Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
6 јули 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
што ти треба ?
Вербална комуникација како делод деловна комуникација
Невербална комуникација и нејзина улога при бизнис состаноци
Соопштение до медиуми и нивна ефективност на работење на едно претпријатие
Улога на технологија во бизнис
Преговарање во бизнис
Да не имаш некоја на овиие теми хитно мфала однапред
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ми треба семинарска од 10ина страни на тема : Финансиските компании во економско развиените земји
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.214
Поени од реакции
4.957
Да не му се наоѓаат на некој состави за:

1. "Печалбари"- Антон Панов
2. "Парите се отепувачка"- Ристо Крле
3. "Чорбаџи Теодос"- Васил Иљоски
 
Член од
12 март 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
da ne mu se najduva na nekoj sluchajno kratka sodrzhina od "Евангелието според Јован" itno mi e pls
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Да не му се наоѓаат на некој состави за:

1. "Печалбари"- Антон Панов
2. "Парите се отепувачка"- Ристо Крле
3. "Чорбаџи Теодос"- Васил Иљоски
.

За кога ти требаат?
Мислам дека имам, скоро за сите, вечерва ако ги најдам ќе ти ги пратам.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.214
Поени од реакции
4.957
.

За кога ти требаат?
Мислам дека имам, скоро за сите, вечерва ако ги најдам ќе ти ги пратам.
За Понеделник ми требаат....
Гледај најди ги, па прати ми ги :)
 
Член од
20 ноември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Dali nekoj moze da mi dade materijal za da mozam da napravam seminarska na tema"
важноста на јавните приходи како инструменти на фискалната политика
"po predmetot fiskalen sistem???? ... Blagodaram odnapred...
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
14
Дали некој ја има раскажано ,,сто години самотија“ од маркез..баш би ми завршил работа :D ?
 
Член од
24 март 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми треба состав/есеј за писмена на тема Јордан хаџи константинов Џинот во составот да има за просветителството во европа и македонија како вовед,во главниот дел живот и дело и заклучок најкасно до утре ми треба!!!
 

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
nekoj da ima tema za crno seme i golemata voda :)
ЗА ЦРНО СЕМЕ


Во тесна врска со егејско-македонската одисеја, романоит Црно семе е потресно сведоштво за несфатливото насилие и тортура, тој стравотен пекол што го создале лугето за обезчовечување и обезличување на човекот.
За време на четириесеттите години, монархистичниот режим издалува една сомнителна маса на грчки војници, комунисти и македонци кои одбиваат да потпишат дека се откажуваат од КП и од својот национален идентитет, и ги водат на еден пуст остров – мачилишпте, за да изнудат од нив лојалнос спрема кралот и Грција. Низ целиот роман варираат најразлични видови на брутално насилие за да се извлече признанието.
Најубавите страници на овој роман се токму оние места каде во вителот на надчовечките маки се крева сомнителниот човеков отпор кон злото , големото човеково достоинство да се остане простум, да не се отстапи од начелата на моралот, од начелата на човечноста и доблеста.Токму во тоа е големата и величенствена порака во овој роман, мал по обем голем по длабочината во откривањето на драмата на човекот.
Иако Црно семе е роман во кој главен јунак е масата која живее како единствена целост, сепак се изделуваат некои впечатливи ликови.Доне и Христос се луѓе од прометејски ков. Тие го носат факелот на вистината до крај, до последен здив на своето живо тело и не потклекнуваат никогаш. И Доне и Христос го носат во себе комунистичкото чувство кој во часовите на сите морални искушениа и физички страдања им помага да издржат и да останат човечки простум.
Последните збоови на Христос се„мојата земја.. каде е мојата земја“ Токму во тоа се состои симболиката во црно семе. Човек кој е искорнат од својата земја, од националниот идентитет, од својот сопствен живот тој е преобразен во безлично суштество на кое му се затворени сите најафтентични човечки средби, тој е битие на кој му е одземена секоја егзистенцијална спора.
Делото претставува сугестивен уметнички показ за потврдување на човекот во човекот, на неговиот прометејски дух низ возвишениот отпор кон силите на злото, кон силите што се стремат да го обесчовечат.


Големата Вода

Борбата против злото, моралното распаѓање на личноста се воид со добро воспитување. Родителите се првите воспитувачИ на своите деца, потоа улогата ја превземаат државните образовни институции. За сирачето, детето без родители ова веднаш го превземаат државните институции, но не со љубов туку од обврска.
Во романот Големата вода ги согледуваме И разоткриваме душевните преживувања И доживувања на воените сирачиња од втората светска војна. Се запознаваме со претставниците на државата кои на овие сирачиња треба да има дадат слободен живот достоен за човекот. Го гледаме домот за сирачиња кој треба д аим биде семеен дом, татковина, а големата вода слобода. Овие сирачиња прибрани се од полињата, по градините. Донесени се во домот во кој наликува на зандана. Ги одвојуваат од некој свој кој барем малку ги сака. Лем го одвојуваат од вујко му, кој го сака но неможе да го одгледа во тие тешки повоени години. Му ветува дека чим ќе смогне малку економска моќ ќе го врати во својот дом. Заминува во домот, каде со својот домски другар ја гледаат Големата вода-сонот за подобро утре, А во домот, се разочаруваат од големиот татенце, управителот на домот Аритон Јаковлески. Непедагошките мерки на овој татко, на другарката Оливера Срезоска, животот во нечистотија , сиромаштија, непедагошките мерки, физичките казни раѓаат омраза заради згазеното чвечко достоинство. Но сонот за големата вода ги носи напред. Сакаат да откраднат дрво И од него да направат Кејтанова мајка . Од неа да проговори за несреЌното детство без мајка, за детство без детство., но И за еден стар тврдоглав догматичар кој на крајот ја увидел својата грешка. Ги увидел непедагошките мерки спрема децата на кој војната им го одзела најмилото, родителите, љубовта, грижата.Овој борец против фашистите касно ја увидел својата грешка. Сватил дека освен службената должност, на децата не им понудил ништо повеќе. Ги демнеше, ги следеше бараше причина да ги казни овие млади сирачиња. Зедно со воспитачката Оливера на овие мали сирачиња кои си направија мајка можеа многу д аим дадат. Но не дадо. Само им развија омраза.
Овие партиски чиновници, овие преставници на државата не успееја воените сирачиња да ги помират со злото, да ги спасат од моралното распаѓање на личноста. Погрешно ги воспитуваа, ги мачеа, казнуваа. А, можеа само со малку љубов да .....

Се надевам дека ке ти помогне на тебе и на другите секако...:)

 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Ако има некој некакви есеи за Тартиф и Сид?
Ми требаат за писмена.
Сид нешто за конфликтот меѓу љубовта и страста, а Тартиф ја немам прочитано, немам поим за што треба. :D
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Не знам дали овде е вистинското место да се обратам, но ми треба помош од вас. Сакам да аплицирам за стипендија на високата школа за новинарство и односи со јавност. Треба да направам едноминутен клип на тема 'Заедно за училиште без насилство'. Средив се со еден другар за снимањето, но добро би ми дошла било каква помош и идеја од вас за содржината на клипот да биде што може покреативна и пооригинална. Вашите идеи можете да ми ги пратете и по ПП. Благодарам!
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Ми треба решение на задачиве ИТНО

1.jpg 3.jpg 4.jpg
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Некој да ми прати есеј за Шагринска кожа ако има... ми треба за писмена. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom