Скејтбординг

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Денес по толку години откако The Z-boys го воведоа модерниот скејтбоардинг(повеќе информации за тоа на http://www.sonypictures.com/movies/lordsofdogtown/site/index_full.php),у светов има околу 100 професионални скејтери и околу 200 аматери.Најмасовни натпревар се The X-Games,Gravity Games и други шо се одржуваат секоја година на различни места и во различни циклуси.Скејтерски ѕвезди ко Tony Hawk,Bucky Lasek,Bob Burquinst,Geoff Rowley,Danny Way и Bam Margera за прв пат се имаат докажано на такви натпревари и ги имаат лапнато најдобрите спонзори.Tony Hawk на пр. беше откриен како дете со сериозен потенцијал на неговата 14 годишна возраст од страна на Stacy Peralta,еден од The Z-boys.Компанијата на Стејси го зема Hawk под закрила и го лансира во скејт бизнисот.Tony има измислено еден куп финти и денешниов скејтбординг не би бил ист без него.Најголемото негово достигнување е 900-ката шо ја направи на X-Games у 1999.Тоа се 2 и пол свртувања у воздух! И нормално он беше првиот шо направил 900 степени у воздух.Сеа веќе не е единствен ама сепак мал е бројот на скејтери шо успеале да го направат тоа.

За тие шо првпат слушаат за него,ова е Tony Hawk





Слики од натпреварот у '99


 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Годес....Ти ЗАВИДУВААААААААААААААААМ!!!!:cuc::cuc::cuc:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Оld school skateboards се скироли шо се користеле да речеме у '60-тите,потоа формата се менувала и више даските во '80-тите се различни а new age skateboards се овие шо скејтерите ги возат денес.Има голема разлика,take a look.

Old school




'80 skate





денешни скироли :music3:



 

ShEkicKs

Special K
Член од
4 ноември 2005
Мислења
153
Поени од реакции
2
Годес ти ти ти ти од кај си? Скејташ ли и што даска имаш?

бај д веј еве ви страна за екстремните спортови во МКД, скејтбординг инклудед :)

www.xmkd.com


и луѓе не се секирајте...ќе ни изградат и во Ск-во скејт парк...кај и да е до другото лето..ветија, не за друго...
ама Македонија и се е можно т.е. Македонија и НИШТО не е можно :(
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Goddess of Chaos напиша:
Онака.....

Кога јас би се качил на скејт......Би имало многу скршени ребра......:(
Во суштина многу пати сум се качил....Али центарот за рамнотежа едноставно ми испаднал некаде.....:(
И така да опасно е......

И ете затоа....

ТИ ЗАВИДУВАМ!!!!:wink:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Абе ветија нормално за у Скопје.Иам даска & скејтам ама повеќе се интересирам за скејтот отколку што скејтам заради неколку причини што нема да ги разработувам сега :( Иначе сега неам можност ама барем у лето се скејта до даска.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
MSV напиша:
Онака.....

Кога јас би се качил на скејт......Би имало многу скршени ребра......:(
Во суштина многу пати сум се качил....Али центарот за рамнотежа едноставно ми испаднал некаде.....:(
И така да опасно е......

И ете затоа....

ТИ ЗАВИДУВАМ!!!!:wink:
Ти треба поише од рамнотежа...ХРАБРОСТ :wink:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Нанјпознатите (а можда и единствени :() професионални скејтерки-Ванеса Торес,Лаурен Перкинс и Лин Адамс Хокинс.Закон :music3:

Vanessa Torres


Lauren Perkins


Lynz Adams Hawkins

малце фатена у незгоден момент...
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Аман бе кои се тие Lords of Dogtown ебаго

Ахм...Kaко шо споменав во неколку поста погоре,тие се...само највлијателните скејтбордери во историјата на скејтот!!!! Иначе,Dogtown е област(да не речам маало) у Mајами каде што живееле овиe богови на скејтот...Tony Alwa,Stacy Peralta & Jay Adams.Во тоа време локалната сурф и скејт продавница била на Skip Zephyr кој се заинтересирал за скејтерите и на нив и на останатите скејтери од областа Dogtown (Venice Beach) им понудил да основаат скејтбординг тим наречен Zephyr Skateboarding Team (од каде шо подоцна ќе излезе името Z-boys).Скип раководи со нив,ги носи на локални и интернационални натпревари и на сите можни начини се обидува да заработи од нив.The Z-boys се оние кои ја внесуваат агресивноста и уличното однесување во скејтот.Понатаму скејтерите од Догтаун го владеат градот,нивното однесување го пренесуваат насекаде и прават анархија.Но Tony Alwa добива подобра понуда за популарност и богатство која не може да ја одбие и заминува од тимот на Скип Зафир.Од тој момент се пропаѓа,пријателството меѓу целото скејт друштво се уништува,сите тргнуваат на свои патишта кон славата и единственото место на кое повторно се заедно се скејт натпреварите на кои се покажува ривалството меѓу Tony и Stacy Peralta.Стејси основа своја скејт компанија наречена Power Peralta и почнува со производство на скироли а подоцна го открива и тогаш 14 годишниот Tony Hawk.Tony Alwa има свој тим наречен Alwa Team нормално и ја продолжува својата кариера како крал на скејтот,а Jay Adams кој отсекогаш бил најоригиналниот од нив тројца и секогаш прв ги измислувал финтите кои подоцна другите ги правеле исто така продолжува со скејт откако ќе се разиде со поранешниот тим.









 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
темава е закон! и јас мааааааааааалце скејтам ама уште сум почетник. годес ја знајш Ана од Скопје? таја вистина убо скејтат..
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
ана у јбт што учи? Еднаш паднавме со една другарка у моабет за нејзе, девојката е мн добра, и сања од борис е исто добра за со ролери
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
МаРиНа`Ох напиша:
темава е закон! и јас мааааааааааалце скејтам ама уште сум почетник. годес ја знајш Ана од Скопје? таја вистина убо скејтат..
да ја знам онака како фаца и она е закон :music3: нека и успее да стане професионална скејтерка како оние погоре.
епа маринче...според мене и што ми имаат кажувано поискусни скејтери треба да возиш долго додека ја поминеш фазата на почетник...
абе секој ден скејт скејт и скејт.ја баш и неам време за тоа ама се трудам :(
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
иначе вака у контекст со темата приморана сум да го постирам текстот на Suicidal Tendencies-GO SKATE!


Let's skate!

Seemed like such an innocent toy
He was an All-American boy
Got a skate at eight years old
Now the story can be told

Beware he's possessed to skate!

Skating takes him up in height
He's a pilot on a modern flight
See him flying through the air
Well if he don't land then he don't care

Cause he rips-he rips
When he skates-he skates
He never hesitates...
He's the wizard on the wheels
He's a modern gladiator and he ain't got no fears
So skate!

He shoots the pool like a launching pad
If it ain't insane then you can't get rad
Skating is all that's on his mind
Well he's skating radical all the time

Cause he rips-he rips
When he skates-he skates
He never hesitates...
He's the demon on the wheels
He's like a modern gladiator and he ain't got no fears
So skate!

Possessed to skate!

Looks like a magic carpet ride
Six foot airiels inverts backside
Optical illusion it must be
Well he redefines insanity

Cause he rips-he rips
When he skates-he skates
He never hesitates...
He's the wizard on the wheels
He's a modern gladiator and he ain't got no fears
So skate!

Doesn't understand why you'd wanna walk
Ain't got time to sit and talk
Used to be just like you and me
Now he's an outcast of society

Beware he's possessed to skate!

Possessed to skate!
Possessed to skate!
Possessed to skate!

Possessed to skate!
Possessed to skate!
Possessed to skate!

Possessed to skate!


skate info to be continued....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom