Свински сапун

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
многу просто и брзо
за 1,5 кг сапун
  • маслиново масло, палмино, масло, кокосово.(по избор)... :
  • 1 литар
  • сода- NaOH 150 гр.
  • Вода 380 гр
сето тоа вариш - постојано мешајќи, со ракавици, и со маска на уста - и по можност наочари - едно 40 минути
си правиш калапи - за да ја истуриш во нив течноста - обично од тетрапак сокови или млеко или што ти се најде при рака








--- надополнето: 17 септември 2013 во 23:18 ---
пс
:pos:можеш и вака да се опремиш ;)
:pos:
Иста е постапкава и со свинска маст? :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Иста е постапкава и со свинска маст? :)
Друга постапка е, не само свинска маст туку и кожата,коските што останало и се тури сода и од тоа ги уништува како да нема ништо LoL бљак таков сапун служи за перење селски теписи и алишта :D:pos: Барем Баба ми така ми кажуваше како праела :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ќе ви го кажам тој со палмино масло. А ако ми успее, и со други масла.
Не поддржувам убиство на животни. За храна ми некако разбирливо, ама за овакви луксузи - не!
Рече ќе кажеш сапун од масла ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пази на кожата и очите. Најдобро да користиш гас маска. И ако си под 18, прави го ова во присуство на родител, чисто ради твоја безбедност.

1. Фала :)

2. Имам 22 години ( тоа што на почетокот се претставив како малолетен имаше причина)

3. Дали склучивме некој вид на примирје? :):D
 
A

AnFem

Гостин
1. Фала :)

2. Имам 22 години ( тоа што на почетокот се претставив како малолетен имаше причина)

3. Дали склучивме некој вид на примирје? :):D
Боби, ако си се претставувал како малолетен за да ќариш малолетнички, не склучуваме ништо! Освен тоа, сеуште не гледам дека ги поддржуваш педерите. -.-
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Мислам у село го правеа овој коа бев дете али лошо мирисаше у пм.
За да те сакаат Боб мора да ги сакаш и подржуваш педерите тоа се вика условна љубов.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Пази на кожата и очите. Најдобро да користиш гас маска. И ако си под 18, прави го ова во присуство на родител, чисто ради твоја безбедност.Во случај да добиеш црна боја на сапунот бегај подалеку во секој момент може да гровне.:pos:
Рецептов за сапун е или за бомба?:D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Боби, ако си се претставувал како малолетен за да ќариш малолетнички, не склучуваме ништо! Освен тоа, сеуште не гледам дека ги поддржуваш педерите. -.-
Се претставив како малолетен, ама не за малолетнички да привлекувам. Јас до мене си имам една многу убава дама. А за педерите никогаш нема да ги поддржувам.

Батали ги, гледаш ради нив пола година јас и ти се караме :D
Иначе ти мене ме зафркаваш... како да зацрни и пукне? :)
 
A

AnFem

Гостин
Иначе ти мене ме зафркаваш... како да зацрни и пукне? :)
Ништо нема да зацрни и пукне.. Уствари може да пукне ако погрешно ги мешаш состојките. Прави како што вика тетката на видеото. Очите и кожата заштитени, затоа што живата сода може да те изгори ако те прсне, а и мирисот е јак и непријатен, затоа и ти препорачав гас маска, ако имаш.
А да, сапунот можеш да го користиш после еден месец, ради живата сода.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ништо нема да зацрни и пукне.. Уствари може да пукне ако погрешно ги мешаш состојките. Прави како што вика тетката на видеото. Очите и кожата заштитени, затоа што живата сода може да те изгори ако те прсне, а и мирисот е јак и непријатен, затоа и ти препорачав гас маска, ако имаш.
А да, сапунот можеш да го користиш после еден месец, ради живата сода.
Ок, фала уште еднаш и ќе пишам што сум направил :)
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Се претставив како малолетен, ама не за малолетнички да привлекувам. Јас до мене си имам една многу убава дама. А за педерите никогаш нема да ги поддржувам.

Батали ги, гледаш ради нив пола година јас и ти се караме :D
Иначе ти мене ме зафркаваш... како да зацрни и пукне? :)
А зошто лажеше за јадењето тогаш и сега дека си малолетник?
 
R

Rigel Kent

Гостин
Бобче најдобро да не правиш сапун , искрен совет , како ни вуду магија што сакаше да пробаш , а не дај боже да влезеш на една тема (не ти кажувам која :D) .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да се пофалам.......... направив сапун, но не свински, туку од маслиново масло по рецептот на @AnFem .
Одлично мие, а до негде и мириса :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom