Скопје низ призмата на еден Скопјанец

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Извини ама собите се предвидени за спиење и еветуално учење а не чување ајвар. Тоа треба да си го решат на друг начин нема што ние да мора да пазиме дали врне дожд или тегли ајвар. Прашавте ви кажа што ни смета негледам што има да дебатираме ако ОЧИГЛЕДНО смета.
Евентуално ко ќе поминвиш покрај некој студентски, мило ќе ми биди да се чудиш дали ти врни дожд или камења над гла.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Надоврзување кон градски дешавки.

Еден убав сончев ден минатата недела, си ја паркирам колата у една уличка (планирав да се задржам многу кратко). Онака расположена си искачам и стаам клуч да заклучам кола, коа бочно ми нарипуе намрштена женска фаца- т.е се продеруе од спротивнит двор-а појава шта да ти причам тричетврт трењерица, цицка до струк со длабоко деколте и подрасната плаво офарбана минивал фЛизура (понатаму ЖФ):
ЖФ: -Тука живееш?
ЈА: ??? ...Да...? (онака збунета, пошо ја доживеав ко да ми фрли вода у лице)
ЖФ: -Па шо ми паркираш пред врата, шо не си паркираш пред твоја зграда? (А ја со колата паркирана спроти нејзиниот двор, пред напуштена куќа)
ЈА: (додека сеуште покушавам да се совземам од WTF ситуацијава)- А како е ова ваша врата, кога куќата ти е на спротивната страна?
ЖФ: -Тоа е мое место, ја си паркирам тука, мора да се тргнеш или...
ЈА: ...или ШТО?
ЖФ: -Ке ти исечам гуми, ке ти ја изрезбам колата!!! (И баш се дере ко луда, цел комшилук да слушне...)
ЈА:-Добро бе снајка, прај шо сакаш и (потивко) и' викам-имам претчувство дека ќе метеш скршено прозорско стакло денес...

Ова е скратеница, пошо расправата траеше едно десетина минути.

Поентата е дека ми го сјеба цел ден. Ваква "градска" крава ми је отелотворење на (скоро) све што мрзам во "градов"-простотија, вулгарност и безобразие, тенденција за заплашување и омаловажување, неспособност нормално да се изрази и во најобични ситуации...башка и она македонското-мое си е се што сум си замислил дека е мое, без разлика што неам доказ за посед (ако децата ко ќе ми дојдат на гости у сабота паркираат тука, тогаш аутоматски местото си станува мое преку цела недела).

Бај д веј, радо ќе се тргнев ако ми пријдеше со фино и само ми кажеше дека она го користи местото или ќе и објаснев дека многу кратко сум во нејзиниов крај.

Али што да се прави :unsure:
--- надополнето: 17 мај 2013 во 23:11 ---
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.456
Бла бла бла
Да, пошто вакви особи нема у другите градови само во Скопје.
Него од кај знаеш дека таа женска особа не е некоја сељанка која се омажила тука?
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
58
Поени од реакции
44
блаблабла
незнам да возам кола блаблабла паркирам
--- надополнето: 17 мај 2013 во 23:11 ---

абе ти реков дојди да се дупиме имам јас кај мене паркинг место во двор
немора ни зонско да плаќаш
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
абе ти реков дојди да се дупиме имам јас кај мене паркинг место во двор
немора ни зонско да плаќаш


Ај важи...а кај ти се наоѓа паркингот?

Док ме чекаш, загреј се малце за мене и поеби се...
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Скопје низ призмата на еден НеСкопјанец:

 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Скопје е едно големоооо селооо НО СИ ГО САКАМ!:P Пошто си е мое!!;) А мани има еден милион...Најмногу што ми е здосадено веќе...Али сепак кога идам негде и се враќам сваќам колку ми е сепак убаво покрај сите минуси што ги има, највише од луѓето кои живеат овде привремено...
 
M

MIL

Гостин
Скопје е едно големоооо селооо НО СИ ГО САКАМ!:P Пошто си е мое!!;) А мани има еден милион...Најмногу што ми е здосадено веќе...Али сепак кога идам негде и се враќам сваќам колку ми е сепак убаво покрај сите минуси што ги има, највише од луѓето кои живеат овде привремено...
Sakas da kazis kuklickeee od provincijalcite ima minusi vo sk? Pa sekoj e od nekade dojden I ima ponekulturni skopjani od provincijalcite mene mi se ima deseno I cisto se zaprepastiv od nivniot odnos ...
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Sakas da kazis kuklickeee od provincijalcite ima minusi vo sk? Pa sekoj e od nekade dojden I ima ponekulturni skopjani od provincijalcite mene mi se ima deseno I cisto se zaprepastiv od nivniot odnos ...
Pa ima sekakvi..No pravo Skopje se gleda vo leto i na praznici koga od drugite gradovi si idat doma......E togas svakam kolku fin narod ima ovde :) Ne se site i ne sakam da generaliziram no poveketo koi ucat rabotat ovde ne go pocituvaat skopje i ne sakaat da se prilagodat na nego..Si teraat nekoi svoi malograganski naviki od frlanje gubre od terasa ..od derenje dovikuvanje na ulici..dobacuvanje na curi koa proagas..da ne zboram kiragii po stanovi muziki do sabajle pijani se derat sekoj den...mi smeta sto se glasni i bodat oci so nivno nekulturno ponasanje ...E sea ima nekoi superr luge nema ni da gi primetis da ne se od sk.taka da ima svasta..ne generaliziram ima svasta i kaj luge rodeni ovde......
I ne se pali odma ti ako si od dr.grad :) Mozda si ok:)

Sent from my HTC One X using Tapatalk
 
M

MIL

Гостин
Pa ima sekakvi..No pravo Skopje se gleda vo leto i na praznici koga od drugite gradovi si idat doma......E togas svakam kolku fin narod ima ovde :) Ne se site i ne sakam da generaliziram no poveketo koi ucat rabotat ovde ne go pocituvaat skopje i ne sakaat da se prilagodat na nego..Si teraat nekoi svoi malograganski naviki od frlanje gubre od terasa ..od derenje dovikuvanje na ulici..dobacuvanje na curi koa proagas..da ne zboram kiragii po stanovi muziki do savajle pijani se derat sekoj den...mi smeta sto se glasni i bodat oci so nivno nekulturno ponasanje ...e sea ima nekoi superr luge nema ni da gi primetis da ne se od sk.taka da ima svasta..ne generaliziram ima svasta i kaj luge rodeni ovde......
I ne se pali odma ti ako si od dr.grad :) Mozda si ok:)

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Ne se palam sosema sum laden kako vremevo moram da te potsetam deka ako I ti ucis na strana ides u dr grad na faks ke urlas do sabajle ke peees ke se smees u stan pod kirija I ke uzivas so cimerkite toa e studenskiot zivot taka da ne mozes da kazes deka toa e malograganska stvar , toa so dovikuvaat po curi ne se provincijalci tuku se huligani od segde pa I od sk toa e nekultura ne e provincijalec , gubreto pa I od sk ima mrzli teskiii stari gospozi so gi mrze da se simnat do dole I da mavni gubre...mislam... kuklickeee jbg kultura e se I se e do poedinecot !
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Ne se palam sosema sum laden kako vremevo moram da te potsetam deka ako I ti ucis na strana ides u dr grad na faks ke urlas do sabajle ke peees ke se smees u stan pod kirija I ke uzivas so cimerkite toa e studenskiot zivot taka da ne mozes da kazes deka toa e malograganska stvar , toa so dovikuvaat po curi ne se provincijalci tuku se huligani od segde pa I od sk toa e nekultura ne e provincijalec , gubreto pa I od sk ima mrzli teskiii stari gospozi so gi mrze da se simnat do dole I da mavni gubre...mislam... kuklickeee jbg kultura e se I se e do poedinecot !
Ok se slagam i rekov ima svasta....ali nemas poim kako izgledaat poedini od dr.gradovi od strana gledano....curi se drzat pod ruka ..kako se obleceni nejkam da komentiram! A sea milion primeri treba da nabrojam kako se ponasaat selski i kao dosle u skopje i kao dostignuvanje u zivot..kraj na svet!....misli sto sakas ....nepodnoslivi se poveketo ..ali ima i super likovi...ima svasta..ova e glup muabet generalno :p

Sent from my HTC One X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom