Скутерчиња: Се за и околу нив

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Веспата не ми беше запалена цела зима, ја верглав 3-4 минути дур да запали и под лер работи нормално. Коќе дам туража се гуши и гаси неќи да ја прими гаста. До што можи да е?
Ја остави 10-15 мин да поработи?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Веспата не ми беше запалена цела зима, ја верглав 3-4 минути дур да запали и под лер работи нормално. Коќе дам туража се гуши и гаси неќи да ја прими гаста. До што можи да е?
Денес и јас го збрмчив моторчето. Исто и кај мене беше, работеше во место неколку минути и кога тргнав, првите 2-300 метра не примаше... после тоа се среди. :) Мислам дека додека да согори наталоженото гориво и слично, после тоа нема гајле. :) Пробај утре запали ја и терај 2-300метри со помала гас, па постепено накачувај. Мора да се прочисти и продува и да си биде ок, штом работела 15тина мин. во место, има наталожено мрсна смеса. :D
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
И јас не верувам да има некој проблем скутерот,стандард "проблем" после зима е тоа. :icon_mrgr:
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Веспата не ми беше запалена цела зима, ја верглав 3-4 минути дур да запали и под лер работи нормално. Коќе дам туража се гуши и гаси неќи да ја прими гаста. До што можи да е?
Чекај брат цела зима не си го палел. Ја мојон секоја недела го палев па пак мора сеа со гас да го палам, иначе одма гаси. Развози го неколку дена убаво и полека и види после дали е така.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Денес пробав пак да го запалам, го наполнив до горе резервоарот, го исчистив доводот и пак не пали. Рачно го извадив цревото за воздух и со најлон пробав да напрам вакум за да запали. Запали и по 3-4 секунди угасна и ете неќи да слушни за палење... Ќе го однесам на мајстор да видам шо ќе кажи.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Денес пробав пак да го запалам, го наполнив до горе резервоарот, го исчистив доводот и пак не пали. Рачно го извадив цревото за воздух и со најлон пробав да напрам вакум за да запали. Запали и по 3-4 секунди угасна и ете неќи да слушни за палење... Ќе го однесам на мајстор да видам шо ќе кажи.
Карбураторот го исчисти ? Можи да имаш вода во него. И ко ќе го запалиш остај го под мала нека работи, не давај гас.
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Случајно некој да не продава или знае некој што продава делови (пластики) за Vespa Piaggio LX 50 ??? Од Македонија некој...
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Случајно некој да не продава или знае некој што продава делови (пластики) за Vespa Piaggio LX 50 ??? Од Македонија некој...
A случајно да не сакаш да го смениш за piaggio cosa 125 со сите пластики на него? Инаку не знам за деловите ...

Sent from my HM 1SW using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Да прашам дали секоја година мора скутерчињата да се регистрираат (цела постапка што излага околу 3000мкд) или осигурување и нова лепенка и колку кошта за нова лепенка?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Да прашам дали секоја година мора скутерчињата да се регистрираат (цела постапка што излага околу 3000мкд) или осигурување и нова лепенка и колку кошта за нова лепенка?
За скутери до 50 кубици осигурување се вади секоја година околу 700-800 денари. Не се регистрираат секоја година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom