Семејно насилство

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.540
Поени од реакции
7.403
Не сакам на јавен форум да се исповедам сега, ама знам многу добро што е злоставување, па вакви ситуации ме вадат од такт иако не ја знам нит познавам членката :(
Кажи си, не можеш да знаеш, може има некој што може да ти помогне. Или барем да те упати некаде.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.496
Поени од реакции
4.227
Кажи си, не можеш да знаеш, може има некој што може да ти помогне. Или барем да те упати некаде.
Многу време има минато од тогаш, прашав адвокат ми кажа дека е таквите случаи застарувале за 5 години или колку и да беа така да не знам што би можело да се направи.
Затоа ми е мака кога читам вакви работи, мене детството ми беше уништено и бев останат сам да се снаоѓам, никаква помош од никој, од негирање па дури до оние срање комуњарски муабети "така се јача човек", премногу е траума за пишување на форум.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Јас тука пишувам барем малце да си олеснам, немам доверба во никој за да можам да кажам што преживувам. И онака луѓето не ги интересира и повеќто се ситат на маката која ја имаш и некогаш добиваш место помош туркање уште подолу. Зошто постојат такви луѓе злобни и саможивни кој единствена цел е некого да повредат така се хранат душевно.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.186
Поени од реакции
14.390
Јас тука пишувам барем малце да си олеснам, немам доверба во никој за да можам да кажам што преживувам. И онака луѓето не ги интересира и повеќто се ситат на маката која ја имаш и некогаш добиваш место помош туркање уште подолу. Зошто постојат такви луѓе злобни и саможивни кој единствена цел е некого да повредат така се хранат душевно.
Злато, верувај дека горе-доле знам низ што поминуваш. Во секое време можеш да си ја ослободиш душичката на овие теми. А ако некој се исмева со твоите приказни на форумов, ќе реагирам кај модераторите.

Но тука може само да те ислушаат и да ти дадат одредена препорака или сугестија, но сето тоа е многу лаичко (но далеку од тоа дека нема паталци на ова поле). Барај некој психолог, иако мислам дека ти треба повеќе психијатар. Зошто твојот партнер нема разбирање? Дали си пробала да разговараш со него? Дали си му ги посочила твоите здравствени проблеми? Бар мене женско да почне да ми плаче, одма ќе седнам и ќе ја ислушам.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.496
Поени од реакции
4.227
Јас тука пишувам барем малце да си олеснам, немам доверба во никој за да можам да кажам што преживувам. И онака луѓето не ги интересира и повеќто се ситат на маката која ја имаш и некогаш добиваш место помош туркање уште подолу. Зошто постојат такви луѓе злобни и саможивни кој единствена цел е некого да повредат така се хранат душевно.
Зарем немаш никој со кој можеш во живо да се отвориш, да споделиш мака, да побараш разбирање? Пријатели, родбина некој од некој барем? Братучетка, другарка, пријател, вујко, било како.
Виртуелните платформи се убава работа во тој поглед, но сепак не е тоа тоа, ама подобро од ништо сепак.
Жалосно вака млада и паметна жена да биде малтретирана секојдневно, пошто и јас имам бидено жртва иако на рана возраст (4-5 одделение па натаму до 3-та средно отприлика траеше агонијата) знам како е.

Знам како е и да не ти веруваат и да релативизираат.
Знам како е родени родители да гураат ствари под тепих и да не те заштитат чисто од физичките малтретирања, налет психичките тортури. Како никој да не приметуваше ништо, си вртеа глава :(

И ете на крај успеав да се изборам со тоа, лузните на душата остануваат ама сегашниот живот е светлосни години оддалечен од тие времиња и настани.
Се надевам дека така ќе биде и со тебе и со твоето дете. Чувај се и не губи надеж.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Многу пати ме видел и слушнал како плачам посебно навечер, тоа не допира до него само ќе рече да не се лигавам многу. Колку само пати сум го молела да престане така да се однесува сум го прашувала зошто тоа го прави ќе рече дека многу драмам. Јас сум била крива што така се однесувал.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.818
Многу пати ме видел и слушнал како плачам посебно навечер, тоа не допира до него само ќе рече да не се лигавам многу. Колку само пати сум го молела да престане така да се однесува сум го прашувала зошто тоа го прави ќе рече дека многу драмам. Јас сум била крива што така се однесувал.
Колку ми е жал кога слушам нешто вакво, нема ништо полошо од тоа да немаш љубов од најблиските а поготово од парнерот. Какви гомна од луѓе има, вакви типови треба да скапат сами а не да имаат брак и деца. Ништо друго освен развод нема да помогне, сигурно си уште релативно млада и ќе најдеш човек кој ќе те сака, дури и болеста е подобра ако имаш со кого да си и ако имаш љубов, џабе и живот и здравје ако го поминуваш вака животот, љубовта е најбитна.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Колку ми е жал кога слушам нешто вакво, нема ништо полошо од тоа да немаш љубов од најблиските а поготово од парнерот. Какви гомна од луѓе има, вакви типови треба да скапат сами а не да имаат брак и деца. Ништо друго освен развод нема да помогне, сигурно си уште релативно млада и ќе најдеш човек кој ќе те сака, дури и болеста е подобра ако имаш со кого да си и ако имаш љубов, џабе и живот и здравје ако го поминуваш вака животот, љубовта е најбитна.
Ние двајца се знаеме оддамна порано се дружевме во исто друштво бевме, одсекогаш бил ок мирен, повлечен во него имав најголема доверба често му се доверував ќе ме ислушаше знаеше скоро све за мене. Било кој да прашаш ќе рече дека е човек на место, пред други е скроз различен. Не знам што му стана наеднаш го имам и прашано дали сака да се разведеме можеби не сака да биде со мене, тогаш одма почнува со обвинувања дека јас имам некој друг затоа сакам да се разведам. Јас последен пат сама од дома не се сеќавам кога сум излегла. Го имам фатено неколку пати како се допишува со други го прашував дали има нешто и пак ќе свртеше цела приказна и пак јас крива за нешто ќе излезам. Многу тежок манипулатор е.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Некогаш посакувам да не се врати од работа, лошо звучи но тие саати кој сум сама ми се единствени во кој нема малтретирање можам малце да здивнам на раат да се исплачам. Само што ќе дојде првите 5 минути одма нешто префрла и пак од почеток до крај на ден слушај брецкање, префрлање, навреди. Пак нервоза страв ми е да не се разболам од толкава нервоза која е во мене, понекогаш дури се тресам целата срцето мислам ќе ми излезе губам здив. Зошто сеуште живеам вака? Ќе има ли спас за мене? Може ви здосадив со овие куања но едноставно морам некако да се искажам. Постојсно имам чуство на тежина како цела планина на мене да е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
Некогаш посакувам да не се врати од работа, лошо звучи но тие саати кој сум сама ми се единствени во кој нема малтретирање можам малце да здивнам на раат да се исплачам. Само што ќе дојде првите 5 минути одма нешто префрла и пак од почеток до крај на ден слушај брецкање, префрлање, навреди. Пак нервоза страв ми е да не се разболам од толкава нервоза која е во мене, понекогаш дури се тресам целата срцето мислам ќе ми излезе губам здив. Зошто сеуште живеам вака? Ќе има ли спас за мене? Може ви здосадив со овие куања но едноставно морам некако да се искажам. Постојсно имам чуство на тежина како цела планина на мене да е.
Ако немате деца, зошто уште трпиш?
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Ако немате деца, зошто уште трпиш?
Имам две мали деца да не беа тие уште оддамна ќе си заминев макар и на улица да бидам. Ако си заминам без нив тогаш никогаш нема да ги видам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
Имам две мали деца да не беа тие уште оддамна ќе си заминев макар и на улица да бидам. Ако си заминам без нив тогаш никогаш нема да ги видам.
Ах како не ќе си ги видела, жити сѐ, баш денес ако има нешто позитивно во државава е доделувањето старателство. Добро ти пишал Каљехон погоре, имаш ли на некој да му се отвориш, да ти помогне? Роднина некој? Финансиски како стоиш ако не е тајна? Ако ти треба бесплатна правна помош, пиши ми ПП.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Сум ја прашала мајка ми зошто воопшто ме родила кога не ме сака. За неа бев само товар, татко немам не ни знам кој е очигледно ни тој не ме сакал. Одекогаш ми викаше камо да не те родев, кога имав 7/8 години сакаше да ме остави во дом се сеќавам многу плачев и ја молев да не ме остава, а можеби таму ќе ми било подобро. Не знам што се случи се премисли но продолжи со малтретирањето. Од кога наполнив 18 буквално ме бркаше од дома со зборовите до 18 морав да те чувам сега не морам. Си отидов еднаш почна да ме бара и одма "болна легна". Работев и учев по цел ден не бев дома само да не трпам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
Сум ја прашала мајка ми зошто воопшто ме родила кога не ме сака. За неа бев само товар, татко немам не ни знам кој е очигледно ни тој не ме сакал. Одекогаш ми викаше камо да не те родев, кога имав 7/8 години сакаше да ме остави во дом се сеќавам многу плачев и ја молев да не ме остава, а можеби таму ќе ми било подобро. Не знам што се случи се премисли но продолжи со малтретирањето. Од кога наполнив 18 буквално ме бркаше од дома со зборовите до 18 морав да те чувам сега не морам. Си отидов еднаш почна да ме бара и одма "болна легна". Работев и учев по цел ден не бев дома само да не трпам.
Најискрено човек да не ти е во кожата ама само знам дека не смееш да трпиш. Мораш да преземеш чекор и да нема враќање. Ако се вратиш, ќе знае дека може да те фаќа на емоции. Пак ќе ти кажам, ако ти треба бесплатна правна помош, пиши.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
51
Поени од реакции
48
Ах како не ќе си ги видела, жити сѐ, баш денес ако има нешто позитивно во државава е доделувањето старателство. Добро ти пишал Каљехон погоре, имаш ли на некој да му се отвориш, да ти помогне? Роднина некој? Финансиски како стоиш ако не е тајна? Ако ти треба бесплатна правна помош, пиши ми ПП.
Ни работа ни покрив над глава каде да одам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom