Сеќавањето на првата љубов е поопасно од дрога?

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248


01.06.2007 Сеќавањето на првата љубов создава поголема зависност од која било дрога и многу возрасни луѓе не можат да го избегнат повторното вљубување во својата љубов од младоста.
Научниците тврдат дека првата љубов не може да се избрише од сеќавањето и предупредуваат дека повторна средба со таа личност може да предизвика неповратни последици вклучувајќи и пропаст на брак.
„Тоа не е како нормална врска“ - тврди Ненси Калиш, психолог од Универзитетот во Сакраменто, која 14 години ги проучува овие врски.
Една 60 годишна жена рекла дека повторната средба со љубовта од младоста ја погодила како гром. На годишнина од матурата тој и рекол дека заминувањето во Виетнам во 1965 година му била најтешката работа во животот бидејќи морал да се раздели од неа.
Проблемите настануваат ако некогашните партнери се во брак со друга личност, а интернетот дополнително ги влошува работите бидејќи овозможува полесно поврзување.

Овој артикл го видов на страната на А1. Точно е дека сеќавањето на првата љубов буди во нас спомени и чувства коишто не се опишливи. Но зошто е тоа така? Дали е така затоа што сме „вљубени во љубовта“ или затоа што навистина личноста е таа што ни го исполнува сето срце? Љубов или личност? Што мислите?

Личен став : вљубеност во љубовта. :wink:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Мојата прва љубов ја немав сретнато 10-може и повеќе години,кога ја сретнав се осетив само онака малку вознемирено али далеку од нешто во стил на :-Леле останав без здив!Иако во него сум била заљубена, да,затоа и сум била во таа врска,само не сум го сакала!Било моментално и се заборавило,онака детска љубов!
Верувам дека кај некоои луѓе првата љубов толку им оставено траг,што можно е да се случува тоа што погоре го прочитавме!
Али да ми пропадне брак поради првата љубов-никако!
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Gluposti nevideni!!!
Kako da ne, edna 60-godishna starica, ocajna poradi neuspeshnata vrska,nepovratnata mladost i godini ke bide urnek za neshto sto ne postoi!!!
Smeshno e stvarno, sto ne ke mu istekne na ovie naucnicive!
Jas ja srekavam prvata ljubov skoro sekoja godina i mi budi samo drugarsko cuvsto, nishto drugo:smir:
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Во теорија,звучи опасно,ама не сум сигурна дека е така во пракса.Се имам видено повеќе пати со мојата прва љубов (случајно),сме си размениле 2-3 збора од општа култура,едно гушкање и поздрав по дома,ама тоа е тоа.Тој си е женет,јас сум мажена,си праќаме смс за Нова Година и Велигден,и тоа е тоа.Ниту јас паѓам на теме кога ќе го видам,а верувам дека и тој не се топи од љубов кога ќе ме види.И да бидам најискрена,нема некое посебно чувство што ме совладува кога ќе го видам,ми текнува само на едно убаво,поминато,свршено време.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Првата љубов,се мисли на првата девојка,првата симпатија,или првата кон која си чувствувал нешто преголемо без разлика дали ти била девојка или не?......Ако е ова третово можда има вистина,ама до толку па да си имам добар брак и наеднаш ја здогледувам старата љубов и останувам без зборови...
/ме иде дома:жено,се разведуваме,ја најдов мојата прва љубов,неа ја сакам појќе од тебе :tapp: :pos:

А пак замислете старата ви љубави,пораснала во прекрасна прасица за јадење :pos:
 
Член од
30 мај 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Fluffy напиша:
Во теорија,звучи опасно,ама не сум сигурна дека е така во пракса.Се имам видено повеќе пати со мојата прва љубов (случајно),сме си размениле 2-3 збора од општа култура,едно гушкање и поздрав по дома,ама тоа е тоа.Тој си е женет,јас сум мажена,си праќаме смс за Нова Година и Велигден,и тоа е тоа.Ниту јас паѓам на теме кога ќе го видам,а верувам дека и тој не се топи од љубов кога ќе ме види.И да бидам најискрена,нема некое посебно чувство што ме совладува кога ќе го видам,ми текнува само на едно убаво,поминато,свршено време.
Темава е за ПРВА ЉУБОВ во буквален смисол а не во прво вљубување прва девојка прв дечко или прв бакнеж
инаку и јас се сложувам дека првата Љубов е поопасна од дрога поради тоа шо имам такво "катастофално искуство" и навистина ми е тешко

СпаЈдеР напиша:
Првата љубов,се мисли на првата девојка,првата симпатија,или првата кон која си чувствувал нешто преголемо без разлика дали ти била девојка или не?......Ако е ова третово можда има вистина,ама до толку па да си имам добар брак и наеднаш ја здогледувам старата љубов и останувам без зборови...
/ме иде дома:жено,се разведуваме,ја најдов мојата прва љубов,неа ја сакам појќе од тебе :tapp: :pos:
Абе ако таа е веќе венчана зарем ти ќе си го растураш твојот брак за некоја шо навистина си ја сакал кога веќе имаш покрај себе некоја шо и значиш поради некоја причина и која шо те сака и цени каков шо си?
А пак замислете старата ви љубави,пораснала во прекрасна прасица за јадење :pos:
и ова ми се има случено и останав со отворена уста и си заминав како да не сум ја видел затоа шо имав лош крај со нејзе и плус ме исплаши кога ја видов , само шо таа не ми беше баш љубов
 
С

Сатори

Гостин
Хммм...
Верувам дека не би упропастила едни 10-20 години работа, да создадам семејство и сигурност за мојата прва љубов.
Јебига, и денес јас него многу го сакам, секогаш ќе го сакам.
Ама тоа не значи дека не сум способна да се контролирам кога станува збор за него.
Така да, вљубеност во љубовта најверојатно.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Вљубеност во љубовта...
Без разлика на се што ќе се случува понатаму секогаш ќе имам посебни чувства кон него... Ама тие чувства не значи дека треба да се причина за прекин на некоја постоечка врска...:smir:
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Убаво за мене што мојата прва љубов е мажена, ама мажена е за комшијата. Леле ако ми дојде некој ден на кафе ....
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Можеби ќе дадев потврден одговор на темава ако ја читнев пред 3-4 месеци!
Не беше вистинска љубов..беше онаа детска и траеше една вечер,али сеќавањето скоро 4 години!
И да беше некоја вљубеност во љубовта,зашто сум сигурна дека не беше во личноста!
И секогаш со неговото појавување останував без воздух...али сепак се заменува..со онаа вистинската љубов!
Значи не е поопасно од дрога!:smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Зависи за каква дрога праиме муабет. :pos:
Не, шала на страна, мислам дека не се работи за вљубување во личноста, ниту во љубовта, туку некое (повторно) приврзување за чувството што не држело дури сме биле со нашата прва љубов... Она возвишено чувство на безизмерна среќа, кое претходно не сме го почувствувале (дека е прва љубовта нели:)). Првиот пат во било која поважна работа што ни се случила секогаш долго го паметиме... Затоа се случува да ни се јават пак истите пеперутки во стомакот кога ќе го/ја видиме после некое време пак, и не наведуваат ваљда да помислиме дека повторно се заљубуваме во првата љубов...:)
Ама дека би растурила среќна врска или не дај боже брак со човек во кој сум вљубена, само поради „пеперутките“... Не верувам.:) Мада никогаш не се знае...
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Da ja procitav temava pred povtorno da se zaljubam ke recev so sigurost deka mojata prva ljubov ke mi ostane vecna opasna droga.. no sega koga povtorno sakam.. sfativ deka ljubovta e edna i ja nosime vo sebe.. taa preminuva od edna vo druga licnost i samo ja cuvstvuvame posilna taa sto e vo momentot.. mozebi vo los period bi se potsetile na nesto ubavo sto sme go imale prethodno, no toa e samo zatoa sto kako luge sme strasno neblagodarni i sekogas gi cenime i sfakame rabotite poveke otkako ke gi izgubime!
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Не би рекла дека првата љубов е како дрога затоа што таа личност ни го исполнува срцето бидејќи после таа личност (т.е после првата љубов) многу јасно дека пак ќе се заљубиме и ќе најдеме личност која исто така ќе ни го исполнува срцето, исто така ќе ја сакаме и почитуваме како и првата љубов.
Верувам во тезата дека сме вљубени во поимот љубов. Самиот спомен на таа личност, самите сеќавања, моментите поминати заедно си го прават своето и не дозволуваат никогаш да ја заборавиме.
Уффф, секогаш ќе ми леже на срце првата љубов
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Првата љубов никогаш нема да си ја заборавам, и колку и да е ѓубре пак ќе си го сакам.
Секогаш ќе имам чуства кон таа личност. баш секогаш, кога и да го видам нема да ми биде сеедно.
Само тоа ќе остане како нешто драго, не заменува некој што вистински ми значи.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
За жал или не одамна помина секавањето и дејството на дрогата - првата љубов !:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom