Слободната воља и религиите!

Член од
19 март 2013
Мислења
2.835
Поени од реакции
4.085
Мене Дончич ми е омилен играч во НБА , претходно го имав Дејвид Гогинс и Рафа на профилна. Он е и потпишан така.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424
Доволно ми беше да мавнам еден search за ликов што ти е идол и да прочитам неколку реда реченици. Јасно ми е сега.
Julius Evola бил исклучително комплексен лик. Мистик, филозоф, практикант на магиски ритуали, идеолог на фашистичкото движење во италија, радикален десничар. Со читање на неколку редови за него, многу малку можеш да сфатиш.

Инаку, не ми е никаков идол, само ми е интересен лик, а неговиот политички опус е противотров за денешната woke политика. Не знам каква врска има тоа со темата за слободната воља и религиите. Концентрирај се на проблемот, потполно е ирелевантно што јас имам на аватар.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.661
Поени од реакции
6.139
Не, не го дозволува. Премисата на семоќност е ограничена баш во тој еден момент, каде што семоќноста не може да се изададе себе си. Види што е работата, тебе ти е јасно каде е проблемот, што е чекор напред за мене, бидејќе најчесто дискутирам си луѓе кои не можат ниту да го лоцираат проблемот.

Е сега проблемот со тебе е што јас дискутирам со твојот интелект до моментот кога сфаќаш каде е проблемот, и во тој момент престанувам да дискутирам со твојот интелект бидејќи го исклучуваш, и ја уклучуваш својата воља. Тебе ти е јасно дека концептите н а семоќен Бог и слободна воља кај човекот се исклучуваат меѓу себе, но НЕ САКАШ да биде така, па како мало дете измислуваш инфантилни аргументи.

Од искуство знам дека кога дискуртираш со нечија воља, а не се нечиј разум, дискусијата губи секаква смисла, затоа што основните логички концепти се напуштаат, и се сведува на терање инает.
Може си во право и слободната воља е само фатаморгана. Не сум спремен да дебатирам такви филозофски концепти поради недостаток на познавања но треба да се знае дека слободна воља не би постоела ниту со прифаќање на световниот концепт на Биг Бенг. Сето што постои и ќе постои и биде веќе е одлучено во тие први секунди од почетокот на експанзијата. Но дали детерминизмот пораѓа нихилизам? Можеби е подобро да се има фатаморгана отколку ништо?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.440
Може си во право и слободната воља е само фатаморгана. Не сум спремен да дебатирам такви филозофски концепти поради недостаток на познавања но треба да се знае дека слободна воља не би постоела ниту со прифаќање на световниот концепт на Биг Бенг. Сето што постои и ќе постои и биде веќе е одлучено во тие први секунди од почетокот на експанзијата. Но дали детерминизмот пораѓа нихилизам? Можеби е подобро да се има фатаморгана отколку ништо?
Ех...

Кога слободната волја ќе прејде од вродена чоекова особина во философска тема, е дури тогаш станува уште понејасно што навистина е слободната волја. Во такво философско празнословие, било која „философски„ настроена будала (ќе) може да изнесе свое „аргументирано„ видување на слободоноволноста и за чудо, да испадне дека е во право...дури и ако е во криво.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424
Може си во право и слободната воља е само фатаморгана. Не сум спремен да дебатирам такви филозофски концепти поради недостаток на познавања но треба да се знае дека слободна воља не би постоела ниту со прифаќање на световниот концепт на Биг Бенг. Сето што постои и ќе постои и биде веќе е одлучено во тие први секунди од почетокот на експанзијата. Но дали детерминизмот пораѓа нихилизам? Можеби е подобро да се има фатаморгана отколку ништо?
Јас не велам дека слободната воља не постои. Јас само велам дека кога некој раскажува приказна, таа приказна мора да биде кохерентна, инаку губи на кредибилитет. Не постои логичка опција каде што постои семоќен Бог каков што е прикажан во аврамските религии и паралелно со него негови креации кои имаат слободна воља. Јас не верувам во никаков Бог, но можеби постои поинаков Бог, кој не е семоќен но кој го повикува секој поединец на етички одлуки. Инаку, вака е бесмислено, ем ти велат дека треба да бидеш морален бидејќи инаку ќе бидеш казнет, ем иднината веќе се знае, зароа шти аврамскиот Бог е над просторот и времето.
Автоматски споено мислење:

Ех...

Кога слободната волја ќе прејде од вродена чоекова особина во философска тема, е дури тогаш станува уште понејасно што навистина е слободната волја. Во такво философско празнословие, било која „философски„ настроена будала (ќе) може да изнесе свое „аргуменирано„ видување на слободоноволноста и за чудо, да испадне дека е во право...дури и ако е во криво.
Одамна е познато дека оној против кого зборува разумот, бргу ќе почне да зборува против разумот.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424
„Бог Е мртов„-Ниче.
„Ниче е мртов„-Бог.
И, каква врска има оваа глупост со темата за слободната воља?

Имам приметено дека помалку од 15% од луѓето се способни да водат аргументирана дискусија.

Ти не си во нив.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.835
Поени од реакции
4.085
И, каква врска има оваа глупост со темата за слободната воља?

Имам приметено дека помалку од 15% од луѓето се способни да водат аргументирана дискусија.

Ти не си во нив.
Тоа бидејќи твојата слободна воља одбрала да се надоградува со знаење од куп филозофи и ти одговара дијалог со личности што исто како тебе ги темели своите аргументи од куп филозофи.
Другото за тебе е несфатливо или свесно одбиваш да го сфатиш и ја намалуваш способноста кај секој што има различно мислење од твоето.
Доста прости работи само се усложнуваат со користење на непотребен дополнителен речник.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424
Тоа бидејќи твојата слободна воља одбрала да се надоградува со знаење од куп филозофи и ти одговара дијалог со личности што исто како тебе ги темели своите аргументи од куп филозофи.
Другото за тебе е несфатливо или свесно одбиваш да го сфатиш и ја намалуваш способноста кај секој што има различно мислење од твоето.
Доста прости работи само се усложнуваат со користење на непотребен дополнителен речник.
Мене ми одговара дијалог со секого кој аргументирано ги изнесува своите ставови. Потполно мо е неважно дали своето знаење го собрал од книги од филозофија, наука или теологија. Се додека се држи до принципите на елементарната логика е и доволно пристоен, немам проблем да дискутирам со него. За жал, многу малку луѓе се способни за таква дискусија. Еве како тоа изгледа со PROROKOT:

PROROKOT: Јас знам дека слободната воља му е вродена на човекот.

Јас: Во ред тоа, но концептот на слободна воља се коси со концептот на семоќен Бог.

PROROKOT: Ај не туку филозофирај, мене попот во црква ми кажа дека луѓето имаат слободна воља и дека Бог е семоќен.

Јас: Повикување на авторитет е логичка грешка и ништо не докажува.

PROROKOT: Пак нешто филозофираш, сега ќе видиш.
„Бог Е мртов„-Ниче.
„Ниче е мртов„-Бог.


Која е поентата на оваа и ваква дискусија? Потоа религиозните се чудат кога во учено друштво ќе ги третираат како лепрозни.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.586
Поени од реакции
9.999
PROROKOT: Јас знам дека слободната воља му е вродена на човекот.
И јас мислам дека не постои слободна воља, дека е тоа илузија, но секој има право на свое размислување кое му е подарено со раѓање, со својата судбина и среќа каде и кој ке го роди...
Ние не сме господари на своите одлуки, туку сме робови на нашата природа, потекло.
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.437
Поени од реакции
5.576
Со неаргументирани филозофски одговори,
на вакви нелогични прашања од животно значење,
не ме чуди што разговорот добива свој посебен тек,
имено во форумската канализација.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.440
Мене ми одговара дијалог со секого кој аргументирано ги изнесува своите ставови. Потполно мо е неважно дали своето знаење го собрал од книги од филозофија, наука или теологија. Се додека се држи до принципите на елементарната логика е и доволно пристоен, немам проблем да дискутирам со него. За жал, многу малку луѓе се способни за таква дискусија. Еве како тоа изгледа со PROROKOT:

PROROKOT: Јас знам дека слободната воља му е вродена на човекот.

Јас: Во ред тоа, но концептот на слободна воља се коси со концептот на семоќен Бог.

PROROKOT: Ај не туку филозофирај, мене попот во црква ми кажа дека луѓето имаат слободна воља и дека Бог е семоќен.

Јас: Повикување на авторитет е логичка грешка и ништо не докажува.

PROROKOT: Пак нешто филозофираш, сега ќе видиш.
„Бог Е мртов„-Ниче.
„Ниче е мртов„-Бог.


Која е поентата на оваа и ваква дискусија? Потоа религиозните се чудат кога во учено друштво ќе ги третираат како лепрозни.
Практично и да не постои атеист кој за верниците смета дека знаат само затоа што „попојте така им кажале„.

Добро бе генију, а ти од кај знаеш? Ти се сонило нешто ноќеска? Ти текна? Со знаење си роден?

Или и ти, како и било кој друг, учел од други кои пред него постоеле?...
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424
Со неаргументирани филозофски одговори,
на вакви нелогични прашања од животно значење,
не ме чуди што разговорот добива свој посебен тек,
имено во форумската канализација.
Кои се неаргументираните филозофски одговори? Кое е нелогичното прашање?
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.437
Поени од реакции
5.576
Ете, ги побарав аргументите
во одговорите на
двете завојувани страни...
Пронајдов само цитати од книги
и лични мислења
кои се косат со секаква логика.
На прашања да се одговара
со прашања
и не е баш добра одлика на учените, како филозофски така и религиозни
фанатици...
Јас, кој сум без слободна волја, си земав слобода на волјата, да ја разводенам малку дискусијава.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.661
Поени од реакции
6.139
Јас не велам дека слободната воља не постои. Јас само велам дека кога некој раскажува приказна, таа приказна мора да биде кохерентна, инаку губи на кредибилитет. Не постои логичка опција каде што постои семоќен Бог каков што е прикажан во аврамските религии и паралелно со него негови креации кои имаат слободна воља. Јас не верувам во никаков Бог, но можеби постои поинаков Бог, кој не е семоќен но кој го повикува секој поединец на етички одлуки. Инаку, вака е бесмислено, ем ти велат дека треба да бидеш морален бидејќи инаку ќе бидеш казнет, ем иднината веќе се знае, зароа шти аврамскиот Бог е над просторот и времето.
Автоматски споено мислење:



Одамна е познато дека оној против кого зборува разумот, бргу ќе почне да зборува против разумот.
А дали сметаш дека слободна воља постои?
Логички не е конзистентно постоење на слободна воља и сезнаен Бог (како субсет од семоќен) со постоење на казна доколку постои грев преку делувањето во рамките на вољата. Тука во игра влегува самото верување како феномен, значи leap of faith при што може но и не мора да постои логичка доследност.
Но и тоа е подобро од ништавило.
Автоматски споено мислење:

Ете, ги побарав аргументите
во одговорите на
двете завојувани страни...
Пронајдов само цитати од книги
и лични мислења
кои се косат со секаква логика.
На прашања да се одговара
со прашања
и не е баш добра одлика на учените, како филозофски така и религиозни
фанатици...
Јас, кој сум без слободна волја, си земав слобода на волјата, да ја разводенам малку дискусијава.
:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom