Случај ЗАЕВ - генерална дискусија

  • Креатор на темата drle
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
[acko]®;1559435 напиша:
da bese taka ke se slozese na fer sudenje i ke mozese da ja dokaze svojata nevinost. vaka pomiluvan on e KRIMINALEC i nisto pomalce!!

Абе ти не си салам, ти ке се сложиш ли да играат Македонија и Србија кошарка а судии да се Јорданчо Давитков и Докузовски??? или не ја следиш ситуацијата во судството???
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Хаха, многу смешни зајчиња...

Демек помилуван бил поради трулото судство, кое сепак е такво по вина на комуњарите. Каков оксиморон човече...
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Ваков отчет требаше Заев на судот да му дава...Ама му спрпа, како женче се пикна под фустан кај Шеќерна...И чисто сумљам во вистинитоста на овие на странава...Додека пак мистеријата ќе остане една..Зошто Заев не ги изјави овие на суд, или после војната сите се храбри, и јунаци, а кога била војната јаделе фстаци...???

Абе не си ти тој што треба да каже кај да дава отчет....Ти ако ги имаш тие документи не може да бидеш притворен, а додека ситуацијава во македонија е таква ако сакаат да ти наштетат ке го сменат цело судство и пак ке ти наштетат...Го притворија еднаш па го ослободија....Значи овде дојде до смена на судијата,па ставија друг па пак го притворија не докажаа ништо ама сепак го бутнаа во притвор...треба ли уште да се зборува...Ке го земам случајот Тарчуловски кој мисли дека е виновен никој ама сепак мора да има жртва,ако има еден македонец што мисли дека Тарчуловски е виновен нека ми се јави, ама тоа е вистината....
Заклучок: Ако тие што владеат сакат да те внесат во притвор или затвор готов си.

мислам дека сум разбран.
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
:)Кога се нема факти се преминува на лични навреди..Нема да ти вратам, не сум на тоа ниво....:helou:

Е од овој факт што треба повеке да ти се докажува....8 милиони па 8 милиони, едно да ви е јасно заев не се сретнува никаде како продавач а уште по малку како купувач, за 8 милиони се товари инвеститорот и тоа се товари затоа што инвестирал 13 или повеке милиони евра..
8 - 12 = -4 милиони евра у загуба....тоа не е факт или така ми се чини ??
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
gi ragledav jas tie uste pred 4-5 dena dokumenti mene me zanima dogovorot za zakup ili otkup na deloven prostor, i najcinot na plakjane na tie isti dukjani

i bas tie dokume nti so se tamo izdadeni ke vidis deka ima i resenija za prestanok na gradba, ke vidis posle koj ja dava dozvolata za gradba i seto toa hronoslki moze vo statijata na ``nova makedonija`` da go dobies hronosloski.

samo se amcam po netov pojke da najdam za de-luks ama nesto slabo ima.
i zaev so ne gi stavi i dokumentite za tender tamo i po koj kriterium de luks ja dobiva gradbata toj dokument ocajno fali tamo
АБе папагалче , како може да зборуваш така, кога заев 2 месеца пред да почни да се гради ГЛОБАЛ заев ги молеше градежните фирми да се пријават на тендерот и тоа лично сум го гледал и слушал без да измислувам или да ми кажале, додека за тендерот татко ми беше таму додека траеше изборот, се пријавија две фирми едната де лукс и една бугарска, а пред тоа заев ги молеше МАВРОВО и други македонски фирми зошто кажа зошто да даваме пари на другите кога ние си го имаме тоа, ги молеше не знам како да ти објаснам....и на крајот зошто ја избрал таа фирма...немала искуство...па за да го притворат треба да му најдат некаков проблем на ГЛОБАЛ па после ке зборуваме,ако има некаква грешка во градењето и јас сум за протвор на заев....поздрав
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
[acko]®;1561894 напиша:
www.strumica.gov.mk/html/MKD/vistina.asp

kolku si znam ja MAJMUNOV go aboliraa i so toa treba da sprestane da jade gomna za slucajot. ako tolku sakase da dokazuva nevinost ke si odese na sudenje. i koj mu dal pravo na ovoj da ja koristi opstinskata web strana za svoj licni raboti. ova dokazuvanje nevinost e negova privatna raboti i nema pravo opstinki sajt da koristi za toa. gov.mk e samo za sluzbeni izvestuvanja i nisto poveke. i posle vmro vrsele zloupotrebi. SDSM=kriminalci so tapija!!!

Ц ц ц што се нема да се изначитам. браво браво завидувам на моите сопартиици...секаква надеж ми се губи дека останало некаков интилигентен и човек со отворени очи...ЖАЛНО Е ТОА
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
додека за тендерот татко ми беше таму додека траеше изборот.............
Јасно е све , немој да се нервираш........
Пази тоа пчелите по дома ..... убав е медот ама...:helou:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
АБе папагалче , како може да зборуваш така, кога заев 2 месеца пред да почни да се гради ГЛОБАЛ заев ги молеше градежните фирми да се пријават на тендерот и тоа лично сум го гледал и слушал без да измислувам или да ми кажале, додека за тендерот татко ми беше таму додека траеше изборот, се пријавија две фирми едната де лукс и една бугарска, а пред тоа заев ги молеше МАВРОВО и други македонски фирми зошто кажа зошто да даваме пари на другите кога ние си го имаме тоа, ги молеше не знам како да ти објаснам....и на крајот зошто ја избрал таа фирма...немала искуство...па за да го притворат треба да му најдат некаков проблем на ГЛОБАЛ па после ке зборуваме,ако има некаква грешка во градењето и јас сум за протвор на заев....поздрав
vo koja nasoka e ova papagalce, moze li covek od 120 kila da e papagalce...barem papagal da si napisel... tuku izgleda pak ke treba da ti pastam nesto za tenderov

``На тендерот за изградба на „Глобал“ (објавен на 17 февруари 2006 година, само во „Утрински весник“, а не и во „Службен весник“) се јавуваат три фирми и едно физичко лице: „Де лукс инженеринг“ на Горан Крстев, „Комбатов и син“ од Бугарија, „Реис Жарнс“ од Скопје и извесен Глигор Чабулев. Од нив, понуда доставуваат само „Де лукс“ и бугарската фирма, која нуди гаранција од само 600.000 денари.
Во случајов интересна е фирмата „Реис Жарнс“. Во графата за потпис на лицето што ја подигнало тендерската документација кај оваа фирма пишува „градоначалник“. Фирмата не е заведена на веб-страницата на Централниот регистар на Македонија, ја нема на Интернет, ниту, пак, може да се најде нејзиниот телефонскиот број на информации.
Условите на тендерот се следни: доставување ревизорски извештај, референтна листа за последните три години за ваков вид работа (која носи 30 поени), отстапени права во трајна сопственост на нарачателот од огласот (60 поени), препораки и бонитет.
Според извештајот на Централниот регистар, „Де лукс инженеринг“ е основана во 2005 година, што значи една година пред да се распише тендерот. Тоа значи дека од старт не задоволува еден од условите на тендерот за референтна листа за последните три години. Што се однесува до препораките, „Де лукс“ не доставила ниту една, бидејќи немала изградено ниту еден објект. Во заклучниот дел за позитивниот бонитет од извештајот на Централниот регистар за фирмата (21 февруари 2006 година) пишува: „Треба да се напомене дека во најголем дел финансирањето на друштвото е од туѓи средства и крајниот ефект од работењето е на граница на рентабилноста“. Освен тоа, „Де лукс“ не доставила ревизорски извештај за работењето.
Според сите законски прописи, тендерот требало да се поништи. Наместо тоа, на 17 мај 2006 година за најповолен понудувач на тендерот е избрана фирмата „Де лукс инженеринг“ на Горан Крстев, 25-годишно момче кое две години подоцна гради една од најлуксузните куќи во Струмица, вредна повеќе од еден милион евра.``

и пази како ти викаш ги молел нашите фирми, тендер се распишува нема шо да моли заев ако фирмата има интерес се пријавува на тендерот. грешки му најдоа, беше во притвор, бране го аболицира...правдата во офсајд.
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Кој се тие грешки кои му ги најдоа бе брат зошто така зборувате ,ајде ако сакаш ке се договориме ке одиме до струмица ке се сретнеме со заев и ке ти докажам некој работи ,па не можам нон-стоп да ве убедувам во некој работи што се така...Пак би го навел случајот Тарчуловски па размислете...Албанците не напаѓаа ние се браневме и само наши луѓе отидоа во Хаг од кои остана Тарчуловски...:toe:
 

ben

Член од
22 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
0
samo se amcam po netov pojke da najdam za de-luks ama nesto slabo ima.
i zaev so ne gi stavi i dokumentite za tender tamo i po koj kriterium de luks ja dobiva gradbata toj dokument ocajno fali tamo[/quote]

ne li vide video podole pusti go ne se srami
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
види вака наједноставно...
1. невиност се докажува на суд
2. истото ( судска постапка) во овој случај е оневозможена
3.котрадикторност..не сакам аболиција не сум крив ќе докажам...прифаќам аболиција заради влошена ситуација на други притворени (по аматерско алибирање амин од тоа)
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
види вака наједноставно...
1. невиност се докажува на суд
2. истото ( судска постапка) во овој случај е оневозможена
3.котрадикторност..не сакам аболиција не сум крив ќе докажам...прифаќам аболиција заради влошена ситуација на други притворени (по аматерско алибирање амин од тоа)
По стоти пат ке кажам, и јас сакам да ја докаже невиноста и тоа на суд ама во струмичкиот суд,затоа што цела дејност се одвива во Струмица и спорниот трговски е во Струмица.Значи и јас сум за судење не сум кажал дека не сум само да е во Струмица.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
По стоти пат ке кажам, и јас сакам да ја докаже невиноста и тоа на суд ама во струмичкиот суд,затоа што цела дејност се одвива во Струмица и спорниот трговски е во Струмица.Значи и јас сум за судење не сум кажал дека не сум само да е во Струмица.
Da, kaj sto site sudii se podredeni na Zajcevci :baeh:

Vinata e dokazana, se pomiluvaat samo vinovnici. Nevini, nikoj ne pomiluva.
B.C. ja zakopa politickata kariera na crnomurestoto gjupchalesto malo coece od SR.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.814
Поени од реакции
5.474
Не можете да му го исчистите образот на ЗЗ..Бележан е од своите..Пред се од БЦ...
 

ben

Член од
22 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
0
Prvo :prednost imat Strumicki firmi
vtoro :tend. dokumen. podigna 4 firmi a ne 3
treto: se prijavija samo 2 edna bugarska i edna strumicka
cetvrto :spored prvoto davat prednost na strumicka
petto :
za bugarskata firma ponuda od: 3500 m2 za 28 meseci so 600.000 den. bankarska garancija

za Deluks izenering ponuda od: 5500 m2 zavrsuvanje za 24 meseci so bankarska garancija od 22.000.000 den.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom