Седумте Рилски езера

Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Седумте Рилски езера е група езера со ледено потекло коja лежи во планината Рилана коja се наога наjвисокиот врх на балканите Мусала. Тоа е најпосетената од туристи езерна група во Бугарија, дел од стоте национални туристички објекта. Езерата се наоѓаат во Дамгскија удел на северозападна Рила меѓу 2095 и 2535 метра надморска височина. Заземаат жлебови по падината на планината, како одделните езера се меѓусебно поврзани преку мали поточиња.
Името на секое од Седумте Рилски езера има врска со специфични надворешни особености на даденото езеро.
Езерото, кое е лоцирано на најголема надморска висиина - 2535 метра, носи името Солзи поради видливостта на вадата во длабочина.
d181d18ad0bbd0b7d0b0d182d0b0.jpg
Следното по височина на разполагане е Окото (Срцето) - 2440 м., то е со идеална овална форма. Окото е најдлабокото Циркусно езеро во Бугарија - длабоко е 37,5 м.
Okoto_Lake.jpg
Бубрегот - 2282 м. е езерото со најстрмните брегови од целата група.
54631be9e05e6.jpg
Четвртото езеро е Близнак - 2243 м., то е најголемо по површина езеро во групата.
bliznaka-novo2.png
Езерото Трилистника -2216 м., е со неправилна форма и невисоки брегови.
IMG_9231.jpg
Нај -плитко е Рибното езеро само 2,5 метра на 2184 метра надморска висина , како на неговиот североисточен брег е изградена хижата Седумте езера.
104_3909.JPG
Нај-ниското в групата е Долното езеро - 2095 метра, от което води началото си река Джерман.
dolnoto.jpg

Река Джерман
020329765.jpg7_rila_lakes.jpg 7_1315332895.jpg higa-Rilski-ezera-1600-560x420.jpg
snimka_all.jpg

Легендата за Седумте Рилски езера раскажува дека пред илјадници години, кога на планетата Земја уште не се биле појавиле современите луѓе во планината Рила живееле маж и жена великани. Тие се засакали неразумна и обожуван убавината и удобноста на својот дом ...

Домот им бил толку привлечен дека немало како да не фасцинира секое едно живо суштество, а на нивната љубов се радувале сите стихии и целиот свет.

Но за жал еден ден злите сили поминале покрај нивниот дом. Како виделе дека постои такво убаво место, завидна семејно им среќа, лути се и одлучиле да ја уништат сè, и да избришат нивната љубов засекогаш. Почнале да праќаат црни облаци и растурањето ветрови. Страшни земјотреси почнаа да тресат земјата ...
Мажот џин бранел жестоко секое страк тревичка, секое малку Поточно или цвет, подигање својата сакана и одвикнување нападите на злите сили. Ова сепак само зголемило нивната огромна злоба и суровост и биле решени да заврши попеколна дело крај.

Во една тешка битка, младиот џин падна убиен. Задоволни од постигнувањето злото стихии си заминале, оставајќи го зад себе раскрши карпи, опропастени долчини и една уништена од тага жена. Тагата на младата вдовица била толку голема што солзите и блика безспир и се собираат по срт право во долчините. Леели се и се собирале во нив ... формирале се бистри езера, чистотата на кои поразуваше секој.
Пред езерото "бубрег" планинските водичи покажаа огромна карпа, која се наоѓа во насока кон езерото "солзи", на која се "црта" маж и жена во огромни димензии. Според легендата тоа се фигурите на двајцата вљубени, кои ќе останат да "чуваат" вечно својот убав дом. 
Последно уредено:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Како е за со точак?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Тука може како неколку дневен поход со Маунтин велосипед низ планината, па и есктремни пусканиа надолу кон Паничиште. Поискусните велотуристи искачуваат тркалата и до сртови, каде што стигат до Седумте Рилски езера. Мнозинството карат по пошироките и мало каменити, не толку екстремни патишта од Хижа Седемте рилски езера надолу кон регионот на Хижа Пионерска и лифт станциата. Со лифта има можност да се качат лесно велосипедите назад до хижа Рилски езера за да се направат неколку пусканиа низ гората надолу, со можност секој пат да избираат различен живописен пат.
 
Последно уредено:

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Тука може како неколку дневен поход со Маунтин велосипед низ планината, па и есктремни пусканиа надолу кон Паничиште. Поискусните велотуристи искачуваат тркалата и до сртови, каде што стигат до Седумте Рилски езера. Мнозинството карат по пошироките и мало каменити, не толку екстремни патишта од Хижа Седемте рилски езера надолу кон регионот на Хижа Пионерска и лифт станциата. Со лифта има можност да се качат лесно велосипедите назад до хижа Рилски езера за да се направат неколку пусканиа низ гората надолу, со можност секој пат да избираат различен живописен пат.
На форум се пишува само на Македонски и на Англиски... блгарски јок.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
На форум се пишува само на Македонски и на Англиски... блгарски јок.
Тое е гугле транслате, не бугарски. Не знам како да го напишам тоа на македонски.[DOUBLEPOST=1430925166][/DOUBLEPOST]Освен сите друго, до Седумте Рилски езера лугето можат да одат и со кон.
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Фала за статијава! Ќе го посетам Рилскиот Манастир на 18ти мај а можно е и накај езерава да отидам. Каков е патот натаму?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Фала за статијава! Ќе го посетам Рилскиот Манастир на 18ти мај а можно е и накај езерава да отидам. Каков е патот натаму?
Од Рилскиот манастир има патека по коja, ако одиш пеш патот е кон 4 саати, но е голема транзициja и ке ти требва познанство на планината. Од Рилски манастир наjдобро е со автамобил или бус да фатиш патот кон Сапарева банja коj е близо70 км. и се зема за мало повеке од 1 саат, а след тоа со автомобила да тргнете кон Паничиште кое е на 20-25 минути пат од Сапарева банja. Од Паничиште при хижа "Пионерска" до хижа "Седумте рилски езера" има лифт.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Одлична патека бев ова лето на кужна патека ги видов сите 7 езера и наредна прилика пак би одел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom