Силата на руската армија денес

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
:pos2: Е тука си во право. Некако ми се чини дека Русите се малку поискрени, ти велат „трти се или ке те тепаме“.

Американците ти велат, дека ти си ги молел да се натртиш а дека те тепаат за твое добро.

Како и да е ти си и тепан и тртен.
Па добро уште не ви е јасно дека Американците играат затскриени игри и манипулираат со сите нас. Тие се уствари херои секогаш се борат против тероризмот да заборавив.
За Русија нема што да се каже тие реагираат само ако ги провоцира некој и целите им се различни.
Не знам дали имаш слушнато ама сад некако ја губи нафтата на своја територија па мора да војува низ цел свет за разлика од Русија која што има непроценливи резерви на било кои ресурси на планетава.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Хех.
Види, сад е моментално дежурен полицаец. Се мешаат секаде, убиваат невини луѓе за пари и ресурси (читај нафта барем ова мислам дека ти е јасно).
Се обидуваат да го поттикнат национализмот како што беше случај на овие простори (читај Југославија) растурање на истата и кревање на национализмот и со тоа влегување во војна каде што профитираат тие кои што продаваат оружје и солат памет (сад повторно)
Да не зборувам за сите девијанти појави што се излезени од америка и наскоро ќе се прошират и тука тоа е едно бесно општество...
Некои работи не се читаат во весник и не се гледаат на тв нели?
Како и да е да не одам офф топик ама Русите се доволно паметни и знаат на која карта играат. На сад полека ќе им дојде крајот не за друго џабе им се парите не се доволно паметни.
Види се е ова точно за Америте, но и Русите го гледаат својот интерес а тој интерес одсекогаш бил нас да не нема.Србија,Бугарија и Грција ко православни моќни земји на балканот, со своја заедничка граница(значи нас на не нема).Затоа зошто да се вртиме кон Русите?Поради истата религија, азбука.Поради што се словени?
Тие секогаш ќе ти го свртат грбот, знаат дека Америте се 100 пати посилни од нив и нема никаква провокација да направат, освен ако тие не почнат први.Зошто да се вртиш кон послабиот?

И Русите се гревчиња со слаба економија, уште неопоравени од повеќе децении социјализам...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.773
Па добро уште не ви е јасно дека Американците играат затскриени игри и манипулираат со сите нас. Тие се уствари херои секогаш се борат против тероризмот да заборавив.
За Русија нема што да се каже тие реагираат само ако ги провоцира некој и целите им се различни.
Не знам дали имаш слушнато ама сад некако ја губи нафтата на своја територија па мора да војува низ цел свет за разлика од Русија која што има непроценливи резерви на било кои ресурси на планетава.
Јасно е, кристално јасно.

Америка ми е некако уфурана на филм Римска империја. Ако ги читаш Римските извори (да кажеме „За Галската војна“) они никогаш не почнале први туку освојувале во самоодбрана и ги „цивилизирале“ барбарите за нивно добро.

И Британија исто така ги колонизирала своите поседи за добро на доморотците. Е сега случајно морале да умрат неброени милиони доморотци али тоа е за нивно добро:tapp:.

И тако то, империја по империја до Америка. Не дека Русите се безгрешни ангели али барем не глумат дека се светлина на демократијата и слободата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.287
Поени од реакции
18.113
Не дека Русите се безгрешни ангели али барем не глумат дека се светлина на демократијата и слободата.

Не тие не глумат, тие се стварно спасители на СЛОВЕНСТВОТО и на ПРАВОСЛАВИЕТО.

Гледај само како ги заштитуваат србиве.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.773
Не тие не глумат, тие се стварно спасители на СЛОВЕНСТВОТО и на ПРАВОСЛАВИЕТО.

Гледај само како ги заштитуваат србиве.
:pos2: Точно

Единствено нешто што држава (било која) заштитува се нејзините интереси.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Русија беше империја - царство и пропадна. Нејзината историска улога помина. И кога беше империја и на врв на моќта немаше некои влијанија надвор од своите граници.
Америка е денес. се слагам империја иако подзаскриена под поимите како демократија, човечки права и слободи. Но Америка своите интереси и влијанија ги прошири низ целата земјина топка а и подалеку, низ сончевиот систем. Тоа и го овозможи Америчката супериорна технологија и наука. И Америка како империја ќе пропадни. Ако на Рим му требаше 1000 години да пропадне на Америка ќе и бидат доволни 3-4.000 години. Ние сме сведоци сега на почетокот на таа империја, значи ги фатиме првите 50-60 години од Америчката суперсила и владение над земјата. Некои наши потомци по 4000 години ќе бидат сведоци на нејзиниот крај.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Јасно е, кристално јасно.

Америка ми е некако уфурана на филм Римска империја. Ако ги читаш Римските извори (да кажеме „За Галската војна“) они никогаш не почнале први туку освојувале во самоодбрана и ги „цивилизирале“ барбарите за нивно добро.

И Британија исто така ги колонизирала своите поседи за добро на доморотците. Е сега случајно морале да умрат неброени милиони доморотци али тоа е за нивно добро:tapp:.

И тако то, империја по империја до Америка. Не дека Русите се безгрешни ангели али барем не глумат дека се светлина на демократијата и слободата.
Нели Римската империја беше уништена од варвари. Подобро да побрзаат со цивилизирањето, или ...:jaj:
Муслиманиве ќе станат две милијарди...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.773
Мое мислење е дека Америка е најсилна империја моментално, но има неколку “доволно јаки“ држави што можат да се држат.

Не дека ке ја победат Америка, нити пак ке пробаат да ја победат али доволно се јаки за да си бркаат своја работа.

А за пропаст на Америка, многу е 3К години. Времињата се сменија и се се одвива многу побрзо. Мислам дека за помалку од 100 - 150 години Америка ке ја изгуби водечката улога во светот и тоа ке го презема Кина или дури и Индија.

А варарите ја уништија Римската Империја дури откако Римјаните сами ја донесоа империјата до слом со неконтролирана корупција и граѓански војни. Значи не велам дека ќе ја снема УСА, али ке го изгуби водечкото место во светот.

Што се тиче Муслиманите, моментално се ужасно слаби и поделени. Пред се годишно повеќе Муслимани гинат од рацете на други Муслимани одколку од Америте, Евреите и Русите заедно. Моментално најјаката Муслиманска држава Иран (не велам најбогата, тоа се Арапите од заливот али нив нема да ги биде се дур не им се деси „ренесанса“ за што ќе треба да почекаат троа) е Шиитска и се мразат со Суни доминантната гранка.

Радикалните Исламисти прават повеќе проблем со тоа што ги држат своите народи во среден век, и на срана и фанатизам и спремност на смрт, ако на лудите „западњаци“ им пукне филм.............. знаете, ако холокаустот се десил еднаш, лесно може да се деси пак, само треба критична маса и радикализација со водство на ултра десните елементи во политиката и почнува срање.

А технологијата на убивање, челичната дисциплина и роботската бесчуствителност се на страна на „запад“. Не се плашете од народи кои викаат многу и се тепаат за најмала причина, плашете се од тивките, цивилизирани и ДИСЦИПЛИНИРАНИ народи, они се опасни. Кога Арап вика тоа е секојдневие, они викаат и кога се среќни и кога се тажни и кога готват......

Германците и Јапонците се тивки, мирни, почитуваат правила, закони и не газат на мравка.......Дур не дојде наредба а потоа бегај, идат Борги.

Инаку за мене најдобри муслимани се Турците. Си имаат држава, која е секуларна но не им пречи ни на верниците ни на лаиците, и што е најбитно патриоти се и верни на државата.

Арапие не ја есапат државата, кланот и семејството се главни, кој ја онакви државата.

Плус кај арапите зе да напредуваш, во политика, бизнис, или војска мора да си од фамилија. Ако си од село и сиромашен, се ти е џабе. Можда си следниот Наполеон, али татко ти е селанец и ти нема да мрднеш од потпоручник цел живот.

Еве фантастична анализа зожто арапите „го пијат“ како ретардирани деца во секоја конфронтација со војска спремена „западњачки“
http://www.meforum.org/441/why-arabs-lose-wars

Дур не се сменат работите тука, и дур остануваат со средновековни сваќања, ќе го пијат и ке бидат владеени или од диктатори (Садам, Мубарак и слично) или од религиозни фанатици (Талебанците) и пак ништо.

Бај д веј, Иран и да развие нуклеарки и да џитне 1 или 2 или еве 5 и да убие 10, 15 или 30 милиони луѓе, во следните 15 минути има да се деси пичвајз, пошто тоа ке биде нешто што сигурно ќе ги доведе до лудило западњаците, можеби доволно за ултра десните елементи на политиката да дојдат на командна позиција и...

Може сум грешка али ова е мое мислење и ако не се слагате слободно пишете па ке дискутираме
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Има многу повеќе сличности помеѓу Римската, и Западната (на само Американска) империја. На пример белата чума ...
После запад има потреба од евтина работна сила, а сиромашниве имаат голем вишок. Не велам дека работиве ќе се променат преку ноќ. Потребни се децении.

За другото се сложувам ...
"Цивилизираните" ја имаат технологијата на убивање. Всушност луѓе се и едни и други, со сите свои слабости. Само што оние првите имаат технологија, која што можат да ја употребат (злоупотребат) ...
Од друга страна муслиманиве, ги има се повеќе и повеќе. Имаат долгорочни цели, прокламирани од разноразни верски водачи, фанатици ... Голема грешка е ако не се сватат сериозно.

Кина економски се интегрира со западниот свет. Тоа е вистинскиот пат. (Нели не е важна каква боја има мачката, се додека лови глувци. - Тоа се нивни зборови т.е. на нивниот реформатор. Како ли се викаше?) За време на Мао Це Тунг беа бетер од Африка. Од увозници на капитал и технологија, ќе станат извозници. По патот на Јапонија, Јужна Кореја, Тајван ... Кина ќе биде новата супер сила, на 21 век. И нема тука некој посебен проблем. Дури и пожелно е. Се разбира дека за тоа е потребно време. Но САД и Кина ќе соработуваат, затоа што ќе имаат заеднички економски интереси. Меѓусебното ривалство ќе отиде во втор план. Нема да биде како СССР - САД.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Русија беше империја - царство и пропадна. Нејзината историска улога помина. И кога беше империја и на врв на моќта немаше некои влијанија надвор од своите граници.
Америка е денес. се слагам империја иако подзаскриена под поимите како демократија, човечки права и слободи. Но Америка своите интереси и влијанија ги прошири низ целата земјина топка а и подалеку, низ сончевиот систем. Тоа и го овозможи Америчката супериорна технологија и наука. И Америка како империја ќе пропадни. Ако на Рим му требаше 1000 години да пропадне на Америка ќе и бидат доволни 3-4.000 години. Ние сме сведоци сега на почетокот на таа империја, значи ги фатиме првите 50-60 години од Америчката суперсила и владение над земјата. Некои наши потомци по 4000 години ќе бидат сведоци на нејзиниот крај.
Многу повеќе (полошо) од тоа, прочитај го мојот пост на претходната страна.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
А варарите ја уништија Римската Империја дури откако Римјаните сами ја донесоа империјата до слом со неконтролирана корупција и граѓански војни. Значи не велам дека ќе ја снема УСА, али ке го изгуби водечкото место во светот.
Би надополнил дека Рим се уништи пред се заради неконтролирано ширење на туѓи територии, прва причина за пропаста на сите светски империи.

Но се согласувам дека и корупцијата и војните се исто битна причина која често пати се јавува како директна последица на неконтролираната експанзија.

Со остатокот се согласувам потполно иако ќе дојде време кога и другите ќе ја имаат западната технологија и ќе знаат како да ја користат. По интелигенција Кина, Индија и Јапонија не се послаби од западот.

Последната војна во Либан не се заврши така славно како се очекуваше.
 
S

smart ass

Гостин
Како прво нема тука мали деци да се лажат..инаку и бугарија и објави војна на германија:vozbud:

Туку штоми беше поентата времето пред втора светска војна и геостратешките позиции биле такави-СССР се надевал дека германија ќе удри на запад а овие Обратно:toe:

Тоа ја објаснува анексијата на чешка од каде германците добиле ТОНИ готово наоружање,експлозиви башка тешка индустрија.

Сега загубите на германците изнесуваат дури НЕВЕРОЈАТНИ 70% од целата германска машинерија..додека 5% се бомбардираните фабрики и масакрот врз дрезден...ако искалкулираме убавоо ќе видиме дека на западен фронт немало германци..или во најмала рака биле ИЗГУБЕНИ т.е на западен фронт германија губи 20-30% од својата воена машинерија.ТОЛКУ.


Ова беше офтопик бидејќу нели збориме за ДЕНЕС,па така да видиме што е и како е.

Како Прво ДЕНЕС квантитетот па и квалитетот не е важен фактор-туку човечкиот-доказ Хезболах против израел,авганистан...па со 30 години стари РПГ америте губат(имаат воздушна надмоќ!!!)!!

Што се однесува до флотиве,многу едноставно и јасно е зошто на Русија не и се потребни т.е има само еден-едноставно тоа се ситни риби..кои се плашат од оскар каласа подморници...а и други овде би ја додал и уште поголемата закана,Противбродските ракети...на фолкланд британците изгубија бродови вредни милијарда од 4 ракети...понатаму еве како Ирачки сухој погодува амерички брод 80-сеттите и тоа со француска ракета Егзосет...


А да не ја споменам руската развивана уште од 60-сеттите која има всушност РАМЏЕТ погон и брзина до 3 мах(модификации велат повеќе)


на секое зошто затоа што...арно ама има една работа која уште не им е јасна на Америте...имаат намалена прецизност во 2003-та т.е инвазијата врз ирак-одговорот е Југославија и пасивните мерки...




(ПОЛА ЛЕТОВИ ОТКАЖАНИ...)
Platinum Award, Political & International Issues, 2001 Houston International Film & Video Festival

'Lessons of Kosovo: The Limits of Air Power'
Part 1 of 5: 'Operation Allied Force'
ПАЗИ 80 000 ЦИВИЛИ-нека не те чуди што и во Ирак имаа ПРОМАШАЈ...гаѓаа макети на роланд и хавк..

Сепак денес полека русија ја следи американската тактика која е заснована на воздушна супериорностне на битка во прав смисол на зборот-Како што беше случајот со Грузија....де видовте ли 25 000 тоно бомби+3000 тони во крстосувачки ракети???

Осиромашен ураниум...болници...Русите за рекордно време средија "брза мобилна професионална и координирана Армија согласно НАТО стандардите"

значи не видов јас ТУ-95 да исфрла тони отров,касетна муниција,не видов блекџек,су-25,мигови да бомбардираат.

Русите дури и имаа милост спрема герилците-со снакперите им ги онеспособуваа камионите за да одат....пешки:vozbud:

Интересно е да се напомене дека баш поради оваа американска тактика Русија успеа да ја НЕУТРАЛИТЗИРА на ова ни укажуваат ТОР-м1,Панцир..С-3009ПМУ1,ПМУ2) С400...ова ствара непобедлив и непробен воздушен чадор т.е во најмала рака загуби на авиони 100%загарантирани.

Да не зборам за фактот што САД купува руско оружје-како наскоро купениот СУ-27.

пред банот да ме фане:pos2::pos2::pos2:




...низ ирак абрамсите и бредли-то само го "чистеа теренот"....и багдад кој немаше ни 2 месеца борби..ма тоа е ирачка тактика де си собраа оружје се скрија и денес
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
more amerikanceite strategia mu e napadot dodeka na rusite odbranata imaat mnogu jaka odbrana mislam iako nato toa ti e ne samo amerika tuku skoro site najaki zemji bez russia kina pa i brazil i india i se razbira makedonija ne mozea da ja okupiraaat srbija cel mesec tuku pukaa kade so ne bea srpsite vojnici i ako ne ste znaele ne znam kako mu se vikase tia jakiot marikanski lovec so go srusia srbite a znaete li so so go srusia pogodete ......mmm so gradobidna raketa protiv grad.ama neka ne se igraat so iran oti moze da bide opasno ce bide golema vojna togas oti iran ne e irak a i se mislam deka imaat i nuklearno oruzje ama ne se kazuvaat a tia so koreja se opasni mcat mcat a moze da mu ebat mamata
 
B

Borg_Drone

Гостин
?????
САД ќе купуваат Руски сухои?!?! :vozbud::vozbud::vozbud:

Да, и тоа застарени модели од Украина се со цел да откријат повеќе за слабите точки на SU-27.
Што значи ќе купат максимум еден-два повеќе не.
И новиот стелт што го имаат (Т-50) користи застарена технологија од SU-27.
И тоа пази го овој дел што го изјавува еден руски аналитичар:

"It will also be less recognizable for radars thanks to many innovations, the use of composite materials and a special coating on the surface of the plane," a Suhkoi official told CNN on condition of anonymity. "The Americans had produced some of those technologies before us, so we're now catching up with them with this new model," he said.
But independent military affairs analyst Pavel Felgenhauer believes the new plane is a "humbug" and is nothing more than a "flying prototype."
"It doesn't have a new engine, modern weapons, or electronics. It's impossible to make a 5th-generation plane without having 5th-generation components," Felgenhauer told CNN.

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/europe/01/29/russia.stealth.fighter/index.html?iref=allsearch

Далеку се Русите од супериорност.Ај, можеби некогаш ќе го постигнат тоа што го сакаат, засега ќе напишам само едно : „Гладна кокошка просо сонува“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom