Силата на руската армија денес

Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Za tenkovite:eden od najdobrite po redosled:merkava-izrael;leopardot na germanija na isto nivo so abraham M2A2;Chelinger 2-Britanija.Ruskite tenkovni se ubedlivo najlosi a vo najgolem broj;kvanitet da kvalitet ne!Vo irak site ruski tenkovi sto bea gi otvorija kako konzerva.Sekogas i bilo taka citaj 2 svetskla viojna masovno proizvodstvo nikogas nemale kvalite!Nikogas i ke nemaat
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ако руските тенкови се лоши зошто Т-80 се здоби со толкава почит во Заливската војна? А и најсилниот тенк со авијацијата ќе се претвориво конзерва. Дали знаеш дека непобедливоста на Германските тенкови претставуваше страв и трепет во Втората Светска војна додека не се најде генијално решение за нивно уништување. АВИЈАЦИЈАТА
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Za tenkovite:eden od najdobrite po redosled:merkava-izrael;leopardot na germanija na isto nivo so abraham M2A2;Chelinger 2-Britanija.Ruskite tenkovni se ubedlivo najlosi a vo najgolem broj;kvanitet da kvalitet ne!Vo irak site ruski tenkovi sto bea gi otvorija kako konzerva.Sekogas i bilo taka citaj 2 svetskla viojna masovno proizvodstvo nikogas nemale kvalite!Nikogas i ke nemaat
Parametrive te molam za klasifikacijava so ja napraj?

Merkavata e 75 tona.Mnogu ubavo si pomina vo Liban.Prosetaj po you tube i ke vidis kako ruskite "Korneti " i nasite "OSi" gi busat.A posle i svecen docek za deckite od pozadi.Super prvo mesto.

Leopardot nikogas ne bil testiran vo realni borbeni uslovi.

M2A2 ne e abraham tuku abrams.M-84 go pobedi vo trkata za tenk na Kuvajt.

Koga zapaden tenk se sretnal so T-80 ili T-90?Site tenkovi so oni se puvaat deka gi unistuvale so bi rekol ti se t-72B t.e. izvozna varijanta.A sovetite vo nivno vreme malku skrzavi bea so se odnesuva do izvozot.Taka da tvojov stav vo najmala raka ne drzi voda.Inaku edna od zemjite so ima T 72A(t.e polna verzija e MK).Istata so gi razguzi Gruzijcive so nivnata zapadna oprema :) i kos os vidov samo 6-8 ruski tenka unistija.

Pomalku discovery gledaj.Ne e zdravo.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ако руските тенкови се лоши зошто Т-80 се здоби со толкава почит во Заливската војна? А и најсилниот тенк со авијацијата ќе се претвориво конзерва. Дали знаеш дека непобедливоста на Германските тенкови претставуваше страв и трепет во Втората Светска војна додека не се најде генијално решение за нивно уништување. АВИЈАЦИЈАТА
Ruskite tenkovi imaat moznost da ispukuvaat PA proektili niz cevkata :).Taka da avijacijata ko lek pak ne bas drzi voda.Glaven problem za tenkot vo denesnicata se PO proektilite.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нема штит за ракетата Топола
Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави вчера дека интерконтиненталната балистичка ракета "Топола", истрелана од космодромот Плесецк, успешно ја погодила целта на полигонот Кура во Камчатка. Интерконтиненталната балистичка ракета "Топола", која се смета за руски одговор на американскиот противракетен штит во Европа, беше истрелана вчера во присуство на претседателот Медведев. Ракетата е уникатна по своите карактеристики: таа лета побрзо и понепредвидливо во споредба со другите интерконтинетално балистички ракети.
Медведев нагласи дека задачата е извршена квалитетно и напомена оти тоа покажува дека руската техника работи според планираното. Тој истакна дека Русија и натаму ќе ја унапредува воената технологија и оти ќе воведува нови видови оружје и воени единици. "Ќе продолжиме и со истрелување на традиционални балистички ракети, какви што имаме", додаде Медведев, кој ги набљудува командно-штабните вежби "Стабилност 2008".
 
Член од
23 август 2008
Мислења
72
Поени од реакции
3
Руските сили испукаа интерконтинентална балистичка ракета за да проверат нејзини карактеристики

Москва, 22 октомври (МИА) - Руските сили испукаа интерконтинентална балистичка ракета РС-18 позната според класификацијата на НАТО како СС-19 Стилет, за да провери дали може да биде продолжен рокот на експлоатација на тој тип ракети до 2010 година.

Ракетата беше испукана од космодромот Бајконур во Казахстан. Нејасно е каде се приземјила ракетата.

Командата на армијата соопшти дека обидот бил рутински и резеултатите покажуваат дека ракетите може да останат во вооружувањето до 2010 година.

Тој тип ракети се воведени во 1979 година.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Pa i mir e od tie godini pa USA i site ostanati uste se macat da ja kompletiraat megjunarodnava stanica.A eve vekje kolku godini od koga ja srusija MIR.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
А каква е победата на Русија против Грузиската војска? Војуваа против третокласна војна сила со "дури" осум Сухои 25 и божем по Нато стандрат тртенирани војници :pos2:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
А каква е победата на Русија против Грузиската војска? Војуваа против третокласна војна сила со "дури" осум Сухои 25 и божем по Нато стандрат тртенирани војници :pos2:
Абе чоек па да не сакаше цела Руска воена авиација да ја прата. Како што кажаа на вести пред конфликтот Грузија имала 3 авиончиња така да со овие што прскаме за комарци си можел да ја освоиш. Како второ нато тренитани војници да, но ако ја загубиш контролата на воздухот губиш се џабе ти е и не знам какви војници да имаш не можеш од воздух да се заштитиш па и колку сакаш тенкови да имаш нема да ти завршат работа.
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
За време на војната со Грузија(беше војна???) додека Грузиските сили се повлекуваа, руските снајпери им ги бушеа гумите на камионите само за да си бегаат пешки. Да сакале да ги убијат ке имало многу мртви до сеа. А целата војска што ја пратија беа МИРОВНИ СИЛИ што значи дека не ни била регуларна армија
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Руската армија е спадната на локална воена сила која може да му се заканува на земји како Киргистан, Туркменистан, Грузија, Татаристан.....
Во глобални- светски рамки руската армија не преставува никакво значение.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Руската армија е спадната на локална воена сила која може да му се заканува на земји како Киргистан, Туркменистан, Грузија, Татаристан.....
Во глобални- светски рамки руската армија не преставува никакво значение.
па не се согласувам со тебе :coffee:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Руската армија е спадната на локална воена сила која може да му се заканува на земји како Киргистан, Туркменистан, Грузија, Татаристан.....
Во глобални- светски рамки руската армија не преставува никакво значение.
Ни јас не се согласувам... Со тоа што поседуваат нуклеарно оружје за кое сеуште нема систем за одбрана автоматски ги ставам во една од најаките армии во светот.

Сепак сакав да кажам дека победата над Грузија никако не е некоја си победа со која Русија би докажала својата воена моќ. Некој спомна дека Грузиската војска била по спремна од било која на Балканот. Утре малку...

Незнам како би се квалификувал воен судир со се на се 400-500 загинати војници и 100 борбени возила и тоа од двете страни. :uvo:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
72
Поени од реакции
3
Ruskata armija e mnogu silna vo poslednive godini a ke bide i uste poslina otkako dojde na vlast covek koj sto ne gi gleda samo negovite interesi. Vo 2009 ke kupuvaat oruzje za 50 milijardi dol. Sto znaci deka ekonomski e mnogu jaka. Ako amerika bese tolku silna nemase da vodi uste vojni vo irak i avganistan tuku sega ke napadnea sosema treta zemja.A i go posraa svetot so ekonomska kriza.Poleka Rusija ke go zazeme prvoto mesto (ekonomski i voeno). moeto mislenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom