Словени или Антички Македонци?

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Po nastapot na Blaze Ristovski, mislam deka Ljuben Tevdoski ke mu predlozi na Nikola Gruevski da pocne da se raboti na promena i na jazikot za da celosno se simne slovenstinata vo nas. Ednas za sekogas da se rascisti so toa.
Moze da mu predlozi i da fatat nekoj lav u Zooloska da go oderat a glavata da mu ja stavat na glava na Gruevski i taka da se seta po Makedonijava Anticka normalno.
A i onoj akademik Bosheski daj neka pobrza so toj kamenot od Rozeta, ni treba pismoto ama ni treba sega, odma u moment.
А јас ќе ти предложам да читаш за да се описмениш.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
на ова парче библиска земја векови живеел народ кој се нарекувал македонски така е и денес МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ

нема тука словени и антички....Аххххх историјата стан оружје за поделба ццццццц


AMИН
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Член од
26 јануари 2007
Мислења
148
Поени од реакции
3
Чудна работа.
Дури и на интернет може да се најдат слики и прикази на Римски,Византиски,Отомански војски,само на славните словени им нема траг.Копни кај сакаш,ќе рипне нешо од се,марсовец ќе извадиш,кутар словен никаде го нема.Мора да сме словени.Геро така вели и Љубчо.Малку е тоа?...

“Брат,јас сум рокер,али моментално не сум така облечен“ ...
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Вистината е секогаш е на средина ама не требаше оваа дебата да се прелие во јавноста се создаваат поделби.Ова медиумиве само пумпаат
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Словени????? Кои се тие???? Живееле зад Карпатите,т.е. Молдавија кај шо денеска од цела источна Европа само таму нема Словени!!!!! Тргнале пешки и се населиле од Македонија на југ до Полска на север, од Чешка на запад до Русија на исток!!! Арно ама во нивната прататковина останало празно местото, па се населиле некои молдавци и романци (остров од несловени):uvo:!!!!
Арно шо населиле се и сешто (море се ебавање и рајџање ова словениве:sekss:, не биле ко староседелците чакиџии:drk::drk:па да изумра), туку како успеале да ја поеба МОЌНАТА Византија и то не само воено туку и културно!!! Замисли ЕДИНСТВЕН случај во светската историја кај шо НЕПИСМЕНИО му наметнал јазик на ПИСМЕНИО!!! Па по 4-5 века му текнало и дека треба азбука да си напиша, а Византија од благодарност кон душманите Словени, шо и ја поебале државата, им ги помагала учителите да го описменат народот?!?!?!?!?!

Значи се на се многу способни лујџе ова Словениве, само оти мајката не оставоле ништо зад себе во нивната ПРАТАТКОВИНА?!?!?!?!?!? Ни храм, ни населби, ни оружја...ништо бе!!!!


И како мајката во цела Европа се мениле имињата, а останале само МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД?!?!?!?!?

ЗОШТО????


Значи сето ова погоре напишаново по историја шо го учевме не е приказна за мали деца туку за ИДИОТИ!!!

Не замерувајте ако правам грешки, оти не сум историчар....јас си сум само ЛОГИЧАР!!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Историски дел.
Да не беа античките Македонци, Словениве кој знае кој пат ќе фатеа.
Денеска на 400 милиони луѓе коренот на јазикот им е од солунско(тесалоника). Логично е нели, овие дојдени, Грците староседелци од пред потопот, јазикот да е грчки.
Но дали 400 милиони народ денеска познати како Словени коренот го имаат во грчкиот јазик ?

Политичкиот дел.
Што е интересно кај наметнувањето на оваа поделба внатре во државата Македонија, за надвор можам да разберам, процеси на разнебитување итн...
Таа се турка од политичари и дипломати.
Тогаш логично се поставува прашањето која е политичката цел на таа поделба ?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Верувајте до пред некој ден не можев да сватам и да верувам дека може да и денес со национална свест да се има предавници кога можеш да дојдеш до вистината со читање на два или повеќе различни извори и сам да заклучиш што е вистина а што не е. Епа и покрај тоа некој ги брани тезите на грците и бугарите и др. тогаш навистина се потплатени или лажно на попис се пишуваат дека се македонци.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Споеред мене меѓу нив нетреба да стои VS!!!! На историската сцена не постои податок дека некогаш биле непријатели. Со самиот факт дека нема материјални докази дека "Словените" дошле од зад Карпатите, т.е. Молдавија кај шо има сега ОАЗА од "несловенско население" значи не ни имало ТОЛКУ ГОЛЕМА преселба на народите како шо ни беше сервирано по историја. Според мене НЕ Е МОЖНО да имало некое движење на народ доволно голем да запоседни и измени (културно и етнички) толку огромна територија!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Историски ние може да дебатираме и добра е дебатата, корисна, зошто ни дава нови и нови податоци.
Тргнувам од себе, пред 10 години немав никакви сознанија за историјата, денеска ја гледам сета таа монтировка.

Интересен е политичкиот момент во промовирањето на таа поделба и тоа туркан од наши политичари и дипломати.
Кој е политичкиот мотив ?

Слабеење на позициите за неменување на името и промовирање на компромисот како државен и национален интерес ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
полека бе што сте се раскокодакале......свесни ли сте бе КОЈ НАПРЕДОК НА МАКЕДОНСКАТА САМОСВЕСТ е направен во последните 50 години, сеа само тоа сантата мраз почнува да испливува...и таа ќе се зголемува експоненцијално.. ништо не успева така добро како успехот....., а сантата е ОГРОМНА .....ја дал Господ...
штета што Гwујо и Со. се сдсм-овски дрчни, па тоа не го сватиле...
..нашето, додека не има, никој не може да ни го земе, дури и кога би сакале да му го дадеме....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
полека бе што сте се раскокодакале......свесни ли сте бе КОЈ НАПРЕДОК НА МАКЕДОНСКАТА САМОСВЕСТ е направен во последните 50 години, сеа само тоа сантата мраз почнува да испливува...и таа ќе се зголемува експоненцијално.. ништо не успева така добро како успехот....., а сантата е ОГРОМНА .....ја дал Господ...
штета што Гwујо и Со. се сдсм-овски дрчни, па тоа не го сватиле...
..нашето, додека не има, никој не може да ни го земе, дури и кога би сакале да му го дадеме....
Точно, ама некој со сила сака да ни каже дека еве треба да се ограничиме (од 5 век, од 1903, од 1945, од 1991). И тоа веќе не скриено или јасно од страна, туку одвнатре. Како ФАКТ! Па потоа да си проголтаме Северна или Славјанска Македонија....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom