Силата на руската армија денес

Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Русија ќе ја реформа својата армијата

Коментари (1)
17.11.2008 12:05
Бројот на војници и офицери ќе се намалат до 270 илјади
Во процесот на трансформација на армијата и флотата во периодот од 2009 до 2012 година се предвидува од воената служба да бидат повлечени и да преминат во резерва 160 илјади лица, соопшти минатата недела началникот на рускиот Генералштаб, генерал Николај Макаров.
Претходно рускиот министер за одбрана Анатолиј Сердјуков изјави дека до 2012 година бројот на офицерите во руските оружени сили ќе се намали до 150 илјади лица.
Новиот облик на армискиот механизам, утврден од шефот на државата, предвидува масовно намалување на управувачкиот персонал и промена на структурата на оружените сили.
Ќе се смени и системот на военото образование, па место сегашните 65 воени академии, училишта и универзитети ќе се отворат десет основни високи воени училишни објекти.
Со реформата ќе бидат опфатени сите видови и родови на војска. На пример од 340 военовоздухопловни единици до 2012 година ќе останат 180. Нивното место ќе го заменат четири военовоздухопловни команди, кои ќе бидат распоредени по географски принцип: на Далечниот Исток, во Сибир, во Јужна и во Југозападна Русија.
Најзначајни промени ќе забележи копнената војска. Во следните три години бројот на овие војници и офицери ќе се намалат до 270 илјади, кои ќе бидат под седум оперативни команди.
Весникот „Независимаја газета“ објави дека брзите планови за реформирање на армијата и флотата минатата седмица ги изненади дури и пратениците во Државната дума. Весникот нагласува дека е загрижувачки фактот што за ваквите планови не се зборува јавно.
- Претставниците на Министерството не дадоа јасни објаснувања зошто реформата се спроведува толку брзо, истакна потпретседателот на комисијата за одбрана на Државната дума, Михаил Бабич.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Ste se fatile za ruskata armija kako da najsilna vo svetot.Drugite gi potcenuvat.
Bese edno vreme sssr.Samo zborite za ruskite tehnologija koi uste ne se testirani i nesigurni za masivno proizvodstvo.Drugoto e zastareno.Citajte malce za francuzite i za britancite i za speicalnosta na izrael-NaDGRADBA NA POSTOECKITE SISTEMI!Majstori za toa!I ne palamudete mnogu
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
А ти ептен се инатиш.Еве ти поздрав (Грузија нормално)и до израелците.Нивниот систем ,,спајдер,,на интензивно проучување во Русија.Ае чичо одмори малку....КО не разбираш....Реформа најобична он пак фанал да си ги мери.Темата е руската армија.Си прочитал нешто на интернет и сеа ај.Уживај ако имаш нешто за руската армија пиши ако не што постуваш безвезе коментари учете деца.КОја ти е поентава ај?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Еве ви ја силата на руската армија...Ај сега закачете ги....:vozbud::vozbud:




 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Едно клипче од американски извор.Убаво направено за основно запоснавање со моменталната ситуација.

 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.766
Поени од реакции
9.887
русија има оружје е факт,али све е застарено,и стара техника се користи.
доволен пример последниот инцидент на подморницата
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Застарено!?!
Многу паушална проценка!
И тоа застареното перфектно функционира и ефикасно убива...Ирак, Авганистан.........:toe:
Нема старо и ново оружје, има само ефикасно и неефикасно оружје и прашање дали знаеш и имаш храброст да го користиш.

Не го мешај тука инцидентот во поморницата....пијани луѓе сегде бељи прават, па и најнов модел да е на борбената техника....
А оние "ултрамодерните" Американци колку што ми е познато се уште и после 50 години не можат да си ја пронајдат една (а по се се изгледа четири) во авионска несреќа изгубена нуклеарна бомба...таа негде лежи а можда и одбројува.....
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Стварно луѓе од кај бе вие оценки застарено оружје?Демек ако нема 19 инча дисплеј у боја и готово не го бива а?Како вакви оценки вадите од ракав?Значи едноставно ке дое ке тропне пост не го бива калашот фала пријатно и готово?

Инаку за подморницата.Таа се спрема да биде изнајмена на индиската морнарица на период од 10 години и Индијците побарале нов систем за противпожарна заштита.Русите удоволиле и тргнале да го тестираат а при тестирање нови системи инциденти се нормална работа.АМа сеа ајде ЦНН шемата не ја бива подморницата имало инцидент.
Пред некое време прочитав коментар со мои очи ке се потрудам да го најдам.Се работи за маринец возач на нивното ново оклопно возило на кој ке се базира новата формациска поставеност на Американската армија.Се работи за ,,Страјкер,, оклопното возило,а коментарот на маринецот е ,,едвам чекам да го уништат мојов ,,Страјкер,, оти буквално ми е смачено од него,,.И следуваат забелешките.Ете од нивната 100 милиони вредна стејт оф ди арт опрема.

А еве го најдов и коментарот.
"I wish [the enemy] would just blow mine up so I could be done with it," said Spec. Kyle Handrahan, 22, of Anaheim, Calif., a tanker assigned to Alpha Company, 4/9’s MGS platoon.
"It’s a piece," another MGS platoon member chimed in. "Nothing works on it."
http://www.military.com/NewsContent/...160981,00.html
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Застарено!?!
Многу паушална проценка!
И тоа застареното перфектно функционира и ефикасно убива...Ирак, Авганистан.........:toe:
Нема старо и ново оружје, има само ефикасно и неефикасно оружје и прашање дали знаеш и имаш храброст да го користиш.

Не го мешај тука инцидентот во поморницата....пијани луѓе сегде бељи прават, па и најнов модел да е на борбената техника....
А оние "ултрамодерните" Американци колку што ми е познато се уште и после 50 години не можат да си ја пронајдат една (а по се се изгледа четири) во авионска несреќа изгубена нуклеарна бомба...таа негде лежи а можда и одбројува.....
Rusija bese vo Avganistan pred 28 godini toa znaci 1980 godina!Epa 28 godini e zastareno!5 godini e zastareno!I vo Avganistan go krkaa,nakraj se povlekoa,cecenia isto taka den denes nemozat da gi skrsat:)
Efikasno oruzje od 50 godini znaci od 1945 pa ponatamu ameika ja podobruvase efikasnosta i preciznosta a rusija na pogolem udar i razor na unistuvanje,zatoa sekogas pri bombardiranje rusite sekogas imaja poveke civilni zrtvi!I pak povtoruvam rusija e mokna!No za amerika:)eve vaka pred 200 godini imase dve civilizacii:amerika e mokniot rim a rusija e najgolemiot rival moknata Cartagena
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
utnav nula mislev pred 2000 godina:)
A za podmornica ne me cudi rusite sakaat vodka,podmornicata e stvarno dobra,nema zbor.A disciplinata na ruskiot vojnik:)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
А некој факт ке изнесеш ли овака на твоиве тврдења или ке продолжиш да се инатиш?Отвори бе тема за Американската армија денес и прај си хвалоспевки таму.Ако Русите изгубиле во афганистан тогашне знам што им се случува на Американциве и НАТО и во авганистан и во ИРак.ОТгаш овие на да губат него ги посраа.И кај е сега најмоќната и најјаката армија?

ПС ти оставив клип 2-3 поста погоре каде баш од Американска(значи од најјака можна)гледна точка е анализирано до каде и како сотјат работите.Ама не ти се коментира нешто изгледа?А ко што гледам ама врска немаш со вооружувањето на руската армија денес.Жал ми е ама така е.Стави барем една слика и податок и речи еве ова не го бива.И па запнал да си го мери кој е појјак.НЕ си ми јасен која ти е поентава.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А некој факт ке изнесеш ли овака на твоиве тврдења или ке продолжиш да се инатиш..................
Фактите за Руското вооружување изгледа ги вадат од америчките видео игри...каде што нон стоп глупите и лошите се русите
...во ниедна игра освен АК-47 (кој одамна и не се произведува како таков) и првобитното РПГ не сум видел друго руско вооружување додека западниот арсенал е неспоредиво поголем (да не речам огромен) и тоа не само од америчко потекло.... и сега некој на некого му го пере мозокот.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Нормално машина за перње мозок ко и секоја друга гранка нивна.А во право си интересно освен тие оружја други и јас не сум видел.Ама изглеа уште тие оружја им се страв и трепет.Само ме нервираат вакви пристрасни анализи обично симнувани од американски експертски страни.Никој не ја оспорува моќта на Американската армија.Фала богу имаат и они многу работи од кои може да се извлечат правилни заклучоци,меѓутоа не можам да не се восхитувам во дизајноти и моќта на Руското вооружување.НЕкој погрешно си го сваќа тоа како фаворизирање.САмо ај....
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Еве нешто што не е ак-47
На галено го викаат Гроза

 

Kajgana Shop

На врв Bottom