Селективно или политичко затворање на обложувалници?

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
А знае некој дали Лотарија има таква лиценца или се шлепа со истата лиценца за лото и бинго, или пак е надомест на штета на газда Штерјо
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не одам по кладилници често, ама приметив дека пред лотарија имаше голема гужва :).
@asterix_m
Ako ме служи добро меморијата, мислам дека пред некоја година токму од Лотарија се бунеа за такви лиценци...но, не сум сигурен.
А знаете ли дека во државите во кои се најпопуларни игрите на среќа и комарот всушност нешто не е во ред?:)
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Не одам по кладилници често, ама приметив дека пред лотарија имаше голема гужва :).
@asterix_m
Ako ме служи добро меморијата, мислам дека пред некоја година токму од Лотарија се бунеа за такви лиценци...но, не сум сигурен.
мислам дека си у право, дека за да држиш кладилница притискаа да имаш голема банкарска гаранција или така нешто, и нормално кој го има тоа!!!!!
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
А знае некој дали Лотарија има таква лиценца или се шлепа со истата лиценца за лото и бинго, или пак е надомест на штета на газда Штерјо
Хммм интересна теорија, ајде сега напуни се со пари за да ни исплатиш рекет за судскиот спор ???? Ај ке видиме како ќе заврши судскиот спор.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ете ти абц...дај 600.000 на тацна, и бујрум лиценца. Ени интерестед?

A da stai VLADA na tacna edno EDNA MILIJARDA evra, plus lekarski uverenija od Svajcarska medicinska institucija, ili Avstriska minimum....pa posle da se pusti da prakticira VLADEENJE....bujrum......ne e li toa pravo resenie......??????
Vaka i nekoj ko Slavevski ke ti se protne pa posle neznaes dali sonuvas, moras da se stipnes za da bides siguren vo toa gluposta koja ja gledas.....
Ova nema vrska so oblozuvalnicive ...ima vrska sto nikoj ne kazuva KAKVI USLOVI I STO TREBA DA NAPRAVI NEKOJ ZA DA BIDE OBLOZUVALNICA
Sekogas koga nesto e onaka okativno jas mislam deka e dubara...inaku ne sum ni pripiril vo oblozuvalnica, nitu veruvam vo kocka.......toa ti e koga vo nekoe selsko meance na Pirineite site se falat kolku zenski legnale vo mesecot....bez da im tekne da se izbrojat :):):)!!!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Уствари сите легално си работеа,што му текна на Трајко сега да ги затвори или не му дале рекет последниве месеци.?

АБЦ ако за тебе Лиценците се рекет, тоа значи дека и секој платен ДДВ за тебе е рекет, ај не зафркавај.
И многу сте ми смешни кога само зборите и уште побитно се карате само врз основа на ваши сомнежи, дека некој имал односно немал пари за таа лиценца.
Кој има пари си платил ја има таа лиценца и ќе работи, кој не не, кој има аргументи дека некој ги нема тие пари за лиценца и не си ја платил а сепак работи тогаш слободно со аргументите мавнете тужба спреа министерство за економија за корупција бидејќи некој во Министерствоот сигурно го дозволува тоа, е сега дали е министерот или некој друг чиновник не знам, бидејќи кај нас не дај боже да си поштен министер бидејќи само поради корумпираните работници целата вина само врз тебе ќе иде. Нормално поради полтички причини.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Убаво шо ги затворија не може да не заебаваат ќе ни зимаат пари а ни фискална ни ништо.Сега ќе си платат и готово.Демек биле револтирани а кога зимаат пари не се револтирани.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A da stai VLADA na tacna edno EDNA MILIJARDA evra, plus lekarski uverenija od Svajcarska medicinska institucija, ili Avstriska minimum....pa posle da se pusti da prakticira VLADEENJE....bujrum......ne e li toa pravo resenie......??????
Vaka i nekoj ko Slavevski ke ti se protne pa posle neznaes dali sonuvas, moras da se stipnes za da bides siguren vo toa gluposta koja ja gledas.....
Ova nema vrska so oblozuvalnicive ...ima vrska sto nikoj ne kazuva KAKVI USLOVI I STO TREBA DA NAPRAVI NEKOJ ZA DA BIDE OBLOZUVALNICA
Sekogas koga nesto e onaka okativno jas mislam deka e dubara...inaku ne sum ni pripiril vo oblozuvalnica, nitu veruvam vo kocka.......toa ti e koga vo nekoe selsko meance na Pirineite site se falat kolku zenski legnale vo mesecot....bez da im tekne da se izbrojat :):):)!!!!
Па работава испадна оти газда Штерјо така рекол,а човекот не е должен да им кажува какви услови треба да се исполнуваат за добивање лиценца,уствари што те боли тебе ......?:)

АБЦ ако за тебе Лиценците се рекет, тоа значи дека и секој платен ДДВ за тебе е рекет, ај не зафркавај.
И многу сте ми смешни кога само зборите и уште побитно се карате само врз основа на ваши сомнежи, дека некој имал односно немал пари за таа лиценца.
Кој има пари си платил ја има таа лиценца и ќе работи, кој не не, кој има аргументи дека некој ги нема тие пари за лиценца и не си ја платил а сепак работи тогаш слободно со аргументите мавнете тужба спреа министерство за економија за корупција бидејќи некој во Министерствоот сигурно го дозволува тоа, е сега дали е министерот или некој друг чиновник не знам, бидејќи кај нас не дај боже да си поштен министер бидејќи само поради корумпираните работници целата вина само врз тебе ќе иде. Нормално поради полтички причини.
Па 8 години се расправам со лиценци и мислам дека добро знам што е тоа лиценца,особено во законот за Организирање забавни игри и игри на среќа.Најважен проблем представува што тој закон намерно не е поделен на два дела и игрите на среќа практично се шлепаа цело време со забавните игри за кое време направија најмалку милјарда евра штета во буџетот на Македонија.Морам при тоа да напоменам дека Македонија е единствена земја во Европа каде државната лиценца е продадена на приватна фирма во целост со што е направен криминал без преседан и всушност тука е спрегата помеѓу Фершпед и корумпираната администрација на Македонија.Втора работа е што лиценците се издаваа со неограничен рок за едни субјекти додека за други тие беа со толку мал рок што практично не се исплаќаше инвестицијата за што директно е пак виновна Македонската администрација која потикната од коруптивни дејства направи таков закон за да ги заштити одредени фирми кој со државни пари се стекнаа со лиценци за потоа да се приватизираат и да имаат практично монопол за игрите на среќа.Трета работа е таа која директно ги посочува виновниците по име и презиме во која малку беше замешан и сегашниот Премиер во која од само нему познати причини,или блиски на нему субјекти,си измисли закон во кој дословно важеше дека бесплатна и доживотна лиценца ќе имаат фирмите кој имале пријавено таква дејност до Март 2001,а сите нови ќе плаќаат по минимум 5 000 евра за стекнување лиценца.Такво нешто не познава европското законодавство а како капак на се,лиценците не беа определени со ограничен временски период со што се крши и уште една норма од меѓународниот кривичен законик.
Имам уште многу ама ај во друга прилика,да не ве гушам сега.:)

Убаво шо ги затворија не може да не заебаваат ќе ни зимаат пари а ни фискална ни ништо.Сега ќе си платат и готово.Демек биле револтирани а кога зимаат пари не се револтирани.
Заборави на фискални,па газдите така го направија законот,фискални мора да издаваат оние кој заработуваат најмалку пари,оние кој ги заработуваат најмногу се ослободуваат од ДДВ или се повратници на истото.:)
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Малку е надвор од темата но ајде.
Една инсајдерска информација, вчера во Серија А имаше уплата од 6 милиони денари на тикети на кој беше и утакмицата Лион. Скоро сите (над 90%) ја имаа играно 1 за Лион. Наздравје.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Незнам дали има партиски и селективно затворање знам само дека немав каде да уплатам синоќа:)
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Абе тоа Штерјото има среќа кога се работи за пари, само неговите кладилници работеа а ќораво ливче ке нема за исплата, лион маме е--- синока
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
Заврши времето кога се затвараа селективно, сега неам многу мнофу со Трајко Славевески или ќе работиш според закон или ауф
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Баш ми е мило што ги затвораат кладилнициве....
АБЦ тука нема политичко затворање, непочитување на правила е работата.Мора на коштаплерите да им се стави крај:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom