Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Веројатно изгледот ќе биде како на сликата што ја постирав.
Инаку овој споменик ќе биде највисокиот објект на плоштад, повисок и од Хотелите како и од споменикот Воин на Коњ.
Ќе има 32м висина а вредноста 5,6 милиони евра. (откако Субрата Рој го вети а не го исполни ветеното, проектот ќе биде финансиран од Министерството за култура)

Огромен споменик ќе биде. Остануваат уште и шпанските скали, не знам до кај е проектот или се откажа.
Многу берикетни тие 80 милиони на Грујо, видете колку работи за изградија за толку малку пари ахахах или не е тоа?
Не е истиот на Субрата од сликата што ја ставив погоре дефинитивно, но никој не ни знае како треба да изгледа. Единствена проекција била таа од цртежот на таблата.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Веројатно изгледот ќе биде како на сликата што ја постирав.
Инаку овој споменик ќе биде највисокиот објект на плоштад, повисок и од Хотелите како и од споменикот Воин на Коњ.
Ќе има 32м висина а вредноста 5,6 милиони евра. (откако Субрата Рој го вети а не го исполни ветеното, проектот ќе биде финансиран од Министерството за култура)

Огромен споменик ќе биде. Остануваат уште и шпанските скали, не знам до кај е проектот или се откажа.
Многу берикетни тие 80 милиони на Грујо, видете колку работи за изградија за толку малку пари ахахах или не е тоа?
Нaдевaј се ти декa ќе зaврши шупaкoв сo скaлите. Му немa крaј нa прoектoв.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Спремајте се народе, доаѓаат уште 3 споменика, овој пат албански ... ќе има голем број на туристи кои едвај чекаат да се постават за да можат да ги посетат, еве агенциите се договараат со Кина, Австралија, Јужна Африка и Бразил, ќе порасне ГДП-то за дополнителни 3% заради овие споменици.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Кој ви е овој Дарди?
Не знам кој е, ама прашувам: ако го направеа помал зарем помалку вреден ќе беше или ако го направеа поголем, повреден ли ќе беше?
Еве ќе постават 3 албански ликови, ама овој проект нема да биде ништо подобар ... ако досега беше моноетничка лудост, сега и албанците се фатија на оро.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Не знам кој е, ама прашувам: ако го направеа помал зарем помалку вреден ќе беше или ако го направеа поголем, повреден ли ќе беше?
Еве ќе постават 3 албански ликови, ама овој проект нема да биде ништо подобар ... ако досега беше моноетничка лудост, сега и албанците се фатија на оро.
Uvidoa site deka so spomenici i ludi gradbi moze da ukrades i isperes edno cudo pari.
Kriminalcite vo MKD ja otkrija zlatnata kokoska.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
1,7 милиони евра за барокни фасади околу седиштето на Вмро-Дпмне

4 згради кои се наоѓаат околу новото седиште на партијата Вмро-Дпмне ќе добијат барокна фасада.
За кого ли ќе бидат овие фасади, пошто оваа дупка далеку е од некој пат за да биде виден од некого. (нели викаат дека за туристи ги прават чудата од барок)

 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Za da nestrcit taa zgradata na kriminalcite.
So ve gledam cudni, ic ne razmisluvate, ve ucele vo skolo za estetika, arhitektura ili slabo..? :D

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Да им беше седиштето на Водно, па и таму цела околина ќе ја барокизираа.
Која е логиката за барок на таа дупка, го изградија седиштето во тој стил и ајде сега сите други згради да се адаптираат.
Се задолжуваат за плати и пензии, а трошат на барок околу партиското седиште.
Ќе каже ли некој уште колку останаа од тие 80 милиони евра кои беа планирани за Скопје 2014, ајде нека заврши веќе барокот.

А кога ќе завршат со фасадите (наменети за странски туристи), нека влезат во внатрешноста која е наменета за домашните жители.



 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Да им беше седиштето на Водно, па и таму цела околина ќе ја барокизираа.
Која е логиката за барок на таа дупка, го изградија седиштето во тој стил и ајде сега сите други згради да се адаптираат.
Се задолжуваат за плати и пензии, а трошат на барок околу партиското седиште.
Ќе каже ли некој уште колку останаа од тие 80 милиони евра кои беа планирани за Скопје 2014, ајде нека заврши веќе барокот.
Ќе им пукне филмот еден ден на граѓаните!!! :pos:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403


dali e vistina deka se postavuvat skelinja na ovaa Ubavica od zgrada
za da i taa stane barok...ajde skopjani rusete skelinja, spaseteja.
(kako sto skopskite zeni ne dozvolija na tatoro-mongolskite fasisti
da go odnesat ikonostasot od crkvata Sv.Spas,koj veke bese spakuvan.)
-----------
pred zemjotresot-avtobus od GP, so vlezna vrata od pozadi i kondukter.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Али Ахмети бира модел според кој ќе се изработи споменик на Фехми и Џев Ладровци, сеуште не се знае кога и каде ќе се постави споменикот.



 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Груевски лично ги бираше штофовите на кинеските автобуси за ЈСП.
Ја верувам дека он е самиот вајар на спомениците од 2014, "уметниците" кои ни беа претставени како автори се само рандом членови од општински комитети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom