Се е ок, нели?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Кога сум даун тоа секогаш им го навестувам на луѓето за да не ме чепкаат. Ако некој ми збори, макар и за мое добро ме вади од такт и тогаш ја праам големата...

Ми се дешава понекогаш и да заплачам(ако не сум некој тип на чоек шо цмиздри, повеќе проблем би решила со тепање отколку со плачење)ама плачењето е повеќе од нервоза отколку од нешто друго.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Ako mi e tesko nikogas nema da go pokazam toa zasto ke pocnat odma lugeto da te sozaluvaat!! Zatoa i koga mi e ubavo i koga mi e tesko si se smeam ne im davam na drugite da znaat kako mi e(so nekolku isklucoci)!
Solzi nikogas!!
Kako peese Vlado Janevski... Sto i da e ke pomine!!
 
N

NeMiRnA

Гостин
Lady Satori напиша:
Е сега се наметнува и друга проблематика, зарем луѓето најчесто не се грижат само за тоа да те искористат и да те повредат е сега ако знаат како ти е, тоа можат да го искористат против тебе???
Mozebi u takvi momenti moeto ego e sonlivo no ne i celosno zaspano.Kako sto kazav da si emotiven neznaci da si slaba licnost.Pa ne sum glupava,znam da ja kontroliram situacjata,bez razlika kolku i da mi e tesko,a i sepak toa se luge sto me cenat i gi cenam,kako sto kazale nemozes da si gi izberes roditelite i komsiite ama zatoa prijatelite mozes.Imam use neso da dopisam ama brzam!
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Ми се има случено во повеќе наврати. Све се руши, а ја покажувам дека сум супер расположен, како ништо да не се случува.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Lady Satori напиша:
Е сега се наметнува и друга проблематика, зарем луѓето најчесто не се грижат само за тоа да те искористат и да те повредат е сега ако знаат како ти е, тоа можат да го искористат против тебе???
Сакале да си признаеме или не, тоа е така и точка. Јас просто неможам да престанам да се чудам колку се злобни луѓето. Секако поради таа грда особина на повеќето (нормално не се сите такви), ни се наметнува сама по себе глумата ... секој од нас несвесно се заштитува со таа глума за да не биде повреден, како што верувам дека барем еднаш бил.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
placi,vikaj,samo ne dozvoluvaj mu na neprijatelot da doznae deka stradas ke te unisti.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Па ми се случи ова баш вчера и се ми беше испревртено и дури сообраќајка направив и кога дојдов дома како зомби бев и легнав веднаш да спијам ама сабајлево кога станав на мобилниот гледам пораки и тоа едно чудо и кога гледам се се променило во текот на ноќта и дури уштеподобро станало одколку што беше!
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
hmm..nikogas neznam da gi krijam emociite..takva licnost sum,sekogas reakciite me izdavaat,nekogas duri i ne se trudam da ne go pokazam ona sto go custvuvam!Megutoa,koga stanuva zbor vo izrazuvanje na moite slabosti,na moite slabi tocki e togas sum zatvorena!Tesko deka bi priznala deka mi e tesko,deka nekoj me navredil ili deka sum doziveala neuspeh..

ViRuS напиша:
Па ми се случи ова баш вчера и се ми беше испревртено и дури сообраќајка направив и кога дојдов дома како зомби бев и легнав веднаш да спијам ама сабајлево кога станав на мобилниот гледам пораки и тоа едно чудо и кога гледам се се променило во текот на ноќта и дури уштеподобро станало одколку што беше!
ne razbrav..ima li ova vrska so temava??:lud::lud::lud:
 
С

Сатори

Гостин
Dark Angel напиша:
placi,vikaj,samo ne dozvoluvaj mu na neprijatelot da doznae deka stradas ke te unisti.
Ако ја земеш конкретната ситуација, тогаш да.Ако земеш хипотетички јас зборував за сите, не само за моите непријатели.:toe: Иако не треба да го правам тоа што го правам сепак...не можам да дозволам да не го форсирам тој силен карактер бидејќи за личност како мене е неопходен.Дека и да сакам не можам од него да избегам
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Epa moja mila Lady znaes kaj da me najdes :)
 
С

Сатори

Гостин
Е сега...си го сменив мислењето!:salut:
Што ќе постигне една личност ако постојано глуми, режира претстави, крои персоналитет и секогаш е насмевната, за сите останати да мислат дека нејзиниот живот е фанатастичен, а во суштина е мизерен.Епа нема да постигне ништо.
Зошто никој не го живее твојот живот, освен ти самиот.Што ако сите се убедени дека се е супер, кога во суштина не е.Тоа ќе ти помогне или ќе те навлече на идејата дека мора така да биде и никако поинаку...
Епа тогаш...зошто да глумиме!:jaj:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Лејди Сатори напиша:
Е сега...си го сменив мислењето!:salut:
Што ќе постигне една личност ако постојано глуми, режира претстави, крои персоналитет и секогаш е насмевната, за сите останати да мислат дека нејзиниот живот е фанатастичен, а во суштина е мизерен.Епа нема да постигне ништо.
Зошто никој не го живее твојот живот, освен ти самиот.Што ако сите се убедени дека се е супер, кога во суштина не е.Тоа ќе ти помогне или ќе те навлече на идејата дека мора така да биде и никако поинаку...
Епа тогаш...зошто да глумиме!:jaj:
За да ги скриеме своите слабости. Да се заштитиме себеси од тоа да бидеме повредени. Пак ќе кажам, тоа е некој вид заштитен механизам. Полесно е да те повредат ако ги знаат твоите слаби точки. Ако успееш да ги скриеш и да им се сервираш себеси како силен и непокослив, полесно ќе се заштитиш од она што сака да ти наштети. Ако се покажеш како ранлив и слаб, ќе ги искористат твоите слабости против тебе и ќе те “соборат„. Лекција на животот намбр 1. :)

На крајот на краиштата, зошто да НЕ глумиме. :) Животот е театар, се е глума... Глумиме дека уживаме во нечие друштво, глумиме дека ни е фина комшиката од трети, иако не ја поднесуваме органски, глумиме лажни насмевки, глумиме почит спрема авторитети кои воопшто не ги почитуваме, глумиме рамнодушност кога не сакаме да покажеме дека сме нервозни, глумиме дека ни се свиѓаат колачите на пријателката за да не ја навредиме, глумиме дека имаме помалку години отколку што навистина имаме (ова за дамите во години:)), глумиме главоболка за да не идеме у школо, глумиме оргазам за да не го разочараме партнерот...:)

Се е глума бе Сатори. Ако ништо друго не се покажува такво какво што навистина е, тогаш зошто да не глумиме среќа кога ни се плаче, сила кога сме скршени, радост кога сме тажни...?!
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
не знам да кријам емоции..некоја работа нешто ама секогаш ме идава...такава сум...и кога ми се има случено нешто такво колку и да го кријам да се обидувам да се заштитам една мала ситница знае се да расипе...а кога станува ззбор за слаба точка...знам да ја скријам...многу добро!
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Sekogas, ama bas sekogas pokazuvam deka mi e dobro. Nesakam da dozvolam da mi se doznae slaba tocka, da se vidi deka sum ispadnala "slaba" vo nekoi odredeni situacii. Se trudam da go cuvam za sebe ili toa da go kazam na nekoj koj go custvuvam navistina blizok do mene, da znam deka toj nekoj me pocituva i ceni vo sekoj smisol, i me prifaka takva kava sto sum, no losoto e sto dvapati probav i se izgorev zatoa sego toa go smestuvam dlaboko vo mene. Toa se sobira i na kraj za sitnici ke puknam. Pa sepak malite raboti go cinat svetot, ako ne pocnes so nesto malo ne ke mozes da stignes i do golemoto.
Ne sum osoba koja saka da i bide doznaena nejzinata emotivna strana, sekogas se trudam da bidam "cvrsto do zemja" i da gi kontroliram emociite. Za cudo mi uspeva, no vo poslednive nekolku dena :) malku se izdavam, no sepak pozitivno!!!
 
С

Сатори

Гостин
PSYtisfaction напиша:
За да ги скриеме своите слабости. Да се заштитиме себеси од тоа да бидеме повредени. Пак ќе кажам, тоа е некој вид заштитен механизам. Полесно е да те повредат ако ги знаат твоите слаби точки. Ако успееш да ги скриеш и да им се сервираш себеси како силен и непокослив, полесно ќе се заштитиш од она што сака да ти наштети. Ако се покажеш како ранлив и слаб, ќе ги искористат твоите слабости против тебе и ќе те “соборат„. Лекција на животот намбр 1. :)

На крајот на краиштата, зошто да НЕ глумиме. :) Животот е театар, се е глума... Глумиме дека уживаме во нечие друштво, глумиме дека ни е фина комшиката од трети, иако не ја поднесуваме органски, глумиме лажни насмевки, глумиме почит спрема авторитети кои воопшто не ги почитуваме, глумиме рамнодушност кога не сакаме да покажеме дека сме нервозни, глумиме дека ни се свиѓаат колачите на пријателката за да не ја навредиме, глумиме дека имаме помалку години отколку што навистина имаме (ова за дамите во години:)), глумиме главоболка за да не идеме у школо, глумиме оргазам за да не го разочараме партнерот...:)

Се е глума бе Сатори. Ако ништо друго не се покажува такво какво што навистина е, тогаш зошто да не глумиме среќа кога ни се плаче, сила кога сме скршени, радост кога сме тажни...?!
Баш тоа...го научив тоа, го знам и дојдов до заклучок дека тоа тотално ме разочарува.
И што ако сакаат да ме уништат, слободно..нема проблем, со лагите само сама себе ќе се уништам, ќе си ја продадам душата, е не може, моја си е, си ја сакам.
Не зборувам јас за лажење од пристојност, за правила или за лажење кога тоа некому може да му помогне, зборувам за произволното лажење, како ти е?супер, добар ли си?ок сум
И тоа што фрустрира е дека тоа прашање не е за навистина да кажеш како си, туку само за два реда муабет...епа преку глава ми е од тоа.:pop:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom