Слаткар(истика)

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
А ти озбилен шизику подобро и да не се јавеше. Ако сакаш слушај си ти и класична музика и што сакаш. Ама изборот на секој човек е индивидуален, а ако типот сака да живее во тој свет па што те боли тебе. И Тупак живеел во тој свет па е еден од најчистите и најискрените и бистри умови кои сум ги чул. А овој малиов може да сонува да го стаса ама ако сака нека живее таму. Само ме нервира што и понатаму не престанувате да го вреѓате и без разлика што одбрал он.:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Еј Дијаманте, не треба тебе да те прашам за да постирам на оваа тема. Јас дадов мое мислење, кој ти е проблемот не знам. Што сака нека си прави, кој сака нека го слуша, мене воопшто не ме занима Слаткар, значи само дадов мое мислење.

Хаха...сакаш да кажеш дека тие што слушаат хип-хоп се будали, глупи, малоумни...?
Не воопшто, туку оние кои го слушаат Слаткар. Јас не спомнав лошо за Dead and Gone на пример каде што треба малку да се помачиш да смислиш текст и истиот да има смисла.
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Јас не спомнав лошо за Dead and Gone на пример каде што треба малку да се помачиш да смислиш текст и истиот да има смисла.
Dead and gone- е иста ко,мерцијала само во Американска верзија а ти се гледа дека немаш поим од Рап. За таа песна ептен ја утна работава:kesa:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Не воопшто, туку оние кои го слушаат Слаткар. Јас не спомнав лошо за Dead and Gone на пример каде што треба малку да се помачиш да смислиш текст и истиот да има смисла.
Си слушнал за Еден Живот или Нервоза од Слаткар?
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Dead and gone- е иста ко,мерцијала само во Американска верзија а ти се гледа дека немаш поим од Рап. За таа песна ептен ја утна работава:kesa:
Нормално дека е комерцијала, значи размисли малку, јас зборував за текстот во песната, а не тоа дали е комерцијала или пак не. Правев паралела помеѓу неразмислените глупости што ги тресе Слаткар и оној текст на Dead and Gone кој што ти треба мозок за да го направиш.

Си слушнал за Еден Живот или Нервоза од Слаткар?
Не, једини песни што му ги имам слушнато се Шопинг, Топ и уште некоја. Инаку неам намера воопшто да го слушам, пред се поради тоа што не слушам таков тип на музика. Толку.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Нормално дека е комерцијала, значи размисли малку, јас зборував за текстот во песната, а не тоа дали е комерцијала или пак не. Правев паралела помеѓу неразмислените глупости што ги тресе Слаткар и оној текст на Dead and Gone кој што ти треба мозок за да го направиш.



Не, једини песни што му ги имам слушнато се Шопинг, Топ и уште некоја. Инаку неам намера воопшто да го слушам, пред се поради тоа што не слушам таков тип на музика. Толку.
Брат, гледам само за тие песни сите се имаат фатено. Затоа кажав, во последниот албум има неколку искомерцијалзириани нумери кој сигурно му донесоа публика, но изгуби дел од старите фанови на неговата музика. И самиот кажуваш, почитуваш и слушаш друг стил на музика и не ти се допаѓа хип хопот во глобала.

Проценете нешто од ова::helou:



 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
:smir:
Не бе он е само искрен за тоа какви се денес жените ама они и натаму се глупи доволно за да не сватат што кажува(барем поголем дел од нив).А јас го слушам заради неговите стари дела и само неговите стари дела.
А ти батка си као голем ундергроундер. И продиџи на времето почнаа како такви ама се најдоа после тоа на МТV и се тргна како познатата приказна за славата ги менува луѓето-тоест и ти не си нешто поинаков од мене само тешко ти е да си признаеш. УСТВРИ, ДЕФИНИЦИЈА ЗА КОМЕРЦИЈАЛА ТИ Е СЕКОЈ АРТИСТ КОЈ ПРОДАЛ БАРЕМ ЕДНО ЦД. КОМЕРЦИЈАЛНАТА ВРЕДНОСТ НА АРТИСТИТЕ СЕ ГЛЕДА ОД ТОА КАКО ЈА ДИСТРИБУИРААТ СВОЈАТА МУЗИКА. ЗНАЧИ СТЕ ЗА КОИ ЗНАЕШ СЕ КОМЕРЦИЈАЛА:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:



Знаеш што вика еве на пример Едо Мајка за таквите како тебе:

Ma moš me pljuvat, al me moraš slušat
rokam iz svakog sterea kad ti izađeš u grad
moš me pljuvat, al opet ćeš pičko platit karte
tvoja nas cura voli , u sobi ima sve naše plakate
ti nju voliš, ona nas, pušta nas na kas
pljuješ nas, dođeš u klub, pičko i svaku mi rimu znaš
moš me pljuvat , stvarno mi bolan nije krivo
kad sam roko "Jebo vladu" , vidim glavu si klimo
i nikad ne bi prizno , znam ja s foruma take
kad rokam "Prži" natjeram te da pjevaš narodnjake
moš me pljuvat, al preda mnom imaš tremu
ja sam broj 1 reper pičko u Bosni u svemu
ja sam old school ko Crni, samim time respect
da nije nas, ne bi znao šta je u Bosni pravi rap
šta je freestyle, šta je battle, šta je pravi storytelling
ma ne možeš me pljunut, jednostavno sam prevelik​

Moš me pljuvat
slobodno pljuj , slobodno pljuj (x4)​

Ma moš me pljuvat jer sam na TV-u svakog dana
a tebe znaju otac, mati i 3 tvoja jarana
ti trebaš nešto da privučeš pažnju, keru
onda pljuješ mene kako bi ti imo karijeru
i ako ikad uspiješ a u to čisto sumnjam
zahvali meni i ovoj pjesmi jer s njome te guram
moš me pljuvat, al nemoj se čoj'če zajebavat
ako valjaš danas, sutra ja ću te izdavat
imam 3 albuma i nikad nisam bio bolji
oni što su prije tebe pljuvali, rekli su mi sorry
pazi, moš me pljuvat, al moraš znati u startu
ako pljuješ mene i Frenkie će ti jebavat majku, bolan
i svaki reper s kojim god sam repo
a đe god sam repo samo jarane i ugled sam steko
zato razmisli dobro kada staneš iza mica
kuš na mene bolan, ja sam Edo Maajka​

Moš me pljuvat...​

Тоест, провиден си брат. Ако толку го нејќеш прекини да сереш за него и слушај што кур сакаш. Ама не ти мора да пишеш на 70 страни колку го мразиш.

И НЕ БЕ БАТКА ЈАС НЕ ГО САКАМ АМА МРАЗАМ ТАКВИ КАКО ТЕБЕ ШТО НЕМААТ ШТО ДА РАВАТ ПА СЕРАТ ПО ДРУГИ ЛУЃЕ СО ЦЕЛ ДА ГО НАПРАВАТ СВОЈОТ ЖИВОТ МАЛКУ ПОВРЕДЕН. НАЈДИ СИ ХОБИ, НЕШТО ДРУГО ОСВЕН СЕРЕЊЕ ПО ФОРУМИ:kesa:
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:



И јас не поднесувам ѓубриња што ја уништуваат културата на рапота ама Слаткар беше еден од оние што барем малку вредеа од нашата сиромашка сцена , АМА ВЕЛАМ ВРЕДЕШЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, сепак тоа не ти дава дозвола да кењаш за него 24 7. А за тоа испаѓање од кафичи те разбирам кога станува збор за артистите кои ги спомна: Кајни Вест и Р. кели ама исто како Слаткар слична приказна има и 50 цент. Типот бил андергроунд и има траки за почит ако си слушал нешто од него кога почнувал а не Виндоу шопер и слично. Еве д гејм ти беше екипа со 50 цент ама се откажа од него кога пшочна да прави срање и стана на својот олд скул ама НЕ КЕЊАШЕ ЗА 50 ЦЕНТ туку си продолжи по свое. ЗНАЧИ НЕ КЕЊАЈ ЗА СЕКОЈ ШТО НЕ ОДИ ПО ТВОИТЕ МИСЛЕЊА И ВКУСОВИ.

А за 15 годишниците тоа е нормално, НИВ КАКО АРГУМЕНТ БАТАЛИГИ.:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
До тука го прочитав постот.. Доволно ми е . Прочитај прво што имам коментирано па потоа реплицирај на мојот пост. Сметам дека не можеш да ја употребиш песната на Едо Маајка „против“ мене односно да ми реплицираш со неа бидејќи јас имам во повеќе наврати посочено како тоа Едо Маајка , Френки , Марчело , Шорти и компанија се пример какви би требале да бидат раперите во Македонија , а не ко твојот миленик. И не кењам за секој кој што оди против моето мислење , ама ти не си го брани дечкото до толку пошто очигледно испаѓаш неинтелигентен на крај . Научи ја разликата помеѓу личен вкус и музичка перспектива. И прочитај ги моите претходни постови , корисни ќе ти бидат пред реплицирање.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
И што заклучивте? Вкусовите, тоа ти е индивидуално. Секојпат ке има некој кој го сака и некој што го мрази...:smir:
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
еднинствена песна од него шо ми се свиѓа е полетај ( таа со кире е подобра ) ама па дефинитивно човеко од ламбе елвир и компанија `i want to be justin timberlake` е подобар

пс. ако ја има некој полетај ( било која верзија ) ај плис нека ми ја прате
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Нормално дека е комерцијала, значи размисли малку, јас зборував за текстот во песната, а не тоа дали е комерцијала или пак не. Правев паралела помеѓу неразмислените глупости што ги тресе Слаткар и оној текст на Dead and Gone кој што ти треба мозок за да го направиш.



Не, једини песни што му ги имам слушнато се Шопинг, Топ и уште некоја. Инаку неам намера воопшто да го слушам, пред се поради тоа што не слушам таков тип на музика. Толку.

Затоа повекето зборат дека бил комерцијала,поп пејач и т.н

Слушни ги постарите хитови,кога беше дел заедно со Скит од Е.О.
 

Dacky_Cs

art is not a crime.
Член од
2 декември 2008
Мислења
383
Поени од реакции
7
Затоа повекето зборат дека бил комерцијала,поп пејач и т.н

Слушни ги постарите хитови,кога беше дел заедно со Скит од Е.О.

Уште се со Скит во Е.О работат на нивниот 2ор проект кој треба да излезе крајот на годинава или почетокот на другата.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Уште се со Скит во Е.О работат на нивниот 2ор проект кој треба да излезе крајот на годинава или почетокот на другата.
Знам дека е уште со Скит во Е.О,сакав да кажам да слушне од постарите хитови,а не само од новите сега кога настапува како соло.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
You got to do what u wanna do you got you own mind.You dont like you dont listen too.We aint tell you to run to store and bye a tape and play the radio.If you dont like me dont critisize all i wanna do is to express my self dont wanna be idol in music-Snoop Dogg
 
Член од
5 април 2009
Мислења
151
Поени од реакции
15
Значи вака,Слаткар е тапа,наједноставно,за мене,мое мислење,беше добар на времето,кога се појави,кога знаеше уште што е поентата на рапот,али толку си го испуши цел живот што не му остана ништо него да си го шитне стилот и да стане микс од Џастин и 50 денари,си ја шитна и екипата,тинејџерките толку се диват по него,само затоа што е убав,а он ги вреѓа у секоја песна,можда тоа е некој вид turn-on o_O? Си ја шитна и екипата,почна да снима со Тони Сенф и Џеј Џеј оу Џи,битот за Жолта Штампа му е краден од песна на Pink Floyd (Mислам дека се викаше Let there be light или така нешто)Значи ради рапери како него,Цврчак,Елвир Мекица и така натаму вистинските рап групи не стигнаа да се пробијат,затоа ако сакате асален мк рап слушнете нешто од СТР2,дефинитивно најдоброто од македонија,во секој поглед.
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Затоа повекето зборат дека бил комерцијала,поп пејач и т.н

Слушни ги постарите хитови,кога беше дел заедно со Скит од Е.О.
самиот кажа...можеби порано не бил ама сега немојш да кажиш дека не е комерцијала...и ACHQ секоја чест шо ти текна :) само што докажа дека не е способен сам да напиши песна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom