јавната партиска администрација, и тоа по исклучиво етничка основа, чиј сентименти придобиваат?

Значи решение е да ќутиме ?!? Токму оваа платформа ни дава можност во констелација на денешната поларизација во светот и немоќта за активна подршка на Албанците на САД и ЕУ, да ја укинеме таа дефакто федерализација. Нема што веќе да се плашиме од Албанците и нивните услови. Поготово не, што и Грција и Србија застанаа позади ставот на Иванов во моментов.
Не е решение, меѓутоа шовинситички истапи не одат во прилог, инаку нималку индикативно што Србија и Грција застанаа позади Иванов? Од др страна ти сериозно мислиш дека САД и ЕУ се немоќни, не читај се, сериозно, малку поспани ништо повеќе, има некој поместувања од геополитички аспект, ама мислам далеку од тоа како што кај нас некој се обидува да прикаже.

Јас не сум за да се отфрлат сите криминали кои ќе се докажат, и цврсто стојам позади тоа. Вклучително и на ДПМНЕ и на СДСМ. И како што реков, го подржувам СЈО, само доколку не тера селективна правда и ги вклучи и предавствата на Македонските национални интереси во нивните акти.

Тоа мислам дека треба да е јасно доколку ги читаш моите настапи на форумов.
Не може и да сакаш да ја отфрлиш корупцијата, и истата да ја ставиш во ист контекст со заштита на национални интереси, тогаш стануваш дел од мапет шоуто, а за селективна правда, да прашам во последната декада дали можеш да навидеш еден случај покренат од ЈО на РМ за корупција од поголеми размери? Еден, за оние кои стекнаа богатство преку нок, партиски функционери, транзициски тајкуни, се тоа стана инкорпорејтед...после може да прајме муабет за селективноста на СЈО.

А реториката проитв Заев, не ми е од памет, туку ми е логично резиме на цело ова лудило што ни се случуваше во последните 2 ипол години. Што вие тука не убедувавте и нас и самите себеси дека е борба против криминалот, а уствари било борба за остварување на Албанските интереси. И на крајот на краиштата, што е борбата против криминалот ако не е зачистување во сопствените редови.
Тој антикоруптивен момент е изгубен токму поради т.н Тиранска платформа?! Истата не ја создаде СДСМ, првиот момент кога се обзнани требаше да се отфрли од двете страни, ама ете некој почна да преговара...

Прв и основен чекор на СДСМ во борбата за национално единство е елиминирањето на Заев и нивните пулени кои очигледно е дека работеле со задни намери и биле крајно неискрени и нетранспарентни во своите излагања. Значи не ДПМНЕ да го елиминира, туку самото СДСМ да најде брз механизам и да го елиминира од политичката сцена.

Втора работа е тоа ново водство да ја прифати непристојната понуда на Груевски и да го пикне него и сите обвинети во притвор и во најкраток можен рок да ги докаже криминалите за коишто се обвинети и доколку не ги докаже да се извини и да ги обештети.

Трета работа е да се тргне очигледното влијание на Сорос во партиите целосно и недвосмислено, и да се испитаат сомнителните акти во последниве 2 ипол години, кои фактички доведоа до Тиранската платформа.

Четврто, да им се даде до знаење на Албанците, дека Македонците се спремни со крв да ја бранат унитарноста на државата.

Петто, под итно да се направи попис, пред воопшто да има нови избори, со зајакната контрола да се утврди бројот на Албанци кои живеат во Македонија и доколку не се докаже постоење на 20% да се направи ревизија на Рамковниот договор и враќање на уставот од 2001 година.
Види вака, тоа со крв не знам од каде ти е, уште помалку зошто, и јас сум за правење попис, не само поради некој некого да преброи, поради државни интереси и системски анализи на политиките. Е сега проблемот е што раководствата на двете страни се инкриминирани, и секој има основа да вика че си лежите...кај нас сега дали ти сметаш дека постои предуслов судтсвото да поведе правна постапка против некој кој високо котира? И тоа да биде непристрасно?
Према ова ништо од такви брзи филсмки судења и пресудувања, затвори, ништо освен медумски атракции.
Сорос приказната е малку смешна, тоа е чисто за дискредитација на НВО секторот, не дека и тие се сјајни, или пак агендата на Сорос е чисто алтруистичка, ама далеку е од реториката која се наметнува, хистерија.
Да не бидам сфатен погрешно, безрезервно промена на власт, рокада не поддржувам, уште помалку итромански потези како фамозната тиранска платформа, меѓутоа не постоветувам лични и теснопартиски со национални, уште помалку државни интереси, точно е дека постои агенда од соседните држави, ама кај беа патриотите до сега да се спротивстават?
 
A

Avenger99

Гостин
сум бил ..мнооогу ...и не јади зелени..пролив се добива..
Овде ти е пуна уста со мијалков синдромот и други трици, овие-оние криминално здружени.
Малолетни аматери се према тамошните перверзни трговци со дрога, бели цицки и људски резервни делови[DOUBLEPOST=1491979578][/DOUBLEPOST]
Не те брани никој тебе , ти слободно умри...Јас си бранам она што е мое и моите...
Скроз си заминал ти со паметот, види денес на протест, може ќе ти дадат нешто.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Btw,denes vrhoven odlucuva po pritvorot za kochan. Poso specijalno sudsko oddelenie ne e prioritet,nov zakon za albanski jazik e prioritet
 
S

silmarillion

Гостин
pa ne znam dali e bc patriot,najverojatno ne e
ama se sekjavam na edna scena od 1997
sobrani site mazi od seloto posle akcija za trbenje na teroristi,eden vrz drug kako 'piramida' frleni sred selo
i mvr eden po eden.vadi od kupot,tresi go.
eden pistol najdoa,site jadea kjutek.znaci site do eden.
sea sred skopje se akaat so kalashjikov,nikomu nisto.
coek da ne znae koga bese pomalce loso.sega ili togas
Еве незнам и ја, нека кажат другиве што добиваат 10 избори за ред на основ негативна кампања против Бранково време на приватизација и едноумие :)
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Некако (СДС/Сорос/предавници )ја губат биткава, на сите фронтови на форумов, на ФБ на Твитер и најважно кај народот. Имаме контра удар кој го спремавме подолг период. Имаме докази за целата нивна кампања, за американците во СЈО, за спремањето и финансирањето на кампањата за се што и самите ќе се зачудат. Ние сме Мкаедонија, ние сме МНФ и ние сме што ќе победиме и ќе ја направиме Македонија горда. ..... у ствари :) Ќе ја направиме Macedonia Great again.... ;). Банално прашање зошто редовно одат од СЈО во американска амбасада, дали бараат визи често или.....?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
M

macgowan

Гостин
Јас ја сметам работата за доста сериозна по Македонските национални интереси.


Ајде вака, според верзијата на СДСМ, ДПМНЕ преговарало за платформата со браќата по криминал и прифатиле све освен СЈО, а браќата по криминал како такви чесни и принципиелни не сакале да прифатат и цврсто застанале позади телото што се бори против криминалот на власта во којашто и тие учествувале. Дали ти најискрено длабоко во себе веруваш дека е ова вистина?

Мислам Монти Пајтон вода да носи..

Од друга страна јас уште истиот момент кога се обзнани платформата тука на овој форум повикав влада на национално единство на Македонците, како одговор на таа провокација. Следеше одговор од тука дека влада без Албанци не смее да се прави. Аууу па зошто тогаш го потпишувавме Рамковниот договор и го прифаќавме Бадинтеровото мнозинство. Па нели тие беа демократски решенија за правата на Албанците доколку по некоја случајност Албанска партија не влезе во влада ?!?



Може некој некогаш документира заради некоја историска анализа во иднината или можеби да собере дневнополитички поени во иднина, но ова не е документирано, ова е во последниве 2 години направено, на сите им е во сеќавање, а интернетот ни дава можност сами да ги најдеме сите тие несреќни (јас би рекол среќни, пошто во денешен контекст доста откриваат за неговите намери) изјави на Заев.





Кога станва збор за Албанските национални интереси, поготово со платформи оформени во Матичната држава на Албанцте со потсредтсво на Албанскиот премиер и со активно учество на Косовскиот премиер, јас многу им верувам на Албанските политичари, така ме научила историјата, што договориле, кон тоа и се стремат недвосмислено. Па така и изјавите на сите политички субјекти од Македонија, потписнички на таа Тиранска платформа недвосмислено идат во насока дека без прифаќање на таа платформа, во влада нема да влезе ниедна од нив.
Тие изјави се дадени и објавени и во медиуми на СДСМ и во медиуми на ДПМНЕ. Така да не би се сложил со сервирањето...




Матна е ситуацијата од политички аспект само, од национален е кристално чиста, За да видиш кој го создал проблемот, треба да видиш кој има профит од него. А профитот недвосмилено го собраа Албанците. Цела оваа двегодишна шарада, поддржана сесрдно од тие што беа „освестени“ од нивните редови, цело тоа сплотување на знамиња, гласовите на Албанците на СДСМ, пуштањето на муабетите за Смилковци и Диво Насеље... Све сега си има смисла. Заев одработи за Албанските интереси



Ти се зезаш нели? Има лева и десна опција во Македонија ?1? Ај аирлија од кога тоа ? Кој е левата, а која е десната?




Кога ќе излезеш од светот на бајките ќе сватиш дека притисок за повлекување на Тиранската платформа е само доколку нема поделби во Македонското национално ткиво. Вака кога едната страна отворено ја прифати платформата, зошто би ја повлекле ?!?

Може ќе ги фатиш на сентименталност со заедничкото учество на геј шарадата ?[DOUBLEPOST=1491983616][/DOUBLEPOST]
Значи решение е да ќутиме ?!? Токму оваа платформа ни дава можност во констелација на денешната поларизација во светот и немоќта за активна подршка на Албанците на САД и ЕУ, да ја укинеме таа дефакто федерализација. Нема што веќе да се плашиме од Албанците и нивните услови. Поготово не, што и Грција и Србија застанаа позади ставот на Иванов во моментов.[DOUBLEPOST=1491984618][/DOUBLEPOST]
Јас не сум за да се отфрлат сите криминали кои ќе се докажат, и цврсто стојам позади тоа. Вклучително и на ДПМНЕ и на СДСМ. И како што реков, го подржувам СЈО, само доколку не тера селективна правда и ги вклучи и предавствата на Македонските национални интереси во нивните акти.

Тоа мислам дека треба да е јасно доколку ги читаш моите настапи на форумов.

А реториката проитв Заев, не ми е од памет, туку ми е логично резиме на цело ова лудило што ни се случуваше во последните 2 ипол години. Што вие тука не убедувавте и нас и самите себеси дека е борба против криминалот, а уствари било борба за остварување на Албанските интереси. И на крајот на краиштата, што е борбата против криминалот ако не е зачистување во сопствените редови.


Прв и основен чекор на СДСМ во борбата за национално единство е елиминирањето на Заев и нивните пулени кои очигледно е дека работеле со задни намери и биле крајно неискрени и нетранспарентни во своите излагања. Значи не ДПМНЕ да го елиминира, туку самото СДСМ да најде брз механизам и да го елиминира од политичката сцена.

Втора работа е тоа ново водство да ја прифати непристојната понуда на Груевски и да го пикне него и сите обвинети во притвор и во најкраток можен рок да ги докаже криминалите за коишто се обвинети и доколку не ги докаже да се извини и да ги обештети.

Трета работа е да се тргне очигледното влијание на Сорос во партиите целосно и недвосмислено, и да се испитаат сомнителните акти во последниве 2 ипол години, кои фактички доведоа до Тиранската платформа.

Четврто, да им се даде до знаење на Албанците, дека Македонците се спремни со крв да ја бранат унитарноста на државата.

Петто, под итно да се направи попис, пред воопшто да има нови избори, со зајакната контрола да се утврди бројот на Албанци кои живеат во Македонија и доколку не се докаже постоење на 20% да се направи ревизија на Рамковниот договор и враќање на уставот од 2001 година.
Монти Пајтон лајна да јади брату.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Некако (СДС/Сорос/предавници )ја губат биткава, на сите фронтови на форумов, на ФБ на Твитер и најважно кај народот. Имаме контра удар кој го спремавме подолг период. Имаме докази за целата нивна кампања, за американците во СЈО, за спремањето и финансирањето на кампањата за се што и самите ќе се зачудат. Ние сме Мкаедонија, ние сме МНФ и ние сме што ќе победиме и ќе ја направиме Македонија горда. ..... у ствари :) Ќе ја направиме Macedonia Great again.... ;). Банално прашање зошто редовно одат од СЈО во американска амбасада, дали бараат визи често или.....?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom