Свадба (во ресторан) ДА или НЕ?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.753
Поени од реакции
9.879
Нашата Македонска традиција некако по дифолт налага свадба во ресторант,прво нели дома кај невестата па црква па општина и на крај сите у кафана,на лапачка и пијачка на жива музика и рипање по маси,кршеље чаши, 300-400 гости ( од кои пола не ги знаеш, а доста од нив дали си ги видел еднаш или двапати во живот,али битно ти биле род од некое си 9 колено) сликање честитање, осмех под брк и така натаму...

Дали ваквата прослава ја оправдувате и така ја замислувате вашата свадба...ја лично не

Место фрлање пари по кафани и дерење на турбо фолк певаљки мислам дека многу попаметно е да се прослави со најблиските на една вечера и чао.. а со другите планирани пари место да ги фрлам у кафана си фаќам авион и со невестата на меден месец на некое убаво местенце во светот..:smir:
Ваше мислење ?
 
Z

Zoza

Гостин
ne sum za takva svadba,se registriravme vo opstina na sv,valentin,sega na leto koga ke si dojdat tetki tetinove ideme nekade na proslava samo najbliskite znaci do prvi bartucedovci i nisto poveke i molim lepo....so ke plakam za nekoj si 13 evra a ne go ni znam a ke mi donese servis sojli za kafe bojle ke platam za rodnina so si go znam i mi e epten blizok barem nema da mi e maka


preku glava mi e od ovie svadbi de fustan nevestinski de do 9 koleno kako so kaza de op trop na masi stolove i utre muabeti: ej abe nevestata samo so maska strana igra se podmitnuva ej toa falese ej ja vide ovaa kako bese oblecena bla bla


taka da svadba samo so 80 luge t.s. vecera i cao prijatno site zadovolni
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Не е битно ти дали сакаш или не, мило им е на родетилите. Еднаш им се венчаат децата, па од мерак ке сакаш да направиш голема прослава.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
и јас сум против ова :toe: најблиските пријатели и фамилија си ги собираш на една вечера, било каде и толку. веселба, пиење, јадење и чао пријатно :salut:а не одам по невестата, па ај во општина, па лево, па десно.....глупости според мене
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ја правам јас свадбата,моите ја прават (даваат пари,покани,разместување по маси,торти,организации,итн.).Така да ако нив не им сметаат 850 гости,мене ич.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Категорично НЕ.

За свадба се трошат по 10тина иљади евра. И тоа више станато е свадбата клише, сите роднини играат ради реда поглед насочен кон замислена точка сите сериозни во фаците. Ептен се гледа дека е ради реда, а се фрлаат многу пари.

Јас да сум би заминал на крстаење имаше во Фибула 22 дена, фаќа негде 2-3 иљади евра за двајцата. Ама се поминува Аргентина, Бразил, Мароко, Португалија, Италија, Шпанија . Се патува од 17ч до 9 сабајлето другиот ден и се укотвува на остров или пристаниште бродот (огромен модерен) После од 09-17ч имаш време да си шеташ низ градот и во 17 пак тргнува. Негде се останува и два вечери зависи од програмата.

22 дена скоро месец дена шетање низ цел свет, а со тие пари моеш во кафана една глупава вечер да поминеш. Има и тури со помалце денови по 15-18-20. Поскапи и поефтини.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.753
Поени од реакции
9.879
Категорично НЕ.

За свадба се трошат по 10тина иљади евра. И тоа више станато е свадбата клише, сите роднини играат ради реда поглед насочен кон замислена точка сите сериозни во фаците. Ептен се гледа дека е ради реда, а се фрлаат многу пари.

Јас да сум би заминал на крстаење имаше во Фибула 22 дена, фаќа негде 2-3 иљади евра за двајцата. Ама се поминува Аргентина, Бразил, Мароко, Португалија, Италија, Шпанија . Се патува од 17ч до 9 сабајлето другиот ден и се укотвува на остров или пристаниште бродот (огромен модерен) После од 09-17ч имаш време да си шеташ низ градот и во 17 пак тргнува. Негде се останува и два вечери зависи од програмата.

22 дена скоро месец дена шетање низ цел свет, а со тие пари моеш во кафана една глупава вечер да поминеш. Има и тури со помалце денови по 15-18-20. Поскапи и поефтини.
Фала богу тоа ми беше и поентата :wink:

Не ја правам јас свадбата,моите ја прават (даваат пари,покани,разместување по маси,торти,организации,итн.).Така да ако нив не им сметаат 850 гости,мене ич.
А нели би било многу боље тие пари да ти ги дадат на тебе и ти после со саканиот како сакаш да ги трошиш ?
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
А нели би било многу боље тие пари да ти ги дадат на тебе и ти после со саканиот како сакаш да ги трошиш ?
Абе добро, таква е традицијата овде, неможеш ти сите прават такви свадби и да одиш кај свите што те викнале и после да се напраеш паметен и никого да не викаш за свадба
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Порано беше мнпги по едноставно свадба во дворот или пред зграда под церади, еден казан грав, пеесетина гајби пиво сокови сето тоа ставено во буриња да се лади, и кога ке видиш и поубаво и поевтино испаѓаше а сега сето ова одење по ресторани и кафани е само трошок ништо повеќе
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.753
Поени од реакции
9.879
Абе добро, таква е традицијата овде, неможеш ти сите прават такви свадби и да одиш кај свите што те викнале и после да се напраеш паметен и никого да не викаш за свадба

Убедљиво најглупи традиции имаме.. и за свадби и за погреби..:toe:
 
M

M del Mar

Гостин
Не е битно ти дали сакаш или не, мило им е на родетилите. Еднаш им се венчаат децата, па од мерак ке сакаш да направиш голема прослава.
во денешно време тешко некој само еднаш да се венча:toe:
 
Г

Господ

Гостин
Абе самата свадба е џабе пари фрлање плус заглавуваш со фаца што после 5 години нема да ја поднесуваш,но нормално ако не сакаш да бидеш sucked dry ќе живееш со кучката/шупакот unhappily ever after.

Џабе фрлање пари е ресторанот но луѓето се познати како трошаџии така да неизбежно е:toe:
Според мене само во матично е доволно,ми потребал попот да ми го благословува бракот.:tapp:
Море не се женам ќе ја нервирам мајка ми
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Абе самата свадба е џабе пари фрлање плус заглавуваш со фаца што после 5 години нема да ја поднесуваш,но нормално ако не сакаш да бидеш sucked dry ќе живееш со кучката/шупакот unhappily ever after.

Џабе фрлање пари е ресторанот но луѓето се познати како трошаџии така да неизбежно е:toe:
Според мене само во матично е доволно,ми потребал попот да ми го благословува бракот.:tapp:
Море не се женам ќе ја нервирам мајка ми
Ова црново се гребе?
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Бев ( и сеуште сум против ) овие работи, свадби матурски со 700 гости, кога требаше матурска да чекам многу се противев, но кога направивме список ако чекаме кој ќе ти дојдат ( не само роднини, луѓе што те поканиле и ги почитуваш ќе треба да ги поканиш) излезе дека ако не чекам во ресторан 5 вечери дома ќе ти се мкнат со изговор и да не чекате ние да направиме чест :tapp: истото е и за свадба,ако не чекаш во ресторан сите што требало да дојдат во ресторанот ќе ти дојдат дома така да..ми сметаат ваквите собири и кичераи но кога во некои случаеви мора..мора.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Абе повеќето млади не сакаме.
Ама кога ќе речат родителите ќе има свадба и точка, ќе молчат сите и ќе се смешкаат на роднини од 5то колено кои прв пат ги гледаат.

Ретки се тие кои издвојувале победа со родителите во врска со свадба. На крај речиси сите им исполнуваат желбата. Не е до старомодноста на родителите, колку што им е до оној глуп наш менталитет каде сите ќе почнат да озборуваат зашто се кријат младоженците, зашо не прават свадба и 300 муабети. А сите знаеме дека на родителите им се битни комшиските и чаршиските муабети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom