Скршена спомен-плочата на Македонецот Андреј Петковиќ во Загреб

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Едно прашање,а дали овој Андреј Петковиќ е етнички Македонец или Србин од Македонија?Тоа да не им е проблемот на Хрватите во односот спрема него.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.220
Поени од реакции
4.555
Има доста шанси споменикот да е скршен од страна на истите кои ги кршат и тука. Имено на Истра 90% од пицерии и слаткарници ги држат Албанци од тука, а може има и од Косово.

Инаку, да, на прв поглед ова е одек од несреќната антикирилична вуковарска кампања.
Имаш право, сигурно албанец го направил тоа...:pos::pos::pos:
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.012
Па ако тука ги кршите, зошто таму би било исклучок? Демек тие Албанци вo Истра не се исти ко вас?

Не бе, идам на Истра и од прва рака ќе ти кажам дека повеќето од нив се токму од Македонија.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
А како предходница на ова може да се сметаат настаните во Вуковар, воопрочем како и низ цела Хрватска се води битка против КИРИЛИЧНОТО ПИСМО, секако во Вуковар те ќе има двојазични табли, те ќе нема и на крај ГИ ТРГНАА. Типично за земја ЧЛЕНКА НА ЕУ. Мислев дека Хрватска ќе сака да стави крај на едно време кое беше кобно за Балканот, ама наместо тоа гледам уште се свежи раните, зачнато со преголем НАЦИОНАЛИЗАМ.
Се бори против кирилицата во Вуковар. Конкретно во тој еден град,а богами има и добра основа за сомнеж во резултатите од пописот.
Град од кој што ништо не остана и каде што секоја хрватска фамилија има изгубено барем по 1 човек.
Тие истите што го гранатираа градот и убиваа и за тоа добија амнестија идентична ко нашиве учки и си се шетаат слободно ко ништо да не било.Речиси никој Србин од Вуковар нема одговарано за ништо....и за тие малку за кои е дадена потерница се одма преку Дунав и живеат ко ништо да не било.
Баш ме занима колку би бил ти толенрантен да го поминеше тоа некој македонски град или твојот град.
Другите општини кои имаат над 1/3 Срби имаат веќе со години двојазични табли и нема никаков проблем со тоа.
Чесите исто си имаат во своите општини двојазичност,а Истра иако нема ни 10% Италијани е целата двојазична.Дури и официјаните имиња на градовите се пишуваат на 2 јазика (Ровињ-Rovigno е службеното име на Ровињ на пример).
Школи имаат сите на својот јазик,а државата и ги финансира доста и здруженијата на малцинствата.
Србите во Хрватска чиј броје многу голем и е најголемо малцинство е во постојан да наречам ајде прогон. Немаат никакви права, секако како и кај Грците исто така и во Хрватска за нив нема ништо друго освен ХРВАТИ. За разлика од Србија во која Хрватите ги уживаат сите права согласно ООН, пример автономната покраина Војводина која е одличен пример за меѓуетнички соживот. Еве што им се случува поради се тоа.
Да ги споредуваш Грција и Хрватска во најмала рака е дебилно.

Хрватска има слободно изјаснување на пописи.
Има загарантирани места во парламентот за малцинствата.
Има двојазичност (Вуковар е спорен поради настаните од пред 22 години),СПЦ слободно управува со своите имоти, има настава на јазиците на малцинствата и на никого не му ја негира националноста.Башка што доста добро и ги финансира сите тие малцински заедници...
А од што е Војводина толку добра Хрватите од 140.000 паднати се на под 50.000.Да не збориме за тоа дека Хрватите таму не дигаа побуни,не почнаа војна,не ги уништија српските градови,не ги протераа сите до последен комшии Срби и не држеа 1/3 од Србија под окупација и не убија 15.000 луѓе.
Белград беше после Загреб и Сплит град со најмногу Хрвати.....сега останати се шака јада пензионери.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Се бори против кирилицата во Вуковар. Конкретно во тој еден град,а богами има и добра основа за сомнеж во резултатите од пописот.
Град од кој што ништо не остана и каде што секоја хрватска фамилија има изгубено барем по 1 човек.
Тие истите што го гранатираа градот и убиваа и за тоа добија амнестија идентична ко нашиве учки и си се шетаат слободно ко ништо да не било.Речиси никој Србин од Вуковар нема одговарано за ништо....и за тие малку за кои е дадена потерница се одма преку Дунав и живеат ко ништо да не било.
Баш ме занима колку би бил ти толенрантен да го поминеше тоа некој македонски град или твојот град.
Другите општини кои имаат над 1/3 Срби имаат веќе со години двојазични табли и нема никаков проблем со тоа.
Чесите исто си имаат во своите општини двојазичност,а Истра иако нема ни 10% Италијани е целата двојазична.Дури и официјаните имиња на градовите се пишуваат на 2 јазика (Ровињ-Rovigno е службеното име на Ровињ на пример).
Школи имаат сите на својот јазик,а државата и ги финансира доста и здруженијата на малцинствата.

Да ги споредуваш Грција и Хрватска во најмала рака е дебилно.

Хрватска има слободно изјаснување на пописи.
Има загарантирани места во парламентот за малцинствата.
Има двојазичност (Вуковар е спорен поради настаните од пред 22 години),СПЦ слободно управува со своите имоти, има настава на јазиците на малцинствата и на никого не му ја негира националноста.Башка што доста добро и ги финансира сите тие малцински заедници...
А од што е Војводина толку добра Хрватите од 140.000 паднати се на под 50.000.Да не збориме за тоа дека Хрватите таму не дигаа побуни,не почнаа војна,не ги уништија српските градови,не ги протераа сите до последен комшии Срби и не држеа 1/3 од Србија под окупација и не убија 15.000 луѓе.
Белград беше после Загреб и Сплит град со најмногу Хрвати.....сега останати се шака јада пензионери.
Пред да напишеше толку "лепи" зборови за Хрватите, требаше да знаеш колку Срби имаат заклано Хрватите за време на Втора Светска Војна за време на тако званата "Независна Држава Хрватска". Токму тие злосторства и до ден денеска се негирани и тие не ги признаваат, а од друга страна идат и со намалување на бројките. Исто така требаше да знаеш и колку Срби се протерани од Хрватска и до ден денеска се немаат вратено од времето на распадот на Југославија. Имам комшии што ќерката им е во брак со Србин од Вуковар, мaмата им ја имаат расплачено Хрватите, а ти тука ми збориш колку биле почитувани. Одвај пензија му дадоа на татко му на тој. И во војна, сега што направи една грешка Хрватите колку загубиле... Војна е, што очекуваш? Хрватите не беа ништо помалку светци.

Хрватите само едно сакаат за Србите, Србосјек во секој да наденат. Колку и да се прават фини они, ова ќе им биде вечна желба.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
Пред да напишеше толку "лепи" зборови за Хрватите, требаше да знаеш колку Срби имаат заклано Хрватите за време на Втора Светска Војна за време на тако званата "Независна Држава Хрватска". Токму тие злосторства и до ден денеска се негирани и тие не ги признаваат, а од друга страна идат и со намалување на бројките. Исто така требаше да знаеш и колку Срби се протерани од Хрватска и до ден денеска се немаат вратено од времето на распадот на Југославија. Имам комшии што ќерката им е во брак со Србин од Вуковар, мaмата им ја имаат расплачено Хрватите, а ти тука ми збориш колку биле почитувани. Одвај пензија му дадоа на татко му на тој. И во војна, сега што направи една грешка Хрватите колку загубиле... Војна е, што очекуваш? Хрватите не беа ништо помалку светци.

Хрватите само едно сакаат за Србите, Србосјек во секој да наденат. Колку и да се прават фини они, ова ќе им биде вечна желба.
Бла бла бла....класика патетики.Ајт српче прочитани сте веќе.....кога се нема аргументи се иде едно 80 години назад и се вртат едни исти муабети.Каков очекуван тек на настаните....:tapp:

Прво беше дека Хрватска е ко Грција и дека има државен прогон против Србите и кирилицата,па кога тоа не иде има враќања назад низ историјата.Има и прикажување на Хрватите како крволочни убијци во војна во која сите страни речиси еднакво се окрвавија.:facepalm:

И сега јас треба да ти поставам четнички масакри од втора светска војна каде што србите ни малку не останале должни (башка што тие масакри не се ни одмазди за тие на НДХ него се во поголем дел класично етничко чистење врз муслиманите кое е довршено пред 20 години).Или можеби треба да отидам 100 години уназад,па да ги оправдувам усташите со српската диктатура за време на СХС?
Или можеби треба да го објаснам процесот на правење на централна и јужна Србија на етнички најчистиот простор на балканот одма после ослободувањето од Турците за да ги прикажам Србите во "право светло" ? А можеби и теророт врз Албанците и во малце помал обем врз Македонците од 1912 до 1941 ? (n)
Али не е битно тоа ни најмалку.....евентуално на некого му е битно кога се прават обиди за наоѓање алиби за сопствените срања од пред скоро време.:свиркам:

Сепак највише ме занима каде се негирани усташките злосторства? За разлика од четничките кои според количината на крв на рацете се во иста класа и со усташите.Србија четничкиот покрет го рехабилитираше и го прогласи за антифашистички (што можеби и бил во своите почетоци) :pos:

Додуше и ја идиот што реплицирам на некој со ваков ментален склоп и за кого и би имал и малку разбирање ако е Србин.
Хрватите само едно сакаат за Србите, Србосјек во секој да наденат. Колку и да се прават фини они, ова ќе им биде вечна желба.
Ништо чудно што Хрватите биле народ кој ме нервирал од секогаш
:facepalm: Сфатив дека ти си имаш проблеми со цел еден народ....


 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ако продолжиш да се враќаш уште малце наназад самиот ќе си го најдеш одговорот што ти треба или очекуваш да го добиеш од мене. Ама да не должам многу, и самиот знаеш дека проблемот меѓу Србите и Хрватите бил ВЕРСКИ од секогаш. Фала на цитирањата од историјата, ама многу добро сум запознаен со Балканската Проблематика.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
[quote="Hip.Hop_MKD, post: 6229180, member: 50213". Ама да не должам многу, и самиот знаеш дека проблемот меѓу Србите и Хрватите бил ВЕРСКИ од секогаш. Фала на цитирањата од историјата, ама многу добро сум запознаен со Балканската Проблематика.[/quote]

Првата реченица и втората баш и не идат заедно.....
Проблемот никогаш,ама баш никогаш не бил религиски.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Абе што зборите глупости, Хрватите од секогаш највеќе не сакале, од Балканскиве земји. Тоа што плоча била скршена не значи ама баш ништо, може пијан бил некој и ја скршил, вие одма се нафрлувате за нешто. И сте ги претставиле Србите ко гревчиња o_O тоа што викате за Хрватите во Србија имаат права е за Војводина само, прашајте Хрвати во Белград на пример како се третирани, одсекогаш постои двострано мрзење и ривалство и тоа со ништо неможе да се укине

Koj hrvat vo Belgrad? ...Super idi zivej vo Hrvatska,kazi deka si Makedonec i deka ides vo pravoslavna crkva...
Pa ke vidime za nekoe vreme kako te sakat...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom