Сексуално преносливи болести (СПБ)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Devilish Angel, 19 септември 2005.

 1. Macedalien

  Macedalien Вонземјански Администратор

  Член од:
  6 февруари 2005
  Мислења:
  10.103
  Допаѓања:
  238
  Кретен!!! Tака ти е кога мислиш со главучката наместо со главата :

  1. Не те научиле дека се користи кондом? Или наместо на кур - во уши го ставаш?

  2. Курето се мие после секоја употреба, макар и со пластична ќеса.

  3. Ако не помага : оди нека ти земат брисче на инфективно.

  4. Ако и тоа не помага : сечи го и дај им го на мачките оти и така не знаеш како да се служиш со него.

  Кусоумни бе!!! :pishtoldz
   
 2. PlayBoY

  PlayBoY I am the MuNgoS

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.063
  Допаѓања:
  4
  bez kondom nemoj ni da pomisluvas da probas ONA
   
 3. Тикви4ка

  Тикви4ка Нарцис со сина крв

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  3.136
  Допаѓања:
  260
  ... ne znam bas kako da pocnam... a da... pred nekoe vreme imav seks so deckoto za prv pat... koristevme kondom ali u zadnje vreme.. paaa.. imam zgolemeno lacenje na vaginalen sekret... nema boja .. te belo e.. nema neprijaten miris.... ne me pece nisto.. normalno mi e sve... nekade citav deka simptomite na PPB se poizrazeni za vreme na menstruacija ali kaj mene nema nisto vo toj period... kao od po drugarki od rekla kazala: kaj poveketo devojcinja po prviot seks se pojavuva zgolemeno lacenje na sekreti ali ne znam bas na kolku se misli toa poobilno.... pos nekako kaj mene e stvarno obilno... kao postari i popametni polova bolest e ili ne? ili pak kako da go reguliram sekretot nekoe vreme? Sakav da odam na ginekolog ali tuka malo mesto.. site se znaat so sekogo pa taka prv pat koa ke me navee patot nakaj sk mislam da odam ali me interesira otprilika sto bi mozela da ocekuvam
   
 4. Sina^

  Sina^

  Член од:
  25 јуни 2006
  Мислења:
  754
  Допаѓања:
  6
  Ova sto e opisano mi lici na "karfiol" znam deka e smesno ali toa e samo nagaleno zasto koga bi porasnalo treba da lici na karfiol. Inace za celosnoto ime ne sum sigurna no ke se potrudam doma da posuram po materijalite znam deka nekade go imam kako se vika. E da i toa za kanesten masta, bidejki farmacija mi e po struka :) ke kazam deka se nemoze da se spreci so kanestenot, treba i dodatna terapija.
   
 5. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  За сексуално преносливи болести ќе се оди на суд

  [​IMG]Луѓето кои пренесуваат на парнерот сексуална пренослива болест како што е сифилис, херпес и кламидија во Британија може да завршат во затвор.

  Според новиот закон, кој наскоро ќе стапи во сила, доколку партнерот не ја запознае другата половина со својата здравствена состојба може да заврши во затвор.

  Според тоа, ќе одговараат и оние кои ќе пренесат гонореја и ХИВ. Носењето на кондом нема да го спречи судењето, но казната ќе биде поблага. Слујачот ќе заврши на суд иако жртвата одбие да сведочи јавно.

  - Луѓето кои безобзирно ги пренесуваат половите болести на други треба да им се суди. Но, верувам дека таквите судења ќе ги уплашат оние кои имаат некоја полова болест да одат на лекар со страв дека можеби ќе завршат на суд - изјавила Лиза Пауер, позната британска докторка.

  Досегашниот закон ги осудуваше оние кои немарливо ги пренесувале половите болести според законот во 1861 година. Од тогаш околу десет особи се осудени поради пренесување на ХИВ
   
 6. Nephthys

  Nephthys Гостин

  Немој на мачките жити се:se_ molam:ne:
  Најубаво како што кажа Macedalien да отидеш брис да ти земат и да ти дадат соодветна терапија!
   
 7. Necrophilia

  Necrophilia GSM Модератор

  Член од:
  13 август 2006
  Мислења:
  7.638
  Допаѓања:
  136
  конечно нешто паметно да напраат овие англичаните, мислам дека треба тоа да се спроведе во целиот свет.
  така би се намалиле бајаги овие заразни болести. посебно сидата иако не е само сексуално пренослива.
   
 8. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  СИФИЛИС
  Општи информации - сифилисот е сериозна болест која ако не се лекува во раните стадиуми предизвикува сериозни последици. Инфицираниот човек може да се чувствува добро, а сепак да ја пренесува инфекцијата на другите. Трудница со сифилис може да ја пренесе инфекцијата на своето бебе.

  Причинител - организам кој е присутен во крвта и во другите ткивни течност кај инфицираниот човек.

  Симптоми - тие се различни во различни стадиуми на болеста.

  Во I-от стадиум се јавува безболна рана често на, или во близина на вагината или пенисот, но понекогаш во устата или анусот. Раната може да се јави во периодот меѓу 1 и 12 недели по контакт со инфицирана особа а трае околу 2-3 недели.

  Во II-от стадиум, меѓу 2-6 месеци по контактот, се јавува црвенило по телото пратено со општи симптоми како треска, главоболка, болки во грлото.
  Симптоми од II-от стадиум траат 2-6 недели. I-от и II-от стадиум може да поминат и незабележливо.

  Во III-от стадиум или т.н. доцен стадиум симптомите исчезнуваат, но болеста е присутна во телото. Овој стадиум може да се јави многу години по инфекцијата. Доколку првите стадиуми од болеста не биле третирани може да се јави трајно оштетување на срцето, мозокот, и другите витални органи. Денес ова многу ретко се случува.

  Лекување - лекувањето е комплетно со земање на антибиотици препишани од доктор. Неопходно е да се посетува доктор и по излекувањето заради сигурност за комплетно излекување.


   
 9. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  ЗОШТО СЕ КОРИСТАТ КОНДОМИТЕ?
  Кондомите се користат со векови уште од 3000 година п.н.е. како заштита од несакана бременост и сексуално преносливи болести (на пр. хламидија, сифилис, гонореа и др.). Денес кондомите играат важна улога во превенцијата на ширењето на ХИВ инфекцијата. Како вид на контрацепција кондомите се: широко достапни, за нив не е потребен рецепт или посета на лекар и се едноставни за употреба.


  КАКО КОНДОМИТЕ ШТИТАТ ОД СЕКСУАЛНО ПРЕНОСЛИВИ БОЛЕСТИ?
  Кондомот делува како бариера или зид кој не дозволува крвта, семената течност или вагиналниот флуид да преминат од едниот на другиот партнер во текот на сексуалниот однос (овие течности можат да содржат микроорганизми како, на пример, ХИВ (вирусот што ја предизвикува СИДА-та). Доколку не се користи кондом микроорганизмите можат лесно да преминат од едниот на другиот партнер.


  КОЛКАВА Е ГОЛЕМИНАТА НА КОНДОМИТЕ?
  Кондомите што ги задоволуваат светските стандарди можат да бидат истегнати во должина од околу 154 см и да соберат околу две литри вода. Ако се користат правилно тие одговараат на секој пенис независно од неговите димензии. Ако кондомот изгледа премал тоа е обично затоа што е намотан. Користен правилно, кондомот е високо ефикасен во превенцијата на бременоста и СПБ.


  НЕШТО ЗА "НЕУСПЕСИТЕ НА КОНДОМИТЕ" !
  Евентуалните "неуспеси" на кондомите се должат на нивната неправилна употреба. Затоа, за поголема сигурност за правилно користење, се препорачува читање на упатството за употреба и вежбање на нивно вадење од опаковката и навлекување.

  Важно е користење на клинички тестирани кондоми, кои фабрички ригорозно се проверуваат и електронски се тестираат. На тој начин фабрички се утврдуваат евентуално слабите места на кондомот поради што тој се отстранува.


  ДАЛИ КОНДОМИТЕ ГО НАМАЛУВААТ СЕКСУАЛНОТО ЗАДОВОЛСТВО?
  Кондомите се многу тенки и воспоставената навика за нивно користење ги прави составен дел од сексуалниот живот и не го намалуваат задоволството.


  ДАЛИ УПОТРЕБАТА НА КОНДОМИТЕ Е ГАРАНЦИЈА ЗА ЗАШТИТА ОД СЕКСУАЛНО ПРЕНОСЛИВИ БОЛЕСТИ?
  Не. Не постои апсолутна гаранција за заштита од сексуално преносливи болести дури и тогаш кога се користи кондом. Сепак, најголемиот број експерти во светот тврдат дека ризикот за ХИВ инфекција или други сексуално преносливи болести може да биде максимално намален доколку кондомот се користи правилно.
  Со други зборови: сексот со кондом не е апсолутно "сигурен секс" но, е минимално "ризичен секс".


  ОСНОВНИ НЕШТА ЗА КОНДОМИТЕ!
  • Одбери кондом за заштита од инфекции
  • Чувај го правилно
  • Користи нов кондом при секој нов сексуален однос
  • Користи го кондомот правилно од почетокот до крајот.
   
 10. еци^^^

  еци^^^ Walking the line of nature's palm

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  2.945
  Допаѓања:
  56
  Najcesto polovite bolesti ne se zabelezuvaat dodeka se vo prviot,pa duri ni vo vtoriot nivni stadium. E, koga ke dojdat do nivniot maximum, koga idnite majki ke se soocat so faktot deka poradi NEkoristenjeto kondomi, pred kojznae kolku vreme zakacile gonorea, sifilis ili hepatitis, poradi sto ostanuvanjeto bremena pretstavuva prasanje na zivot ili smrt, togas e veke docna.

  Nema nikakvo drugo zastitno sretstvo od seksualno prenoslivite bolesti osven kondomot. NE postojat piluli za pred seks,posle seks itn itn. Zatoa ne si igrajte, Obavezno koristete kondom!  Obavezno odi kaj ginekolog. Ne samo vo momenti koga imas somnevanja vo vrska so nesto, tuku duri i pred da ti se pojavat tie somnevanja! Ne dozvoluvaj da stanes del od tabuata povrzani so posetata na ginekolog! Toa e edna od najnormalnite a voedno i najzadolzitelni poseti koi treba da gi pravi edna devojka/zena!
   
 11. еци^^^

  еци^^^ Walking the line of nature's palm

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  2.945
  Допаѓања:
  56
  Klamidijata predizvikuva neplodnost i kaj mazite. Kaj niv klamidijata cesto predizvikuva uretrit(vospalenie na uretrata), so pojava na sluzav ili gnoen uscedok od penisot. Moze da se pojavi i bolka vo tekot na mokrenjeto.
  -Bolka ili otok vo predelot na testisite e znak za epididimit, vospalenie na del od maskiot reproduktiven sistem. Ne e retka pojava na prostatit(vospalenie na prostatata), so bolka i pecenje pri ejakulacija, a ponekogas i pojavva na krv vo spermata-objasnuva D-r Ograndziska-Majstorova. I kaj dvata pola moze da se pojavi ocno vospalenie-konjuktivitis. Se pojavuva izolirano ili zaedno so vospalenie na polovite organi. Se manifestira so zacrvenuvanje na okoto, fotofobija i istekuvanje na bistar gnoen sekret.

  Ako ne se lekuva predvreme, klamidijata moze da predizvika hronicno vospalenie na matkata i jajcevodite.
  -Kaj zenite infekcijata se siri od vaginata i ceriksot kon sluznicata na matkata, jajcevodite i jajcnicite i predizvikuva vospalenie na pelvicna inflamatorna bolest, sto podocna moze da e pricina za sterilitet ili vonmatericna bremenost. No ne se samo zenite vo opasnost, bidejki vo poslednive nekolku godini potvrdeno e deka ako ne se lekuva kaj mazite moze da predizvika hronicno vospalenie na prostatata i polovite zlezdi. Pri nelekuvanata ili pogresno lekuvanata infekcija pocesta e pojavata na epididimit, koj obicno se srekava kaj pomladi pacienti so krajna posledica-sterilitet!
   
 12. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  1. Што е кламидија, начин на пренос?

  - Тоа е една од најчестите ППИ предизвикана од бактеријата Chlamydia Trachomatis.
  - Бактеријата може да се пренесе од една на друга особа преку сексуални односи или преку орално-генитален контакт.
  - Може да се пренесе и преку очи: доколку личноста дојде во контакт со телесните течности кои ја содржат бактеријата, а потоа се допре за своите или неговите очи, на тој начин може да се пренесе инфекцијата.
  - Кламидијата исто така може да се пренесе од бремена жена на своето бебе за време на раѓањето.
  - Не се пренесува преку пешкири, кваки на врати, или од тоалет.


  2. Какви симптоми дава инфекција со Кламидија?

  Кај жени:

  - Најчесто повеќето девојки немаат никакви симптоми, тоа значи дека особата може да е инфицирана, а притоа да не знае за тоа.
  - Кламидијата најпрво го напаѓа грлото на матката-цервиксот, како и уретрата( каналот за мокрење). Кај некои инфицирани жени може да се појават следниве симптоми:
  - променет вагинален исцедок,
  - чувство на печење при мокрење.
  - Кога инфекцијата ќе се прошири од грлото на матката на фалопиевите туби, кај некои жени нема да се појават никакви симптоми, додека кај оние кај кои ќе се појават се јавуваат следниве:
  - болка во долниот дел на стомакот или слабината,
  - гадење,
  - покачена температура,
  - болка за време на сексуалниот однос,
  - крварење помеѓу менструаниот циклус.
  - Инфицирана бремена жена со вагинална кламидија ќе ја пренесе инфекцијата на своето бебе за бреме на раѓањето, кое кај новороденчето во 50% предизвикува коњуктивитис, а во 20% пневмонија.

  Кај мажи:
  Најчесто и кај мажите не дава никакви симптоми. Кај некои мажи може да се појави:
  - исцедок од врвот на пенисот,
  - чешање или чувство на горење околу пенисот,
  - поретко и оток на тестисите.


  Кламидијата може да доведе до појава на проктитис (инфекција на слузницата која ја обложува слузницата на ректумот), при практикување на анален секс.

  Кламидијата исто така е најдена и во грлото кај мажи и жени кои имале орален секс со инфициран машки партнер.

  Доколку се појават симптоми, тие обично се јавуваат 1 до 3 недели по контактот.

  3. Како се дијагностицира кламидијата?

  Постојат неколку типа на лабораториски теста за дијагностицирање на кламидијата. И тоа:
  -Земање на брис од инфицираното место ( цервикс или пенис ), со што директно се докажува кламидијата.
  -Друг тест е преку примерок од урина,
  - Преку серолошка метода ( се зема венска крв, во која се докажуваат антителата).


  4. Како се лекува инфекцијата со кламидијата?

  - Кламидијата се лекува со антибиотици 1 до 2 недели.
  - Двата партнера треба да се лекуваат иако едниот или двајцата немаат никакви симптоми, во спротивно постои можност за повторна инфекција.
  - Додека трае лекувањето двата партнера треба да апстинираат или да користат кондом.

  5.Какви компликации може да настанат доколку не се лекува кламидијата?


  Доколку не се лекува кај мажи
  - типично предизвикува уретрална инфекција,
  - која може да се прошири и да предизвика епидидимит (цефче кое служи да ја прене спермата од тестисите)
  - покачена температура, болак
  - СТЕРИЛИТЕТ
  Кај жени
  - најчесто ги напаѓа клетките на цервиксот,
  - не лекувана може да се прошири на матката или на фалопиевите туби (канали кои ја пренесуваат јајце клетката) и
  - предизвикува инфекција наречена пелвична воспалителна болест.
  Ова се случува кај кај 40% од жените кои не се лекувале.

  Пелвичната воспалителна болест може да доведе до:
  - оштетување на фалопиевите туби,
  - утерусот,
  - како и ткивото кое ги опкружува јајчниците Оштетувањето доведува до:
  - хронична пелвична болка,
  - инфертилитет, како и
  - ектопична бременост(бременост надвор од матката).


  Кај бремени жени, постојат докази дека кламидијата може да доведе до прерано породување. Бремените инфицирани жени со кламидијата за време на пораѓајот ќе ја пренесат инфекцијата на новороденчето предизвикувајќи пневмонија и коњуктивитис.


  6. Како да се превенира инфекција со кламидија?


  Апстиненцијата е најефикасен начин на заштита.
  Сексуално активните лица треба да почитуваат одредени правила за да се заштитат и тоа:
  - Употреба на кондом при секој сексуален однос;
  - Намалување на бројот на сексуалните партнери;
  - Скрининг тест.
   
 13. **The Beauty**

  **The Beauty** and the beast

  Член од:
  4 февруари 2007
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  6
  Epa vaka, vo Mk e "dojdena" seksualno prenosliva bolest kojasto e prenesena od Afrika pa Holandija pa na Balkanot... Simptomite kaj zenskite se javuvaat vednas, a kaj maskite posle tri meseci. Se pojavuvaat chvorovi so gnoj i krv:toe: vo predelot na preponite i nadkolenicite, nema lek, treba samo na sekoj 6 meseci da se prima terapija za da se spreci pojavuvanjeto na tie chvorovi, golemi se kolku kosten, i izgledaat mnogu odvratno. :nesum: Taka da pazete so koj se sexate :smir: :star:
   
 14. Crazy

  Crazy PaRtY aNiMaL

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  683
  Допаѓања:
  4
  Што збориш бе? Ако ова е стварно така :nesum:
   
 15. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.038
  Нередовни прегледи, малограѓанштилак, нехигиена и лчесто менување партнери се најчестите причини за ширење и закачување сексуално пренослива болест.

  Па мајку му стара, поарно нека ве олајава цело село отколку да боледувате - одете на лекар редовно.

  Продавачката во аптека или во гранапче ќе ве каже на мајка ви дека купувате презервативи - ви е гајле, подобро така, отколку после девет месеци несакан бременсот или недајбоже болест со трајни последици.


  Бирајте партнери, не секој кој мириса скапо е чист, може е само парфимиран, а немиен.

  Итн.
   

Сподели преку: