Се' за воздушни пушки

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Другари ај една информација да ве замолам ... Законов за воздушни пушки односно нивно пријавување во полиција - беше нели до 180 м/с без одобрение само пријавување со лична карта , а појако од тоа требаше одобрение за набавка ... Е сега некој ми спомна дека тоа го смениле и дека сега било каква воздушна може да се купи и да се пријави во полиција само со лична карта ... Така е или уште ми треба одобрение да кажеме за пушка со цца 300 м/с ??
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Другари ај една информација да ве замолам ... Законов за воздушни пушки односно нивно пријавување во полиција - беше нели до 180 м/с без одобрение само пријавување со лична карта , а појако од тоа требаше одобрение за набавка ... Е сега некој ми спомна дека тоа го смениле и дека сега било каква воздушна може да се купи и да се пријави во полиција само со лична карта ... Така е или уште ми треба одобрение да кажеме за пушка со цца 300 м/с ??
Не ти треба дозвола сега без разлика колку е излезната брзина
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
Здраво, а пријател од Англија ме заинтересира во Airsoft но не можев да најдам продавници во Македонија.
Ги прегледав последните 2-3 страни во врска со import дозвола, но да прашам за секој случај, дали може да порачам airsoft пиштол од таму без никакви проблеми?
Страната од каде пријателот порачува, patrolbase.co.uk, прави international shipping со полиса:
Please note that we will follow all the laws relative to your country, and if we cannot send out an item (such as an Airsoft Gun) we will contact you via Email for more information and hold the items.
Please note, it is the responsibility of the purchaser to ensure the legality of importation into their own country.
We have lots of experience with exporting around the world, and are familiar with most laws, though these could change at any time, so always check with your local authority before ordering.
Може да порачам директно од страната или преку приателот, прашање ми е дали може да влезе во државата без дозвола?
patrolbase исто така прави Two-Tone верзии, разлика меѓу нив е што не треба UKARA дозвола во Англија и слајдот е една од 3 светли бои.




Ако има поевтина опција, можеби локална продавница, би сакал да купам или да порачам.
 
Член од
20 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
mi treba edna informacija znae nekoj dali sme i na koj nacin da se prenesuva vozdusna puska od edno mesto do drugo so javen prevoz (avtobus,voz i slicno)
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
mi treba edna informacija znae nekoj dali sme i na koj nacin da se prenesuva vozdusna puska od edno mesto do drugo so javen prevoz (avtobus,voz i slicno)
Ne sum siguren dali smee so javen prevoz da se prenesuva bidejki na javni mesta nesmee da se nosi oruzjeto, so vozilo koe e registrirano na fizicko lice moze - normalno so dokumentot odobrenieto shto go imas ko si ja registriral vo mvr vo tebe nosenje.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
26
Поени од реакции
2
zdravo imam Norica 5.5ka vozdushna pushka nekako e slaba i ne ja isfrla dijabolata donsto e problemot dali do federot i gjonot i kade mozam da najdam delovi za nea pozdrav
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
32
Поени од реакции
18
Здраво луѓе, сакам да ја купам Gamo Replay 10 Magnum IGT со оптика 3-9x40, 4.5mm-380m/s. Би сакал по детални информации и совети од вас по искусните, дали вреди и како се одржува?
ostavi fb imame grupa za air rifle druzba za puka4i :)
Автоматски споено мислење:

zdravo imam Norica 5.5ka vozdushna pushka nekako e slaba i ne ja isfrla dijabolata donsto e problemot dali do federot i gjonot i kade mozam da najdam delovi za nea pozdrav
ostavi fb imame grupa za druzbi za puka4i so vozdusni pozz
Автоматски споено мислење:

Некој да ја објасни разликата во дијаболи 4.5 - 4.51 - 4.52. БЛАГОДАРАМ :)
ostavi fb imame gurpa za druzba i se ostanato za vozdusni
Автоматски споено мислење:

Другари ај една информација да ве замолам ... Законов за воздушни пушки односно нивно пријавување во полиција - беше нели до 180 м/с без одобрение само пријавување со лична карта , а појако од тоа требаше одобрение за набавка ... Е сега некој ми спомна дека тоа го смениле и дека сега било каква воздушна може да се купи и да се пријави во полиција само со лична карта ... Така е или уште ми треба одобрение да кажеме за пушка со цца 300 м/с ??
ostavi fb imame grupa za pukaci i se za vadrusni puski i druzbi pozz
Автоматски споено мислење:

Кажете ми каква воздушна пушка да земам а да е добра некоја до 300 евра ама многу добраааааа
ostavi fb imame grupa za druzba na puka4i so vazdusni puski i se za puski
 
Последно уредено:
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Ке ве замолам за мислење за воздушна пушка Shanghai 4.5 mm.Како се покажани?Фала ви
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Кои се законски прописи за воздушна пуша? Каде смееш каде не смееш да пукаш/носиш/вадиш, итн...???
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Кои се законски прописи за воздушна пуша? Каде смееш каде не смееш да пукаш/носиш/вадиш, итн...???
По закон, воздушната пушка е спортско оружје, и тоа значи дека смее да се користи само на овластени стрелишта.

НО....полицијата прави некој баланс, и кроз прсти дозволува користење покрај реки, во шума...но не смее да има луѓе наоколу. Најстрого се забранува пукање во животни....
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Zdravo ! Ima li nekoj iskustvo so vozdusna puska Ekol thunder es550 ?Pisuva razlicni izlezni brzini na dijabola,pa me interesira dali nekoj ima mereno kolku m/s e brzinata i voopsto dali puskata vredi ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom