Се урна претседателскиот авион на Полска

Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Проблема не е во сомиот авион ТУ-154... :toe:
Доста држави користат се уште ТУ-154 како владини авиони или за обични летаниja на нивните авиокомпании. Во Росиja се користи исто от
авиокомпаниите S7,Россиja,Уралские авиоринии и уште ....

Абе остави. Jас летав точно преди 3 дена на АН-24. - турбо-витлов, брмчеше и вибрираше како... АН-24 (правени се од 1959 по 1979 г.). Ама президенти, генерали и т.н. мора да користат наj-сигурни авиони.


P.S. Поентата ми беше дека ТУ-154 е забранет во Европа..
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Огромна и ненадоместлива трагедија за полскиот народ. Искрено сочуство до нив.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
на саjтот на The Times има интересни коментари, Polish president Lech Kaczynski killed in plane crash:

Bart Gimmers wrote:
It`s a copmletely new era, which is now beginning in Polish politics. Many ultra conservative, connected with the Catholic Church, politicians have died in this tragedy, with Polish President in the first place. Let`s hope, at the arrival of new people, Poland will have better relations with the EU and, especially, Russia.
April 10, 2010 11:38 AM BST on community.timesonline.co.uk


Ако е верно тоа, значи теа дни видовме тектоничен трус, од Полша до Киргистан..
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Нека им е лесна земја.Трагично е ова за Полскиот народ.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Голема трагедија како и да е, лесна им земја на сите.

Секако ова ќе предизвика големи полемики и скандали, пред се за тоа што толку видни политичари биле заедно во ист авион. Како што знам обично одат во помали делегации токму за евентуално вакво нешто ако се случи.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Не сакам да ме сфатите погрешно, ама овде во Македонија (најверојатно) има многумина што сакаат да го снема цел државен врв...:smir: Политичари....ама сепак е жално...трагедија...но јас би рекол подобро тие отколку "обични" луѓе.:smir:

Сега ќе има доста обвинување, мистерии....

ПС, Претседателот беше проамерикански ориентиран?!?!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Читам сега на повеќе сајтови, нема преживеани. :(


И тоа баш кој ден оделе да го одбележат.:( Katyn massacre vol.2

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ужасно навистина.....Качински беше редок лидер кој настојуваше да ги задржи полските национални вредности дури и по влезот на Полска во ЕУ, за што многупати отворено се судруваше со останатите лидери на земјите од ЕУ.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не сакам да ме сфатите погрешно, ама овде во Македонија (најверојатно) има многумина што сакаат да го снема цел државен врв...:smir: Политичари....ама сепак е жално...трагедија...но јас би рекол подобро тие отколку "обични" луѓе.:smir:

Сега ќе има доста обвинување, мистерии....

ПС, Претседателот беше проамерикански ориентиран?!?!
И мене ми текна на истово, ама нашиве крвопијци гром не ги удира. Вакви работи обично се случуваат на тие што навистина сакаат да направат нешто за својот народ.

Како и да е сепак темава не е за вакви муабети, секоја ваква трагедија е жална.:smir:
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Која беше целта на патувањето?
Дали тоа е мотивот?
Колку што се сеќавам пред неколку дена русите се извинија за
злоделата од ВВ2, целта сигурно била затоплување на односите.
Посетата на пољаците на русија е сигурно подадена рака на понудата за затоплувањето на односите.......
Дали тоа е мотивот......ќе видиме.......

Можеби ова е само порака да останатите кои сакаат да работат со русите..

Лесна им земја.
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Дали Полска со сите сили сакаше да го стави антиракетниот штит, плашејќи се од Русија???? ДА, Авионот се срушил во Русија,, Во Киргистан знаеме дека Русија е замешана, Едноставно во последно време Русија оди напред со својата надворешна политика.............................................................Полека почнувам да мислам дека СССР се враќа полека но сигурно:salut:, дали ќе биде добро или не- никој не знае:toe:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
И жена и деца и се у натре еј, голема трагедија.
Греота стварно.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
:nesvest: Ова ме потсети на нашиот случај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom