Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Демкеш,тоа е Солунска легенда,АПОКРИФНА(мислам дека си читал),од 12 век,има четири преписа,сите намерени во Македониjа.Ако сакаш да ти постирам обjаснетото, ама е на бугарски,не знам дали нема да го избришете.Инаку еве ти линкот за бугарската Вики:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Ма, ти благодарам за адресата, но јас го побарав твое толкување, затоа што има можност дека само со голи цитати се обидуваш да манипулираш.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
По-добре(според мене) да се видат доказите без толкуванье,па секи да решава дали ги приима или не-се пак нема мали деца овде за манипулиранье,нели? Историjата е наука на документи и артефакти (некои сеуште спорат дали е наука).
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Историјата е наука на тие што имаат пари и моќ, документите и артефактите се релативни затоа што може да се уништуваат....
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
По-добре(според мене) да се видат доказите без толкуванье,па секи да решава дали ги приима или не-се пак нема мали деца овде за манипулиранье,нели? Историjата е наука на документи и артефакти (некои сеуште спорат дали е наука).
Контрадикторност, СЕКОЈ ДА СИ ТОЛКУВА КАКО САКА, А СЕПАК ИСТОРИЈАТА Е НАУКА НА ДОКУМЕНТИ.

Па рпоблемот во бугарската историографија не е во недостаток на документи, ТУКУ ВО ТОЛКУВАЊЕТО НА ИСТИТЕ.

А има и мали и големи деца во Бугарија, а постои можност и да биле изманипулирани.

Но добро, горе-доле го знам твојот став, ГОЛ ЦИТАТ ....... и толку, СЛОВЕНИТЕ БИЛЕ БУГАРИ.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Herodot: tie finti - na bugarsko-rumunska granica, ne tuka.

Ti go izbrishav postot zatoa shto ne diskutirash. Inaku prashanjeto od Demkesh e mnogu validno i mozhe i treba da se razvie diskusija.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
Ти бришеш само постови, кои не ти изнасат, ама нејсе. Сметаш дека сите са слепи и глухи ?! :wink:
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Ти бришеш само постови, кои не ти изнасат, ама нејсе.
Сметаш дека сите са слепи и глухи ?! :wink:
Се прави интернет страна и ....... http://www.soros.org.mk/archive/indeks.htm

Ја побарав негово гледање на истите документи кои ги знаат и македонските историчари, нема ништо ново .
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Herodot: tie finti - na bugarsko-rumunska granica, ne tuka.

Ti go izbrishav postot zatoa shto ne diskutirash. Inaku prashanjeto od Demkesh e mnogu validno i mozhe i treba da se razvie diskusija.
Тоа дето го избриша е мисленье на Микулчик, коj е хрватин,професор по историjа во Скопскиот университет.Не сум го jас измислил, да кажеш дека е "бугарска пропаганда".И текстот е на македонски.
 
A

anaveno

Гостин
Cetaj MAKEDONSKI i evolucijata na Mikulcic....

Со најновите истражувања на професорката Викторија Соколовска и на Иван Микулчиќ веќе се тврди дека во Полог живеело најсеверното античко македонско племе Агријаните, кое го офаќало целиот појас од Полог, преку Скопје, сe до Западна Бугарија.

Алаш-Вериш научник...???
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Сакаш да кажеш дека се врти како фурнаджиjска лопата ли? Не сакам да коментирам за античните племиньа, jас сметам дека сме словени, а постот ми беше за Св. Кирил и Методиj и крштенето на тие словени.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
штом си чел толкова много, тогава веројатно си чел и за мисијата на братјата в Моравија. Веројатно имаш видено какви са били имената им /рождените?/ Може би знаеш за в'просите,зададени на Констонтин-Кирил философ след диспута в Хазарскија хаганат ? Може би знаеш как е отговорил на тија в'проси ? И естествено очаквам да ми дадеш твојата версија за това тотално разминаване с "фактите", представени от скопските историчари....
Ако се бугари, како застапникот на црквата од Бугарија во Рим, не ги примал мисионерите, т.е. се противел како и другите дека се е тројазично, нема друг јазик?

Методиј бил ставен на Византиско-Бугарска граница како стратег од страна на Византија. Фактички, ја чувал, надгледувал, границата за да не поминат бугарите...татарите тогаш.

А уствари ако толку си им ги читал житијата, не сфати дека нивната Моравска е всушност Анти-Бугарска? о.0
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
Не знам колко години имаш, но опитај да се замислиш и да дадеш
нјакак'в отговор на самија себе си. Ако ти беше на мјастото на Борис, как би пост'пил ? Немаше ли да си ја оплетеш кошницата тајно ?

Азбуката бе с'здадена специално за един народ. И това не бе народа на Византија ! Азбуката трјабваше п'рвом да намери маждународно признание.
И това трјабваше да стане другаде, Не в нашите земи.

Случајно ли от 200 ученика, продадени в робство, бјаха спасени именно Климент, Наум и Ангелариј ? Случајно ли Борис гласува такова доверие на Климент и Наум ? Имаш ли представа с какви п'лномоштија са се ползвали те в областта Кутмичевица? Имаш ли идеја с какви д'ржавни средства са разполагали ?

Случајно ли стават такива нешта ? :wink:
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
И уште една теориjа, коjа не е бугарска: "Мили мои пријатели, струва ми се, че д'лго време сте се заблуждавали. Моравската мисија на Кирил и Методиј не е била в онази Моравија, разполагашта се на територијата на нјакогашна Чехословакија, а в истинската Велика Моравија, којато през IХ в. е била с'ставна част от б'лгарската д'ржава."-вели Петер Jухас.http://www.slovo.bg/old/litforum/121/niliev.htm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom