Се за Армијата и Специјалните единици во Армијата

JohnnyBCool

Disco Casualty
Член од
12 септември 2010
Мислења
60
Поени од реакции
43
Дефинитивно мислам дека треба да се воведе редовно и задолжително одење во војска (Тоа доаѓа од средношколец кој се "пијанчи и дрогира" :pos: ). Шала на страна, мислам дека кога поминат оние години кога сите го прават тоа во средно, треба да следи еден период на "враќање во реалноста" и едноставно дисциплинирање на младите луѓе и воведување во еден сосема друг свет.
И тоа е само подобрувањето на личен план, додека за државата секако дека ќе биде добро да има што повеќе обучени и подготвени поедници за недај боже што вика народот :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Троши нафта евтина е, па добро ќе зарѓа тенкчета :icon_lol:.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Да баш заради тоа.Има некои родители што не знаат има некои што не се во можност и трети кои едноставно ги разгалуваат.
Денес е хаотично време и во трката родителите да им обезбедат се за нормален живот на децата тие несакајќи ги запоставуваат самите нив.
И не знам зошто викаш да ги влечкаме.
Верувај една година дисциплина нема лошо да му дојде на никој многу млади кои не знаат што да прават со животот па земаат се пијанчат и дрогираат ќе ги врати на вистинскиот пат исто така и тие кои се физички неподготвени за една година ќе се средат и после тоа сами ќе продолжат по тој тек.

Искрено јас со одење во војска не гледам негативни последици.
Најлошо што може да ти се случи е да ти се погоди некој сељак командант што ќе се издерава без потреба што во споредба со сите позитивни работи што ќе се случат е незначајно.
Еве ако знаеш нешто што лошо би влијаело на мене(и на сите што би оделе во војска) кажи ми што би било тоа јас искрено не можам да го согледам пошто од твојот пост некако си негативно настроен кон војската.
Јас гледам негативна страна со тоа што ме тераш.Ако не сакам да служам војска не ни треба да служам војска.Зошто јас да бидам приморан да служам војска зошто некој не знае да си го воспита детето? Тоа не е мој проблем.

Каде сум потпишал кога сум се родил дека ќе и дадам 1 година од мојот живот на државата да ме тренерира како куче за во иднина ако и треба мојата смрт да може да ме повика?

Подобро би било ако сакаш да имаш државна функција или работа да мора да имаш служено војска па кој сака да работи во државна админситрација нека се мрцвари 1 година за џабе.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Јас гледам негативна страна со тоа што ме тераш.Ако не сакам да служам војска не ни треба да служам војска.Зошто јас да бидам приморан да служам војска зошто некој не знае да си го воспита детето? Тоа не е мој проблем.

Каде сум потпишал кога сум се родил дека ќе и дадам 1 година од мојот живот на државата да ме тренерира како куче за во иднина ако и треба мојата смрт да може да ме повика?

Подобро би било ако сакаш да имаш државна функција или работа да мора да имаш служено војска па кој сака да работи во државна админситрација нека се мрцвари 1 година за џабе.
Ок не викам не ,но некако многу негативен пристап имаш ако гледаш така и училиштево што одиш до средно задолжително те приморуваат. Ако ме прашаш мене секој што мисли дека е целосно слободен живее во една голема илузија.
Единствен начин за тоа што велиш никој да не те приморува е да живееш во дивината се додека живееш со луѓе ќе бидеш приморуван на нешта кои можеби ќе бидат добри ,а можеби не ,но ти сепак ќе бидеш приморан и никој не те прашува дали сакаш или не.
Не само кај нас туку и секаде во светот е така како што ја опишуваш ти апсолутната слобода е илузија.
Освен тоа не би рекол ти дека мора да се бориш за државата ,но што ќе биде со твоето семејство и твојата неспособност да го заштитиш дотичното?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ок не викам не ,но некако многу негативен пристап имаш ако гледаш така и училиштево што одиш до средно задолжително те приморуваат. Ако ме прашаш мене секој што мисли дека е целосно слободен живее во една голема илузија.
Единствен начин за тоа што велиш никој да не те приморува е да живееш во дивината се додека живееш со луѓе ќе бидеш приморуван на нешта кои можеби ќе бидат добри ,а можеби не ,но ти сепак ќе бидеш приморан и никој не те прашува дали сакаш или не.
Не само кај нас туку и секаде во светот е така како што ја опишуваш ти апсолутната слобода е илузија.
Освен тоа не би рекол ти дека мора да се бориш за државата ,но што ќе биде со твоето семејство и твојата неспособност да го заштитиш дотичното?
Јас нигде не реков дека сум за задолжително образование прво :). А за тоа што викаш како ќе го заштитам семеството гарант нема со тоа што ќе поминам една година принудно во војска.Гледам генерацииве што беа во ЈНА сите се како Рамбо.

A за тоа ти што го викаш за слободата не е баш тали темава не е за тоа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Јас нигде не реков дека сум за задолжително образование прво :). А за тоа што викаш како ќе го заштитам семеството гарант нема со тоа што ќе поминам една година принудно во војска.Гледам генерацииве што беа во ЈНА сите се како Рамбо.

A за тоа ти што го викаш за слободата не е баш тали темава не е за тоа.
Абе добро што да ти речам сега најголем проблем е што училиштата не ја завршуваат својата работа како што треба, всушност тие се војската на денешницава.
Ама на часови се урла ,а на физичко освен поголемиот дел од машките и 1% од женските другите се пасивни посматрачи.
Дали си за училиште или не тоа си е твоја работа ,но ако велиш дека си против едукација тогаш немам коментар.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Јас нигде не реков дека сум за задолжително образование прво :). А за тоа што викаш како ќе го заштитам семеството гарант нема со тоа што ќе поминам една година принудно во војска.Гледам генерацииве што беа во ЈНА сите се како Рамбо.

A за тоа ти што го викаш за слободата не е баш тали темава не е за тоа.
Кога би бил во конфликт со некој од Генерациите на ЈНА, било во специјални задачи или во пукање со оружје би те растурил и би ти внел став како смррта да си ја видел.....исто велеа и други но овде каде што живеам кај мене еден од специјалните сили поранешни на ЈНА а после беше во специјални сили на АРМ се закрчка со некои од партија, потоа му дојдоја дома да го убиваат и него и ФАМИЛИЈАТА....знаеш што им направи...не ги уби....инавалиди се сега без глуждови....неколку души беа....ете како си ја заштити фамилијата, а кога би ти дошле тебе така што би направил освен што ќе плачеш и ќе си мислиш како на филмовите одеднаш ќе излези полиција од негде.......
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Кога би бил во конфликт со некој од Генерациите на ЈНА, било во специјални задачи или во пукање со оружје би те растурил и би ти внел став како смррта да си ја видел.....исто велеа и други но овде каде што живеам кај мене еден од специјалните сили поранешни на ЈНА а после беше во специјални сили на АРМ се закрчка со некои од партија, потоа му дојдоја дома да го убиваат и него и ФАМИЛИЈАТА....знаеш што им направи...не ги уби....инавалиди се сега без глуждови....неколку души беа....ете како си ја заштити фамилијата, а кога би ти дошле тебе така што би направил освен што ќе плачеш и ќе си мислиш како на филмовите одеднаш ќе излези полиција од негде.......
Кај реков јас дека регуларната војска и специјалците од ЈНА не си ја знаеле работата.Јас зборам за регрутите кои поминале по 1 година воена обука.Најверојатно и тие од партија шт оги збориш што му отишле на специјалецот ја добиле големата обука за време на ЈНА.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Кај реков јас дека регуларната војска и специјалците од ЈНА не си ја знаеле рабтоата.Јас зборам за регрутите кои поминале по 1 година воена обука.Најверојатно и тие од партија шт оги збориш што му отишле на специјалецот ја добиле големата обука за време на ЈНА.
Регрутите кои ја поминале регуларанта 1 годишна војска ќе видат што е пушка и дали исто како на кантер и COD , оти 80 проценти од денешниве мислат дека калашот ако мериш навистина во некој и ако сецкаш сигурно му даваш headshot било и од километар во реално.......

а тие од партија што му дошле на гости беа пичлемиња од 26-30 години кои мислеа дека го фатиле господ за мадиња што им дале по еден пиштол.........ама згрешиле каде гибаат.....
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Оваа армија треба да се користи за тоа за што е формирана, а не за вежби. Треба да ослободи 20% од територијата на РМ во Западниот и Северниот дел зашто таму не функционираат институциите на РМ.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Абе добро што да ти речам сега најголем проблем е што училиштата не ја завршуваат својата работа како што треба, всушност тие се војската на денешницава.
Ама на часови се урла ,а на физичко освен поголемиот дел од машките и 1% од женските другите се пасивни посматрачи.
Дали си за училиште или не тоа си е твоја работа ,но ако велиш дека си против едукација тогаш немам коментар.
Ова ќе биде многу офф топик али ај да одговорам.

Прво јас немам ништо против едукација али мислам дека родителите и самото дете треба да одлучат што ќе учи детето а не некој министер.Место на централно ниво да се кажува кој што ќе учи би требало секое дете само да мора да добие задолжителен курс по математика и македонски и да мора да положи државна матура на тие предмети без разлика на националност..А останатите предмети да бидат избрани од родителот.Секое школо и секој професор би си имал своја програма и самите родители и ученици би можеле да бираат.Нешто на база како на факултет.

Така ти како што викаш кога ќе го види родителот детето дека му е закржлавено ќе го запише на по час физичко секој ден кај најстрогиот професор и овој ќе го среди.Ако пак некој родител гледа дека детето му е гениј за математика место физичко сите тие часови ќе му ги запише како математика.

Ако пак некој родител мисли дека детето ќе му добие многу подобро образование ако он сам го образува ( или само оделни предмети ако родителот е професор или добро запознаен со некоја тематика ) би требало да му бидат уплатени на сметка парите кои се предвидени за предметите кои тој ученик би требало да ги запише.

А не како сега кај 70% од родителите школото е место каде можат да го остават детето 6-7 саати без да се замараат што прави и секако каде он треба да биде одличен со сите 5ки за да се запише во добро средно за да не мора да се замараат уште 4 години.
--- надополнето: 22 април 2012 во 19:54 ---
Регрутите кои ја поминале регуларанта 1 годишна војска ќе видат што е пушка и дали исто како на кантер и COD , оти 80 проценти од денешниве мислат дека калашот ако мериш навистина во некој и ако сецкаш сигурно му даваш headshot било и од километар во реално.......

а тие од партија што му дошле на гости беа пичлемиња од 26-30 години кои мислеа дека го фатиле господ за мадиња што им дале по еден пиштол.........ама згрешиле каде гибаат.....

Што ако видат пушка кога за да имаат пушка дома легално треба да се искозат од попунување бирократија во МВР и потоа сепак дали ќе им дадат дозвола додека пак криминалците секогаш го имаат оружјето ( тука ги вклучувам и тие со значка ).
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ова ќе биде многу офф топик али ај да одговорам.

Прво јас немам ништо против едукација али мислам дека родителите и самото дете треба да одлучат што ќе учи детето а не некој министер.Место на централно ниво да се кажува кој што ќе учи би требало секое дете само да мора да добие задолжителен курс по математика и македонски и да мора да положи државна матура на тие предмети без разлика на националност..А останатите предмети да бидат избрани од родителот.Секое школо и секој професор би си имал своја програма и самите родители и ученици би можеле да бираат.Нешто на база како на факултет.

Така ти како што викаш кога ќе го види родителот детето дека му е закржлавено ќе го запише на по час физичко секој ден кај најстрогиот професор и овој ќе го среди.Ако пак некој родител гледа дека детето му е гениј за математика место физичко сите тие часови ќе му ги запише како математика.

Ако пак некој родител мисли дека детето ќе му добие многу подобро образование ако он сам го образува ( или само оделни предмети ако родителот е професор или добро запознаен со некоја тематика ) би требало да му бидат уплатени на сметка парите кои се предвидени за предметите кои тој ученик би требало да ги запише.

А не како сега кај 70% од родителите школото е место каде можат да го остават детето 6-7 саати без да се замараат што прави и секако каде он треба да биде одличен со сите 5ки за да се запише во добро средно за да не мора да се замараат уште 4 години.
Ова што го велиш во теорија не е лошо ,но според мене практично не верувам дека е многу остварливо.
И јас сум за тоа да имаат децата поголем избор што сакаат да учат, но сум против децата да учат дома сепак школите се места не само за учење туку и за социјализација на младите.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Јас нигде не реков дека сум за задолжително образование прво :). А за тоа што викаш како ќе го заштитам семеството гарант нема со тоа што ќе поминам една година принудно во војска.Гледам генерацииве што беа во ЈНА сите се како Рамбо.

A за тоа ти што го викаш за слободата не е баш тали темава не е за тоа.

Ама генрациите што биле во ЈНА а обогами и од 92' и во нашава армија, барем знаат како ракува со пушка ... а ти, што знаеш ??? !
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Кога би бил во конфликт со некој од Генерациите на ЈНА, било во специјални задачи или во пукање со оружје би те растурил и би ти внел став како смррта да си ја видел.....исто велеа и други но овде каде што живеам кај мене еден од специјалните сили поранешни на ЈНА а после беше во специјални сили на АРМ се закрчка со некои од партија, потоа му дојдоја дома да го убиваат и него и ФАМИЛИЈАТА....знаеш што им направи...не ги уби....инавалиди се сега без глуждови....неколку души беа....ете како си ја заштити фамилијата, а кога би ти дошле тебе така што би направил освен што ќе плачеш и ќе си мислиш како на филмовите одеднаш ќе излези полиција од негде.......

Добро а реално да збореме, па и што обука имале во ЈНА тие што служеле, ... така наречена комунистичка обука, гледале на тоа дека мора да идат и дека ако не идат ќе одат на Голи Оток, и иделе у војска колку да им помини редот ... специјални единици може имало али биле малубројни ...среќе дека никој никогаш после втората светска војна не ја нападнал СФРЈ иначе ќе е било интересно ... Сржта и главната сила на ЈНС биле големиот број на тенкови кој ги имала армијата ... што покасно во деведесетите ќе се покажат и пресудни за многу битки низ Хрватска и Босна ... практички без машинеријата ЈНА била еднаква како усташите и муџахедините !

P.S - Едина по спремна единица за кој и самите војници на ЈНА признавале се аркановците ( покасно ''Црвените Беретки'' - кој што произлегле фактички од аркановите тигри, најпрво биле наречени '' Супер Тигри '' )
--- надополнето: 22 април 2012 во 20:47 ---
Дали би се кладел на таа претпоставка?
Џабе ќе се кладам коа не те знам кој си ... и како ќе знаеме кој ќе победи ...:pos: ... абе искуство си е искуство у секој случај малку нешто да знаеш од сферата на оружјето може да ти помогне !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom