Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

Член од
4 февруари 2016
Мислења
17
Поени од реакции
2
Ako se

odnesuvs ova za mene vo golema zabluda si.Ne cekam jas nisto na gotovo ,samo sakam Mk da postapuva kako sto e uredena so istav.Po ustav Mk e socijalna drzava,a taa pred se zastituva stranski firmi koi so meseci ne davaat plata i gi macat rabotnicite[DOUBLEPOST=1455722035][/DOUBLEPOST]
Rabotam ;)
kako moze da vikash deka kasnat ti kazuvam deka rabotev vo stranska firma ni den ne mi ja kasnea......... ti vo stranstvo li si?
 
Член од
8 септември 2014
Мислења
123
Поени од реакции
71
Proveri dali VEMKO doo so sediste vo Skopje a podon vo Stip na ulica Bregalnicka b.b koja de naoga do ,,Brilijant" ne dolzi 13 plati na rabotnicite.Posledna plata im e OKTOMVRI 2014.Firmata e so mnozinski stranski kapital na Vtroresina s.p.a od Udine,Italija[DOUBLEPOST=1455723121][/DOUBLEPOST]
kako moze da vikash deka kasnat ti kazuvam deka rabotev vo stranska firma ni den ne mi ja kasnea......... ti vo stranstvo li si?
Ne sum i zalam sto ne sum.I da sum vo stranstvo pak Mk ke mi bide vo srceto
 
Член од
4 февруари 2016
Мислења
17
Поени од реакции
2
Па ако не ја каснеа платата, зошто си избегал? :icon_lol:
Da go vidam toa sto go kazuvaat "parite rastat na drvo" a ziveat i gledaat samo dolarcinja i ja plukaat nasata tatkovina....ama moeto mesto si stoi vo taa fabrika koga i da se vratam pak ce bidam tamu.......
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Da go vidam toa sto go kazuvaat "parite rastat na drvo" a ziveat i gledaat samo dolarcinja i ja plukaat nasata tatkovina....ama moeto mesto si stoi vo taa fabrika koga i da se vratam pak ce bidam tamu.......
Врати се и ослободи место, за некој што знае да успее во Америка. :icon_lol:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Da go vidam toa sto go kazuvaat "parite rastat na drvo" a ziveat i gledaat samo dolarcinja i ja plukaat nasata tatkovina....ama moeto mesto si stoi vo taa fabrika koga i da se vratam pak ce bidam tamu.......
Mnogu si nejasen vo postovite. Nadvor si rabotis\pecalis i se zalis. Jasno ni e na site deka sme tuginci vo tuga drzava...ako sakas da uspees i da ti bide polesno moras da ja prezalis nostalgijata,balkanskiot mentalitet i da se vklopis vo nivniot sistem i kultura na funcioniranje.Ako nemozes ovie raboti da gi prebrodis najdoboro bi bilo da se vratis nazad.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Болна тема.

Може ли тие неколку "страни" шо ги прочитав да останат непрочитани..
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
We all live in a yellow submarine, yellow submarine, yellow submarine...
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Која компанија/држава е таја ако не е тајна?
Ништо посебно. Нормално е за голем дел од работодавците да плаќаат за бенефиции надвор од платата. Карти за на кино/теретана/спортски клубови/гориво и тн. Не е некој јак штик, а нималку не е некаква си тајна.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
ne se kaam, zasto mislam deka vo Makedonija nema kompanija koja ke mi plati fitness i masazi, da mi plati clenstvo vo klubovi itn za da si bidam zadovolna i vredno da rabotam :D
А ако ти кажам дека има ќе се вратиш? :)
Не сме до толку назад :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom