Само за вегетаријанци (вегетеријански рецепти)

Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Супа од домати со булгур:
Блендирав еден поголем кромид и 4 чешниња лук. На малку маслиново во тенџере поголемо ги динстам. Потоа блендирам околу 800гр до 1кг домати. Ги додавам во тенџерето, зачинувам со многу магдонос, босилек, малку оригано, сол и бибер. Додавам сечкана на многу ситно лута пиперка за пикантен вкус. Потоа додавам една мала шолја (200гр) булгур и околу 1 литар вода, сето тоа се вари околу 30 минути и наздравје!
DSC_6778њеб copy.jpg

Летни енергетски бомбици во мој стил:
Почнувам да ги мелам сувите состојки а тоа се: ореви, 'ржан овес, кокос, ленено семе, чија семе, сончоглед, семки од тивка. Потоа само ги додавам суви кајсии, брусница, урми, суви сливи и замрзната аронија, на сето тоа малку екстракт од ванила и малку цимет. Си формирате топчиња од смесата и некои ги сервирате така некои брбелани во мелени ореви или кокос. Ги чувам во фрижидер и од време на време за енергија си земам по некое.
Energy boombs summer style.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Веганска кесадиља. Кесадиљите се од пченкарно брашно и ги купив готови, немав време да ги правам.
Смесата што ја ставав внатре е со кромид, пиперки, модар патлиџан, се тоа сецкано на танки ленти. Потоа динстано малку и зачинето со сол, бибер, ворчестер, мелен ким, куркума, малку оригано, буковец, малку соја сос. Полнети со кашкавал и потоа на грил тава. За на крај со павлака и над тоа pico de gallo. Vegan quesadilla1 web.jpg Vegan quesadilla2 web.jpg


пс. Некако слабо луѓе на темава со вегетаријански рецепти. Дајте нешо постирајте да не пишувам само јас.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
@Perdika I, сликиве лично твои ли се? Предобро изгледа. (y)
Да мои се, кога готвам ако иам време и ако иам пристојна презентација за на фотографија, вадам апарат и сликам, ако не само некоја онака со мобилен правам. Али исто зависи и екипа доколку иам и ако е многу гладна неам време за да направам фотка на храната. :)
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Vegetarian burger
Бургерот го направив со варен грав, варен булгур, печен кромид, лук и малку тиква. Сите состојки ги блендирам, додавам мелен ржан овес, а од зачини, мелен ким, сол, бибер, црвена пипер, чили во прав. Оставете ја смесата да се одмори додека ги подготвувате останатите работи. Бургерите ги спремате со навлажнети раце со вода, за да не ви се лепат, а ги потоа на грил тава со малку маслиново масло. Лебчето ми е интегрална чијабата, на основата со сосче од павлака, рендана крставица, магдонос, оригано, сол бибер, потоа следува бургерот, над тоа домати на тенки кругови, над тоа тенки кругови кромид (закиселен во киселина претходно), тенки кругови зелена лута пиперка и малку ливчиња магоднос. Перфектен сендвич, да имам време секој ден вакви има да правам и јадам ! :icon_lol:
Vegetarian burger kaj.jpg

Сварен булгур, а додаток над него печен зеленчук во рерна: тиква, морков, кромид, цвекло, зачинети со сол, бибер, црвена пипер, буковска пипер, малку оригано и маслиново, над сето тоа крцкав топинг од различни дробени семиња.
Bulgur with roasted veggies and crunchy topping kaj.jpg
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Бесна салата со булгур.
Сварен булгур, блитва, рукола, кромид на полукругови, домати, маслинки, магдонос, цеден лимон сол, бибер, маслиново.
Едноставно предобра како ручек. Besna salata so bulgur.jpg
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Moже некој да ми каже нешто повеќе за веганството? Односно ме интересираат секојдневните продукти што ги конзумира еден веган овде кај нас, како се движат ценовно во споредба со обична исхрана како и кои суплементи се потребни :). (извинете ако е веќе одговорено ама темава е голема а не успеав да најдам еден ваков концизен пост)[DOUBLEPOST=1487716756][/DOUBLEPOST]Moдераторе бриши, ја најдов правилната тема.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Baked beans with hot salsa and low fat yogurt (печен грав со лута салца и нискокалорична павлака)
Baked beans with hot salsa and low fat yogurt3 copy (1).jpg

Интегрална паста со свежо доматно пире, спанаќ и свеж босилек
Spelt pasta with homemade tomato sauce and fresh spinach and basil.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom