Се за Ловни пушки и карабини и муниција

Член од
18 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
1
јави се во ЗИП кај Иле, распрашај се
https://www.facebook.com/pg/Zip-Sportsko-Civilno-Streliste-102630380159360/about/?ref=page_internal

за дозвола единствен начин и да ја добиеш е за "спортско стрелање" , и тоа со врски е тешкичко и долго...

јас лани летото само положив дека сум способен да ракувам и да отпочнам постапка за барање дозвола, ама не сум поднел ако некад почнам ке пишам :)
Oкеј, фала ти на инфо. А околку измениве во законот, дали е „усвоено“ за +25год или уште е над 18? Друга работа, дали е се исто како од прва страна постот на gjoko-mkd што има пишано околу вадење на дозволата или до сега има нешто плус изменето? Лекарското исто е како за возачка?
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
638
Поени од реакции
300
Oкеј, фала ти на инфо. А околку измениве во законот, дали е „усвоено“ за +25год или уште е над 18? Друга работа, дали е се исто како од прва страна постот на gjoko-mkd што има пишано околу вадење на дозволата или до сега има нешто плус изменето? Лекарското исто е како за возачка?
така е уште мислам ко што пишал gjoko-mkd, за лекарското не ми текнува ама ништо посебно.

за измениве у законот не знам, ама ако си мал не знам колкави се веројатностите и да ти дадат, знам дека идат инспектори дома, зоборат посебно со мајка ти, татко ти , итн. п
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
243
Поени од реакции
54
дали некој може да ми каже која е процедурата за продажба на оружје-ловечка пушка (со дозвола) односно купувачот да има одобрение за набавка на оружје
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
дали некој може да ми каже која е процедурата за продажба на оружје-ловечка пушка (со дозвола) односно купувачот да има одобрение за набавка на оружје
@gjoko-mkd
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.076
Поени од реакции
7.364
дали некој може да ми каже која е процедурата за продажба на оружје-ловечка пушка (со дозвола) односно купувачот да има одобрение за набавка на оружје
Odite na notar i tamu pravite kupoprodažen dogovor. Prodavačot ja nosi Dozvolata...kupuvačot Odobrenieto za nabavka. Kupuvačot odi vo svojata opština( policija) i go prijavuva oruzjeto za registracija. Prodavačot so svojata dozvola za oruzje odi vo svojata opstina ( policija) i go odjavuva oruzjeto od registarot
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Odite na notar i tamu pravite kupoprodažen dogovor. Prodavačot ja nosi Dozvolata...kupuvačot Odobrenieto za nabavka. Kupuvačot odi vo svojata opština( policija) i go prijavuva oruzjeto za registracija. Prodavačot so svojata dozvola za oruzje odi vo svojata opstina ( policija) i go odjavuva oruzjeto od registarot[/QUOTE
 
Член од
3 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Baikal ili hoglu poluavtomatski me interesira vase mislenje i iskustvo ne prasuvam za cena tuku za karakteristiki .
 
Член од
6 април 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Imam videno Baikal 153 cevkata kako zebra mu bese (zar'gjana) i mu go nemase "petleto" so stoi na zatvaracot. Nekolku kolegi se zalat na zaglavuvanje na 153 i 155. Sekako ima i srekni korisnici. Sto se odnesuva za Huglu, osven vo prodavnica, na drugo mesto nemam videno (na teren). Do pred 2 dena bev vo Turcija, tamu Huglu-to i Ata arms mnogi gi falat i cenat (kako da se kolnat vo niv) prezadovolni se. Dvete se okolu 400€ (evtino za nas bidejki lirata e padnata). E sega, Jas veke 5ta godina imam Hatsan Xtreme i iskreno sum prezadovolen. Nikogas nema zaglaveno, niti pa pojaveno r'gja (ima ubavo tretirana cevka) i ne bi go menuval za nisto, a i nesto poevtin e (-30%).
Jas bi go odbegnal Baikal, bidejki okolu mene lovcite se nezadovolni. Hugluto e ubavo na izgled i izrabotkata mu e so nekoj stepen nad Hatsan i Baikal. Hatsan Xtreme i Supreme se extra mashini.

Pozz i srekno pri izborot!

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
На врв Bottom