Сепак не воскреснал?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јас би препорачала да се бараат плагијаторските извадоци, така ќе има повеќе работа и + поинтересно ќе биде.
Па ние што не веруваме ќе можеме да си ставиме превез на очи за вие мирно да спиете.

Во името на Хекати, Артемида и Дева Марија.
Сатори од 26 500 теми барем на 415 може да дискутираме за она што нас ни значи нешто во животот без притоа некој да ми филозофира како ги загрозувам правата на атеистите..кои слободно можат на останатите теми (колку што остануват) да мудруваат за што сакаат...
ццццц ова работава е нападот е најоља одбрана

или позната финта "држте го крадецот."...........свашта

marcus..........Библијата вас никогаш не ве признава како верници ниту духовни ниту како побожни

Туку нас КЛАСИЧНИТЕ АТЕИСТИ КАКО КРИТЕРИУМ што е а што нее Верување..оти ние ВЕРУВАМЕ во очигледното логичното здраворазумното

И ОЧИГЛЕНО ...Религиозните не се ништо друго освен Екстремни Атеисти
СУМ ВИ НАПИШАЛ ,,,,,,,,ДЕФИНИЦИЈА за СУЕТА.........ТАА ЈА ПРИЗНАВА И БИБЛИЈАТА

па можете да лажете коооолку душа ви сака

Ама МОЈАТА ДЕФИНИЦИЈА ЈА ИМА ВО БИБЛИЈАТА таа важела отсекогаш и ќе важи засекогаш
А ваши фрлања клетви шизми чизми.................фууууууууууујјјјј
Ти веќе си ми јасен...еве ти дадов одговор на цитатот што си го ставил..не пишувај глупости изгледа како самоубиство од зад грб...
 
С

Сатори

Гостин
Сатори од 26 500 теми барем на 415 може да дискутираме за она што нас ни значи нешто во животот без притоа некој да ми филозофира како ги загрозувам правата на атеистите..кои слободно можат на останатите теми (колку што остануват) да мудруваат за што сакаат...
Мислев дека со постот прецизирам доволно зошто и како.
Настрана атеистите и јас не се декларирам како човек без верба.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Воскреснал, не воскреснал.... големото ми чудо..
...па јас познавам бар двајца воскреснати..кои тргнале на онаа страна..ама се пишманиле и се вратиле...и имаат потврда за тоа од државна институција...:vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Лично, и јас познавам еден таков (случај), кој веќе тргал кон другиот Свет, но, по негово кажување, вратен е, а мој заклучок, според неговото кажување, е дека сеуште не му е одреден денот на смртта. Вратен е оти „уште нешто„ треба да стори, за да „отиде„ од Светов. Што значи, Творецот сеуште му дава временска фора за покајание, инаку веќе би бил, веројатно, на лошото место.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
нема врска, деца, се работи за психички феномен, си замислуваш дека го гледаш Исус или Мариа, да беше во Индија ќе имаше друга претстава, желбата за вечен живот е толку голема, што умот ги користи сите распположиви средства, ако некој доживеал кома или тотална бесвест добро знае дека нема ништо.
 
A

ateist

Гостин
Лука 2 - ред 1.".А Исус исполнет со Светиот Дух се врати од Јордан........."..

ХМ Па нели бе беше зачнат од Светиот Дух што имал потереба пак да се исполнува со Свет Дух ?

И ако под Свет Дух поимаме материјална физички дефинирана работа како што јеховините сведоци велат дека бил Сила а Православми Католици Протестанти дека е Енергија тогаш би испадмале следните последици :

1 )
За нешто толку бесконечно да се материјализира во толку крајно ограничено по физички димензии човечко Тело тогаш би настанала поекстремна состојба дури и од бигбенгот .

Имено и сега има такви појави во вселената ѕвезди само од јадра на атоми ( значи без електрони ) ама густината е стравична ....ради пример ...еден кубен сантиметар на тие планети- ѕвезди тежи можеби 400 тони .
Па така тој Исус како го кажуваат дека се материјализирал преку Светиот дух веројатно би тежел барем одѓутуре да речеме едно 200 000 тони така да не само што небиможел да левитира да оди по вода итн туку камењата би се дробеле под негови нозе .
Ако би се појавил таков човек со таква стравична густина на телото
тука не би помогнале не метци не топовски гранати ами тешко дека и некоја нуклеарка би го уништила .
А не со обични клинови го заковале .........

Обичен Смртник........БИОЛОШКИ ЧОВЕК ........го изеле црвите како и се што е родено на Земјата
Така и си пишува во библијастар и нов завет ....се што ќе се роди телесно мора и да умре........само негледам тука божја мудрост ....која мудрост е тоа дека секој еден ден ќе умре ?

2 ) Светиот дух мора да е некоја ситна душа штом не е отпорен нити на камшик ниту на клинови ....многу бедасто .....да биде бог а ништо подобар од нас луѓето....
само се обрукал што дошол...подобро да си седел кај што бил

.
.
.

Евангелие по Матеј 25 – ред 42 ...”...бев БОЛЕН...”

Па сигурно дека бил болен ........Го фаќала и кивавица и кашлаица и дрискаица како и секој Нормален биолошки Смртен човек .

Што и нее чудно
Евангелие по Марко 7 – ред 1 до 5

Ред 2.”.И видоа дека некој од Неговите ученици јадат леб со нечисти ,односно неизмиени раце .”..

Не бил тоа никаков Кларк Кент ....самозвани Суперрррммееенннн ....:sport1:...:sport1:

туку обичен смртник како и секој од нас
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Поимот татко може да дојде како синоним на многу работи.
Тherefore имам татко. Ha, in your face!

До кога со толку буквалното проучување.
Океј, јасно е дека Бог не постои физички up there. Тој е потреба.
Да има да веруваме во нешто. Да можеме да правеме разлика што е добор а што лошо.
Бог е нашата свест, во нашата глава.


Oд друга страна, ѓаволот е посебна приказна. Мухаха. (6)
To e care , - ateist - me ubedi deka Gospod Isus Hristos - ne voskresnal . aman be man , so mi napraj vaka ? :) Ispadna deka site ovie vernici vo Hrista se zabludeni , a nasiot cenet kolega ateist - EUREKA - ja otkri vistinata . :) Uzivajte be mans , sekoj neka si se izjasni . Jas ako si vervam vo Boga ni eden film , ni edno tugjo mislenje , nisto nema da go smeni toa . Mozebi bi se posomneval zaradi slabost , kako Petar koga odel po vodata :) ali nikoj i nisto ne mozi da me natera da prestanam da veruvam vo Boga . kontas ? NIKOJ I NISTO . i so sega ako se kontram jas so kolegava ? ( odsega ateist ke go vikam Eureka :) ) se nesto ke izvaj , spreman e manot da se spori so vernicive :) treba da ste jako , jako nacitani za da mu zastanete smelo na patot . Ako ne ste - nemojte - ke ve zgazi kako pikavci :) nacitan e coekot se gleda :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Како можел Исус ако е бог навистина да умре?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Исус, човекот, навистина умре. Синот Божји не умре (а и како би можел?). На крстот беше закован Исус, човекот, плотта, телото Исусово и Синово, а Синот, Кој е Бог и Дух, не може(л) да биде закован на крстот.
Воскресението Исусово е знак за моќта Божја, оти само Бог може некого да го врати од мртвите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Исус, човекот, навистина умре. Синот Божји не умре (а и како би можел?). На крстот беше закован Исус, човекот, плотта, телото Исусово и Синово, а Синот, Кој е Бог и Дух, не може(л) да биде закован на крстот.
Воскресението Исусово е знак за моќта Божја, оти само Бог може некого да го врати од мртвите.
Да Али само едниот од тие двајца Исусовци воскреснал
Другиот не успеал.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Пази стварно, ова до сега не го знаев.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ете духот на исус воскреснал а што се случи со телесниот исус. Кај му се коските?
Кај Му се коските? Кои коски бе човек, па нели Он воскреса!
Телесниот ( но и душевниот и духовниот ) Исус и Синот Божји, Дух по природа, се нашиот Господ Исус Христос, Синиот Божји Единороден.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
нема врска, деца, се работи за психички феномен, си замислуваш дека го гледаш Исус или Мариа, да беше во Индија ќе имаше друга претстава, желбата за вечен живот е толку голема, што умот ги користи сите распположиви средства, ако некој доживеал кома или тотална бесвест добро знае дека нема ништо.
А ти си сведок на такво искуство или познаваш некој кој се освестил од кома па ти го кажал тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom