Сепак државниот интерес на Србија е Косово да не биде дел од нејзината територија ?

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
викам јас сигурно србиве добро го имаат испечено па за тоа од уста не ги вади
абе гарантирам дека има некоја дешавка со нив и одшто е немокен да стори било што се теши и отапува со пастирање на глупи вести и тоа цело време за косово ама ако е поврзано со србите а ретко многу ретко само ако е нешто за косово без да се врзува на било каков начин со срби:pos: ЦИРКУЗИ ( да не слушнат анима мунди)
Сигурно имало порано на времето некоја цура Србинка што му се свиѓала многу, арно ама не му дала т.е. го откачила/шутнала и сега поради тоа чувствува омраза и презир кон сиот Српски народ...
Абе жена/девојка што може да ти направи, никој друг неможе... :icon_mrgr:
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Сигурно имало порано на времето некоја цура Србинка што му се свиѓала многу, арно ама не му дала т.е. го откачила/шутнала и сега поради тоа чувствува омраза и презир кон сиот Српски народ...
Абе жена/девојка што може да ти направи, никој друг неможе... :icon_mrgr:
:pos:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.132
Поени од реакции
4.825
Крихбаум: Србија не може во ЕУ како Кипар


Европската Унија нема да толерира втор Кипар и тешките прашања мора да се решат пред Србија да и се приклучи на Унијата, истакна Гинтер Крихбаум, претседател на Комисијата за европски прашања.


Тој изјави дека Германија знае оти за подобрување на односите со соседите е потребно време и додаде дека европските реформи Србија треба да ги спроведе за својот народ.
- Стабилен политички систем, владини закони и броба против корупцијата и организираниот криминал се многу важни за инвеститорите. Напредувајќи на овие полиња во Србија ќе може да се отворат нови работни места – изјави Кирхбаум за „Блиц“.
Тој повтори дека добивањето на датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни ќе зависи од тоа дали Србија ги исполнила условите дефинирани во 2011 година, особено за прашањето за Косово.
http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=14296

Првин да се откажат од Косово , после во ЕУ.

@PIRATIC , немој бе и ти сега , доста се двајца , не ти прилега во нивна група :р
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Србија веќе се има откажано од Косово/Кос-Мет и е спремна да го признае, сега целта им е само да го добијат/вратат(назад) северниот дел од Косово тие 4 Српски општини кои сите заедно имаат мислам површина од 1000 км2 ... или 10% од вкупната територија на Косово од десетина илјади км2 !
Во северно Косово има 70 илјади Срби и уште 30-40 илјади Срби во внатрешноста од Косово... нека тие Срби од внатрешноста на Косово се преселат во северно Косово и нека станат на купче стотина илјади Срби таму, нека го зацементираат тоа подрачје како Српско и нека одат кон отцепување од Косово и враќање/припојување кон матичната Србија, а плус на тој начин и внатрешноста од Косово ќе стане целосно Албанска без скоро ниту еден Србин ... ова според мене е единственото решение за овој долгогодишен проблем ... а Албанците 50-60 илјади од југот на Србија(Прешево и Бујановац) доколку не им се допаѓа таму можат комотно да си ги спакуваат парталите и нека си одат во Приштина и сл. ... мислам овој проблем мора да се реши и веќе да не патат ниту Србите ниту Албанците ... и двете страни треба да бидат задоволени !
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
PIRATIC

луѓето не се кутивчиња кои можеш туку така да ги преместуваш.родни огништа имоти куќи станови не е тоа во сегашно време возможно.некогаш пред векови да ама сега не ќе е.ако е толку едноставно сите останати од Македонија нека одат во матичните им држави а одтаму нека дојдат Македонците и готова ствар ама како реков тоа не е возможно никако.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
PIRATIC

луѓето не се кутивчиња кои можеш туку така да ги преместуваш.родни огништа имоти куќи станови не е тоа во сегашно време возможно.некогаш пред векови да ама сега не ќе е.ако е толку едноставно сите останати од Македонија нека одат во матичните им држави а одтаму нека дојдат Македонците и готова ствар ама како реков тоа не е возможно никако.
A што предлагаш ти за решавање на Косовското прашање...
Косовските Албанци велат северно Косово мора да остане во/со Косово, а ако летне северно Косово ќе мора и Прешево да лета од Србија...
Како да се реши овој проблем(твоја идеја) а притоа и двете страни да бидат задоволени и најбитно од се е да нема нови судири и се да се реши на мирен начин со договор !
Инаку Србите и Косоварите моментално преговараат за иднината на северно Косово(4 Српски општини) а не за цело Косово/Кос-Мет !
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
ако мене ме прашаш, отварање на сите граници низ цела европа е единствено решение за трајно решавање на проблемите! на ЦЕЛ балкан нека не има еве и 50 милиони а сакаме да има 150 држави.тоа не е ок, еве земи ја нашава ни држава за пример, 2 милиони а колку администрација раниме и одржуваме? колку има наши амбасади низ светов што треба да ги плаќаме? одкаде бе толку пари? довека некој ќе ни дава? јок бе, бришење на истите а огромното мнозинство администрација по фабрики, ,да видат како се вади лебот!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ако мене ме прашаш, отварање на сите граници низ цела европа е единствено решение за трајно решавање на проблемите! на ЦЕЛ балкан нека не има еве и 50 милиони а сакаме да има 150 држави.тоа не е ок, еве земи ја нашава ни држава за пример, 2 милиони а колку администрација раниме и одржуваме? колку има наши амбасади низ светов што треба да ги плаќаме? одкаде бе толку пари? довека некој ќе ни дава? јок бе, бришење на истите а огромното мнозинство администрација по фабрики, ,да видат како се вади лебот!
Ама чекај сега збориме стриктно за Косовското прашање, а не збориме за ЕУ, за економија и сл.
ОК е тоа што си го пишал дека имаме непотребни ХХХ амбасади и амбасадори насекаде по светот, имаме огромна администрација дупло поголема од што треба реално да имаме...
Но темава е за Косово ... Србија се откажа од Косово/Кос-Мет ... но што со северно Косово ... и што со Прешево ... !!!
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
види, ти ме праша за моето мислење на тема решавање на проблемот, проблемот не е само на едно место, проблемот е како рак рана и се шири.решавањето е сосекување во корен, а токму коренот е таму каде и напишав, образование да не бидат неписмени, работа за повеќето ако не за сите да имаат пари, и бришење на границите да имаат потполна слобода сите.е, тоа е правото решение, тогаш ни на душан ќе му биде гајле за србија, ни на Александар за Македонија, ни на крум за бугарија.верувам дека ми ја свати поентата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Бизнис инсајдер:Косово деветта најбедна држава во светот

22/02/2013 // Пред 4 дена // БАЛКАН // 1 Коментар

Со наслов „Косово земја на бедата“ медиумите во Приштина пренесуваат извештај на американска агенција Бизнис инсајдер која Косово го смести меѓу 9 најсиромашни региони во светот.
Во извештајот за Индексот на сиромаштија за 2013 година се оценува дека Косово, со стапка на невработеност од 45,3% има полоша состојба од Авганистан и Сваиленд, а рака под рака е со Џибути, Зимбабве и Буркина Фасо, кога станува збор за невработеноста и инфлацијата, пишува весникот Прес Трибјун.
Бизнис инсајдер, агенцијата со седиште во Њујорк, го смести Косово на деветто место на сисокот од 25 најсиромашни региони. Извештајот е направен на основа на податоци од ЦИА а нивото на инфлација и невработеност. Америка го третира Косово како неависна држава. Косово во овој извештај има индекс на сиромаштија од 53,6 и е на девето место со инфлација од 8,3% и стапка на навработеност од 45,3%.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
колку интересно ми звучи Зимбабве Авганистан и Косово во иста реченица
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 20:19 ---
сеа ке дојде дарди да ни каже дека овој месец имаат изградено дури две нови селски чешми
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.132
Поени од реакции
4.825
Бизнис инсајдер:Косово деветта најбедна држава во светот

22/02/2013 // Пред 4 дена // БАЛКАН // 1 Коментар

.
Камо да беше вистина , камо да беше Косово прва во светот по беда , јас ќе бев среќен , цел свет ќе беше среќен.
Но за жал има во светот многу нации кои не можат да го дозволат луксот кој го имаат косоварите , не можат да го живеат нивниот живот , тоа е жалосно.

Косово воопшто не се разликува од соседните Балкански држави.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Камо да беше вистина , камо да беше Косово прва во светот по беда , јас ќе бев среќен , цел свет ќе беше среќен.
Но за жал има во светот многу нации кои не можат да го дозволат луксот кој го имаат косоварите , не можат да го живеат нивниот живот , тоа е жалосно.

Косово воопшто не се разликува од соседните Балкански држави.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Камо да беше вистина , камо да беше Косово прва во светот по беда , јас ќе бев среќен , цел свет ќе беше среќен.
Но за жал има во светот многу нации кои не можат да го дозволат луксот кој го имаат косоварите , не можат да го живеат нивниот живот , тоа е жалосно.

Косово воопшто не се разликува од соседните Балкански држави.
Сепак, колку и да посакуваме нашите косовски комшии да имаат убав живот, суровата реалност е таа, презентирана од американската агенција. :(
 
N

NikolaMKD91

Гостин
колку интересно ми звучи Зимбабве Авганистан и Косово во иста реченица
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 20:19 ---
сеа ке дојде дарди да ни каже дека овој месец имаат изградено дури две нови селски чешми
И една Џамија и Теќе незаборавај. - одраз високата индустријализираност на Косово
 

Kajgana Shop

На врв Bottom