Сексуално преносливи болести (СПБ)

MALECKA^^

i always feel like somebody's watcing me
Член од
14 февруари 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
ne e klitoris, bog da cuva...podole od klitorisot e...i nekako e pod kozata.. megu usnite...( drugoto go objasniv ) ne znam dali e nesto od sto treba da bidam isplasena...posto od gore rabotite so gi procitav za razni paraziti sto pridonesuvaat rak ..epten se isplasiv
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
За да не се плашиш и да си спиеш мирно да си отидеш на гинеколог иако не си имала односи. Што побрзо тоа подобро и немој многу да чекаш и да се срамиш.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Малечка, што те спречува да го фатиш патот под нозе и да се обратиш кај кожен доктор? Не мислиш дека подобро знае тој/таа од нас тука, плус ќе види точно за што се работи? Зошто да си исплашена цело време кога можеш дилемите да ги разрешиш со 5 мин преглед? Што е проблемот? Се срамиш? Не сакаш дома да им кажеш?

Кул, јас мислам дека ова е работа на кожен доктор, а не на гинеколог.

Се нервирам кога паничите, а не преземате ништо, не сакате да одите на преглед.

И читнете ја темава од почеток, има мнооогу корисни информации.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Поедноставно кажано : сакаат да се ебат без да им влезе... Јеби га! Не бива :cry:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Jas vikam devojkite da posetat ginekolog, a maskite kozen doktor. Aman veke, 21 vek e, ziveeme vo vreme na pregledi, efikasni aparati, lekovi i slicno. Zosto cuvstvuvate strav od posetata na ginekolog, duri i pred da imate seksualen odnos? Ne sfakam? Eve jas vi kazuvam, ne boli da si zakazes kaj maticen ginekolog, i da go posetuvas sekogas koga imas prasanja, bez ogled na seksualnata aktivnost. Zboram za devojkite!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кога женката има мака треба и мора да посети гинеколог, кога нема, барем два пати во годината на редовен преглед.
Мажите такуѓере.

Нема, глупаво е: ме пецка, ме чеша, ме јаде, ме боли, црвено е, зелено е, жолтеникакво е, ми тече течност, ми смрди....итн, а да не се посети лекар.

Па мајку му стара, зошто не? Срамота? Нема срам за сопствено здравје.

Оној црвена глаучка, онаа бело топче на усните. Аман, заман, може да помогнеме, ама не да излечиме. Тоа вие самите со вашиот лекар.
В ред.
Ние ќе дадеме совет, кој колку знае, ќе почепкаме, прашаме пријатели, ама вие, сепак вие лично морате сами да си помогнете со то што ќе отидете кај стручно лице кое физички ќе ве погледне, прегледа и даде терапија (доколку е потребно)!
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
10
И ај објасни ми како ќе го среди проблемот? Или доволно ти е мазен мозокот за да не знаеш дека баш на млака вода бактериите најмногу виреат? Боже мој што се нема да прочитам овде


Epa izvini, ama prvoto nesto sto ti go kazuvaat na ginekolog e da ne go tretiras poloviot organ so nikakvi sredstva, samo mlaka voda e dovolna. A od kaj toa deka bakteriite vo mlaka voda najmnogu vireat????:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
**The Beauty** напиша:
Epa izvini, ama prvoto nesto sto ti go kazuvaat na ginekolog e da ne go tretiras poloviot organ so nikakvi sredstva, samo mlaka voda e dovolna. A od kaj toa deka bakteriite vo mlaka voda najmnogu vireat????:tapp::tapp::tapp:
Еве држ :

Quelle est la meilleure eau pour la peau ?

La peau, siège d’échanges permanents, est dotée d'une perméabilité sélective et modulable. C'est aussi une barrière qui isole l'individu de son environnement. Pour remplir ce rôle, la peau doit garder son intégrité.

La qualité de l'eau en termes de minéralisation (calcium) et la manière dont elle est traitée (chloration) peuvent avoir une incidence sur l'état de la peau. En effet, une eau trop dure (contenant beaucoup de "calcaire", donc de calcium) peut paraître désagréable au contact pour certains, et les savons semblent moins efficaces. On accuse aussi le chlore de l’eau du robinet d’irriter la peau après la toilette. En réalité, l’eau du réseau est très peu chlorée. C’est essentiellement l’eau des piscines, dont la teneur en chlore est 10 à 20 fois plus importante, qui peut être à l’origine d’irritation ou de dessèchement cutané en cas de contact prolongé.
Il faut retenir que le calcium contenu dans l'eau de boisson contribue aux apports calciques dont a besoin l'organisme. La dureté de l'eau est proportionnelle à sa teneur en calcium et aussi en magnésium. Quant au chlore ajouté à l'eau, il neutralise bactéries et virus et empêche la transmission de ces germes à travers les muqueuses mais aussi la peau.

Une eau d'une trop grande dureté a cependant l'inconvénient d'entartrer les canalisations, en particulier les chauffe-eau et canalisations d'eau chaude, et le tartre peut favoriser la multiplication bactérienne, source potentielle d'infections. Pour limiter l'entartrage, il est recommandé de régler les thermostats des appareils ménagers et ballons d'eau chaude au-dessous de 60° C.
Quand une eau est trop dure, il est possible de l'adoucir. Les sociétés de distribution de l'eau traitent l'équilibre carbo-calcique dans les usines d'eau potable.
Il existe aussi dans le commerce des adoucisseurs à usage privé. Il faut en confier la pose à des professionnels. Ces appareils nécessitent une surveillance et un entretien rigoureux.

D'une façon générale, il faut savoir qu'une eau très douce, plus agréable à la peau qu'une eau dure, plus favorable à l'action d'un détergent, est aussi plus corrosive vis-à-vis des canalisations. Là où existent des installations anciennes, ce phénomène entraîne la libération dans l'eau de plomb ou d'autres métaux en quantité non négligeable et avec les risques que cela comporte.

Il faut donc se méfier des eaux trop douces et se souvenir que les bains et les douches trop chauds et prolongés, ainsi que l’usage de produits détergents sont souvent à l’origine des petits problèmes d’irritation cutanée qu’on attribue à une eau « trop calcaire » ou chlorée.



П.С. Преведи си на Google :wink:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
МИКОПЛАЗМА

1. Што е Микоплазма и што ја предизвикува?- Тоа е полово пренослива болест, предизвикана од Ureaplasma urealyticum и Mycoplasma Hominis, - Тоа се транзиторни микроби на урогениталната слузокожа кај сексуално активни лица
- При поволни услови опортунистичките микроби предизвикуваат инфекција на бартолиниевите жлезди, вагината, грлото на матката, јајцеводите, мочниот канал кај жени и мажи и , простатата и епидидимусот.



2. Како може да се добие?

- Се пренесува преку сексуални активности, посебно при повторни сексуални односи со инфицирани партнери,
- Голем број на партнери го зголемува ризикот за инфекцијата
- Бремена жена може да ја пренесе инфекцијата на новороденчето за време на раѓањето преку родилните патишта


3. Кои се знаци и симптоми?


Манифестација кај жени:
најчесто не дава никакви симптоми, а доведува до воспаление на вагината, цервиксот-грлото на матката, може да се прошири и да доведе и до пелвична инфламаторно заболување, кое се манифестира со воспаление на матката и јајчниците. Симптомите се слични како и при кламидија инфекција.


Кај мажи:
Најчесто се манифестира при уретрит-воспаление на мочната цевка, со:
печење или свраб во мочниот канал со слузав ретко гнојав, беличаст или жолтеникав исцедок од пенисот, кој најчесто се јавува само наутро во вид на една капка.
Покрај тоа може да доведе и до воспаление на простатата, како и на епидидимусот.
Тие ( предизвикувачите ) имаат способност да се прикачат на сперматозидите поради што овие ја губат својата подвижност и виталност, што преставува причина за намалена можност за оплодување на јајце клетката-забременување.


4. Како се дијагностицира ?

Покрај неопходниот лекарски преглед ( кај уролог т.е гинеколог ) постојат одредени лабараториски анализи со кои може да се утврди дијагнозата, и тоа:
- примерок од секретот од инфицираните органи (цервикс, вагина, мочен канал ), со што директно се докажува кламидијата.
- Друг тест е преку примерок од урина ( кој се применува кога постои воспаление на простатата и пореметувања во спермата )
- Преку серолошка метода ( се зема венска крв, во која се докажуваат антителата).



5.Какви компликации може да настанат ?

Кај маж, нелекуваната може да даде воспаление на тестисите и нивните канали што би довело и до стерилитет. Не се поштедени ни простатата нити мочниот канал.
Кај жени, нелекувана предизвикува Карлична воспалителна болест ( Pelvic inflammatory disease ) што не секогаш дава симптоми, или може да биде многу тешка со треска, висока температура, стомачна болка, а ги зафаќа внатрешните генитални органи и води до стерилитет или вонматерична бременост, спонтан абортус,смрт на плодот, мртвородено.


6.Како се лекува?
- Се лекува со антибиотици 1 до 2 недели, исто како и при кламидија инфекција
- Двата партнера треба да се лекуваат иако едниот или двајцата немаат никакви симптоми, во спротивно постои можност за повторна инфекција.
- Додека трае лекувањето двата партнера треба да апстинираат или да користат кондом.


7.Како да се спречи?

- Користење кондом при секој сексуален однос
- Ограничување на бројот на сексуални партнери
- Сексуална апстиненција
- Лекување на двата партнера ( доколку постои инфекција )


ГЕНИТАЛНА ХПВ ИНФЕКЦИЈА

1. Што е генитална ХПВ инфекција?

Тоа е полово пренослива болест предизвикана од Human Papilloma virus ( ХПВ ). Тоа е група на вируси со повеќе од 100 различни типови од кои околу 30 се полово преносливи. Некои од нив се означени како високо-ризични ( т.16, т.18 ) заради тесната поврзаност со појавата на рак на грло на матка, анус или пенис, а други пак се ниско-ризични и може да предизвикаат генитални брадавици - кондиломи. Денес повеќе од 50-75% од сексуално активните мажи и жени пројавуваат ХПВ инфекција во текот на животот. Најчеста е кај лица на возраст од 20-24 год.

2. Како се пренесува ХПВ инфекција?

Типовите на ХПВ што имаат афинитет кон гениталната регија се пренесуваат преку незаштитен сексуален контакт. Бидејќи инфекцијата често останува незабележана, лицата кои ја имаат не се свесни за неа и ја пренесуваат на својот сексуален партнер. Постои ризик кај секој, кој е сексуално активен.

Поретко, трудница може во текот на породувањето да го пренесе ХПВ на плодот и кај новороденото да се појават брадавици на душникот.

3. Како се манифестира?

ХПВ инфекцијата најчесто е асимптоматска, а нејзина манифестација се генитални брадавички - Condyiomata acuminata. Тоа се меки, влажни, црвено-розеви промени на кожата т.е слузницата, или лесно издигнати над неа, со различна големина и број ( личат на карфиол ). Се јавуваат во регија на срамни усни, вагина, анус, пенис, или кожа на тестиси. Имаат подолга инкубација т.е од 10 дена до 8 месеци по сексуалниот контакт.

Компликации: крварење, отварање рани, накалемување на инфекција, пречки со мокрење или дефекација, и најтешката т.е малигна трансформација на ген.брадавички.

4. Како се дијагностицира ХПВ инфекција?

При рутински гинеколошки преглед со инспекција, појава на абнормален Папаниколау тест ( со типични промени кои ги дава ХПВ ). Може да се направи и ПСР техника која покажува дали се работи за ниско или високо ризичен тип на ХПВ т.е дали постои зголемен ризик за појава на рак на грло на матка.

5. Како се лекува ХПВ инфекција?

Не постои единствен третман за ХПВ т.е постојат повеќе методи на отстранување на ген.брадавички и ниеден од нив не е унифициран ( локално со цититоксични средства, интерферон, отстранување со ласери сл. ). Во повеќето случаи, промените спонтано се повлекуваат, иако високо-ризичните типови на ХПВ долго опстојуваат и многу често водат до рак на грло на матка.

6. Како да се превенира ХПВ инфекција?

Апстиненцијата е најефикасен начин на заштита од ХПВ.

Сексуално активните лица треба да почитуваат одредени правила за да се заштитат и тоа:





-Да не се има секс со партнер кој има брадавици или слични промени во генитална или анална регија;

-Да се биде свесен дека кондомот може да го намали, но не и отстрани ризикот од пренос на ХПВ инфекција;

-Сексуално активни жени треба да прават редовни ПАП контроли ( барем еднаш годишно! ).

Двајца неинфицирани партнери кои немаат секс со други лица, не може да добијат ХПВ инфекција.



 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Tikvi4ka напиша:
... ne znam bas kako da pocnam... a da... pred nekoe vreme imav seks so deckoto za prv pat... koristevme kondom ali u zadnje vreme.. paaa.. imam zgolemeno lacenje na vaginalen sekret... nema boja .. te belo e.. nema neprijaten miris.... ne me pece nisto.. normalno mi e sve... nekade citav deka simptomite na PPB se poizrazeni za vreme na menstruacija ali kaj mene nema nisto vo toj period... kao od po drugarki od rekla kazala: kaj poveketo devojcinja po prviot seks se pojavuva zgolemeno lacenje na sekreti ali ne znam bas na kolku se misli toa poobilno.... pos nekako kaj mene e stvarno obilno... kao postari i popametni polova bolest e ili ne? ili pak kako da go reguliram sekretot nekoe vreme? Sakav da odam na ginekolog ali tuka malo mesto.. site se znaat so sekogo pa taka prv pat koa ke me navee patot nakaj sk mislam da odam ali me interesira otprilika sto bi mozela da ocekuvam

Како што забележав никој не ти кажал па еве јас.
Лачењето на секрет се лачи повеќе за време на настинки, Пред менструација, кога се/те гибаш/ат за срамните делови и после тоа и се разбира во случаи како твојот.
Сега си најверојатно повеќе од доволно сексуално активна па затоа и толку ти течи.
Ако ова не престани туку напротив ќе си одиш на гинеколог и не мало место ова она голема си си и ако треба ќе претрчаш во соседниот град и ќе го добиеш соодветниот третман.Икога веќе си си решила да го направиш тој чекор требало да си се информираш повеќе.:smir:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Како што забележав никој не ти кажал па еве јас.
Лачењето на секрет се лачи повеќе за време на настинки, Пред менструација, кога се/те гибаш/ат за срамните делови и после тоа и се разбира во случаи како твојот.
Сега си најверојатно повеќе од доволно сексуално активна па затоа и толку ти течи.
Ако ова не престани туку напротив ќе си одиш на гинеколог и не мало место ова она голема си си и ако треба ќе претрчаш во соседниот град и ќе го добиеш соодветниот третман.Икога веќе си си решила да го направиш тој чекор требало да си се информираш повеќе.:smir:
Jap you're right, ama istotaka kaj zenskiot pol izlacuvanje na poveke sekret se javuva i posle antibiotik terapija,i pogolema e osetlivosta na mukoticni(gabicni) infekcii, iako nekogash bash posle terapija posle nastinka znaci radi antibiotikot se javuva idiopatski pogolema vaginalna sekrecija,zatoa cisto preventivno posle takva terapija ima vaginaleti od kantarion koi ja reguliraat sekrecijata.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
2.135
Dali HPV moze da se prenese preku plunka?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
ако те интересира за преку бакнеж,не не може се додека се е ок во уснаата празнина..ако нема ранички,крвчиња итн итн
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Dali HPV moze da se prenese preku plunka?
МРНО кратко но добро ти објаснил но веќе ако толку си запнала за пренесување преку плунка немај мака освем ако не козумираш 7000 литри плунка.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Heh

МИКОПЛАЗМА

1. Што е Микоплазма и што ја предизвикува?- Тоа е полово пренослива болест, предизвикана од Ureaplasma urealyticum и Mycoplasma Hominis, - Тоа се транзиторни микроби на урогениталната слузокожа кај сексуално активни лица
- При поволни услови опортунистичките микроби предизвикуваат инфекција на бартолиниевите жлезди, вагината, грлото на матката, јајцеводите, мочниот канал кај жени и мажи и , простатата и епидидимусот.



2. Како може да се добие?

- Се пренесува преку сексуални активности, посебно при повторни сексуални односи со инфицирани партнери,
- Голем број на партнери го зголемува ризикот за инфекцијата
- Бремена жена може да ја пренесе инфекцијата на новороденчето за време на раѓањето преку родилните патишта


3. Кои се знаци и симптоми?


Манифестација кај жени:
најчесто не дава никакви симптоми, а доведува до воспаление на вагината, цервиксот-грлото на матката, може да се прошири и да доведе и до пелвична инфламаторно заболување, кое се манифестира со воспаление на матката и јајчниците. Симптомите се слични како и при кламидија инфекција.


Кај мажи:
Најчесто се манифестира при уретрит-воспаление на мочната цевка, со:
печење или свраб во мочниот канал со слузав ретко гнојав, беличаст или жолтеникав исцедок од пенисот, кој најчесто се јавува само наутро во вид на една капка.
Покрај тоа може да доведе и до воспаление на простатата, како и на епидидимусот.
Тие ( предизвикувачите ) имаат способност да се прикачат на сперматозидите поради што овие ја губат својата подвижност и виталност, што преставува причина за намалена можност за оплодување на јајце клетката-забременување.


4. Како се дијагностицира ?

Покрај неопходниот лекарски преглед ( кај уролог т.е гинеколог ) постојат одредени лабараториски анализи со кои може да се утврди дијагнозата, и тоа:
- примерок од секретот од инфицираните органи (цервикс, вагина, мочен канал ), со што директно се докажува кламидијата.
- Друг тест е преку примерок од урина ( кој се применува кога постои воспаление на простатата и пореметувања во спермата )
- Преку серолошка метода ( се зема венска крв, во која се докажуваат антителата).



5.Какви компликации може да настанат ?

Кај маж, нелекуваната може да даде воспаление на тестисите и нивните канали што би довело и до стерилитет. Не се поштедени ни простатата нити мочниот канал.
Кај жени, нелекувана предизвикува Карлична воспалителна болест ( Pelvic inflammatory disease ) што не секогаш дава симптоми, или може да биде многу тешка со треска, висока температура, стомачна болка, а ги зафаќа внатрешните генитални органи и води до стерилитет или вонматерична бременост, спонтан абортус,смрт на плодот, мртвородено.


6.Како се лекува?
- Се лекува со антибиотици 1 до 2 недели, исто како и при кламидија инфекција
- Двата партнера треба да се лекуваат иако едниот или двајцата немаат никакви симптоми, во спротивно постои можност за повторна инфекција.
- Додека трае лекувањето двата партнера треба да апстинираат или да користат кондом.


7.Како да се спречи?

- Користење кондом при секој сексуален однос
- Ограничување на бројот на сексуални партнери
- Сексуална апстиненција
- Лекување на двата партнера ( доколку постои инфекција )


ГЕНИТАЛНА ХПВ ИНФЕКЦИЈА

1. Што е генитална ХПВ инфекција?

Тоа е полово пренослива болест предизвикана од Human Papilloma virus ( ХПВ ). Тоа е група на вируси со повеќе од 100 различни типови од кои околу 30 се полово преносливи. Некои од нив се означени како високо-ризични ( т.16, т.18 ) заради тесната поврзаност со појавата на рак на грло на матка, анус или пенис, а други пак се ниско-ризични и може да предизвикаат генитални брадавици - кондиломи. Денес повеќе од 50-75% од сексуално активните мажи и жени пројавуваат ХПВ инфекција во текот на животот. Најчеста е кај лица на возраст од 20-24 год.

2. Како се пренесува ХПВ инфекција?

Типовите на ХПВ што имаат афинитет кон гениталната регија се пренесуваат преку незаштитен сексуален контакт. Бидејќи инфекцијата често останува незабележана, лицата кои ја имаат не се свесни за неа и ја пренесуваат на својот сексуален партнер. Постои ризик кај секој, кој е сексуално активен.

Поретко, трудница може во текот на породувањето да го пренесе ХПВ на плодот и кај новороденото да се појават брадавици на душникот.

3. Како се манифестира?

ХПВ инфекцијата најчесто е асимптоматска, а нејзина манифестација се генитални брадавички - Condyiomata acuminata. Тоа се меки, влажни, црвено-розеви промени на кожата т.е слузницата, или лесно издигнати над неа, со различна големина и број ( личат на карфиол ). Се јавуваат во регија на срамни усни, вагина, анус, пенис, или кожа на тестиси. Имаат подолга инкубација т.е од 10 дена до 8 месеци по сексуалниот контакт.

Компликации: крварење, отварање рани, накалемување на инфекција, пречки со мокрење или дефекација, и најтешката т.е малигна трансформација на ген.брадавички.

4. Како се дијагностицира ХПВ инфекција?

При рутински гинеколошки преглед со инспекција, појава на абнормален Папаниколау тест ( со типични промени кои ги дава ХПВ ). Може да се направи и ПСР техника која покажува дали се работи за ниско или високо ризичен тип на ХПВ т.е дали постои зголемен ризик за појава на рак на грло на матка.

5. Како се лекува ХПВ инфекција?

Не постои единствен третман за ХПВ т.е постојат повеќе методи на отстранување на ген.брадавички и ниеден од нив не е унифициран ( локално со цититоксични средства, интерферон, отстранување со ласери сл. ). Во повеќето случаи, промените спонтано се повлекуваат, иако високо-ризичните типови на ХПВ долго опстојуваат и многу често водат до рак на грло на матка.

6. Како да се превенира ХПВ инфекција?

Апстиненцијата е најефикасен начин на заштита од ХПВ.

Сексуално активните лица треба да почитуваат одредени правила за да се заштитат и тоа:





-Да не се има секс со партнер кој има брадавици или слични промени во генитална или анална регија;

-Да се биде свесен дека кондомот може да го намали, но не и отстрани ризикот од пренос на ХПВ инфекција;

-Сексуално активни жени треба да прават редовни ПАП контроли ( барем еднаш годишно! ).

Двајца неинфицирани партнери кои немаат секс со други лица, не може да добијат ХПВ инфекција.



Блазе тебе си го копира! А ја ова морав да го 'рбам нашкола(Медицина учам) да се мачам да учам(по микробиологија за бактеријата Mycoplasma)! Иначе од кај ги најдвиш вака... Дека и јас имав едно цд со микробиологија али на енглески беше! Чекам одговор и фала :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom