Сателитска (со шеринг) vs ТоталТВ vs Кабелски vs iPTV

Сателитска (со шеринг) vs ТоталТВ vs Кабелски vs iPTV

  • Сателитска + шеринг

    Гласови: 39 56,5%
  • Total TV

    Гласови: 11 15,9%
  • Blizoo

    Гласови: 4 5,8%
  • Telekabel

    Гласови: 5 7,2%
  • MaxTV

    Гласови: 14 20,3%
  • Хардкор локална антена (сеа со дигитализација) only

    Гласови: 1 1,4%
  • други (локални) оператори

    Гласови: 3 4,3%

  • Вкупно гласачи
    69

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Време е нашиов народ да знае што е најдобро. И онака премногу време проведуваме пред ТВ, да го искористиме тоа максимално. Посебни теми за сите овие имаме, но немаме ЕДНА во која што ќе можеме директно да ги споредуваме понудите на операторите и со тоа да го генерализираме со еден заеднички заклучок. Воедно и да имаме статистички преглед на вкусовите на нашите гледачи, како и нивната визија за слободно гледање - што сакаат, кога сакаат и како сакаат.
Имате избор:
Или одговорете на анкетата горе поставена, или доколку сте од оние што поише им се пишува, нека одговорат на следниве прашања, токму онака како што се:

Која националност сте?
Колку години имате?
Какви канали во глобала преферирате (документарни, вести, колажни - од се по нешто, спортски..)?

Колку често ги гледате истите?
Колку плаќате месечно?
Колку планирате (имате можност) да плаќате месечно?
Дали преферирате квалитет или квантитет во каналите?
Дали би ви правело разлика од 50-100 денари за доплата на некој пакет да може да гледате повеќе канали?
Дали знаете што е кард шеринг? Ако не знаете, не го одговарајте следното прашање:
Дали знаевте дека шеринг за годишно ниво може да најдете за ~80 евра и да гледате што ви душа сака, без никакви укинувања на канали од страна на операторот?
Дали нашиве локални канали ви ги задоволуваат дневните потреби за ТВ? Ако не, тогаш:
Што би измениле кај нив?
Дали моменталниот оператор ви ги задоволува потребите?
Дали дистрибуцијата на тие канали е со 99% ефикасност или помалку?

Ќе ме add-неш за пријател? (се зезам :P )

Се надевам дека ќе има добар одѕив за темава. Доколку биде така, се надевам дека успешно ќе се реагира како преку СРД, така и преку нашиве оператори, да ние - по прифатлива цена и добар квалитет, комбинирани со добра понуда на канали, можеме убаво да лежиме пред ТВ без милион пати да ја свртиме листата у ресиверот.

Ако мене ме прашате, од нашиве телевизии би ги унапредил само МРТ: да има уште поголема домашна продукција (што фали да имавме “крв није вода“ на наш јазик, не преку синхронизација..), разни документарци. Другото сеа засеа им е ептен на место.
Дури немора ни да се тргаат турските серии. Нека си седат, па со тек на време (кога мојава генерација, па и помладата се разбира) ќе потпорасне - ќе се гледа нешто друго. Сега сакам кога со моите седам пред ТВ и зборам за туѓите животи кои не се многу поразлични од нашите.

btw, гуглајте cccam servers за одприлика да сфатите што се може да гледате преку кардшеринг. Или, сфатете го вака: нема граници. Сето тоа што го гледате преку операторите + мноооооооогу (многу, ама стварно многу) повеќе за поефтина (отприлика 450 денари месечно, нека е и 500) цена.
Се надевам на многу одговори.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
^ Kako член што ја отвора темава , редно е прв и да одговориш на прашањата :D
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Во ред


Која националност сте?
-Бошњак
Колку години имате?
18
Какви канали во глобала преферирате (документарни, вести, колажни - од се по нешто, спортски..)?
Документарни, филмски и колажни.
Колку често ги гледате истите?
-Секогаш кога немам што да правам, а во последно време не толку многу. Најчесто кога сум на распуст или кога немам никакви обврски ни кон работата ни кон школото.
Колку плаќате месечно?
Во моментов за ТВ не плаќаме ништо. Имаме сателитска, а повремено наоѓам бесплатни кардшеринг сервери кои траат ден-два, за да седнам некад со моите и да глеам NovaTV или RTL/HRT 2...
Колку планирате (имате можност) да плаќате месечно?
-До 500 највеќе.
Дали преферирате квалитет или квантитет во каналите?
-И двете
Дали би ви правело разлика од 50-100 денари за доплата на некој пакет да може да гледате повеќе канали?
-Да. Огромна, поготово со буџетот со кој располагаме како семејство.
Дали знаете што е кард шеринг? Ако не знаете, не го одговарајте следното прашање:
-Знам
Дали знаевте дека шеринг за годишно ниво може да најдете за ~80 евра и да гледате што ви душа сака, без никакви укинувања на канали од страна на операторот?
Дали нашиве локални канали ви ги задоволуваат дневните потреби за ТВ? Ако не, тогаш:
-Не
Што би измениле кај нив?
-Тоа што го пишав во првото мислење (самата теза на почетокот на темата)
Дали моменталниот оператор ви ги задоволува потребите?
-Немам оператор, но имам аналогна :D Секако дека не.
Дали дистрибуцијата на тие канали е со 99% ефикасност или помалку?
-Си пиќи...
 
Член од
6 март 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дефинитивно шеринг.Само мана му е што го нема тотал-тв.Одамна викаа дека ќе го отклучат но ништо од тоа.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Дефинитивно шеринг.Само мана му е што го нема тотал-тв.Одамна викаа дека ќе го отклучат но ништо од тоа.
Има нешто слично на него:
Bulsatcom
MaxTV HR
(само мора да имаш HD ресивер и HD шеринг. Е сеа, тоа сепак е исплатливо, пошо со HD шеринг доаѓаат и 3D каналите од Sky, што е неповторливо искуство)

Комбинирај го ова со добар ресивер (AzBox) и пичиш. Арно ама ова неможат сите да си го дозволат. Еден Азбокс ти е над 200 евра, HD шеринг за 100 евра, плус ако немаш опрема цело богатство треба да дадеш :)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Има нешто слично на него:
Bulsatcom
MaxTV HR
(само мора да имаш HD ресивер и HD шеринг. Е сеа, тоа сепак е исплатливо, пошо со HD шеринг доаѓаат и 3D каналите од Sky, што е неповторливо искуство)

Комбинирај го ова со добар ресивер (AzBox) и пичиш. Арно ама ова неможат сите да си го дозволат. Еден Азбокс ти е над 200 евра, HD шеринг за 100 евра, плус ако немаш опрема цело богатство треба да дадеш :)
Макс тв не работи на шеринг колку што знам, картицата е впарена(како Тоталтв). :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Реално, јас темава ја поставив пошто многу се двоумам што да земам...Имам сателитска, па незнам дали ми е поисплатливо шеринг да зеам, или да се претплатам на нашиве “фантастични“ оператори...
А и несебичен човек сум, па зошто да не им помогнам и на другите?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Реално, јас темава ја поставив пошто многу се двоумам што да земам...Имам сателитска, па незнам дали ми е поисплатливо шеринг да зеам, или да се претплатам на нашиве “фантастични“ оператори...
А и несебичен човек сум, па зошто да не им помогнам и на другите?
Значи вака, за балкански канали махер е Тоталтв, има добар квалитет и скоро сите балкански канали(освен хрватските). И јас сакав да земам дрим со шеринг порано(се двоумев како тебе) и го одбрав Тоталтв, затоа што може "некогаш" полека полека сателитските платформи да ги впаруваат картиците и тоа ќе значи мрак за шерингот(како што најавува Al Jazeera Sports). :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Значи вака, за балкански канали махер е Тоталтв, има добар квалитет и скоро сите балкански канали(освен хрватските). И јас сакав да земам дрим со шеринг порано(се двоумев како тебе) и го одбрав Тоталтв, затоа што може "некогаш" полека полека сателитските платформи да ги впаруваат картиците и тоа ќе значи мрак за шерингот(како што најавува Al Jazeera Sports). :)
Штом е така, темава го добива карактерот од „другата“ страна, а тоа е дали и колку е можно да се внесат квалитетни канали (дури може и да се наши) во нашиот асортиман.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Има нешто слично на него:
Bulsatcom
MaxTV HR
(само мора да имаш HD ресивер и HD шеринг. Е сеа, тоа сепак е исплатливо, пошо со HD шеринг доаѓаат и 3D каналите од Sky, што е неповторливо искуство)

Комбинирај го ова со добар ресивер (AzBox) и пичиш. Арно ама ова неможат сите да си го дозволат. Еден Азбокс ти е над 200 евра, HD шеринг за 100 евра, плус ако немаш опрема цело богатство треба да дадеш :)
Па незнам овој дримбокс го имам веќе 2,5 години.

Моделот е дм500с.Не сум го прочепкал оддамна,па не знам за мах тв-ХР.Ги има ли таму дискавери ворлд и национал георгафик,б92 или слабо.

И ај ќе те молам малку објасни ми што е ова азбокс(тоа е некој ресивер или).И зарем шерингот е 100 евра сега.Па јас мојот го платив 50 пред 5-6 месеци а за хд ми бараше 60 евра човекот.Зашто сега 100 евра за шеринг не разбирам.Како и да е во план бев пред да одам на пат да купам нов ресивер поточно дм500HD,но решив тоа да го оставам за кога ќе се вратам,па така во брзо време ќе се подновам со нешто....
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Дефинитивно првото од Анкетава, поготово да си имаш DreamBox 500 HD и си метиш, како единствена мана... тоа што не работи Тотал ТВ пакетот, да го пробијат некако Тотал ТВ пакетот и да можеш да уживаш и во SportKlub HD каналите би било перфектно.

Иначе јас имам DreamBox од тие обичните, шеринг плаќам прилично евтино и сум задоволен, а имам и MaxTV, но се уште нема можност за оптик кај мојава улица па не можам да ги гледам Eurosport во HD и уште неколку HD канали кои ги нуди Optic пакетот. :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Па незнам овој дримбокс го имам веќе 2,5 години.

Моделот е дм500с.Не сум го прочепкал оддамна,па не знам за мах тв-ХР.Ги има ли таму дискавери ворлд и национал георгафик,б92 или слабо.

И ај ќе те молам малку објасни ми што е ова азбокс(тоа е некој ресивер или).И зарем шерингот е 100 евра сега.Па јас мојот го платив 50 пред 5-6 месеци а за хд ми бараше 60 евра човекот.Зашто сега 100 евра за шеринг не разбирам.Како и да е во план бев пред да одам на пат да купам нов ресивер поточно дм500HD,но решив тоа да го оставам за кога ќе се вратам,па така во брзо време ќе се подновам со нешто....


Имаш и сеа за 5-60 евра...Али повеќето не се стабилни..
AzBox се ресивери, разгледај:
http://www.azbox.com/
 
Член од
6 март 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Имаш и сеа за 5-60 евра...Али повеќето не се стабилни..
AzBox се ресивери, разгледај:
http://www.azbox.com/
Нема ништо на странава освен почетната,незнам дали е до мене бидејќи овде ми е спор интернетот.

Како и да е се исплати ли да се надградува сателитската т.е да се земе ваков азбокс-дм500HD итн.

А да.АКо може разлика помеѓу овие два ресивера...
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Нема ништо на странава освен почетната,незнам дали е до мене бидејќи овде ми е спор интернетот.

Како и да е се исплати ли да се надградува сателитската т.е да се земе ваков азбокс-дм500HD итн.

А да.АКо може разлика помеѓу овие два ресивера...
У моментов ја праат страницата...Иначе другар ми има AzBox Premium HD+. Ресиверот е страотно нешто. Ако сакаш филмче, пушти си на Sky каналите некој филм и он автоматски бара превод за тој филм (преку EPG) и автоамтски го мести. Друго, има интернет на него (+ WiFi), со апликации со незнам какви срања уште...Има веб пребарувач, стримувач и све останато.

Ја не би земал dm500hd само затоа што у Македонијава клонови на Dreambox колку сакаш (затоа и на огласи се толку евтини), па сеа почнаа и со HD ресиверите. Џанго мафија работава. Најбоље некој друг HD ресивер да се земе (како што кажав AzBox) и да се гледа. Ем нема да кочи, ем нема глава да те боли. Добро, само на почетокот кога ќе го купиш :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Free to air
Набави сателитска антена и ресивер
Има толку многу слободни какнали, па немаш никаква потреба од кодирани канали
Има и доста канали што можат да се следат преку интернет
Се на се биди слободен....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom