Се за Ловни пушки и карабини и муниција

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.695
Vo ovoj slučaj lošo e ako te fatat ...vo zatvor će ti pravat "loši" raboti odpozadi:vozbud:

Vo mojot grad kaj eden vozač na bolnička kola mu najdoa 17 kuršumi od kalašnjikov koi mu gi davaa policajci na gagjanje(se povikuvaa i lekarska ekipa za sekoj slučaj)
Čovekot gi leži 4 godini efektiven zatvor...i ja izgubi i rabotata
хе,хе...дааа.., ама јас за мојот малихер имам држач над мојата влезна врата од куќата у Тетово.., таму сите турци ги носат "дилдата" без дозвола..., а кај сите турци таму и и гол Асан...:pos:
 
Член од
26 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Прашај те све што сакате околу процедурите за набавка на оружје....јас ја работам таа работа


Има 5 спортски друштва што организираат обуки за ракување со оружје:
1.Таргет во Скопје(пиштол), се наоѓа во спортската сала под кале,
2.Шкорпион Лабуништа, Струга(сите оружја-10 000 денари)
3.Арсенал -Струга(пиштол-6500 денари),
4.Бејбунар-Охрид(пушка, пиштол, мал.кал.пушка)-околу 7000 денари
5.Стрелец Штип(сите видови оружја)-околу 10 000 денари

Лочевки испит(1300 денари) како и испитот за оружје се полагаат на исто место, веднаш зад Универзална сала во Скопје на компјутер, без оглед во кое спортско друштво е нарпавена обуката
Која е процедурата за вадење на одобрение за набавка на полуавтоматска пушка и поштол доколку сум член на стрелачко друштво. Значи не сум за лов туку за спортско стрелаштво, дали процедурата е по едноставна и колку тоа би чинело. Фала однапред.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.093
Поени од реакции
7.389
Која е процедурата за вадење на одобрение за набавка на полуавтоматска пушка и поштол доколку сум член на стрелачко друштво. Значи не сум за лов туку за спортско стрелаштво, дали процедурата е по едноставна и колку тоа би чинело. Фала однапред.
Треба да извадиш лекарско (специјално за оружје), треба да имаш или Уверение за обученост за ракување со оружје или Лиценца за обезбедување(евентуално поранешна дозвола за такво оружје) и потврда дека си член на спортско друштво. После тоа се поднесуваат барања за набавка..и процедурата трае со месеци.

Но малку потешко ги даваат тие за спортско оружје, бидејќи во многу случаеви се знае дека оружјето се употребува за лов, а се нема положено ловечки испит.

А за пиштол уште потешко се добива одобрение. треба малку ``врски`` и ургенции. би помогнало ако си навистина стрелец и приложиш некои уверенија од такмичења, награди, медаљи...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Поради преминување на друг калибар ми останаа 75 куршуми 9мм пара.
дали знае некој како оди продажба на муниција од приватно лице на приватно?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.093
Поени од реакции
7.389
Поради преминување на друг калибар ми останаа 75 куршуми 9мм пара.
дали знае некој како оди продажба на муниција од приватно лице на приватно?
Забрането...т,е, никаде во законот не постои таква опција.

Можиш под рака да се испазариш и ништо повеќе. Повели во Кичево, и браЧата ќе ти ги купат ...а ако почекаш до свадбите во летото..можиш да ќариш и повеќе од тоа.

без зафрканција...можиме тоа лесно да го средиме
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.134
Поени од реакции
1.678
Поради преминување на друг калибар ми останаа 75 куршуми 9мм пара.
дали знае некој како оди продажба на муниција од приватно лице на приватно?
ako gi prodavas kontaktiraj me pp
 
Член од
21 март 2013
Мислења
63
Поени од реакции
44
[/URL][/IMG]
[/URL][/IMG] IMG_20170404_200013.jpg
Eve malce kolekcionarstvo na municija,neznam kako e toa kaj nas regulirano so zakon
Od levo na desno 6,5mm carkano, 303 british, 8x56 stayer i 455 webley
 
Член од
6 април 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво,
Дали некој знае каде во Македонија се продава RED DOT (црвена точка) од оние поквалитетните како AIMPOINT?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
63
Поени од реакции
44
IMG_20170417_152943.jpg
Od levo 8x57,7,62x54R,7x57R,7,62x39,223 rem,,7,62tt,9x19,9x17 od desno ajde pogagajte,stanuva zbor za kalibri koristeni vo ilindenskiot period !?!?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.093
Поени од реакции
7.389
[/URL][/IMG]
[/URL][/IMG] Прегледај го приврзокот 167895
Eve malce kolekcionarstvo na municija,neznam kako e toa kaj nas regulirano so zakon
Od levo na desno 6,5mm carkano, 303 british, 8x56 stayer i 455 webley
Да...регулирано е со закон....ако те фатат(или ти извршат претрес дома) , а ти најдат муниција за која немаш одобрение..одиш во затвот.

Веќе пишав дека во Кичево за 17 куршуми од калашњиков, човекот одлежа 4 години
 
Член од
21 март 2013
Мислења
63
Поени од реакции
44
Sigurno ocenile namera za zloupotreba,iako mislam deka vo slucaj na kolekcionersko poseduvanje na municija ne bi trebalo da ima namera za zloupotreba. Vo mojov slucaj poveke edukativna namera. Me interesira dali ima nekoj drug ko mene,da napravime nekoe zdruzenie ili sl. pa da barame zakonski akti.
Ne veruvam deka etnolozi ili arheolozi od Makedonija bi znaele da gi identifikuvaat kursumite od ilindenskiot period. Sepak toa e istoriska tradicija i kulturana neguvanje na istata.
Inaku vo posed imam nekolku legalni parcinja oruzje od B i C kategorija.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
747
Поени од реакции
409
Moze li nekoj da mi kaze dali za kupuvanje na revolver treba posebna dozvola za nabavka ili dozvolata e ista kako i za pistol t.e kratkocevno ogneno oruzje.?Dali treba posebno da se navede deka sakam da kupam revolver?
 
Член од
18 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ќе може ли некој да ми каже каде/што/како и дали има стрелачки клуб каде се пука со огнено(пиштол) оружје? Рекреативно одам на камник од време на време, но имам желба и за професионално за да би се натпреварувал доколку го има тоа во нашава држава.

Друга работа што ме интересира е околу дозволата за истото, за спортско стрелање. Како што прочитав во темава скоро невозможно да се земе...
Додатно, и некои измени има/ќе имало околу законот:

http://infomax.mk/wp/измени-во-законот-за-оружје-ограничен/
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
638
Поени од реакции
300
Ќе може ли некој да ми каже каде/што/како и дали има стрелачки клуб каде се пука со огнено(пиштол) оружје? Рекреативно одам на камник од време на време, но имам желба и за професионално за да би се натпреварувал доколку го има тоа во нашава држава.

Друга работа што ме интересира е околу дозволата за истото, за спортско стрелање. Како што прочитав во темава скоро невозможно да се земе...
Додатно, и некои измени има/ќе имало околу законот:

http://infomax.mk/wp/измени-во-законот-за-оружје-ограничен/
јави се во ЗИП кај Иле, распрашај се
https://www.facebook.com/pg/Zip-Sportsko-Civilno-Streliste-102630380159360/about/?ref=page_internal

за дозвола единствен начин и да ја добиеш е за "спортско стрелање" , и тоа со врски е тешкичко и долго...

јас лани летото само положив дека сум способен да ракувам и да отпочнам постапка за барање дозвола, ама не сум поднел ако некад почнам ке пишам :)
 
На врв Bottom