Скопје низ призмата на еден Скопјанец

M

MIL

Гостин
Ok se slagam i rekov ima svasta....ali nemas poim kako izgledaat poedini od dr.gradovi od strana gledano....curi se drzat pod ruka ..kako se obleceni nejkam da komentiram! A sea milion primeri treba da nabrojam kako se ponasaat selski i kao dosle u skopje i kao dostignuvanje u zivot..kraj na svet!....misli sto sakas ....nepodnoslivi se poveketo ..ali imaa i super likovi...ima svasta..ova e glup muabet generalno :p

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Pa ima poedinci I od sk so izgledaaat ruzno se namackala kilo sminka opnala 18 stilla ne moze da ode bitno ocila kma na nea I e shmizlicka slatka .... ete cura od sk I sami se ismeavte so taaa spomenikot shmizla :D da glupav e muabetot ama nekako faktite ti e prozirni kuklickeee sepak tvoe mislenje e no nemoj da delis luge na provincijalci I skopjani sosema si pogresna vo toj smer deli luge I Neluge !
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ok se slagam i rekov ima svasta....ali nemas poim kako izgledaat poedini od dr.gradovi od strana gledano....curi se drzat pod ruka ..kako se obleceni nejkam da komentiram! A sea milion primeri treba da nabrojam kako se ponasaat selski i kao dosle u skopje i kao dostignuvanje u zivot..kraj na svet!....misli sto sakas ....nepodnoslivi se poveketo ..ali imaa i super likovi...ima svasta..ova e glup muabet generalno :p

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Значи тоа што има такви карактери нема врска со фактот дека се од страна , општо во Македонија има такви без разлика од кај и да се , а бидејќи околу 30 % од населението е од Скопје тоа значи дека таму ги има најмногу :) .
Исто така различна е културата во помалите градови и да не зборувам во селата отколку во град со половина милион. MIL даде добар пример ако гледаш така на работите и ти да одиш во помал град да студираш би се однесувала поинаку бидејќи ја имаш слободата а и многу помалку луѓе те познаваат.

А за тоа со студентите се согласувам, исто проблемот е што Скопје не бил предвиден да биди Универзитетски Центар па и затоа нема населба во која што ќе се сместени студентите. Скоро сите поголеми градови имаат такви така да бројот на студенти што живеат во станови надвор од населбата е многу помал.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Pa ima poedinci I od sk so izgledaaat ruzno se namackala kilo sminka opnala 18 stilla ne moze da ode bitno ocila kma na nea I e shmizlicka slatka .... ete cura od sk I sami se ismeavte so taaa spomenikot shmizla :D da glupav e muabetot ama nekako faktite ti e prozirni kuklickeee sepak tvoe mislenje e no nemoj da delis luge na provincijalci I skopjani sosema si pogresna vo toj smer deli luge I Neluge !
Ne bi rekla deka se setat u sred bel den skopski devojki so 18ka stikla provokativno obleceni i kila sminka i se drzat pod raka edna so druga kao seljanki...mislam dajjj...ja tolku vreme sum ovde pa nema takvi....a skopskite smizli se fenomen koj go izmislija od drugite gradovi kao deka sme ligavi so dignat nos i mamini tatini.....toa go slusam smizla samo od dr.gradovi......ali ok nebitno skroz.....)

Sent from my HTC One X using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ne bi rekla deka se setat u dred bel den skopsku devojki so 18stikla provokativno obleceni i kila sminka i se drzat pod raka edna so druga kao seljanki...mislam dajjj...ja tolku vreme sum ovde pa nema takvi....a skopskite smuzli se fenomen koj go izmislija od drugite gradovi kao deka sme ligavi so dignat nos i mamini tatini.....toa go slusam smizla samo od dr.gradovi......ali ok nebitno skroz.....)

Sent from my HTC One X using Tapatalk


Се шетаат исто како што се шетаат и во Битола и во Струмица , насекаде ги има. А тоа ако девојки се држат за рака незнам од каде по дефиниција е селска работа.
Можи да кажиш дека тебе лично не ти се допаѓа. Инаку по кренати се Скопјани кога одат во други градови отколку кога се во Скопје.
Како и да е кога ќе излезат надвор од Македонија сите се исти, не ми е јасно зошто внатре треба сите да се докажуваат кој е по градски или кој е поголем сељак.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Се шетаат исто како што се шетаат и во Битола и во Струмица , насекаде ги има. А тоа ако девојки се држат за рака незнам од каде по дефиниција е селска работа.
Можи да кажиш дека тебе лично не ти се допаѓа. Инаку по кренати се Скопјани кога одат во други градови отколку кога се во Скопје.

Како и да е кога ќе излезат надвор од Македонија сите се исти, не ми е јасно зошто внатре треба сите да се докажуваат кој е по градски или кој е поголем сељак.


Ok..kazav licno mislenje sto mene i na onie so koi se druzam im smeta! Jasno mi e se..samo baram da go pocituvaat mestoto kaj sto dosle i da se ponasaat u sklad so gradot a ne navikite od selo preneseni vo grad! Toa mi smeta

Sent from my HTC One X using Tapatalk
 
M

MIL

Гостин
Ne bi rekla deka se setat u sred bel den skopski devojki so 18ka stikla provokativno obleceni i kila sminka i se drzat pod raka edna so druga kao seljanki...mislam dajjj...ja tolku vreme sum ovde pa nema takvi....a skopskite smizli se fenomen koj go izmislija od drugite gradovi kao deka sme ligavi so dignat nos i mamini tatini.....toa go slusam smizla samo od dr.gradovi......ali ok nebitno skroz.....)

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Ja imam videno moze zaso sum provincijalec pa sum gi primetil bas takvi pkus pijani hahahahaha ; ) uzivaj kuklickaaa
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ok..kazav licno mislenje sto mene i na onie so koi se druzam im smeta! Jasno mi e se..samo baram da go pocituvaat mestoto kaj sto dosle i da se ponasaat u sklad so gradot a ne navikite od selo preneseni vo grad! Toa mi smeta

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Проблемот е општо кај сите кај нас , повеќето од населението не се обидува да биди подобри откако ќе ја сменат средината односно го прават спротивното ја носат нивната средина(однесување) на друго место.
Според мене воопшто не е правилно, тоа ти е исто како да одиш кај некого на гости и започнуваш да се однесуваш како дома( се шеташ по пижами,долна облека, пиеш од шише и слично). Но проблемот не е само кај провинцијалците, проблемот е кај сите Македонци што погрешно се размислува и секој се обидува само да привлечи внимание.
А како би се решило сетоа тоа незнам :) затоа што е најтешко да се промени менталитетот на некого.

Значи и ти и тие кој што ги познаваш правите грешка што им обрнувате внимание на таквите. Значи им помагаш да ја остварат нивната цел. Со самото игнорирање би помогнала во промена на тоа.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
najubav grad mi e skopje. Poubav nema. Sum bil vo mnogu zemji ama kako skopje nema.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Не бе од каде тоа?
А ти? Скопјанец си?
Од каде се твоите. Ама без лажење.
постои поедноставно,подобро и пологично прашање на кое нема лажење:
-Каде ви се гробиштата ( на пра-дедоти,пра-бабати ) и ете го одговорот:Од каде сте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom