Скејтбординг

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Дали знае некој да скејта???
Ја не..... :(
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ако тоа е се што имате да кажете, тогаш темава треба да оди под клуч.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
ja imam mnogu da kazam za skejtot,samo so nema mnogu zainteresirani posto skejtot kaj nas e 0! :evil:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Ја го видов клипчето кај шо еден дечко ја крши раката при ептен незгоден пад, и отогаш ми се одмили возење.
Јес да е супер да се гледа, ама ја бачко престар сум за тие срања. :pos:
хаха
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
nikogas ne e docna no kako starees koskite ti zacvrsnuvaat i ako se povredis poozbilno moze da ima trajni posledici :wink: super e da se gleda no cuvstvoto da vozis e nesto najzakon u cel svet :twisted:
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Најгадно е да паднеш од шипка со мудата......
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
SkateboardinG OfficiaL

Вака сега.Знам дека нема многу заинтересирани за скејтот на форумов ама ич не ми е гајле.Ја ќе пишувам за скејтот тука па ако треба и никој нека не го погледнува.Ако не страдаме од прекумерно скејтање,барем да се образуваме у врска со тоа ебаго.Кој вика дека нема да научиш да возиш скирол со помош на интернетот...не целосна нормално :icon_eek: Mоже некој ќе рече шо е поентата кога има страници на интернет за ова и кој го интересира ќе си види ама ја сакав да го доближам скејтот и до другите.Не е поентата сите да станат скејтери туку да разберат нешто од нешто за него па може у иднина ќе се заинтересираат повише.И ЌЕ ПОМОГНАТ ВО РАЗВИВАЊЕТО НА ОВОЈ СПОРТ.ВО ДРЖАВАТА.За едно 50-60 години,свесна сум.Значи без мрчење.И едно предупредување.ТЕМАВА Е САМО ЗА СКЕЈТБОРДИНГ.НЕМА РОЛЕРИ,СНОУБОРДИ,BMXи И ОСТАЛИ.Тенкју! :wink:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
*#*#*#*#*#

За почеток да кажеме дека најосновно нешто шо го учиш кога ќе зееш скирол у рака е ollie-то т.е. скокот.Најопширно у повеќе чекори...некои работи звучеа глупо на македонски па еве оригинално :)

1. Push at a comfortable speed, remember the faster you go the better the pop.
2. Place your front foot near the middle of your board, about two inches under your bolts. Put your back foot on the tail.
3. Squat, so you can spring yourself up.
4. Kick your back foot down so you can pop as you jump up, your front foot should rub upward on your griptape.
5. Make sure you tuck your knees to your chest, picking up your back foot as well to level the board at a good height. REMEMBER you are jumping forward.
6. Then come down comfortably, both feet on the board. It will look better if both your feet are over the bolts as well as lessen the stress of impact
7. Finally bend your legs as you touch down to give it that smooth style and roll away stocked.


 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Нешто основно е и manual-от односно возење на задни тркалца...моеш да го правиш и на предни.Ама без допирање на даската со земјата нели,само на тркалца.Сликааа


и


Fakie и nollie.Fakie е кога го возиш скиролот обратно од начинот на кој шо обично го возиш.Тие шо возат со десната нога напред,спаѓаат у goofy а тие шо возат со левата нога напред спаѓаат у regular.Зависи како ќе почнеш и како ќе се навикнеш.(ја сум regular :icon_eek:) И на пр. ако си регулар и возиш со лева нога напред,fakie ќе биде кога ќе возиш со десна нога напред! просто.Сега за nollie...Nollie е исто како обично ollie ама кај nollie-то скокаш со помош на носот на даската,значи обратно од ollie.Се викало Nose Ollie ама го скратиле у nollie :wink: абе не ме бива за објаснување баш,за да разбереш поубаво види сликце...

 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
#*#*#*#*#*#
E,a oстанатите финти ќе ги делиме на.....

- Slides:финти што се прават со sliding(да речеме влечење) на "носот"(Lipslide) или "опашката"(Tailslide) од даската или sliding на тркалцата.Логично,slides можеш да правиш на огради,бетонски ѕидчиња,и други што не ми текнуваат.Е сега,има и многу комбинации ама за нив подоцна.Еве сликички.

Lipslides & Tailslides




 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Ок,

-Grinds:Познато како грендање,слично на sliding.Само разликата е шо кога грендаш ги користиш осовините на скиролот.Се знае шо се осовини нели? :icon_conf :).Најпознати гриндови се 50-50(Basic),Crooked Grind,Smithgrind итн.Да не биде пусто,ај по некоја сликичка :wink:

50-50





Crooked Grind


глеаш гренда на осовината и опашката на даската...

Еве Smithgrind

 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Идемо даље.

-Flips:Фала богу група шо нема врска со grinding или sliding.Флиповите се прават со превртување на даската,и самото име кажуе шо е финтата.На пр.kickflip буквално е клоцање на даската (клоцаш за да скокне подобро и ја превртуваш под нозе).Значи ти треба добар залет.Корисна финта,особено ако сакаш да се правиш фраер и да рипаш преку шахти,ѕидчиња па и џандарски коли :pos: :wink: N it looks like...




малце изгледа невозможно ама не е :)

Backflip-от е тежок и моеш да го направиш само у скејтпарк на овакви рампи:



 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
И до кај стасав...:icon_conf

-Grabs:Воа се финти при кои у воздух ја фаќаш даската со рака.Најпознати grabs според мене се Grab Nosebone,Benihana(крстено според еден познат скејтбордер),Method,Melon grab итн.Grabs моеш и у скејтпарк и у street skate.Како го праиш овоа немам многу објаснувања,видете бе слики

Grab Nosebone



Indy Grab :)



Eве Benihana





епаааа............TO BE CONTINUED :music3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom