Силата на руската армија денес

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Далеку се Русите од супериорност.Ај, можеби некогаш ќе го постигнат тоа што го сакаат, засега ќе напишам само едно : „Гладна кокошка просо сонува“
Да, аналитичар... и баба ми ако ја прашам и таа ќе има некаков став...... :)

Него остај то аналитичари:


1) Can hope for 10-15% PAKFA advantage over F-22 due to two decades of tech. development.
2) F-22 detects Su35 from the distance of 150-180 km but can open fire from 110 km, while becomes visible for Su-35's radar by itself and on R-77 range of attack.
3) OLS-35 probably detects Raptor on 100 km distance.
4) PAKFA's AESA radar has probably 1526 modules with overall power 18 KWt. Range for a big air target – 400. TWS/A = 60/16.
5) Active antennas in the wings and tail are probable.
6) OLS with 360 deg.
7) Backward attacking missiles.
Has up to 12 Air-to-air missiles (if compact) in internal placement.
9) Two internal bays for WLRAAMs and LRAAMs up to 700 kg each. + 2 bays for short range missiles.
10) While Raptor can have up to 8 missiles in the internal bays.
11) WLRAAM 'Izdelie 810' is MiG-31 R-33 derivative. 400 km.
12) LRAAM 'Izdelie-180PD' is air-breath R-77 derivative. 250 km.
13) 'Izdelie-180' – solid-fuel R-77 derivative 110-140 km. With active and passive radar, homing on jammer.
14) Short range AAM – 'Izdelie-300' or K-MD IR matrix, double range of homing.
15) Kh-58UShKE
16) Kh-35
17) 500 kg guided and unguided bombs and cassette munition.
18) Intrafuselage cathapults UVKU-50L – up to 300 kg, UVKU-50U – up to 700 kg.
19) Internal bays total weight 2.000 kg
20) With + external hardpoints – 6.000 kg.
21) GSh-30 30 mm autocannon.
22) According to the plans – 430 planes must be built for RuAF.
23) Probably price $80 mil.
24) Will replace 339 Su-27 and 300 MiG-31


А и според првичните симулации, Т-50ката е подобар од Ф-22ката...
 
S

smart ass

Гостин
Да, и тоа застарени модели од Украина се со цел да откријат повеќе за слабите точки на SU-27.
Што значи ќе купат максимум еден-два повеќе не.
И новиот стелт што го имаат (Т-50) користи застарена технологија од SU-27.
И тоа пази го овој дел што го изјавува еден руски аналитичар:

Далеку се Русите од супериорност.Ај, можеби некогаш ќе го постигнат тоа што го сакаат, засега ќе напишам само едно : „Гладна кокошка просо сонува“
решка си борг...Т-50 сеуште н е во серија,е Стелт но проблем е стариот мотор...ова е најверојатно направено за маневрабилност,но ПАК-ФА здравје по 7-10 години ќе биде оригинален...ова е руска тактика...одма америте планираат солиден ХУД за Ф-22-значи за експорт и профит:)
Posted on Tue Jul 21 2009 14:13:09 GMT+0200 (Central European Daylight Time) by pobeda1945

The Pentagon purchased two Russian-made Su-27 fighter jets from Ukraine. The United States will reportedly use the Russian jets to train effective counter-operation efforts.

The Russian jets are a serious competition for the US F-15 fighters. The jets of Russia’s renowned Sukhoi design bureau proved to be more successful than their US competitors during a number of tests. The Pentagon has been trying to obtain the Russian warplanes, and Ukraine helped the nation do it legally.

The news about the deal between the USA and the Air Force of Ukraine appeared on the US-based website Strategypage.com. The website said that Russia’s Su-27 fighters were technically similar to F-15 jets, although the Russian planes were 30 percent cheaper.

Several Su-27 jets landed at Langley US air base in the summer of 1992, upon the agreement with the US side. Russian pilots examined F-15 jets at the base and proposed a simulated combat. The US pilots did not like the idea much: they thought that it would be too risky to hold the fight above the base in front of photographers and TV cameras. They eventually accepted the offer, but agreed to hold the mock fight above the Atlantic Ocean, 200 kilometers far from the coast.

The scheme of the mock fight was very simple. A Sukhoi was supposed to fly behind a US jet, and the planes were supposed to switch places with one another.

A US plane attempted to fly away from the Russian jet, but the Russian pilot caught up with the F-15 very easily. The planes switched places, and the Su-27 flew away from the F-15 making a turn and gaining altitude. The Russian jet found itself behind the American fighter a couple of minutes later. The F-125 pilot lost the Russian aircraft out of sight and could not escape from it afterwards: the Russian pilot was keeping the F-15 covered.

The F-15 lost another battle with Russia’s Su-27 in the autumn of 2000, during the US-Japanese drills in the Pacific Ocean[/B]. Two Su-27 jets, covering the Su-24MP, conducted a sudden attack of the flagship of the US 7th fleet, Kitty Hawk. The US aircraft carrier would have been destroyed in real combat conditions.

The US Defense Department is seriously concerned about the growing sales of Su-27 and Su-30 all over the world. Russia has been shipping these jets to India, China, Malaysia, Venezuela, Indonesia and Algeria for years.

Now the US purchased two Su-27 fighter jets from Ukraine. The US military command will now be able to study the phenomenon of Russia’s Sukhoi design bureau thoroughly.
Пази ФЕНОМЕН го сметаат....а секако дека Ф-15 е миг килер...против МИГ 21 и 29-ки со слаба електроника + второкласни...ете ти резултати..америте губеле НОСАЧ од 3 авиона:vozbud:

за слабите точки на SU-27.
Што значи ќе купат максимум еден-два повеќе не.
Два купија..ама обрни внимание на болдот-украина не требаше да го стори ова..ццц

П.С инаку уште на времето САД произведуваа миг-ови и ги вежбаа нивните пилоти).


И де нонстоп се збори застарена технологија застарена технологија....ај некој нека ми објасни ЗОШТО пилотите се какаат у гаќи од С-300????


Апачито од Тунгуска???

 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.149
Поени од реакции
2.812
Русија годинава ќе има 4-5 пати поголем буџет од оној во 2000-та година. Оваа земја годинава планира да издвои преку 25 милијарди долари само за модернизација на армијата, а во наредните неколку години Русија планира да потроши преку 180 милијарди долари само на модернизација на својата армија. Целта на Русија е до 2017 година да ја достигне воената моќ и борбената готовност на нивото на бившиот СССР и да постане конкурент во улогата на светски полицаец, која што во моментов монополски ја држат Американците. Сепак, Русија има десетина пати помал воен буџет од оној на СССР во 1990 година
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Целта на Русија е до 2017 година да ја достигне воената моќ и борбената готовност на нивото на бившиот СССР и да постане конкурент во улогата на светски полицаец, која што во моментов монополски ја држат Американците.
Интересно, како брзо се менува геополитичката сцена во светот...
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
9
Поени од реакции
3
Можда русите имаат постаро оружје, но тоа е во одлична состојба. Русија отсекогаш била и ќе биде најсилна држава.

--- надополнето ---

И да ви кажам нешто:најдобар авион во цел свет е Сухојев од Русија, најдобар тенк е T-90 од Русија, најдобро оружје е калашот од Русија, најголеми подморници се Тајфун 170 метри од Русија, најбрзи подморници се Алфа од Русија, Русите први пратија сателит во вселената, први пратија живо суштество, први пратија човек во вселената русин и да не бројам...Русија е најсилна земја и нема што!!!

--- надополнето ---

Русија големата мечка да не се предизвикува.
Поддршка за нашите браќа!
Смрт за фашизмот и империјализмот на САД !
Така е!!!

--- надополнето ---

Ако на Америка ќе и требаат 3-4.000 да пропадне на Русија и требаат 30-50.000 години. И да те потсетам Русија е создадена од пред 1200 години, а Америка од пред 300 години, идосега никој не ја заземал Русија!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Русите до 2008 година го водеа америчкиот бомбардер Б2 како НЛО

Најмодерната подморница што ја имаа им потона и не можеа да ја најдат и извадат па приватна фирма од Холандија им ја извлече и донесе до пристаниште.

Сите земји кои имаа оружје и опрема од Русија претрпеа порази и поголеми загуби од напаѓачите кои користеа западно и америчко оружје:
Виетнам, Египет, Либија, Ирак, Мароко, Судан, Србија....

Првиот објект направен од човек кој ја достигна вселената беше германска Фау2 ракета лансирана од страна на Американците во 1946 година
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
9
Поени од реакции
3
Никој никого нема да згази. Во светот има една супер сила (УСА, иако нешто килави се во последно време) и неколку големи сили (Русија, Индија, Кина, Британија, Франција....можеби Германија али немаат нуклеарки и ограничени се со војска бидејќи не биле многу фини кога последен пат имале јака војска) се останато е интересна сфера на овие горе, и тоа е тоа.

Ако им се исплати на големиве некој од малите да го испије, ке го испије, ке се договорат меѓу себе и ке се раскусурат а малите ке прават демонстрации и ке објавуваат патриотски снимки на Youtube.

Овие големите нема да се тепаат меѓу себе директно туку преку малите (Грузија, Србија....)
Руската Федерација и УСА се супер сили, само што влијанието на Руската Федерација малку опадна по колапсот на СССР. Унаку Руската Федерација ништо друго не изгуби!!!

--- надополнето ---

Можеби за ракетата Фау2 си во право, ама таа е германскааааа!! И ти самиот спомна!!!

--- надополнето ---

Море КГБ уфрли свои шпиони во Пентагон, и дознаа како да направат атомска. А америка уфрли некој??? Ја знам само еден, а руски шпиони во америка знам милиони(фигуративно кажано)

--- надополнето ---

Зошто НАТО не и писна на Руската Федерација кога таа ја нападна Грузија, аааа???
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Русите до 2008 година го водеа америчкиот бомбардер Б2 како НЛО
Русите за Б2 знаеа пред Американците. КГБ...

--- надополнето ---

Првиот објект направен од човек кој ја достигна вселената беше германска Фау2 ракета лансирана од страна на Американците во 1946 година
Првиот сателит е спутник. 1957 година.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
hahahahaha abe kakva Rusija musija breeeee:tapp: Rusija e siromasna i bedna zemja,kade sto vledee korupcijata,kriminalot prostitucijata i masovnite ubistva... 90% parite na Rusija namesto za narodot odat za oruzjeto, i sto e fintata,pak se po slabi od zapadnite zemji, taka da mnogu e glupo koga gi sporeduvate Rusite i Amerikancite, kako prvo Rusija nemoze so Evropa da se catali, a kamoli so USA...
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
9
Поени од реакции
3
hahahahaha abe kakva Rusija musija breeeee:tapp: Rusija e siromasna i bedna zemja,kade sto vledee korupcijata,kriminalot prostitucijata i masovnite ubistva... 90% parite na Rusija namesto za narodot odat za oruzjeto, i sto e fintata,pak se po slabi od zapadnite zemji, taka da mnogu e glupo koga gi sporeduvate Rusite i Amerikancite, kako prvo Rusija nemoze so Evropa da se catali, a kamoli so USA...
А да ти кажам нешто во Америка на секој метар курви, у дење може да те заколат сред улица со народ и никој ништо нема да каже!!!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
hahahahaha abe kakva Rusija musija breeeee:tapp: Rusija e siromasna i bedna zemja,kade sto vledee korupcijata,kriminalot prostitucijata i masovnite ubistva... 90% parite na Rusija namesto za narodot odat za oruzjeto, i sto e fintata,pak se po slabi od zapadnite zemji, taka da mnogu e glupo koga gi sporeduvate Rusite i Amerikancite, kako prvo Rusija nemoze so Evropa da se catali, a kamoli so USA...
Уф, колку сакав Хитлер никогаш да не го нападнеше СССР. Денес немаше да постојат ниту Америка ниту муслиманковци.
Треба да сте му благодарни на Русите, затоа што без нив ќе бевте ништо, нула...
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Уф, колку сакав Хитлер никогаш да не го нападнеше СССР. Денес немаше да постојат ниту Америка ниту муслиманковци.
Треба да сте му благодарни на Русите, затоа што без нив ќе бевте ништо, нула...

hahahaha ziveej si so tvoite iluzii i fantazii:pos2::tapp:
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Интересно, како брзо се менува геополитичката сцена во светот...
А бе зборувај реално ти! која геополитичка карта брзо се менува?

Во буџет за армијата за 2009 во милјарди долари
САД - 692
Русија - 33

Во БДП по глава на жител во долари
САД - 46 381
Русија - 8 693

Во БДП во целина во долари
САД - 14.266 трилиони
Русија - 1.229 трилиони

Процент на граѓани под линијата на сиромаштијата
САД - 13.2
Русија - 15.8

процент на Инфлација
Сад - 2.2
Русија - 8.8

процент на раст на БДП за 2009 - на двете земји е во минус
Сад: -2.4
Русија: - 7.9

Сад е прва рангирана економија а русија е 12-та

Ова се фактите-се друго е само желба. Не дека сум за сад но вистината е пред желбата
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
А бе зборувај реално ти! која геополитичка карта брзо се менува?

Во буџет за армијата за 2009 во милјарди долари
САД - 692
Русија - 33

Во БДП по глава на жител во долари
САД - 46 381
Русија - 8 693

Во БДП во целина во долари
САД - 14.266 трилиони
Русија - 1.229 трилиони

Процент на граѓани под линијата на сиромаштијата
САД - 13.2
Русија - 15.8

процент на Инфлација
Сад - 2.2
Русија - 8.8

процент на раст на БДП за 2009
Сад: -2.4
Русија: - 7.9

Сад е прва рангирана економија а русија е 12-та

Ова се фактите-се друго е само желба. Не дека сум за сад но вистината е пред желбата
Ај сега спореди ги овие податоци со тие пред 10 години, па види...
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Уф, колку сакав Хитлер никогаш да не го нападнеше СССР. Денес немаше да постојат ниту Америка ниту муслиманковци.
Треба да сте му благодарни на Русите, затоа што без нив ќе бевте ништо, нула...
Е ова е култура - ти не си бил за у форум човеку - ќе те молам на што личи овој коментар?

--- надополнето ---

Ај сега спореди ги овие податоци со тие пред 10 години, па види...
Ај ти спореди ги

--- надополнето ---

па за 10 години ако русија сеуште толку многу заостанува зад сад тогаш ќе му требаат милион години за да ја стигне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom