Се за Ловни пушки и карабини и муниција

Член од
10 април 2013
Мислења
747
Поени од реакции
415
gjoko-mkd kazi mi dali taa obuka od 10.000 den . e ista iza pistol i za puska ili treba da se navede za sto se odnesuva ?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
389
Поени од реакции
202
Да, а ако ди потегнеш и двете во исто време, добиваш 2x критикал бонус (многу добро ако едниот фишек е 10ка за еребици, а другиот е дрмлија за свињи или пак тегче т.е едно зрно, таке имаш ем добар рејнџ, ем многу сила за од блиску, добра маѓија е таа и не кошта многу мана), ама заради рамото и рикоилот ќе ти одземат 50% на рилоудинг.
dedomi ima vakva dvocefka samo zaboraif sto marka bese dedomi poveke od 20 god ne ide na lov so nea e sea sakam da ve prasam so zakonive imam 20 + god sakam da polagam za dozvola za puskata sto dokumentacii ke mi trebat i kolku ke me kosta seto ovaa i puskava edinstveno ke ja koristam samo za turniri a za lov ne
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
dedomi ima vakva dvocefka samo zaboraif sto marka bese dedomi poveke od 20 god ne ide na lov so nea e sea sakam da ve prasam so zakonive imam 20 + god sakam da polagam za dozvola za puskata sto dokumentacii ke mi trebat i kolku ke me kosta seto ovaa i puskava edinstveno ke ja koristam samo za turniri a za lov ne
Nemam polagano lovecki ispit, no od prilika kolku sto imam slusano, sigurno ke te fati okolu 400e. baska toa, dedo ti da ja prepise posle na tvoe ime, ke bide mnogu dobro, bidejki tatko mi dobi dozvola za poseduvanje na dedo mi karabinot posle 22 godini, tolku vreme e dedo mi umren, ovaa godina ja nasledi.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394
Прашај те све што сакате околу процедурите за набавка на оружје....јас ја работам таа работа
gjoko-mkd kazi mi dali taa obuka od 10.000 den . e ista iza pistol i za puska ili treba da se navede za sto se odnesuva ?
Има 5 спортски друштва што организираат обуки за ракување со оружје:
1.Таргет во Скопје(пиштол), се наоѓа во спортската сала под кале,
2.Шкорпион Лабуништа, Струга(сите оружја-10 000 денари)
3.Арсенал -Струга(пиштол-6500 денари),
4.Бејбунар-Охрид(пушка, пиштол, мал.кал.пушка)-околу 7000 денари
5.Стрелец Штип(сите видови оружја)-околу 10 000 денари

Лочевки испит(1300 денари) како и испитот за оружје се полагаат на исто место, веднаш зад Универзална сала во Скопје на компјутер, без оглед во кое спортско друштво е нарпавена обуката
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Прашај те све што сакате околу процедурите за набавка на оружје....јас ја работам таа работа


Има 5 спортски друштва што организираат обуки за ракување со оружје:
1.Таргет во Скопје(пиштол), се наоѓа во спортската сала под кале,
2.Шкорпион Лабуништа, Струга(сите оружја-10 000 денари)
3.Арсенал -Струга(пиштол-6500 денари),
4.Бејбунар-Охрид(пушка, пиштол, мал.кал.пушка)-околу 7000 денари
5.Стрелец Штип(сите видови оружја)-околу 10 000 денари

Лочевки испит(1300 денари) како и испитот за оружје се полагаат на исто место, веднаш зад Универзална сала во Скопје на компјутер, без оглед во кое спортско друштво е нарпавена обуката
Значи вака, ако јас сакам да земам дозвола за (ловечка) пушка, кои процедури морам да ги средам? Имам положено за физичко обезбедување, пукано со пиштол и шушка, дали тоа олеснува на џебот и на времето?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394
Значи вака, ако јас сакам да земам дозвола за (ловечка) пушка, кои процедури морам да ги средам? Имам положено за физичко обезбедување, пукано со пиштол и шушка, дали тоа олеснува на џебот и на времето?
Ако имаш лиценца за физичко обезедување(секјурити), не треба да го полагаш испитот за оружје. Лочевчкиот испит нормално треба да се положи, за да бидеш ловџија. Се пријавуваш во Министерството за шумарство, уплаќаш опколу 1200-1300 денари и чекаш да ти се јават за полагање. Се полага на компјутер, а одбро е да најдиш некоја скрипта од ловните друштва.

Прашанјата ги имаш на http://e-prasanja.mk/QBank/PublishQuestions/

После тоа вадиш лекарско во следните здравствени домови:Воена болница, Букурешт, Битола, Охрид, Тетово, Прилеп, и негде на исток,ама незнам напамет(Штип или Велес)

После тоа одиш во полиција каде живееш и поднесуваш Барање за набавка на оружје, се прават безбедносни проверки во неколку институции и кога се комплетира предметот, се предава на првостепена комисија. Ако поминиш таму, предметот оди на Ревизиона комисија во МВР со прилог Потврда за членство во ловно друштво, и ако поминиш и таму, добиваш Одобрение за набавка на оружје и во рок од 6 месеци треба да купиш оружје
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Ако имаш лиценца за физичко обезедување(секјурити), не треба да го полагаш испитот за оружје. Лочевчкиот испит нормално треба да се положи, за да бидеш ловџија. Се пријавуваш во Министерството за шумарство, уплаќаш опколу 1200-1300 денари и чекаш да ти се јават за полагање. Се полага на компјутер, а одбро е да најдиш некоја скрипта од ловните друштва.

Прашанјата ги имаш на http://e-prasanja.mk/QBank/PublishQuestions/

После тоа вадиш лекарско во следните здравствени домови:Воена болница, Букурешт, Битола, Охрид, Тетово, Прилеп, и негде на исток,ама незнам напамет(Штип или Велес)

После тоа одиш во полиција каде живееш и поднесуваш Барање за набавка на оружје, се прават безбедносни проверки во неколку институции и кога се комплетира предметот, се предава на првостепена комисија. Ако поминиш таму, предметот оди на Ревизиона комисија во МВР со прилог Потврда за членство во ловно друштво, и ако поминиш и таму, добиваш Одобрение за набавка на оружје и во рок од 6 месеци треба да купиш оружје
Фала за информацијата и одвоеното време, јас мислев многу е поскапо. Од тиквешијата сум, тука кај мене нема ништо во близина, со патни трошоци, трчканици, овде/онде, мислиш ли дека ќе поминам со околу 100е.?
И уште нешто, ги најдов овие прашањата, што се многу, многу се, но има ли одговори некаде или ќе се оддржат и некои часеви?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394
Фала за информацијата и одвоеното време, јас мислев многу е поскапо. Од тиквешијата сум, тука кај мене нема ништо во близина, со патни трошоци, трчканици, овде/онде, мислиш ли дека ќе поминам со околу 100е.?
И уште нешто, ги најдов овие прашањата, што се многу, многу се, но има ли одговори некаде или ќе се оддржат и некои часеви?
Lekarskoto e 2300 denari i plus ke ti baraat členstvo vo lovno društvo. Taksa na baranjeto 250 denari.
Za lovečkiot zemi nekoja skripta od lovnoto društvo vo tvojot grad. Imaat tie literatura....a i na polaganjeto malku pomagaat.

Koj ke znae kakvi tragi ostava "Hanoverski krvoslednik":tapp:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.134
Поени од реакции
1.678
Прашај те све што сакате околу процедурите за набавка на оружје....јас ја работам таа работа


Има 5 спортски друштва што организираат обуки за ракување со оружје:
1.Таргет во Скопје(пиштол), се наоѓа во спортската сала под кале,
2.Шкорпион Лабуништа, Струга(сите оружја-10 000 денари)
3.Арсенал -Струга(пиштол-6500 денари),
4.Бејбунар-Охрид(пушка, пиштол, мал.кал.пушка)-околу 7000 денари
5.Стрелец Штип(сите видови оружја)-околу 10 000 денари

Лочевки испит(1300 денари) како и испитот за оружје се полагаат на исто место, веднаш зад Универзална сала во Скопје на компјутер, без оглед во кое спортско друштво е нарпавена обуката
1. Ako si sluzbeno lice i poseduvas nekolku sluzbeni oruzja, dali e ista postapkata ???
2. Kaj nas dali se naoga glok 19 ili 27 ???
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394
1. Ako si sluzbeno lice i poseduvas nekolku sluzbeni oruzja, dali e ista postapkata ???
2. Kaj nas dali se naoga glok 19 ili 27 ???
Ako si ovlasteno lice(policaec, Arm), potvrdata od kaj niv ti go zamenuva lekarskoto i uverenieto za obucenost so oruzje. Znaci treba samo baranje da se podnesi, a za lovno oruzje plus lovecki ispit
 
Член од
10 април 2013
Мислења
747
Поени од реакции
415
Gjoko-mkd me interesira dali dokolku ednas gi izvadis site potrebni dokumenti i kupis pistol ,kako posle ide procedurata ako sakas da kupis uste eden pistol.Dali so istite tie dokumenti moze da si kupis uste eden pistol?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394
Gjoko-mkd me interesira dali dokolku ednas gi izvadis site potrebni dokumenti i kupis pistol ,kako posle ide procedurata ako sakas da kupis uste eden pistol.Dali so istite tie dokumenti moze da si kupis uste eden pistol?
Треба повторно да се поднеси барање за набавка на оружје, лекарското уверение трае 1 година и во таа година можиш да го искористиш повеќе пати. Ако е веќе лекарското истечено треба да се набави ново.

Другите документи како проверки во судот, социјални грижи и полициски проверки, си ги врши службеното лице.

Постапката е иста како и прв пат да поднесуваш.....проверки..првостепена комисија,...ревизиона комисија...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.695
1. Обука за пушка во некое стрелчко друштво:
-Таргет во Скопје,
-Шкорпион во с.Лабуништа -Струга
-Бејбунар во Охрид
-Штип

кошта околу 10 000 денари.

2. Со документот од едно од овие стрелачки друштва одиш во полиција и се пријавуваш за полагање на тест. Тоа се прави во една училница зад Универзална сала во Скопје, а прашањата за тоа можи да се најдат на е-прашања.мк. После положениот теоретски тест се оди на практичен тест-пукање и расклопување. Се уплаќа по 550 денари за секој вид на оружје(пиштол, пушка, карабин)

3. Се уплаќа околу 1200 денари на посебна сметка за полагање на Ловечки испит и се полага во истата просторија (исто на компјутер). Прашањата ги има на истата страна. Овој ловечки испит не е потребен ако не сакаш да си ловџија, туку член на стрелачко друштво.

4. Се вади лекарско уверение(2300 денари) во Здравствен дом Скопје, Битола, Охрид, Тетово, Прилеп, болница Букурешт и Војна болница.

5. Се уплатува уплатница од 250 денари на име на административна такса и се поднесува барање до полицијата каде живееш.

-Се чекаат некои безбедносни проверки и предметот оди на комисија која ти дава или не пролазна. Ако комисијата ти даде позитивна препорака, предметот оди на второстепена комисија во МВР и после тоа добиваш одобрение со кое можиш да купиш пушка.

Регистрацијата на оружјето кошта околу 750 денари
....гледам околу 15500...цело богатство на оваа сиромаштија.., не е ли поевтино да си чуваш малихерка без дозвола над влезна врата????:cool:
За не дај боже , а ако даде да ја употребиш сеедно ти е дал е со дозвола или без неа...,кога веќе не си света крава па никој да не смее да те праша какво тоа пиштољче ти ѕирка од појас...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394
....гледам околу 15500...цело богатство на оваа сиромаштија.., не е ли поевтино да си чуваш малихерка без дозвола над влезна врата????:cool:
За не дај боже , а ако даде да ја употребиш сеедно ти е дал е со дозвола или без неа...,кога веќе не си света крава па никој да не смее да те праша какво тоа пиштољче ти ѕирка од појас...
Vo ovoj slučaj lošo e ako te fatat ...vo zatvor će ti pravat "loši" raboti odpozadi:vozbud:

Vo mojot grad kaj eden vozač na bolnička kola mu najdoa 17 kuršumi od kalašnjikov koi mu gi davaa policajci na gagjanje(se povikuvaa i lekarska ekipa za sekoj slučaj)
Čovekot gi leži 4 godini efektiven zatvor...i ja izgubi i rabotata
 
На врв Bottom