Скопје низ призмата на еден „провинцијалец“

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.396
Абе мамицата селска да ти ебам ти си од тие провинцијалци како у мојот влез што секојдневно плачат за ќотек.Знам дека си гневен зашто сестрати се ебе овде или девојка ти те откачила за Скопјанец ,сигурно си изел гомна па затоа ти искршиле ретровизор и ти ги ебале бришачите
Одмори еден месец и одлучи дали ќе продолжиш со дискутирање на овој форум.
Тука нема место за невоспитани, особено за такви кои немаат грам почит кон останатите. Зошто тогаш ние би те почитувале тебе?
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
292
Поени од реакции
84
Заедно со ќеркати завршивте факултет :vozbud: ?
Плус најдобри студенти :pos:
Некој од некого е препишувал.

Ај пред да ми избришат acountot да пишам уште нешто, кој сака може да најде работа, сега не не правете нас криви од провинција што вие не можете работа да најдете . Како прво вие во сопствениот град ако неможете да се снајдете за работа повеќе од нас тогаш стварно незнам што да ви кажам. А за работа верујте овде има, сега можеби нема да е директорско место, јавна администрација ама има работни места. Барем додека да се снајдеш не гледам што е лошото да работиш нешто надвор од струка.

Лично мене не ми е лошо овде во Скопје. Претходните 3 години поминати во студентскиот ми поминаа ептен брзо(оваа на стан ама здравје наредна пак у с.дом) , колегите од Скопје не им сметаше ништо да доаѓат на гости.
Тато не ја продаде нивата за да купи стан( И ДА ВИ НАГЛАСАМ ТИЕ ШТО СТАН КУПИЈА ВО СКОПЈЕ НЕ ПРОДАДОА НИВИ ЗАТОА ШТО ТОА Е БЕЗВРЕДНО ВО ПРОВИНЦИЈА,СТАН КУПИЈА ТИЕ ШТО ЗАЕДНО СО ВЛАСТА ГИ ПОКРАДОА ФАБРИКИТЕ, ЦАРИНАРИТЕ, КРИМИНАЛЦИТЕ И ОНИЕ КОЈ ИМ УСПЕА БИЗНИСИТЕ А ТОА СЕ МАЛКУ), не одев на кафе на кеј,добро отидов еднаш само да видам шо е финтата што кога дојдат сите ми дудлаат дек биле на кеј на кафе и уште не ми е јасно,кога излегував не одев 69,тренд,колосеум,и шо знам кој се други "фенси места", си терав Маракана и лани Кастро, а и секако студентските журки по домовите и коа немаше кој да ми праи друштво за Маракана морав Б2, не глумев дека сум од Скопје, туку секогаш кога ме прашуваа нагласував дека сум К.П.
А и секако ќе ме познаа по дијалектот. Литературно само со проф/асистенти/инт..
Тоа шо имате вметнето филм во глава дека сите се дојдени овде да изиграват фаци појма немам од кај вие. Има си такви, тој да али ко што пишавте секој па не баш.

Ама од тоа што ве читав на форумот имате доста комплекси набиени и јас незнам зашто. Lurtz врти сучи со неговите досадни постови неможев да го сфатам што му смета, или човекот немаше муда да си се испуца барем тука на форум, да си искаже што мисли, а не да врти натам навам, а другите што велеа сестрите ви се курви доаѓаат да се женат, па од тие што лично ги знам постари од мене 3-4 години , имаат 25-26 никоја не се ожени со Скопјани. Така да ова ви паѓа во вода. Сестрами магистрира и си се врати назад. И седи дома без работа. Бара работа , една година веќе, овде не е ни барала. И она чека како вас што се жалите дека нема работа, место во администрација или нешто државно, а и она се жали дека се е со врски ова она. Знаете денес сите имаат желба тоа да работат и да не се замарат. Уствари тој не е ни работа. Јбг денес повеќето буквално го сфатиле "Учи за да не се мучиш".

Повеќето сме дојдени овде заради факултетот, да завршиме, прво овде глеаме да најдеме работа. А верујте ќе најдеме. како што пишав во претходниот пост.

Јеботе се изморив од постот zzzZZzzZZz.
Абе точен си .... него што правиме кога за некоја година ќе се покрене барање Скопје да биде затворен град ?! Кога ке треба да вредиш, за да живееш тука ... Работиш точно ама како мајсторинка, келнер, шанкер и што уште не ... ако треба да работиш за 12000 ти работиш и за 10000, а потполно се сложувам дека ако сакаш да работиш ке најдеш работа ....

Е сега околу цурите, хехехех, ти си имаш таква престава и застапуваш некој си мал процент на девојки кои навистина се интелегентни и не би го продале пичето за успех ... Абе маста си ја вадат, за да ти влезе дома, јас искрено со многу имам спремано испити по дома ... а еден немам положено така ...

Повеќе сакам во фаца да каже, сакам да се дробам за успех, а не да ми врти муабети, па ова па она, па знаеш тешко е денес, а тате носи мама меси .... за за 2 3 пијачки во кафана, шајка систем ти прави и се осечаш ко пинокио ...

А ја да сум на власт, јас сите би ве вратил дома .... Ама ја да сум ...
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Јас сум скопјанец, не сум дошол од некое друго место туку моите овде живееле како што јас знам 5 века пред мене, сите овие кои пишуваат дека скопје врие од провинцијалци верувајте дека и тие самите се дојдени од таму, не е скопјанец оној на кој татко му живеел во паланка и он се родил овде и живее во овде во скопјево, скопјанец може да се каже неговиот внук.
Е сега околу темата, знам дека ви е тешко, искрено јас не се сложувам со ваквата политика на владата и останатите, зашто само скопје да се гради, зашто неможе од оние пари, 100% кои се предвидени за градба половина да се дадат на другите градови, зашто секој мора да дојде до скопје, дали за арно или лошо мора а никој од овие не го прашува дали има пари или нема, едно доаѓање од берово и враќање межеби ги кошта 1000 денари но на никој не му е гајле за сето тоа, и сето тоа ќе продолжи се додека луѓево гласаат за боите на партијата а не за нејзините планови кои треба да ги спроведе во текот на мандатот.
Овој проблем е многу подлабок одколку што изгледа.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Samo da prasam kade befte vcera sogragani "dojdenci".
Nekako e cudno bez vas.Prazno e Skopje.Tivko.Mirno.
Sto den li bese, ne ce da e sto e sabota.Kaj otidovte.
Toa e vistinata vnucko.
Kaj sto befte od tamu ste. So pocit.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
На вистинските скопјани не и им пречат провинцијалците, тие се многу покултурни, провинцијалците им пречат на бившите провинцијалци.

А и што се жалите кога не сакате да работите, што се жалите дека провинцијалците ви ја земаат работата кога вие самите не сакате ја да работите таа иста работа, ја лично познавам многу луѓе кои бараат работа со седење, клати врата земај плата, епа овие што доаѓаат не бираат нив им е важно да најдат работа и да заработуваат, она што скопјаните не сакаат да го работат го работат провинцијалците и затоа успеваат, зашто се борат за подобра иднина а скопјаните чекаат на готово, а сево го знам пошто и јас сум еден од тие скопјани.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
На вистинските скопјани не и им пречат провинцијалците, тие се многу покултурни, провинцијалците им пречат на бившите провинцијалци.

А и што се жалите кога не сакате да работите, што се жалите дека провинцијалците ви ја земаат работата кога вие самите не сакате ја да работите таа иста работа, ја лично познавам многу луѓе кои бараат работа со седење, клати врата земај плата, епа овие што доаѓаат не бираат нив им е важно да најдат работа и да заработуваат, она што скопјаните не сакаат да го работат го работат провинцијалците и затоа успеваат, зашто се борат за подобра иднина а скопјаните чекаат на готово, а сево го знам пошто и јас сум еден од тие скопјани.
На тие бившите навика им стана да се прават поголеми скопјани од вистинските скопјани.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Samo da prasam kade befte vcera sogragani "dojdenci".
Nekako e cudno bez vas.Prazno e Skopje.Tivko.Mirno.
Sto den li bese, ne ce da e sto e sabota.Kaj otidovte.
Toa e vistinata vnucko.
Kaj sto befte od tamu ste. So pocit.
Добро се читаш ли ти ?
Дај напиши едно разбирливо мислење. За некој што се фали дека имал 10ки се на факс пишуваш на ниво на некое дете од забавиште.
И има правила да се пишува на КИРИЛИЦА. Знаеш што е КИРИЛИЦА, нашата азбука. Или ти пишуваш на твојата скопска азбука :pos:
Бев во Браќа Миладиновци читалната, од таму сум ?
Во случај да не знаеш колоквиумите се сега. За недела дена има да се жалите од галамата и журките од нас "дојденците" .
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Премалку пари во земјава, а премногу луѓе желни за подобар живот.

Затоа очи си вадиме кој е од Скопје, кој не е, кој е сељак, кој не е. Сите имаат право на подобар живот, а подобар живот секој индивидуално може да си издефинира што е, зависно од негова перцепција.
 

ALE-X-ANDAR

Direktor za Klosharizam
Член од
28 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
jas ke vi predlozam da izlezite od makedonija nekoj 3 meseci stranstvo da porabotate.... da se razvedrite... ako nejkite da rabotate.... uzivajte shetnite ama stranstvo "od slovenia pa nataka""balkan neje stranstvo" ajT kako decinja od 20 godini ste
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Скопјани ?
Тоа не беа некоја раса во книгата "Водич за аутостопери низ галаксиајта" ?
Да бе, види како си ти паметен, али почни да пиеш некое чајче од природни шумски плодови за побрзо развивање на мозокот зашто вака ќе ти требаат едно 50,60 години за да ја проучиш таа раса, зашто за тебе како што гледам сеуште е "Досие Х"
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Синко,скопска девојка не се понижува да се ебе со провинцијалец тоа можам да ти го гарантирам со факти.Исклучоци има со девојките од Скопските села или оние грдите кои не ги ферма ниеден скопјанец ама провинцијалец би ја опнал и би ја тинтрел само за да остане домазет нели во Скопје.
И не се секирај ти за мене,имам јас каде да одам кај што ме пречекуваат нормални луѓе со други идеали во животот,а не дали скопјанец дошол да им ги зима девојките.
Е сеа ти ако си докачил некоја овде браво за тебе.
Колку за инфо,овде девојките викаат: Боље со албанец отколку со Охриѓанец..
Ако не ти се верува прашај некого,ама не кажувај дека си од Охрид ;)
Поз другар и летово кога ке одам за Охрид немој да ми ги крадете лајсните од колата само затоа што е со Скопски таблици.
u crazy bro? Од Ск сум иначе..
Целиов аргумент со провинцијалки како сакале Скопјани држи вода али само за просечен Охриѓанец vs. просечен Скопјанец. Ако Охриѓанецов се потруди успее и се издигне немора на висока али малку над средна класа ќе има доста голема предност пред >95 од тие од Ск. А како што знам они имаат далеку поголема мотивација да го направат тоа (дошле се влечкале тука учеле факултет во лоши услови во студентски спроти некој што цело време бил тука) така што пополека работите ќе се балансираат..
--- надополнето: Nov 11, 2011 8:01 PM ---
--- надополнето: Oct 28, 2011 12:17 AM ---

1.100 den gorivo dnevno mi e "najmalce"
2.120 denari cigari dnevno
3.300 denari dnevna cena na cafe mi e vgrad koga odam "3 km od struga ziveam"
4.ushte 300 denari prosek vecherta
5.nedaj boжe petok-sabota da se opushtam ispod znaci nedaj boze...
1. Vozi se so avtobus
2. Otkazi se
3. Otkazi se od kafe
4. 50 den e obicen sendvic

Ete ti 100 den za prezivuvanje. Simple.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Moj sovet:
Izlezete barem na mesec dena nadvor od makedonijava, i veruvajte deka koga ke se vratite ke ve boli k...t/p.....a dali ste od skopje ili od nekoj drug grad.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom