Скопје низ призмата на еден „провинцијалец“

Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Океј ве разбирам за тоа,таква одредена група на луѓе има у секој град,само вие од другите градови уште не сте се упознале/вклопиле и ке си лечат трауми со некакво понижување :) верувам да имаше уште еден голем град како скопје и да дојдев таму иста ке беше ситуацијата ..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Брат која исфрустрираност? Кој е исфрустриран?
Работата е кога некој од скопје "скопјанец" ќе ти се прави граѓанин, а неговите се од Мариово!
Друг е муабетот дека Скопје се наполни заради политиката на државата, се да е таму како други градови да нема во Македонија. Одбивноста е кон Скопје како град, а не кон луѓето кои 90% се дојдени од село. Капиш?
Не ти се прави граѓанин, туку си го брани градот во кој што живее. Да дојдам јас сега во твојот град и да почнам да мрчам ваков, е онаков, не ми се свиѓа, ова ми смета, она ми смета, што ќе ми кажеш? Стварно не гледам кај има правење на „граѓани“ кога еве и јас на факултет сум во група од 100 души кои можеби 40тина деца се од другите градови. Никој ништо не им префрлаше, напротив, веднаш најдоа ново друштво и ако на почетокот си одеа дома секој викенд, сега еднаш месечно дали се враќаат од што веројатно им е поубаво тука.
Не велам дека нема дигнати сељаци од скопјани кои понижуваат ама тие се понашаат „селски“ и со скопјаните. А исто како што има дигнати скопјани има и дигнати луѓе од други градови кои прават галама, се довикуваат по скали, се смеат на цел глас што е можно погласно ко да е важно сите ако ги чујат... тоа ми е поентата.

Гледам чита, и се мислам кој глупости се зборват. Повеќето гледам кажват да Скопје нечини , земам 300 евра плата не ми стигат со нив ке живеам битола како цар незнам шо. Е па ти ако си имал опција да ги земаш тие пари Битола немаше да одиш Скопје ама нема работа Битола така да одиш скопје , шо очекуваш работиш една година и директорска плата ? Јас работам и живеам Софија пример и шо да речам да ја земав ова плата Битола ќе живеев кабадајски дуири ќе имав два стана мој и три четири коли онака за пуфкарлоци. Тие се некој работи, одиш некаде оти имаш повеќе опци, и неможиш да правиш таква споредба. Ако не ви чини Скопје па слободно вратете се од каде што сте работете како келнери и ќутете си , оти сте дома и сте среќни оти живејте со родителите, имате пари за кафе, а и не ги давате тие 300 денари за јадење и превоз оти ве ранат од дома.
Прво направете граница меѓу самостален живот и живот на грбот на родителите. После тоа може да се дискутира.
Потпис.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Гледам не разбираш што е поентата!
Ај уште еднаш!
Луѓето одат во Скопје зошто немаат други опции, во помалите градови се се запустува, нема работа и што треба да прават, да чекаат да земаат социјална помош?
Значи во скопје се оди со генерации наназад и се тоа заради егзистенција, капиш?
Ако тие луѓе имале пари нема да оделе во Скопје, особено во приградските населби зошто и за од таму треба бензин да се тури во колата за да се стигне до центар!

Ако не разбираш и после ова што сакам да кажам пиши ми пп, стварно ќе речат некој овде дека стварно не гледаш што е поентата! позз
Сум живеел силом прилика (ради работа на татко ми) и во помал град. Разбирам многу повеќе него што мислиш.
Главното оправдание е гориво и автобуска карта кои чинат 2000 за гориво или 1200 денари за автобус. На сметка на овие 20-35 евра им нудат станови и по 100 евра разлика.
Поточно
KUKA POD KIRIJA VO BUTEL 1 Цена: 30 МКД + 18% ДДВ
Stan 47m2 vo Aerodrom 200 EUR
Izdavam stan vo Aerodrom 300 EUR
Izdavam trosoben stan pod kirija vo Aerodrom Цена: 280 €
Башка што многу нешта се доста поефтини на периферијата.
Има делови од градот многу блиски до центарот, но никој таму не побарува куќа. Што ако и мене ми е далеку од центар...дали треба да се преселам во центарот за да не трошам гориво. Пари за стан од 60-80к и нагоре...или кирија? Не е баш така.
Друга работа е што дел од колегите се доста имашни (за да купиш стан или куќа како што имаат купено дел од нив или да платиш таква кирија, тешко да се сиромашни)...зошто не вложиле во својот град па утре тие самите, нивните сограѓани, деца, внуци аир да имаат од тоа вложување? Кај државата не вложува, размисли колку од побогатите и повлијателните (оние кои можеле да сторат нешто за своето место) избегале во Скопје и вложиле тука.
Мене ми е јасно, имам и живеано со колеги од други градови во студентските денови, имам и колеги со кои зборам за овие ствари...знам како размислуваат, не сите но добар дел.
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Pelister-Vardar 28.03.2008  (16).jpg

ЧЛЕН 6 ОД УСТАВОТ НА Р.М
ГЛАВЕН ГРАД Е СКОПЈЕ

ПАТЕТЕ СИТЕ ИСКОМПЛЕКСИРАНИ битолчани И ОСТАНАТИ ПРОВИНЦИЈАЛЦИ!!!
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Прегледај го приврзокот 35412

ЧЛЕН 6 ОД УСТАВОТ НА Р.М
ГЛАВЕН ГРАД Е СКОПЈЕ

ПАТЕТЕ СИТЕ ИСКОМПЛЕКСИРАНИ битолчани И ОСТАНАТИ ПРОВИНЦИЈАЛЦИ!!!
90 посто од Скопје е наполнето со провинцијалци, за каков комплекс ти зборуваш?
Изгледа ти си искомплексиран!

Да ти се посерам во вардар, наместо втора лига, шампион ќе го прават, затоа државава ни е ваква и само ќе назадуваме!
 
Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
Кој не го сака, може да си оди. Те молам не седи тука и јади ... за местото каде живееш. П.С Не се Скопјани кои го затруја Скопје, туку дојденците, да не речам провинцијалци.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Interesna mi se vide temava ama iam mnogu za crtanje, nema smisla direktorot ke mi kaze nekoj den odi platata od Kajgana sea da si ja zemes, zatoa nakratko da odgovoram.
Provincijalka sum, ne lazam, i mama i tato od selo si ja pobarale srekata vo Skopje ama ne uspeale pa se vratile nazad na jug, e sea ne vo selo vo najbliskiot grad ama bitno ne ostanale vo Skopje so glava u zid da udiraat pa posle da se cudat so gi snaslo. A Skopje, si go sakam kako moj roden grad, zasto da lazam, ubavo mi e, ne se vrakam nazad bidejki navistina nema idnina za mene tamu, treba da cekam da umre gradskiot arhitekt, a covekot si e zdrav prav na godini kolku tatko mi, pa posle da vidime kerkite dali ke mu izrazat zelba da dojdat na negovo mesto, pa kolegite postari od mene i t.n. I sega dapluka po Skopje nema smisla, mi dal gradot moznost da se obrazuvam, dodusa drzavata ama seedno gradot mi gi otvori portite i me primi, da vidam kultura koja vo mojot grad nepara ja ima, ubavi luge, novi nesta koi na jug se slucuvaat ednas u vekot....Ne jas ne sum prodadena dusa, mene domata i ponatamu mi e mila, dajboze eden de a mozam da napravam nesto za mojot grad pa da si se vratam i da go opraam, ako moze nekoj da g oprai, i da ke dojde leto jas pak ke odam da se odmoram od bucavata, ama znaete sto za ovie 9 godini tolku sum se naviknala na bucavata sto od sto e tolku tivko ne mozam da zaspijam. Go sakam Skopje, guzvata, smogot, prljaviot Vardar koj ne e pocist ni vo Gevgelija, muzeite koi gi nemam vo mojot grad, prijatelite Skopjani od prababa i pradedo do taticko i mamicka, rabotata vo strogiot centar, Partizanska kaj Bunjakovec koja za da ja pominam mi treba debeli nervi, isfrustrirani tetki na salter koi kutrite sabajleto koga stanale ko na kolenje da zaminale....Ama si ja sakam i domata na jug, tamu e toplo i se osekam kako da se naogam vo sauna, istite luge od koi ne mozes da se skries, tetki i strinki, dobronamerni ogovaranja, komsiski muabet so kafe za komsikata koja dve nedeli ne ignorira ne ide na kafe....
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
90 посто од Скопје е наполнето со провинцијалци, за каков комплекс ти зборуваш?
Изгледа ти си искомплексиран!

Да ти се посерам во вардар, наместо втора лига, шампион ќе го прават, затоа државава ни е ваква и само ќе назадуваме!
ПАТИ
--- надополнето: Oct 27, 2011 3:17 PM ---
Уставот одамна не важи get back to reality.
за ова важи
--- надополнето: Oct 27, 2011 3:20 PM ---
90 посто од Скопје е наполнето со провинцијалци, за каков комплекс ти зборуваш?
Изгледа ти си искомплексиран!

Да ти се посерам во вардар, наместо втора лига, шампион ќе го прават, затоа државава ни е ваква и само ќе назадуваме!
НЕМОЖЕШ ДА УНИШТИШ НЕШТО ШТО НЕ СЕ УНИШТУВА! ВАРДАР БРЕНД ВО МАКЕДОНИЈА
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.490
Поени од реакции
79.633
Interesna mi se vide temava ama iam mnogu za crtanje, nema smisla direktorot ke mi kaze nekoj den odi platata od Kajgana sea da si ja zemes, zatoa nakratko da odgovoram.
Provincijalka sum, ne lazam, i mama i tato od selo si ja pobarale srekata vo Skopje ama ne uspeale pa se vratile nazad na jug, e sea ne vo selo vo najbliskiot grad ama bitno ne ostanale vo Skopje so glava u zid da udiraat pa posle da se cudat so gi snaslo. A Skopje, si go sakam kako moj roden grad, zasto da lazam, ubavo mi e, ne se vrakam nazad bidejki navistina nema idnina za mene tamu, treba da cekam da umre gradskiot arhitekt, a covekot si e zdrav prav na godini kolku tatko mi, pa posle da vidime kerkite dali ke mu izrazat zelba da dojdat na negovo mesto, pa kolegite postari od mene i t.n. I sega dapluka po Skopje nema smisla, mi dal gradot moznost da se obrazuvam, dodusa drzavata ama seedno gradot mi gi otvori portite i me primi, da vidam kultura koja vo mojot grad nepara ja ima, ubavi luge, novi nesta koi na jug se slucuvaat ednas u vekot....Ne jas ne sum prodadena dusa, mene domata i ponatamu mi e mila, dajboze eden de a mozam da napravam nesto za mojot grad pa da si se vratam i da go opraam, ako moze nekoj da g oprai, i da ke dojde leto jas pak ke odam da se odmoram od bucavata, ama znaete sto za ovie 9 godini tolku sum se naviknala na bucavata sto od sto e tolku tivko ne mozam da zaspijam. Go sakam Skopje, guzvata, smogot, prljaviot Vardar koj ne e pocist ni vo Gevgelija, muzeite koi gi nemam vo mojot grad, prijatelite Skopjani od prababa i pradedo do taticko i mamicka, rabotata vo strogiot centar, Partizanska kaj Bunjakovec koja za da ja pominam mi treba debeli nervi, isfrustrirani tetki na salter koi kutrite sabajleto koga stanale ko na kolenje da zaminale....Ama si ja sakam i domata na jug, tamu e toplo i se osekam kako da se naogam vo sauna, istite luge od koi ne mozes da se skries, tetki i strinki, dobronamerni ogovaranja, komsiski muabet so kafe za komsikata koja dve nedeli ne ignorira ne ide na kafe....
Кој нормален ќе го прочита овој ѕид од текст напишан на латиница?
 
M

Mario Gómez

Гостин
И кога ја читам таа темата за омразен град и оваа срам ми е со кого дишам воздух у државава. Само у Македонија се може да се подели народот и да се генерализира врз секаква можна основа. Најпопуларни етикети се комуњар и провинцијалец.:ROFLMAO:Па не ми е јасно како можеш да генерализираш дека Скопјани биле такви а провинцијалците онакви. Толку ли немате нешто попаметно да правите? Скопјани си се сосема океј народ, мене ништо не ми згрешиле, освен тој чиката шо иди да бара пари за осветлување и чистачка а ја еднаш на две недели се појавуем во станот. :pos:

Мене ми е сеедно кај ќе живеам, сакам да менувам у секој случај. Реално Скопје образованието е најквалитетно и иднината си ја гледам кај ќе ме дувне ветрот. xD Сакам све да испробам у животов и Скопје као етапа не е уопште лошо. :D Се маткам по студентски домој, јадам бајат леб со ајвар,мајонез кој стоел на тераза,(имуни сме на салмонела)едвај чекам пауза на факс да се уклучам на кајгана малце. :pos: Нема топла вода, се кршат шишиња по ходници и идат алфи секоја вечер. Сакам да пробам и од помизерниот живот едноставно да сум спремен за се. Јбг не ми се седи сам у стан.

Од скопјаните шо сум имал контакт у животов све супер биле, од колеги, работодавачи до кајганџии.

Вие што го мрзите Скопје, обидете се да ја дознаете и искусите убавата страна на градо, а вие Скопјаните дојте на ракија и расипана туршија кај нас.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Прегледај го приврзокот 35412

ЧЛЕН 6 ОД УСТАВОТ НА Р.М
ГЛАВЕН ГРАД Е СКОПЈЕ

ПАТЕТЕ СИТЕ ИСКОМПЛЕКСИРАНИ битолчани И ОСТАНАТИ ПРОВИНЦИЈАЛЦИ!!!
Не се занесувај ти се молам, не генерализирај со комплексите пази што зборуваш, мислиш некого му чуе дали Ск или Бт ќе е главен град.:tapp:
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Не се занесувај ти се молам, не генерализирај со комплексите пази што зборуваш, мислиш некого му чуе дали Ск или Бт ќе е главен град.:tapp:
ПА ИМ ЧУЕ НА КОМПЛЕКСИТЕ! НЕ ЗАМАРАЈ ЧАО
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
nadez е жив пример за луѓе потпалувачи на тензија меѓу Скопје и другите градови.А ги имат и од двете страни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom