Скопје во иднина

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.203
Поени од реакции
21.361
Искрено мене ми се допаѓаат скоро сите предвидени новини. Плоштадот со обнова на фасадите многу убаво ќе изгледа и плус новите згради покрај Вардар со новите мостови стварно добро ќе дојдат. Малку не ми е јасна портата Македонија и бистите на лавовите но во глобала добри се идејите.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
Хитлер кога беше на власт во Германија имаше вакви идеи за Берлин.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Доколку биде така како на клипот супер :) навистина е добро.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.203
Поени од реакции
21.361
Хитлер кога беше на власт во Германија имаше вакви идеи за Берлин.
Глупости, истото во Фокус пишуваше

Ај за споредба го ставам клипот и моше да се виде дека нема никаква врска со Германиа на Хитлер.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
Имаме порта, имаме голема купола, имаме антички стил. Мене ми звучи, можеби не целосно ама идејно многу слично.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.203
Поени од реакции
21.361
Имаме порта, имаме голема купола, имаме антички стил. Мене ми звучи, можеби не целосно ама идејно многу слично.
Куполата не е ништо ново иначе куполата над Германскиот Рајхстаг се нпарави после 1990 година, портите ги има и во други градови, на пример во Парис значи и тоа нема врска со Хитлер и крајно Хитлер не преферирал антички стил туку Германски вид на Неоклацизам.

Иначе има голема разлика во градбите, Хитлер посакувал огромни градби и големи места за масовна публика, тоа добро може да се види на клипот, а новото решеније за Скопје и во тој вид не е споредлив со Хитлер и неговиот Берлин.

Споредбите со Хитлер секако имаат само една функција а тоа е дискредитирајнето на овва влада. Поарно би било конструктивно да се дискутира за овие промени пошто има и, поред мене, проблематични идеји.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Хитлер кога беше на власт во Германија имаше вакви идеи за Берлин.
Ако бил лош не значи дека немал осет за стил така? Или подобро е комуњарски стил да градиме, тури коцка и се е супер.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
А си слушнал за модерен стил. па јебига живееме во 21век не во 3 век п.н.е.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
У ствари која е иднината на Скопје? До 2014 ќе клекне као старец без бастун...со вакво темпо на градба и доселување.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Зборот "ќе" почнав ужасно да го мразам.
http://utrinski.com.mk/?ItemID=E374B4669432DE40AA4D6320BCB7D77B
Осум катни гаражи со вкупна инвестиција од 25 до 30 милиони евра ќе се изградат на територијата на општина Центар во текот на наредната година и со нив ќе се обезбедат околу 3.000 паркинг-места. Ова го предвидува изменетиот Детален урбанистички план за „Мал ринг“, што го усвои Советот на Oпштината во петокот.
Додека да започнат со градба, најверојатно наместо 8, ќе ги градат на 10-12 спрата, голем прилив на народ (сигурно не по нивна вина), многу доселувања од другите места.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Дефинитивно го гледам како град без личен идентитет. Се е гради без план по принципот Еј што ми текна!
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Хитлер кога беше на власт во Германија имаше вакви идеи за Берлин.
Имаме порта, имаме голема купола, имаме антички стил. Мене ми звучи, можеби не целосно ама идејно многу слично.
И Американците инспирирани од Хитлер, а?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom